Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pracująca mama
Fotolia
Prawo i finanse

17 zł na urlopie macierzyńskim? To nie żart - rząd zmienia przepisy

Mamy prowadzące własną firmę rozpoczęły walkę, bo nie chcą zgodzić się na tak małe wynagrodzenie. To skandal - piszą!

Zasiłek macierzyński za 17 zł i 77 groszy? To scenariusz dla mam, które prowadzą własną firmę krócej niż dwa lata. Nowe zmiany uchwalił sejm, a ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Jeśli prezydent ją podpisze, nowe zasady obliczania macierzyńskiego wejdą w życie 1 listopada 2015 roku.

Jaki był powód zmiany przepisów?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło wprowadzić zmiany w przepisach o zasiłkach macierzyńskich dla mam prowadzących firmy, po tym, jak ZUS wykrył przypadki wyłudzennia wysokiego macierzyńskiego. Do tej pory, aby pobierać 9 tys. zł miesięcznie przez cały rok, wystarczyło założyć działalność gospodarczą i przez trzy miesiące opłacać składkę chorobową, wynoszącą 223 zł.
Nad zmianami w prawie pracował przez dwa lata rząd, a później parlament. W Sejmie za zmianami zagłosowały wszystkie ugrupowania.

Kto najbardziej na tym ucierpi?

Jeśli ustawę podpisze prezydent i wejdzie ona w życie 1 listopada 2015 r., to mama, która urodzi po tym terminie i prowadzi firmę krócej niż dwa lata oraz korzysta z preferencyjnej składki ZUS, dostanie 297,18 zł, od których musi jeszcze odliczyć obowiązkową  składkę zdrowotną. Na czysto zostanie jej 17 zł i 77 groszy miesięcznie. - Za te pieniądze to ja nawet paczki pieluch nie kupię. To skandal. Z polityką prorodzinną nie ma to nic wspólnego - piszą zbulwersowane mamy.

Polecamy: Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?

Mamy walczą, jak lwice

Oburzone mamy ostro wzięły się do walki: piszą petycje, zbierają podpisy, zakładają grupy społecznościowe, chcą spotykać się z prezydentem i jego małżonką. Również do naszej redakcji napływają listy z prośbą, żeby nagłaśniać sprawę, bo mamy potrzebują każdej pomocy i wsparcia.

Petycję wystosowaną do prezydenta Bronisława Komorowskiego, podpisało już ponad tysiąc osób. Czytamy w niej: - Ustawa zrównuje osławione przez ZUS „naciągaczki”, zakładające działalność gospodarczą tylko w celu uzyskania wysokich świadczeń, jak i uczciwe kobiety przedsiębiorcze, prowadzące własną działalność przez wiele lat, traktując je równorzędnie i tym samym krzywdząco dla tych drugich. Kobieta prowadząca działalność decydując się na macierzyństwo, ponosi bardzo duże ryzyko. Kobieta prowadząca własną firmę, która po urodzeniu dziecka nie nie może znaleźć za siebie zastępstwa, naraża przedsiębiorstwo na utratę klientów, zakończenie produkcji, sprzedaży produktów czy usług... Istnieje
więc wysokie prawdopodobieństwo, że nie będąc w stanie poświęcić się działalności gospodarczej, młoda matka po powrocie do pracy, tak naprawdę nie będzie miała już do czego wracać.
Chcesz podpisać petycję do prezydenta, kliknij: "Stop nierównemu traktowaniu kobiet prowadzących działalność gospodarczą!"

Na profilu grupy "Matki na działalności gospodarczej" na facebooku, przyszłe mamy zamieszczają wzruszające memy:
 

 

Mama na działalności gospodarczej nie ma zbytnio szans, by cieszyć się macierzyństwem. Jej dziecko od maleńkości nie...

Posted by Matki na działalności gospodarczej on 22 czerwca 2015

 

 

 

Historia jednej z nas.

Posted by Matki na działalności gospodarczej on 23 czerwca 2015


Zobacz także na polki.pl: Urlop macierzyński dla ojca - jak to załatwić?

12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]

Kobieta w ciąży, ciąża a praca
© contrastwerkstatt - Fotolia.com
Prawo i finanse
Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?
Sprawdź, czy przysługuje ci urlop macierzyński i czy dostaniesz zasiłek macierzyński. Na jakie jeszcze świadczenia może liczyć kobieta, która urodziła lub przyjęła na wychowanie dziecko?

