Czym martwią się młode mamy? - 5 najczęstszych zmartwień
Młode mamy często martwią się na zapas. Sprawdź najczęstsze przyczyny niepokoju i czy faktycznie jest się czym martwić.
1 z 5
Dziecko waży mniej, niż po urodzeniu
Dziecko waży mniej niż po urodzeniu
W ciągu pierwszych dni życia noworodek traci do 10 procent urodzeniowej masy ciała. Jest to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała – ji jest zupełnie normalnym procesem, który jest spowodowany wydaleniem smółki (pierwsza kupka) i utratą płynów przez skórę oraz płuca. Zdrowy noworodek odrobi straty w ciągu kolejnych dwóch tygodni życia.
Czytaj też:
2 z 5
Ulewanie
Ulewanie
Noworodki miewają niedojrzały mięsień, który zamyka wejście do żołądka, zapobiegając cofaniu się pokarmu. Dolegliwość z czasem ustępuje do szóstego miesiąca, ale jeśli się martwisz, skonsultuj się z lekarzem.
Czytaj też: Najnowsze gadżety ułatwiające karmienie dziecka
3 z 5
Żółtaczka
Żółty odcień skóry
Żółtaczka fizjologiczna, czyli normalna dolegliwość przytrafiająca się wielu niemowlakom, objawia się żółtawym zabarwieniem skóry, które może pojawić się w 2–3. dobie i trwa około tygodnia-dwóch. Jeśli jednak żółty odcień utrzymuje się dłużej, skontaktuj się z lekarzem.
Czytaj też: Jaka woda dla niemowlaka?
4 z 5
Dziecko nie chodzi
Dziecko nie chodzi
Maluch skończył rok, ale nadal nie chodzi,a ty się martwisz, bo ciocie mówią, że dziecko powinno biegać w swoje urodziny. Statystyki mówią, że większość malców zaczyna chodzić między 13. a 15. miesiącem życia, a w pierwsze urodziny potrafi to niewiele ponad połowa z nich. Nie zmuszaj więc dziecka, jeśli sam nie utrzymuje się na nogach. Gdy jednak nie zacznie próbować po 16. miesiącu życia, idź z nim do specjalisty.
Czytaj też: 5 niepokojących objawów przy nauce chodzenia
5 z 5
Dziecko nie mówi
Dziecko nie mówi
Wielu rodziców martwi się z powodu opóźnionego rozwoju mowy dziecka. Jeśli rozwój mowy dziecka jest opóźniony, warto powiedzieć o tym pediatrze lub pójść do logopedy. Wcześnie wykryte problemy łatwiej pokonać. Koniecznie wybierz się do specjalisty, jeśli:
- zauważasz, że noworodek nie reaguje na głośne dźwięki, nie zwraca uwagi na grzechotkę
- dziecko mając 10 miesięcy, jeszcze nie gaworzy, w wieku 1,5 roku nie wypowiada ze zrozumieniem nawet kilku słów, w tym dźwiękonaśladowczych, a mając 2,5 roku, nie mówi jeszcze prostymi zdaniami;
- idąc do przedszkola, nie wymawia głosek: ś, ź, ć, dź, w, f, m, n, t, d, p, b, k, g, h, l, ł; w wieku 5 lat mówi niezrozumiale dla innych, a mając 6 lat, nie wymawia jeszcze prawidłowo głosek: sz, ż, cz, dż oraz r.
- podczas mówienia wkłada język między zęby, ma stale otwartą buzię.
Czytaj też: Nauka mówienia - prawdy i mity