Reklama

Zbliża się wyjątkowy dzień w roku – Dzień Matki – w którym możemy podziękować naszym mamom za wszystko, co dla nas zrobiły, albo po prostu za to, że są. Bo to dzięki wam, drogie mamy, maluchy czują się bezpieczne, kochane i mogą cieszyć się beztroskim dzieciństwem. I choć macierzyństwo to nie zawsze droga usłana różami, to jest w nim też wiele pięknych i niepowtarzalnych chwil. To ty, mama, możesz towarzyszyć swojemu dziecku w najbardziej wyjątkowych momentach jego życia. W podziękowaniu za wasz codzienny trud przygotowaliśmy dla was wyjątkową laurkę – sprawdź, jakie ważne momenty w rozwoju twojego dziecka masz szansę zobaczyć jako pierwsza.

Reklama

Pierwszy uśmiech

Choć większość rodziców twierdzi, że dziecko po raz pierwszy uśmiechnęło się do nich tuż po urodzeniu, to tak naprawdę na pierwszy świadomy uśmiech niemowlaka trzeba zazwyczaj zaczekać do ok. 8 tygodnia. Wcześniej zaczynają uśmiechać się maluchy, które mają bardzo dobry kontakt z rodzicami, czują ich bliskość – zarówno tę emocjonalną, jak i fizyczną. Dlatego im więcej będziesz przytulać brzdąca, sama się do niego uśmiechać, tym większe prawdopodobieństwo, że już w krótce maluszek odwzajemni się tym samym. Masz naprawdę dużą szansę być pierwszą osobą, której niemowlak pokaże swoje bezzębne dziąsełka w pełnym uśmiechu. Pierwszy uśmiech dziecka to naprawdę rozbrajający widok. Z pewnością na długo zapadnie ci w pamięć i będzie motywował w chwilach zwątpienia.

Samodzielne trzymanie główki

To preludium do samodzielnego siedzenia, a potem chodzenia. Około 4. miesiąca maluch potrafi sam trzymać główkę w pionie, gdy leży na brzuszku lub gdy trzymasz go na rękach. Brzdąc zaczyna też rozglądać się dookoła i bardziej świadomie wodzić wzrokiem za przedmiotami. Ta umiejętność zdecydowanie ułatwia mu znalezienie mamy.

Gaworzenie i… pierwsze słowa

Choć pojedyncze, krótkie dźwięki niemowlę zaczyna wydawać już ok. 2. miesiąca życia, to dopiero gaworzenie jest prawdziwym wstępem do nauki mówienia. Najpierw maluch wymawia pojedyncze sylaby, a potem tworzy z nich proste zbitki. I choć nie mają one jeszcze dla niego żadnego znaczenia, to smyk już wtedy może nieświadomie wymówić nazwę swoich ulubionych pieluszek i kosmetyków Dada. Na świadomie słowa będziesz musiała zaczekać do ok. 9. miesiąca, ale kiedy szkrab spojrzy na ciebie swoimi wielkimi oczami i po raz pierwszy powie „mama”, nie będziesz miała wątpliwości, że warto było uzbroić się w cierpliwość.

Od siedzenia do wstawania

Kiedy pewnego ranka wejdziesz do pokoiku malucha, by sprawdzić, czy już się obudził, być może zobaczysz, jak dziecko wykonuje „poranną gimnastykę” przy szczebelkach łóżeczka. To pierwsze próby samodzielnego siadania. Wprawdzie bez niczyjej pomocy i bez ryzyka przewrócenia się do tyłu, niemowlę będzie umiało usiąść dopiero ok. 7. miesiąca życia, to już teraz zaczyna się dla was fascynujący etap nowych wspólnych zabaw. Niedługo potem maluch odkryje, że z pozycji siedzącej bardzo łatwo przejść do pozycji klęczącej, a na kolanach można przecież już całkiem sprawnie się poruszać i być zawsze tam, gdzie mama. Już ok. 9. miesiąca twój szkrab będzie potrafił wstawać i, chwycony za rączki, utrzymać się w pozycji pionowej przez ok. 30 sekund. To nie lada wyczyn dla takiego brzdąca, a dla ciebie – niepowtarzalne przeżycie.

Reklama

Pierwszy kroczek

To jeden z momentów, na który z niecierpliwością czeka większość mam. Około 12. miesiąca życia dziecka możesz spodziewać się, że maluch zrobi swój pierwszy kroczek. Odtąd będzie też potrafił samodzielnie wstawać z pozycji siedzącej. Teraz przed brzdącem świat stoi otworem – może zacząć poznawać go z zupełnie innej perspektywy. A ty – tak jak zawsze – będziesz stała obok i chroniła go przed upadkiem. W to wyjątkowe święto, razem z twoim brzdącem, dziękujemy ci za to, że jesteś, mamo.

Szukasz najlepszych pieluszek i kosmetyków dla swojego dziecka? Zajrzyj na: www.dada.pl

Reklama
Reklama
Reklama