Wiele młodych mam obawia się, że maluch zmarznie i nawet kiedy jest bardzo ciepło, zakłada niemowlakowi kilka warstw grubych ubranek. Tymczasem na skutek przegrzania dziecko również może się przeziębić. Sprawdź, czym się kierować, ubierając malucha, aby nie było mu ani za ciepło, ani za zimno.

Reklama

Ubranie odpowiednie do temperatury

Jak dobrać ubranie do warunków atmosferycznych tak, żeby zapewnić dziecku optymalną temperaturę? Oto kilka prostych zasad, które pomogą ci zdecydować, czy maluch nie jest ubrany zbyt grubo lub zbyt cienko.

1. Zachowaj umiar. To nie prawda, że dziecko potrzebuje o wiele grubszych ubrań niż my, dorośli. Niemowlakowi powinniśmy zazwyczaj zakładać jedną warstwę ubrań więcej niż mamy na sobie. Na przykład, gdy na dworze jest ok. 20 stopni maluchowi można założyć śpioszki i miękką bawełnianą koszulkę lub body oraz pajacyk. Pamiętaj, że nieco starszy brzdąc, który już sam chodzi, traci znacznie więcej energii niż leżące niemowlę, a tym samym szybciej się poci. Starsze dziecko należy więc ubrać nieco cieniej.

2. Zimne rączki i nóżki nie świadczą jednoznacznie o tym, że dziecko zmarzło. Zamiast tego dotknij lepiej karku i pleców malucha. Skóra powinna być sucha i ciepła. Jeśli jest rozgrzana i mokra, oznacza to, że dziecku jest za gorąco, jeśli zaś jest lodowata – należy założyć dziecku coś cieplejszego.

3. Ubieraj dziecko na cebulkę. Taki sposób ubierania malucha jest bardzo wygodny, ponieważ łatwo możesz regulować odczuwaną przez niego temperaturę poprzez zdjęcie lub założenie jednej warstwy ubrania. Zamiast jednego grubego swetra, wybierz lepiej bawełnianą bluzeczkę, cienki sweterek i lekką kurtkę.

Zobacz także

4. Pamiętaj o przewiewnych materiałach. Niezależnie od pory roku ubrania, które zakładasz dziecku, powinny być wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów. To samo dotyczy pieluszek. Zwłaszcza latem wybieraj takie, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, tak jak pieluszki Dada. To w połączeniu z superchłonnym wkładem z ekstraktem z aloesu oraz miękką warstwą wewnętrzną uchroni twoje dziecko przed odparzeniami nawet w najbardziej upalne dni.

5. Osłaniaj główkę. To właśnie przez głowę tracimy najwięcej ciepła, dlatego niemowlęta do ukończenia 1 roku życia powinny nosić czapeczkę. W upalne dni możesz zastąpić ją kapeluszem lub czapką z daszkiem, które ochronią malucha także przed słońcem. W pomieszczeniu czapeczka jest zazwyczaj zbędna, chyba że jest tam przeciąg lub mocno chłodząca klimatyzacja.

6. Zapewnij ciepło w czasie snu. Kiedy maluch śpi, nie rusza się, a tym samym nie rozgrzewa, dlatego musisz wtedy zadbać o to, by nie zmarzł. Miej więc zawsze przy sobie cienki kocyk, by okryć dziecko w czasie drzemki.

7. Bądź rozsądna. To ty najlepiej znasz swoje dziecko i na podstawie własnych obserwacji możesz zauważyć, w jakiej temperaturze maluch czuje się najlepiej. Nie sugeruj się więc opinią innych osób, tylko obserwuj sygnały wysyłane przez dziecko, np. skopywanie kocyka może świadczyć o tym, że brzdącowi jest zbyt gorąco, a czkawka – że zmarzł.

Reklama


Aby poznać całą ofertę przewiewnych pieluszek Dada, zajrzyj na www.dada.pl.

Reklama
Reklama
Reklama