Skóra niemowlęcia, podobnie jak wiele innych organów (skóra to przecież także organ – i to największy w całym organizmie człowieka) w momencie przyjścia dziecka na świat nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Musi minąć kilka lat, aż będzie tak „sprawna”, jak skóra osoby dorosłej. Z tego powodu jest o wiele bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Zastanówcie się – jeśli zimą skórę dorosłego przesusza np. centralne ogrzewanie, to co ma „powiedzieć” skóra maleńkiego bobasa? A jak dorosła skóra potrafi pękać na mrozie, to co się może stać ze skórą niemowlęcia? Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak pielęgnować młodą skórę. A to naprawdę nic trudnego! Mamy dla was garść wskazówek o czym pamiętać i na co zwracać uwagę. Gotowi? Zatem zaczynamy nasz
minialfabet pielęgnacji.

Reklama

A jak Atopia

Coraz więcej niemowląt cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry lub innych alergicznych zmian. Należy pamiętać, że taka skóra musi być stale odpowiednio nawodniona, a suche powietrze w mieszkaniu ją przesusza. Dlatego zimną należy ją częściej nawilżać lub natłuszczać.

B jak Butki na zimę

Jeśli malec jeszcze nie chodzi, powinny być po prostu ciepłe i wykonane z materiałów przepuszczających powietrze. Jeśli zaś stawia już samodzielne kroki, muszą mieć dodatkowo grubą i elastyczną podeszwę oraz sztywny zapiętek i usztywnioną kostkę.

C jak Czapeczka

Bez niej ani rusz, bo brak nakrycia głowy to pierwszy krok do przeziębienia. Czapka dla niemowlaka musi być ciepła, przewiewna oraz szczelnie zakrywać uszy i czoło – inaczej trudno uniknąć infekcji.

D jak D3 (witamina)

Naturalnie witamina D3 jest „wytwarzana” przez organizm człowieka pod wpływem promieniowania UV. Dlatego nie wolno chować dziecka przed słońcem. Kilkanaście minut dziennie wystarczy, by wspomóc układ kostny, a w przyszłości także zęby.

Zobacz także

F jak Filtr

Zimą słońce opala równie mocno, jak latem, ponieważ doskonale odbija się od śniegu. Dlatego najmłodsze niemowlęta należy ukryć pod budką wózka, a starszym zaaplikować na odkryte powierzchnie skóry krem z filtrem dedykowany najmłodszym.

H jak Hartowanie

Wzmacnianie organizmu poprzez przyzwyczajanie go do zimna to doskonała gimnastyka dla układu odpornościowego i naczyń krwionośnych. Jak hartować? Np. mocząc stópki dziecka raz w temperaturze ok. 37-39°C, raz w 10°C.

K jak Krem ochronny do buzi

„Zimowy” krem nie powinien zawierać wody, ponieważ potęguje ona działanie chłodu. Jaki krem wybrać? Najlepiej taki na każdą pogodę, który chroni przed zimnem i mrozem (preparaty nawilżające w tym wypadku się nie sprawdzą). Krem należy nałożyć na buzię dziecka ok. 15 minut przed wyjściem z domu, żeby zdążył się wchłonąć i skutecznie zabezpieczył młodą skórę.

N jak nawilżanie i/lub natłuszczanie

Centralne ogrzewanie w domu sprzyja wysuszaniu skóry. Aby temu zapobiec, warto po każdej kąpieli (a także, jeśli to konieczne, kilkakrotnie w ciągu dnia) smarować ją preparatem nawilżającym dostosowanym do wieku dziecka. Jeśli zaś dziecko ma wyjątkowo suchą skórę, ulgę przyniosą jej preparaty o działaniu natłuszczającym.

O jak Odmrożenia

Niestety sporadycznie mogą się przydarzyć, zwłaszcza u biegającego już szkraba. Narażone na nie miejsca to m.in. koniuszki palców czy uszu. Odmrożone miejsca stają się białe lub szare i bardzo zimne. Aby pomóc malcowi, nie wolno tych części ciała zamoczyć w gorącej kąpieli, bo zbyt gwałtowna zmiana temperatury może doprowadzić do uszkodzenia skóry – trzeba zanurzyć je w wodzie mającej ok. 37°C lub przyłożyć do nich letnie okłady.

P jak Pieluszka i Pupa

Schowana szczelnie pod pieluszką skóra na pupie może szybko ulec podrażnieniu, dlatego przy każdej zmianie pieluszki należy posmarować ją kremem przeciw odparzeniom. Ważna jest także sama pieluszka – musi być odpowiednio dopasowana do ciała dziecka (nie za luźna i nie za ścisła), wykonana z materiałów przepuszczających powietrze i delikatna do skóry. Liczy się także chłonność – malec nie może mieć mokro, ponieważ może to nawet doprowadzić do infekcji.

P jak Przegrzewanie

Zbyt ciepłe ubranie malca może doprowadzić do przegrzania organizmu, a ono znowu wcale nie chroni przed infekcją – wręcz przeciwnie – może ją wywołać. Dlaczego? Bo maluch, któremu jest za gorąco mocno się poci, a mokra skóra łatwo ulega wychłodzeniu. Efekt? Przeziębienie gotowe! Przegrzanie może także wywołać potówki na skórze maleństwa.

T jak Temperatura

Dla niemowlęcia do 6. miesiąca życia granicą jest -5°C, dla starszaka -8°C. Należy mieć także na uwadze, że wiatr potęguje odczucie chłodu, więc liczy się nie tylko wskazania słupka rtęci.

U jak Ubranie na cebulkę

Maleństwo należy ubierać na cebulkę. Jak? Warstwę podstawową mogą tworzyć bawełniane śpioszki oraz ciepły kaftanik, a okrycie wierzchnie kombinezon oraz śpiworek lub kocyk. To ważne, bo powietrze między warstwami izoluje od chłodu.

W jak Werandowanie

Organizm malca należy powoli uczyć tolerancji niskich temperatur, stąd zaleca się rozpoczęcie „przygody z zimą” od werandowania. Kolejnym etapem jest spacer właściwy – te pierwsze powinny trwać ok. 15 min, następne pół godziny i tak dalej, aż ich czas wydłuży się do kilku godzin dziennie.

W jak Wietrzenie mieszkania

Optymalna dla zdrowia temperatura to 20°-22°C. Mieszkanie należy wietrzyć zwłaszcza przed snem, ponieważ świeże powietrze nawilża błony śluzowe, ułatwia oddychanie i „wymiata” z pomieszczenia zarazki. Jak wietrzyć skutecznie? Otwierać okno szeroko na 5 minut co godzinę.

Reklama

Z jak Zimno mi

Aby sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło/zimno, należy dotknąć jego karku. Spocony to znak, że maluch jest przegrzany, zimny – że marznie. Dotykanie rączek czy stópek nie ma sensu, ponieważ są one chłodniejsze od reszty ciała.

Reklama
Reklama
Reklama