Wprawdzie to, jak inteligentne będzie dziecko, w pewnym stopniu zależy od genów, ogromne znaczenie ma jednak środowisko, w jakim maluch się wychowuje, odpowiednia stymulacja oraz własny wysiłek poznawczy dziecka. Dlatego warto zacząć wspierać rozwój intelektualny dziecka już od chwili narodzin. Co robić, by wychować mądre dziecko?

Reklama

1. Zacznij jak najwcześniej

Maluszek rozwija się nieustnie przez cały czas już od chwili narodzin, dlatego o odpowiednim stymulowaniu jego intelektu warto zacząć stymulować jak najwcześniej. Ba, ale jak to zrobić? Przecież nie nauczysz niemowlęcia czytać i pisać, nie zagrasz z nim w szachy ani nie będziesz rozwiązywać zadań matematycznych. Są na to o wiele prostsze sposoby. Przede wszystkim przebywaj dużo z maluszkiem. Pozwól mu czuć twoją bliskość, obserwować twoją twarz, naśladować mimikę. I mów do niego. O czym? O wszystkim: że je kochasz, że świeci słońce albo pada deszcz, że zaraz będzie pora karmienia albo że trzeba zmienić pieluszkę. Słyszane dźwięki, zwłaszcza głos ukochanej mamy, pobudzają mózg i sprawiają, że w przyszłości maluchowi łatwiej będzie wymówić pierwsze słowa. Z tego samego powodu czytaj dziecku przed snem i śpiewaj kołysanki. Pokazuj maluszkowi proste formy i żywe kolory – to pozwala ćwiczyć koncentrację.

2. Dbaj o dietę

Zarówno swoją, jak i dziecka. Tak, tak – dopóki karmisz piersią, maluch je to samo co ty, dlatego dbaj, by w waszej diecie znajdowały się nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Nie zapominaj o tym również wtedy, gdy zaczniesz rozszerzać dietę dziecka – umieść w jego jadłospisie zarówno mięso i nabiał, jak i warzywa czy owoce. Te wszystkie składniki są mu potrzebne do prawidłowego rozwoju mózgu.

3. Pozwól dziecku swobodnie odkrywać świat

Dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami. Musi nie tylko zobaczyć, lecz także dotknąć i posmakować. Jeśli coś zainteresowało malucha, pozwól mu bliżej się temu przyjrzeć, jeśli to bezpieczne – wziąć do buzi. Raczkującemu szkrabowi nie zabraniaj „zwiedzać” domu czy ogrodu (oczywiście cały czas miej go na oku). Swoboda w odkrywaniu świata, to także swoboda poruszania się. Zakładaj maluchowi takie ubranka, w których będzie mu wygodnie. Na co dzień zrezygnuj więc z wizytowych sukienek dla dziewczynek i efektownych jeansów dla chłopców. Postaw na sprawdzone body i pajace z miękkiej bawełny. Zadbaj też o to, by ruchów małego odkrywcy nie krępowała pieluszka. Sięgaj po takie, które jak pieluszki Dada mają elastyczne boczki dopasowujące się do ciała dziecka i wygodne rzepy, dzięki którym pieluszka zawsze pozostaje na swoim miejscu.

4. Wykorzystuj każdą okazję

Aby uczyć dziecko nowych rzeczy, wcale nie musisz zabierać go do biblioteki czy muzeum (choć takie wycieczki też polecamy). Równie skutecznie możesz rozbudzić ciekawość dziecka na spacerze, podczas kąpieli czy na zakupach. Nad waszą głową przelatuje samolot? Pokaż go dziecku i opowiedz coś o nim. Na spacerze zauważyłaś ładną różę? Zwróć na nią uwagę dziecka – pozwól powąchać, pokaż, że ma płatki i liście, ale też kolce, które mogą zranić. Te wszystkie rzeczy tylko dla nas są zwyczajne, dla dziecka to niesamowicie ciekawe odkrycia.

Zobacz także

5. Odpowiadaj na pytania…

Kiedy tylko twój maluch zacznie mówić nieco więcej niż „mama” i „tata”, nie opędzisz się od pytań. „A po co…?”, „A dlaczego…?” – czasem będziesz miała ich serdecznie dość. Staraj się jednak nie zbywać dziecka i odpowiadać. Pytania to wyraz żywego zainteresowania światem, a także sposób uczenia się. W końcu kto lepiej wyjaśni mu tę skomplikowaną rzeczywistość niż mama i tata?

6. … i zadawaj pytania

Najlepiej te otwarte, czyli takie, na które nie da się odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Pytania doskonale stymulują myślenie, wymuszają koncentrację, a także rozwijają wyobraźnię. Pytaj więc malucha, jak mu minął dzień w przedszkolu, jak sądzi: dokąd leci ten samolot i co by mogło się stać, gdyby spróbował zerwać różę.

7. Baw się z dzieckiem

Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę to najlepsza forma zdobywania nowych umiejętności. Bawcie się więc sorterem, a przy okazji uczcie kształtów i kolorów, ćwiczcie koncentrację i spostrzegawczość, układając puzzle, trenujcie spostrzegawczość, rozwiązując i wymyślając zagadki.

8. Doceniaj osiągnięcia dziecka

Nic tak nie motywuje dziecka do dalszych odkryć, jak to, że najważniejsza dla niego osoba widzi i docenia jego postępy. Dlatego chwal swoją pociechę, gdy nie tylko gdy uda mu się ułożyć puzzle czy rozwiązać zagadkę, lecz także gdy samo zje lub nauczy się posługiwać widelcem. To dla dziecka nie lada osiągnięcie.

9. Zachowaj umiar

Pamiętaj, że nie wszystko, co robicie, musi być podporządkowane nauce. Każdy potrzebuje czasem odpoczynku – twoje dziecko również. Dlatego czasem zróbcie coś dla przyjemności, bez edukacyjnego podtekstu – idźcie na lody, pobawcie się w berka i po prostu cieszcie sobą.

Reklama

10. Akceptuj i kochaj

To chyba najważniejsza zasada. Bo tylko dziecko, które czuje się kochane i bezpieczne i które wie, że zawsze znajdzie wsparcie w swoich rodzicach, może się swobodnie rozwijać i poznawać świat.

Zajrzyj też na: www.dada.pl.

Reklama
Reklama
Reklama