Reklama

Najpierw nieskoordynowane ruchy, potem pierwsze próby trzymania główki, a potem? No właśnie, czy wiesz, jak przebiega rozwój ruchowy dziecka? Sprawdź, jakich osiągnięć z zakresu motoryki możesz się spodziewać w kolejnych miesiącach życia maluszka i jak motywować brzdąca do trenowania nowych umiejętności.

Reklama

Rozwój motoryczny miesiąc po miesiącu

Noworodek wykonuje nieskoordynowane ruchy, które są wynikiem wrodzonych odruchów. Możesz zaobserwować np. tzw. odruch Moro, czyli gwałtowne wyrzucanie rączek i nóżek, które zazwyczaj jest reakcją na zmiany położenia ciała dziecka lub silne bodźce dźwiękowe, dotykowe czy wzrokowe. Maluszek ma też silni zaciśnięte piąstki, a kciuki skierowane do wewnątrz. Już 3-miesięczne niemowlę potrafi przez chwilę utrzymać główkę, leżąc na brzuszku. Chętnie korzysta więc z tej nowej umiejętności, rozglądając się wokół. W czasie kolejnych 4 miesięcy maluch będzie doskonalił tę umiejętność, a także nauczy się, jak z leżnia na brzuszku przeturlać się na plecy i odwrotnie. Między 7. a 10. miesiącem życia dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, do tego czasu podejmie też pierwsze próby raczkowania. A kiedy możesz spodziewać się pierwszego kroku? Tak naprawdę wtedy, gdy brzdąc będzie na to gotowy. Jedne maluchy zaczynają chodzić jeszcze zanim zdmuchną pierwszą świeczkę na torcie urodzinowym, inne – nawet pół roku później. Nie panikuj więc, jeśli pociecha koleżanki już sprawnie biega po podwórku, a twój maluszek jeszcze raczkuje. Najwyraźniej nie jest jeszcze gotowy na swój pierwszy samodzielny krok. Daj mu czas, stwórz odpowiednie warunki i wspieraj.

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

1. Zadbaj o bezpieczeństwo
Maluchowi łatwiej odkrywać świat, kiedy wie, że jest bezpieczny. Bądź więc przy dziecku, gdy próbuje siadać, raczkować czy wstawać. Zadbaj też o to, by podczas „wędrówek” po domu dziecku nie stało się nic złego – zabezpiecz szafki i szuflady, a także ostre wystające elementy, jak np. gałki kredensu czy rogi stołu, a z niższych półek usuń ciężkie przedmioty, które brzdąc mógłby sobie zrzucić na głowę.

2. Pozwól dziecku na samodzielność
Staraj się, aby troska o bezpieczeństwo nie przerodziła się w wyręczanie dziecka we wszystkim. Jeśli zawsze będziesz podawać dziecku zabawkę, która leży nieopodal, maluch nie będzie miał motywacji, by samemu po nią sięgnąć. Nie przejmuj się, gdy twoja pociecha się przewróci – to normalne, że pierwsze próby wstawania czy chodzenia nie zawsze są udane. Ćwiczenia to jednak droga do doskonałości.

3. Bądź spokojna i cierpliwa
Tak bardzo chciałabyś, aby maluch już siedział, raczkował albo chodził, że każda kolejna nieudana próba wywołuje u ciebie frustrację? Wyluzuj! Dziecko wyczuwa twoje emocje, a te negatywne mogą je tylko zniechęcić. Dlatego zamiast martwić się, że się nie udało, ciesz się, że maluch próbuje.

4. Zadbaj o wygodę
Wyobraź sobie, że idziesz na wspaniałą wycieczkę, ale masz na sobie niewygodne ubranie i buty, które cię ścierają. O czym marzysz? Żeby jak najszybciej przestać się ruszać, prawda? Tak samo jest z dzieckiem. Jeśli chcesz, aby maluch chętnie trenował umiejętności motoryczne, zadbaj o to, by miał komfortowe ubranko i wygodną pieluszkę. Doskonale sprawdzą się pieluszki Dada, które oprócz bardzo chłonnego wkładu, mają także elastyczne boczki i wygodne falbanki, które nie krępują ruchów malca.

5. Pamiętaj o dopingu
Nie, nie chodzi wcale o żadne specjalne odżywki dla niemowląt, tylko o twoje wsparcie. Chwal brzdąca za każdą, nawet nieudaną, próbę zdobycia nowych umiejętności ruchowych. Nagradzaj swoją pociechę oklaskami, uśmiechem i pochwałami. Nic przecież tak nie motywuje do działania jak poczucie, że najważniejsza dla nas osoba jest z nas tak bardzo dumna.

Reklama

Zajrzyj też na www.dada.pl

Reklama
Reklama
Reklama