Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zakupy w sieci, internet, klawiatura
© momius - Fotolia.com
Prawo i finanse

Bezpieczne zakupy w sieci – o czym warto pamiętać?

Robiąc zakupy przez internet, nie jesteśmy w stanie bezpośrednio sprawdzić kupowanego towaru. Takie zakupy wiążą się z dużym ryzykiem, zwłaszcza gdy kupujemy rzeczy dla dziecka (kosmetyki, zabawki, ubranka). Jakie prawa ma konsument, robiący zakupy w sieci?

Zakupy w sieci uchodzą za łatwiejsze, ale nie za bezpieczniejsze. Jednak konsumentom – ze względu na brak możliwości bezpośredniego zapoznania się z towarem – przysługują dodatkowe prawa, których nie mają w sprzedaży bezpośredniej. Zakupy w e-sklepach traktuje się jak sprzedaż na odległość, która regulowana jest w sposób szczególny względem zwykłej umowy sprzedaży. Konsument ma dodatkowe prawa, zaś na sprzedającym ciążą dodatkowe obowiązki.

Odstąpienie od umowy – na jakich warunkach?

Obecnie, gdy kupimy w internecie produkt dla dziecka, a po jego otrzymaniu dojdziemy do wniosku, iż nie spełnia on naszych oczekiwań, mamy prawo odstąpienia od umowy, bez podawania przyczyny, w terminie 10 dni, licząc od dnia, w którym otrzymamy zamówiony towar. W przypadku odstąpienia od umowy, konsument ma obowiązek zwrotu zakupionego towaru, zaś sprzedający zwrotu otrzymanych pieniędzy. Konsument pokrywa koszty odesłania towaru, jednak nie jest możliwe nałożenie na niego kary finansowej w związku z odstąpieniem od umowy we wskazanym terminie.
Z tym uprawnieniem konsumenta łączy się obowiązek sprzedającego przedsiębiorcy, który polega na informowaniu konsumenta o prawie odstąpienia od umowy. Brak wykonania tego obowiązku skutkuje przedłużeniem okresu, w którym konsument może odstąpić od umowy, z 10 dni do 3 miesięcy.

Ważne! Prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje konsumentowi w przypadku dokonywania zakupów w sieci w drodze licytacji.

Od stycznia 2015 roku zmianie na korzyść konsumentów ulegnie termin na odstąpienie od umowy. Konsument będzie miał bowiem 14 dni na zdecydowanie się na zakupiony produkt, zaś brak poinformowania go przez sprzedającego o prawie odstąpienia od umowy, skutkować będzie wysłużeniem tego okresu nie do 3, ale aż do 12 miesięcy.

Zobacz także: Prawo do reklamacji

Informacje, które powinien otrzymać konsument

Oprócz wspomnianego już prawa do odstąpienia od umowy, jako konsumenci dokonujący zakupów w internecie, powinniśmy zostać poinformowani przez sprzedającego o:
•    jego pełnych danych,
•    dokładnej cenie towaru,
•    sposobie płatności,
•    cechach i właściwości towaru.
Wszystkie te informacje, umożliwiają konsumentowi podjęcie decyzji o skorzystaniu z usług e-sklepu.

Towar wadliwy, niezgodny z umową

Gdy otrzymamy długo wyczekiwany przedmiot i okaże się, iż jest on wadliwy, bądź nie odpowiada opisowi podanemu przez sprzedającego, mamy prawo do złożenia reklamacji. W pierwszej kolejności konsument może żądać naprawy towaru (koszt ponosi sprzedający) lub wymiany na nowy. W sytuacji, gdy naprawa towaru lub jego wymiana jest niemożliwa, bądź niesie za sobą nadmierne koszty, konsumentowi przysługuje żądanie obniżenia ceny, a nawet prawo odstąpienia od umowy. Sprzedający ma 14 dni na ustosunkowanie się do otrzymanej reklamacji. Brak odpowiedzi poczytuje się za uznanie reklamacji.

Bezpieczeństwo płatności w internecie

Robiąc zakupy w internecie, należy uprzednio sprawdzić dany sklep. Pomocne w tym mogą być fora internetowe i komentarze internautów. Jak radzą eksperci, dla własnego bezpieczeństwa, należy unikać sklepów, które nie pozwalają na dokonywanie płatności za zamówiony towar przy odbiorze lub też przy użyciu karty, a jedynie poprzez dokonanie przelewu.
Wystrzegać się powinniśmy również sklepów z siedzibą za granicą, zwłaszcza poza UE. W razie kłopotów, trudniej bowiem jest dochodzić zwrotu zapłaconych pieniędzy.
Zgodnie z maksymą, iż nie ma nic za darmo, oferta o wysoce zaniżonej cenie, również powinna zwiększyć naszą czujność. W przypadku zdecydowania się na płatność kartą płatniczą, zanim podamy dane identyfikujące, powinniśmy sprawdzić, czy strony są zaszyfrowane. Zaufane serwisy pośredniczące w opłatach mają w pasku adresu zamkniętą kłódkę. Adres zaufanej witryny zaczyna się zaś "https://", a nie "http://". Dla własnego bezpieczeństwa, sprawdzajmy również firmę, z której usług chcemy skorzystać w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Polecamy: Dziecko w cyberświecie

Ten artykuł powstał w ramach współpracy Babyonline.pl z redakcją prawną z Infor.pl. Jeśli masz pytania do naszych ekspertów, pisz na adres redakcja@babyonline.pl.

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Kobieta w sklepie, zakupy, wózek sklepowy
© Kaspars Grinvalds - Fotolia.com
Prawo i finanse
Prawa konsumenta – co można, a czego nie można podczas zakupów?
Przeceniony towar nie podlega reklamacji? Na zwrot towaru masz tylko 5 dni? Aby złożyć reklamację, potrzebny jest paragon? Sprawdź, czy te obostrzenia sprzedawców są zgodne z prawem.

Ile mamy dni na zwrot towaru? W przypadku zakupów zrobionych na odległość i poza siedzibą przedsiębiorstwa klient ma 14 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny. Inaczej wygląda sprawa zakupów zrobionych w sklepie stacjonarnym – od 1995 r. sklepy same ustalają termin dozwolonego zwrotu towaru . W obu przypadkach sprzedawca ma obowiązek poinformować o tym klienta. Jeśli tego nie zrobi, może to być podstawą rozwiązania umowy w ciągu roku od jej podpisania. Warto jednak pamiętać, że nie można zrezygnować z dokonanego przez internet zakupu, jeśli: otworzyliśmy opakowanie kaset wideo i audio, płyt CD, programów komputerowych, produkt lub usługa zostały wykonane według naszego indywidualnego zamówienia, zamówiliśmy artykuły, które ulegają szybkiemu zepsuciu lub mają krótki termin przydatności do spożycia, zamówiliśmy rzeczy dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu , których po otwarciu nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, np. szczoteczki do zębów, zamówiliśmy rzeczy, które ze względu na swój charakter są połączone z innymi, np. sprzęt do zabudowy. Czy przeceniony towar podlega reklamacji? Sprzedawca ma obowiązek przyjąć reklamację bez względu na to, czy towar został kupiony w normalnej sprzedaży, na wyprzedaży, w promocji czy w sklepie z używaną odzieżą. Pod warunkiem oczywiście, że wada towaru nie była podstawą obniżenia jego ceny. Czy sprzedawca może obniżyć cenę produktu z bliskim terminem przydatności? Tak. Żadne przepisy tego nie zabraniają. Warto jednak wiedzieć, że takiego produktu nie będzie można reklamować, jeśli nie będzie się nadawał do spożycia. Czy aby reklamować towar trzeba mieć paragon? Paragon nie jest konieczny do reklamacji – dowodem zakupu może być również faktura, potwierdzenie płatności kartą, a nawet zeznania świadków zakupów....

sklep online okrada klientów
AdobeStock
Aktualności
UWAGA: nie kupuj zabawek w tym sklepie dla dziecka – stracisz wszystkie pieniądze z konta!
Sklep oferuje bardzo atrakcyjne ceny klocków dla dzieci, ale nie dajmy się zwieść. Oszuści wyjątkowo perfidnie okradają klientów. Eksperci mówią już o nowym sposobie oszustwa internetowego.

Chodzi o sklep internetowy Moje Klocki.com. Ostrzega przed nim serwis Zaufana Trzecia Strona. "Przerwa techniczna" pułapką na kupującego   Oszuści wpadali na nowy typ przestępstwa : tworzą fałszywy sklep internetowy i fałszywe strony pośredników płatności. Kiedy już wybraliśmy sobie w tym sklepie online towar i chcemy dokonać płatności, wyświetla się informacja: " trwa przerwa techniczna". Po jakimś czasie przychodzi SMS na telefon, którego numer podaliśmy w formularzu zakupów. Znajduje się tam link do płatności. Ale strona pośrednika płatności jest już fałszywa , a przestępcy mają nasz login i hasło do konta w banku oraz jednorazowy kod do wykonania przelewu. Mając takie dane przestępcy, mogą zalogować się do naszego konta, zlecić przelew na kontrolowany przez siebie rachunek, a transakcję potwierdzić jednorazowym kodem. Bezpowrotnie tracimy pieniądze z naszego konta . Jak pisze serwis Zaufana Trzecia Strona, proceder ułatwia Google, które wyświetla oferty ze sklepu MojeKlocki.com po wpisaniu np. nazwy popularnego producenta klocków dla dzieci w wyszukiwarkę. Jak się okazuje, wyskakują prawie wyłącznie wyniki prowadzące do fałszywego sklepu.  Ranking zabawek dla dzieci - sprawdź opinie rodziców! Tydzień z nagrodami na MamoToJa.pl! Codziennie nowy konkurs! Sprawdź, klikając w grafikę: Bezpieczeństwo kupowania w sieci Robiąc zakupy w internecie, powinniśmy sprawdzić sklep. Prześledźmy  fora internetowe  i komentarze internautów. Należy unikać sklepów, nie pozwalających na  dokonywanie płatności  przy odbiorze lub przy użyciu karty, a jedynie poprzez  dokonanie przelewu . Oferta o bardzo atrakcyjnej cenie powinna zwiększyć naszą czujność. W przypadku zdecydowania się na  płatność kartą płatniczą , zanim podamy dane identyfikujące, powinniśmy sprawdzić, czy...

Prawo i finanse
Dlaczego warto robić zakupy w internecie
Jeśli nieczęsto robisz zakupy przez internet, to warto się do nich przekonać. Są wygodne, bezpieczne i często tańsze niż w tradycyjnych sklepach. A jaka to oszczędność czasu!

Dużo znanych tradycyjnych sklepów, jak choćby Bata, Smyk czy Sephora, prowadzi sprzedaż internetową. To ułatwienie dla tych, którzy cierpią na brak czasu, mieszkają daleko lub po prostu nie lubią tłoku w sklepach. Coraz więcej osób kupuje towary w internecie, zwłaszcza, że przy zachowaniu pewnej ostrożności są bezpieczne. Jak najlepiej kupować w sieci ? Oto instrukcja krok po kroku: Krok pierwszy: znajdź sklep internetowy Najpierw znajdź sklep internetowy, np. przez wyszukiwarkę (wpisując w nią poszukiwany artykuł, otrzymasz listę sklepów, w których jest dostępny). Gdy już wybierzesz, sprawdź cenę artykułu i koszty dostawy. Jeśli je akceptujesz, wrzuć wybrany towar do wirtualnego koszyka i określ formę płatności (kartą, przelewem, za zaliczeniem pocztowym lub gotówką, gdy artykuł dostarcza kurier). Zwykle na stronie internetowej są podane dokładne instrukcje, jak postępować przy dokonywaniu zakupu (np. „Wrzuć do koszyka”, „Idź do kasy” itd.). Krok drugi: sprawdź internetowego sprzedawcę W internecie naciągaczy nie brakuje. Światełko ostrzegawcze powinno ci się zapalić, jeżeli sprzedawca proponuje bardzo atrakcyjną rzecz po superniskiej cenie. Warto go zapytać, co jest przyczyną takiej obniżki. Sprawdź, czy na stronie internetowej sklepu została podana nazwa i rzeczywisty adres sprzedawcy, a także telefon kontaktowy (inaczej możesz mieć kłopot z jego znalezieniem, w razie gdy zmieni adres witryny internetowej). Decyduj się na zakupy w znanych, dużych sklepach, najlepiej takich, które istnieją nie tylko w wirtualnym świecie.  Korzystają one z usług centrów autoryzacyjnych, tzw. systemu eCard (informacja o tym powinna się znajdować na głównej stronie sklepu). Jeżeli wybierasz inny sklep, sprawdź na forach opinię o nim. Warto wiedzieć! Zanim dokonasz zakupu, porównaj ceny u różnych sprzedawców. Możesz to zrobić, korzystając ze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz