Reklama

Jeśli dopiero co zostałaś mamą, rzeczywiście może ci się wydawać, że twoje dziecko płacze bez ustanku i – co gorsza – bez powodu. Tymczasem maluch reaguje płaczem zawsze na jakiś konkretny bodziec, a od tego, jak szybko, my dorośli go rozpoznamy i zareagujemy, zależy to, jak długo brzdąc będzie kwilił. Dlaczego zatem twoje dziecko płacze i co powinnaś zrobić?
Oto kilka najpopularniejszych przyczyn płaczu niemowlęcia.

Reklama

Dziecko płacze gdy…

  • jest głodne – gdy mały brzuszek jest pusty, brzdąc chce jak najszybciej poinformować o tym otoczenie, a jak inaczej mógłby to zrobić niż poprzez płacz? Jeśli od ostatniego karmienia minęło już kilka godzin, a maluch krzyczy w niebogłosy i wkłada rączki do buzi, jest duże prawdopodobieństwo, że powodem płaczu jest właśnie głód. Być może też podczas ostatniego posiłku maluch zjadł nieco mniej niż zazwyczaj i ssanie w brzuszku poczuł nieco wcześniej. Przystaw malucha do piersi lub podaj mu butelkę, a jeśli brzdąc zacznie ochoczo ssać – brawo dla ciebie – udało ci się bezbłędnie rozpoznać przyczynę płaczu dziecka.
  • ma mokrą pieluszkę – wyobraź sobie, że leżysz w mokrym, zimnym łóżku. Niezbyt przyjemnie, prawda? Tak samo czuje się malec, który ma mokrą pieluszkę i na pewno nie omieszka cię o tym poinformować. Jeśli brzdąc płacze, sprawdź, czy ma suchą pupę. Aby zapewnić dziecku komfort, wybieraj pieluszki, które – tak jak pieluszki Dada – nie przeciekają i utrzymują skórę dziecka idealnie suchą przez wiele godzin. Dzięki temu będziesz mogła wyeliminować przynajmniej jedną przyczynę płaczu maluszka.
  • jest mu za gorąco albo za zimno – gdy maluch płacze i ma chłodne rączki i nóżki, oznacza to, że jest mu za zimno. Jeśli natomiast jest spocony, rozkopuje się z warstw kocyków i kołderek, z pewnością jest mu zbyt ciepło. Pamiętaj, by nie przegrzewać dziecka, a jednocześnie dbać o to, by nie zmarzło. Jak to zrobić? Najlepiej ubierać malucha „na cebulkę” – wtedy możesz łatwo kontrolować odczuwalną przez dziecko temperaturę poprzez zdjęcie lub założenie jednej warstwy ubrania.
  • nudzi mu się lub za tobą tęskni – tak, tak, taki mały człowiek też czasem odczuwa nudę. Pomyśl, czy ty nie nudziłabyś się, cały dzień leżąc i patrząc w sufit? Na pewno! Tak samo nudzi się maluszek, gdy przez dłuższy czas przebywa sam. Jeśli więc brzdąc na twój widok przestaje kwilić, bez wątpienia po prostu się nudził lub za tobą stęsknił.
  • ma kolkę – płacz spowodowany kolką rozpoznasz bez trudu. Maluch, który cierpi z powodu kolki, pręży całe ciałko, płacze i krzyczy. Co wtedy zrobić? Wykonaj delikatny masaż brzuszka dziecka, rozgrzej go, przykładając do niego ciepły termofor lub podaj maluchowi herbatkę z kopru włoskiego.
  • ząbkuje – wyrastające ząbki mogą powodować spory dyskomfort u dziecka. Zatem jeśli zauważysz, że maluch jest marudny, popłakuje, a przy tym mocno się ślini i wkłada do buzi rączki lub zabawki, prawdopodobnie już niedługo zobaczysz jego pierwszy ząbek. Aby ulżyć dziecku, możesz podać mu schłodzony w lodówce gryzak oraz posmarować obolałe dziąsła specjalnym żelem, który kupisz w aptece bez recepty.
  • źle się czuje lub coś go boli – jeśli zazwyczaj pogodny maluch popłakuje i jest marudny, może to oznaczać, że coś go boli lub że „bierze go” jakieś przeziębienie. Obserwuj uważnie brzdąca, sprawdź, czy nie ma temperatury i czy do ogólnego złego samopoczucia nie dołączyły inne objawy jak np. katar czy kaszel. W takim wypadku konieczna będzie wizyta u lekarza.
  • jest zmęczone – brzdąc może być marudny także w czasie zbliżającej się pory drzemki lub gdy ma zbyt dużo wrażeń. Jeśli zauważysz, że maluch odwraca głowę od źródła bodźców i trze oczka, to znak, że pora na wyciszenie i drzemkę.

Choć na razie może ci się wydawać, że płacz dziecka jest zawsze taki sam i zastanawiasz się, skąd masz wiedzieć, co akurat w danej sytuacji twoja pociecha chce ci powiedzieć, to szybko nauczysz się rozpoznawać potrzeby dziecka i gdy tylko zakwili, będziesz wiedziała, czego potrzebuje.

Reklama

Zajrzyj też na: www.dada.pl

Reklama
Reklama
Reklama