Boli, piecze – nieznośne zapalenie pęcherza
Niemal każda kobieta przynajmniej raz w życiu doświadczyła tej nieprzyjemnej dolegliwości. Sprzyja jej chłód, aktywność seksualna, niewystarczająca higiena, ale nie tylko. Sprawdź, skąd się bierze zapalenie pęcherza i jak sobie z nim radzić.
Pozornie błahe objawy: ból, pieczenie, parcie na pęcherz, uczucie kłucia, czasem swędzenia, mogą naprawdę uprzykrzyć życie. Zwłaszcza, że zapalenie pęcherza lubi wracać i jeśli zdarzyło ci się raz, niestety prawdopodobnie wróci.
Skąd się bierze zapalenie pęcherza?
Przypadłości dróg moczowych są typowe dla kobiet. Dlaczego? Kobieca cewka moczowa jest krótka, ma ok. 4-5 cm, bakterie mają więc krótką drogę do przebycia. Czasem bakterie mogą się nawet przedostać do nerek. Zwykle infekcję wywołują bakterie Escherichia coli żyjące w jelicie grubym - przy niedostatecznej higienie mogą one trafić do pęcherza. Ale nie tylko ona jest przyczyną problemów z pęcherzem – nawet, jeśli bardzo dbasz o higienę, możesz zmagać się z tym nieprzyjemnym problemem. Zapaleniu sprzyja wychłodzenie organizmu (a więc uważaj na spodnie biodrówki, krótkie kurtki, cienkie spodnie, spódniczki i sukienki), stany zapalne dróg rodnych, ciąża, alergia.
Czytaj też o nietrzymaniu moczu
Domowe sposoby na złagodzenie objawów
Jeśli czujesz, że mogło dopaść cię zapalenie dróg moczowych, działaj od razu. Przede wszystkim dużo pij – przynajmniej 3 litry wody dziennie. Oprócz wody polecamy też zioła. Pomaga też sok z cytryny i sok żurawinowy. Warto pić napoje moczopędne, by jak najczęściej oddawać mocz. Pomagają naturalne środki bakteriobójcze – czosnek i miód.
Przy kłopotach z drogami moczowymi pod żadnym pozorem nie można narażać okolic intymnych na chłód. Najlepiej ogrzewać okolice podbrzusza, krzyża i cewki moczowej, np. termoforem. Ból łagodzą też gorące kąpiele, nasiadówki, parówki (np. z rumianku lub szałwii).
Kiedy koniecznie trzeba się udać lekarza?
Jeśli zapalenie pęcherza współwystępuje z innymi objawami, takimi jak bóle krzyża, krwiomocz, gorączka, należy się wybrać do internisty. Może to oznaczać, że ból pęcherza jest objawem poważniejszej choroby albo że doszło już do zakażenia nerek. To niebezpieczny stan, nie wolno wtedy polegać tylko na domowych sposobach.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Stara prawda mówi o tym, że lepiej (i łatwiej) zapobiegać przypadłościom. Przede wszystkim nie należy wychładzać okolic intymnych, a więc zimą lepiej wybierz płaszczyk niż kurtkę i wczesną wiosną załóż rajstopy do sukienki. Staraj się dużo pić, zwłaszcza, gdy czujesz, że coś zaczyna się dziać, dopada cię przeziębienie albo się wychłodziłaś. Włącz do diety naturalne produkty o działaniu bakteriobójczym. Pamiętaj, aby dbać o higienę i nie doprowadzać do przenoszenia bakterii z jelita w stronę cewki moczowej – może to zaowocować nie tylko zapaleniem dróg moczowych, ale też drożdżycą pochwy.