Akt urodzenia - o czym musisz pamiętać?
Akt urodzenia to bardzo ważny dokument. Dzięki niemu dziecko zaczyna „istnieć” także urzędowo. Jak załatwić formalności?
Akt urodzenia to dokument stwierdzający fakt narodzin dziecka. Jest tworzony i przechowywany przez Urząd Stanu Cywilnego. Odnotowuje się w nim imię i nazwisko dziecka, jego płeć, datę urodzenia, imiona, nazwiska i daty i miejsca urodzenia rodziców oraz ich adres. Dzięki niemu dziecko otrzymuje PESEL, może m.in. korzystać z opieki medycznej i dostać paszport. Pamiętaj, że:
1. Dziecko rejestruje się w Urzędzie Stanu Cywilnego w miejscu, w którym przyszło na świat
.jak zarejestrować dziecko, które urodziło się w domu, w innym mieście, poza krajem albo w nietypowym miejscuJeśli dziecko urodziło się np. podczas majówki na drugim końcu Polski, właśnie tam się je rejestruje, choć niekoniecznie trzeba to zrobić osobiście.
Zobacz też: Formalności po urodzeniu dziecka
2. Dziecko trzeba zarejestrować w USC w ciągu 14 dni od dnia narodzin
Urząd już wie o jego istnieniu - został zawiadomiony przez szpital, w którym bobas przyszedł na świat. Przeczytaj jak zarejestrować dziecko, gdy rodzice nie mogą przyjść do urzędu.
3. Do USC zgłasza się przynajmniej jedno z rodziców
Najczęściej robi to tato, bo mama dochodzi do siebie po porodzie. Nie można wysłać do USC babci, brata czy kolegi. Przeczytaj jak zarejestrować dziecko, gdy rodzice nie są małżeństwem i/albo pojawiają się inne komplikacje.
4. Trzeba zabrać dokumenty
Potrzebne są dowody osobiste obojga rodziców oraz odpis skrócony aktu małżeństwa. Dane malca oraz jego rodziców są wpisywane do ksiąg stanu cywilnego, a zgłaszający dostaje od ręki trzy odpisy aktu urodzenia. Przeczytaj jak zarejestrowac dziecko, gdy brakuje dokumentów.
5. Nie ma sytuacji bez wyjścia, to znaczy takiej, w której dziecka nie da się zarejestrować
Życie pisze najróżniejsze scenariusze, jednak dziecko da się zarejestrować niezależnie od okoliczności.
Gdzie szukać informacji? Prawo w zakresie aktów urodzenia jest regulowane w Polsce przez ustawę z dnia 29 września 1986 r. Tekst jednolity znajdziesz w Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1264). Nadal nie wiesz, co zrobić? Zadzwoń do USC w miejscu swojego zamieszkania i zapytaj, w jaki sposób załatwić swoją sprawę.