Jak zapobiegać odmrożeniom u dziecka i co zrobić, gdy powstaną?
Zima w pełni i choć na razie nie jest bardzo mroźna, to wcale nie oznacza, że twoje dziecko nie musi obawiać się odmrożeń. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Sprawdź, jak.
Przed nami jeszcze kilka tygodni zimy i choć na razie obchodzi się z nami łaskawie, niewykluczone, że za kilka dni pokaże nam, na co naprawdę ją stać. Dlatego właśnie już teraz warto się do niej przygotować i dowiedzieć, jak zapobiegać odmrożeniem u dziecka i co zrobić, gdy już się pojawią.
Czym są odmrożenia?
Aby walczyć z wrogiem, najpierw trzeba go dobrze poznać. Zanim więc zaczniemy zapobiegać odmrożeniom, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę są i jak powstają. Odmrożenie to po prostu miejscowe uszkodzenie tkanek spowodowane zimnem. Odmrożenia najczęściej powstają na mocno wyeksponowanych częściach ciała, np. uszach, nosie, stopach i dłoniach. Dzieci są bardziej narażone na odmrożenia niż dorośli, ponieważ ich skóra jest cieńsza i nie ma jeszcze w pełni wykształconej bariery ochronnej. Dlatego tak ważne jest, by podczas zimowych spacerów chronić skórę malucha. Jak to robić?
Jak zapobiegać odmrożeniom?
Oto kilka prostych zasad, dzięki którym będziesz mieć pewność, że twojemu dziecku nie grożą odmrożenia:
- Pilnuj czasu spaceru – oczywiście nie chodzi o to, by całą zimę przesiedzieć z dzieckiem w domu, jednak jeśli mróz jest naprawdę duży (7 stopni poniżej zera lub więcej), wybierz się z dzieckiem na nieco krótszy spacer niż zwykle.
- Ubierz ciepło dziecko – najlepiej na cebulkę, dzięki temu będziesz mogła regulować grubość ubrania dziecka, jeśli okaże się np. że podczas zabawy na śniegu malcowi jest zbyt gorąco. Nie zapomnij o takich częściach garderoby jak czapka i rękawiczki. Nie pozwalaj też dziecku zdejmować rękawiczek, jeśli panuje duży mróz.
- Pamiętaj o dobrym kremie – przed wyjściem na zimowy spacer koniecznie posmaruj buzię dziecka specjalnym tłustym kremem z filtrem. Nałóż go 15-20 minut przed wyjściem na dwór.
- Dbaj o to, by szalik nie zasłaniał buzi dziecka – szalik to oczywiście niezbędny element garderoby malucha, jednak powinnaś uważać, by nie zasłaniał ust i nosa dziecka. Dlaczego? Bo wtedy oddech malucha, skrapla się na szaliku i tworzy wilgotne środowisko, co sprzyja powstawaniu odmrożeń.
- Ruszajcie się – ruch rozgrzewa najlepiej, więc jeśli twoja pociecha już chodzi, bawcie się razem na śniegu, ulepicie bałwana czy pobawcie się w berka. Jeśli brzdąc jeszcze nie potrafi chodzić, pamiętaj, by na spacer zabrać też ciepły śpiwór lub koc.
Jak leczyć odmrożenia?
Lekkie odmrożenia poznasz po czerwonym zabarwieniu skóry, jej pieczeniu i pękaniu. Przy poważniejszych mogą pojawić się pęcherze, a skóra może mieć odcień szary lub żółtoszary. Wtedy koniecznie musisz iść z dzieckiem do lekarza. Niezależnie jednak od stopnia odmrożeń, najważniejsze są twoje pierwsze działania:
- Powoli ogrzewaj ciało dziecka – przede wszystkim załóż malcowi suche ubranie i stopniowo ogrzewaj odmrożone miejsca. Możesz to robić przykładając kompresy lub wkładając odmrożoną część ciała do miski z ciepłą wodą, pamiętaj jednak, że jej temperatura powinna być tylko o kilka stopni wyższa niż temperatura części ciała, którą ogrzewasz. Powoli i stopniowo zwiększaj temperaturę kompresu lub wody.
- Rozgrzej malucha od środka – podaj dziecku do picia coś ciepłego (ale nie gorącego!)
- Jeśli domowe sposoby nie pomagają, maluszek nadal jest lodowato zimny, ma dreszcze, a jego skóra zmienia kolor na szary lub żółtoszary, koniecznie jedź z dzieckiem do lekarza.
Zajrzyj też na: www.dada.pl