Urlop macierzyński – komu przysługuje? Urlop macierzyński przyznawany jest kobietom, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko. Prawo do urlopu macierzyńskiego mają tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Bez znaczenia jest tutaj staż pracy oraz wymiar pracy (etat czy część etatu). Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony są w korzystnej sytuacji, bowiem przysługuje im urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński.  Inna jest sytuacja kobiet, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony. Mogą one wykorzystać urlop macierzyński, jeżeli przypada on w trakcie trwania umowy. Oznacza to, że urlop macierzyński może trwać nie dłużej niż do ostatniego dnia umowy.  Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje również matce, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko do 7. roku życia (w szczególnych sytuacjach – do 10. roku życia). Zobacz też: Ile wynosi zasiłek chorobowy Komu nie przysługuje urlop macierzyński? Urlop macierzyński nie przysługuje: kobietom, których umowa o pracę rozwiązała się w dniu porodu, kobietom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych ( umowa zlecenie , umowa o dzieło), bezrobotnym, studentkom (chyba, że studiują i pracują na podstawie umowy o pracę). Zobacz też: Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego Wymiar urlopu macierzyńskiego  Podstawowy urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 – trojga dzieci, itp.).  Pracownica ma obowiązek wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, natomiast pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka . Ponadto przyszła mama może rozpocząć urlop macierzyński przed porodem (maksymalnie 6 tygodni przed). Dodatkowo po...

Kobieta w ciąży w pracy, przy komputerze
© emiliau - Fotolia.com
Prawo i finanse
Masz działalność gospodarczą? Co z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim?
Na jakich zasadach kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą przysługuje zasiłek chorobowy, urlop macierzyński i zasiłek macierzyński? Jakie musi spełnić warunki, by otrzymać te świadczenia? Czy podczas urlopu macierzyńskiego mama może prowadzić działalność gospodarczą?

Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy należy ci się zasiłek chorobowy w ciąży , urlop macierzyński i zasiłek macierzyński? Zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące zasad przydzielania świadczeń kobiecie w ciąży na samozatrudnieniu. Zasiłek chorobowy w ciąży a działalność gospodarczą Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą masz prawo otrzymać zasiłek chorobowy, ale musi spełniać przy tym odpowiednie warunki. Aby na samozatrudnieniu otrzymać zasiłek chorobowy, nie wystarczy opłacenie jednej składki chorobowej . Musisz być ubezpieczona nieprzerwanie przez okres co najmniej 90 dni. Wówczas, po tym okresie, jeśli zachorujesz, nabywasz prawo do zasiłku chorobowego. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli wcześniej byłaś ubezpieczona z innego tytułu (np. na podstawie umowy o pracę) i postanowiłaś kontynuować ubezpieczenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej . Przerwa między poprzednim ubezpieczeniem a ubezpieczeniem z tytułu działalności gospodarczej, nie może być jednak dłuższa niż 30 dni. Pamiętaj, że maksymalny okres przebywania na zasiłku chorobowym w ciąży wynosi 270 dni. Wówczas wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru.   Zasiłek macierzyński Kobietom prowadzącym własną firmę formalnie nie przysługuje urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski, bowiem przypada on osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że będziesz pozbawiona prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Zasiłek macierzyński otrzyma mama prowadząca własną działalność gospodarczą, która przed narodzinami dziecka lub przyjęcia dziecka w wieku do 7. roku życia na wychowanie (do 10. roku życia w przypadku dziecka, które ma odroczony obowiązek szkolny) opłacała składki na ubezpieczenie chorobowe , które w przypadku osób...

Kobiety prowadzące firmy częściej kontrolowane przez ZUS?
AdobeStock
Aktualności
ZUS dręczy kobiety na działalności gospodarczej? Złożyły skargę
Zdaniem grupy kobiet prowadzących własny biznes Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopuszcza się rażących nadużyć wobec nich. Jakich?

Ruch Społeczny Kobiety na Działalności w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Współpracujących Biur Rachunkowych sprzeciwia się działaniom ZUS-u, które mają na celu pozbawienie ich prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W związku z tym złożyło skargę do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Przedsiębiorcze kobiety przypominają, że co trzecia działalność w Polsce prowadzona jest przez kobiety właśnie. Są one też pracodawcami dla wielu ludzi, a swoją pracą przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki. Jednak oprócz tego pragną być matkami, a zabieranie im świadczeń może zmuszać je do konieczności dokonywania wyboru między pracą a macierzyństwem. W skardze wystosowanej do kilku instytucji kobiety piszą: „Działania ZUS pokazują, że Państwo każe nam wybierać między macierzyństwem, a prowadzeniem firmy, mimo że jednocześnie – w Konstytucji i ustawach - gwarantuje nam swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i jest zobowiązane do zapewnienia nam stabilizacji podczas tak ważnych okresów życia jak ciąża i macierzyństwo”. O co walczą kobiety prowadzące własny biznes? W piśmie, które Ruch Społeczny Kobiety na Działalności wystosował do odpowiednich władz czytamy: „Kontrolom mówimy tak. Nie zgadzamy się jednak na to, żeby kontrole te były skierowane głównie na jedną grupę społeczną, tj. na kobiety prowadzące działalność gospodarczą”. Według skrzywdzonych kobiet obecnie taka sytuacja ma właśnie miejsce. Dodatkowo uważają one, że sposób, w jaki ZUS prowadzi kontrole, jest karygodny. „Z całej Polski docierają do nas informacje o działaniach ZUS niezgodnych z prawem , o podejmowaniu przez ten Organ działań godzących w swobodę działalności gospodarczej, w renomę nas jako przedsiębiorców i podważających naszą wiarygodność na rynku, a także...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz