Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta w ciąży w pracy na rozmowie
AdobeStock
Prawo i finanse

Rewolucyjne zmiany w prawie pracy. Kobietę w ciąży będzie można zwolnić?

Docierają do nas informacje na temat zmian, które mają znaleźć się w nowym kodeksie pracy. Czy polityka prorodzinna może zakładać w jakimkolwiek stopniu zmniejszenie praw pracowniczych dla kobiet ciężarnych? Czy kobiety w ciąży cieszą się aż takimi przywilejami w pracy? Wyjaśniamy.

Po niemal dwuletnich pracach specjalna komisja, złożona z niezależnych ekspertów (np. z PIP), przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców, dokonuje poprawek i składa rewolucyjny projekt nowego kodeksu pracy w Ministerstwie Rodziny i Pracy. 15 marca na ostatnim posiedzeniu zostaną naniesione ostateczne poprawki, a 16 marca projekt zostanie złożony w resorcie. Jak mówią sami członkowie tej "spec" komisji - projekt jest gotowy w 99,9 %. Co to oznacza w praktyce i dlaczego zakłada zmniejszenie ochrony praw pracowniczych kobietom w ciąży? W jakim stopniu?

Pracodawca będzie mógł zwolnić ciężarną bez powodu?

Na portalu Gazety Wyborczej możemy przeczytać sensacyjne doniesienia na temat nowego projektu zmian w kodeksie pracy, który zakłada mniejszą ochronę kobiet w ciąży. Czytamy: „Samo bycie w ciąży nie ochroni przed zwolnieniem. Jeśli pracodawca postanowi zwolnić pracownicę z jej winy, będzie mógł to zrobić - chyba, że zaistnieją "szczególne przesłanki społeczne"". Czym byłyby te przesłanki? Tego jeszcze nie wiadomo. Jaki może być powód zwolnienia? Można się domyślać, że chodzi m.in. o przebywanie na "lewych" L4 i jednoczesną pracę u innego podmiotu.

Zobacz też: "Chorych na ciążę" przybywa. ZUS postanowił to sprawdzić

Kontrowersyjnych zmian jest więcej i dotyczą one także w dużej części urlopów i związków zawodowych (np. koniec umów cywilnoprawnych, 26 dni urlopu dla każdego niezależnie od stażu, urlopy do wykorzystania tylko w dużych partiach itp).

Długa droga od projektu do wejścia zmian w życie

Jeśli Ministerstwo zaakceptuje projekt, nowy kodeks trafi do Rady Dialogu Społecznego, ale zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców już krytykują propozycje nowych zapisów, mówią o wielu poprawkach i zastrzeżeniach. Następnie projekt trafi do Sejmu i najprawdopodobniej będzie tam przez długi czas. Specjaliści i związani z komisją informatorzy portalu wyborcza.pl twierdzą, że kodeks nie wejdzie w życie… nigdy, a na pewno nie przed wyborami 2019. Rząd miałby zbyt dużo do stracenia, wiadomo bowiem, że proponowane zmiany nie spodobają się wielu grupom społecznym. Niektórzy członkowie komisji przyznają nawet, że na prace nad projektem było za mało czasu, zbyt mało pieniędzy, zbyt duża presja i że projekt nadaje się po prostu do... kosza. 

Rząd uspokaja

Elżbieta Rafalska, Ministra Rodziny i Pracy już wypowiedziała się w tej kwestii. Według niej informacje o zmianach w prawie pracy są celowo manipulowane przez media i polityków. Wygląda na to, że pozostaje nam poczekać na dalsze losy projektu i kolejne interpretacje specjalistów z dziedziny prawa pracy, już po przeczytaniu całego projektu, który zostanie upubliczniony.

Zobacz też: Ciężarna i młoda mama w pracy. Co wolno pracodawcy, a czego nie?

Czy ochrona kobiet ciężarnych w pracy powinna zostać waszym zdaniem rozszerzona czy jednak nie?

Zobacz też:


Źródło: wyborcza.pl

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

mama pracuje z dzieckiem w domu
Materiały prasowe pracuj.pl
Prawo i finanse
Ciężarna i młoda mama w pracy. Co wolno pracodawcy, a czego nie?
Co obecnym i przyszłym mamom gwarantuje kodeks pracy? Na co mogą liczyć u obecnego pracodawcy, a na co w sytuacji, w której decydują się na zmianę miejsca zatrudnienia po urlopie macierzyńskim? Na jakie dodatkowe przywileje mogą liczyć?

Jakie prawne przywileje ma ciężarna w pracy? Polskie prawo dokładnie reguluje zobowiązania pracodawcy wobec przyszłych mam. Dodatkowe uprawnienia przysługują kobietom już od pierwszego dnia , w którym poinformują przełożonego o ciąży oraz przedstawią stosowne zaświadczenie od lekarza specjalisty lub internisty. Według prawa, przyszła mama NIE może: pracować w godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nocnych (między 21:00 w nocy a 7:00 rano); zostać delegowana poza swoje stałe miejsce pracy; pracować w pozycji stojącej dłużej niż 3 godziny, a także przy podnoszeniu i przenoszeniu ciężarów, które ważą więcej niż 3 kilogramy; pracować w ciągu doby więcej niż 8 godzin. Zobacz też: Od maja 2017 zmiana przepisów dla pracujących kobiet w ciąży i karmiących piersią! Przyszła mama MA prawo: wyjść na badania lekarskie , jeśli wykaże, że nie mogła tego zrobić poza pracą (za ten czas otrzyma pełne wynagrodzenie); skorzystać z 15 minutowej przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze. Jakie przywileje ma mama wracająca do pracy? Warto wiedzieć o kilku istotnych kwestiach prawnych , które ułatwiają godzenie macierzyństwa z życiem zawodowym, aż do 4. roku życia dziecka i sprawią, że powrót na etat nie będzie dla mamy wyzwaniem. – Każda mama wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim czy urlopie rodzicielskim powinna zostać przyjęta przez pracodawcę na stanowisko, na którym pracowała przed odejściem. Jeżeli jest to niemożliwe, pracodawca jest zobowiązany zaproponować kobiecie stanowisko równorzędne . Zmiana ta nie może jednak wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia – wyjaśnia Grzegorz Kalinowski, radca prawny z kancelarii Legal Ideas. – Z kolei te z pań, którym przysługuje prawo do urlopu wychowawczego , mają możliwość złożenia wniosku o...

Prawo i finanse
Jakie przywileje ma macocha i ojczym w pracy i szkole po adopcji pasierba?
Nie wiesz jakie przywileje przysługują ci na dziecko, które wychowujesz a którego nie jesteś biologicznym rodzicem? Czy przybrany rodzic może iść na szkolną wywiadówkę? Czy macocha i ojczym dostanie dla pasierba paczkę w pracy?

Paczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na pasierba Często stosowaną praktyką przez pracodawców jest wręczanie pracownikom z różnych okazji paczek i prezentów świątecznych . Są to jednak świadczenia typowo regulaminowe, co oznacza, że wprowadzenie takiego zwyczaju zależy od dobrej woli pracodawcy. Zwykle tego typu świadczenia finansowane są ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych . Jak się okazuje macocha ma również prawo do tego typu prezentów świątecznych. Osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS zostały bowiem określone w art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS i należą do nich: 1) pracownicy danego zakładu pracy i ich rodziny, 2) emeryci i renciści – byli pracownicy (wraz z członkami ich rodzin), 3) inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie gospodarowania środkami ZFŚS prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z tego funduszu. Z punktu widzenia prawa do świadczeń z ZFŚS należy określić, kim jest pracownik i kogo zalicza się do członków jego rodziny . Otóż zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy za pracownika uznaje się zatrudnionych u pracodawcy na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Są nimi także osoby aktualnie korzystające z urlopów wychowawczych i macierzyńskich, młodociani zatrudnieni w celu nauki zawodu, pracownicy sezonowi, osoby wykonujące na rzecz danego pracodawcy pracę nakładczą lub pracownicy tymczasowi, jeżeli pracodawca w regulaminie gospodarowania środkami funduszu przyznał im prawo do korzystania ze świadczeń. Natomiast za członków rodziny pracownika , którzy mają prawo do świadczeń socjalnych uznaje się: 1) małżonka; 2) rodziców (również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające) prowadzących wspólnie z pracownikiem gospodarstwo domowe; 3) pozostające na utrzymaniu dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione : ●...

szukanie pracy po urlopie wychowawczym
Fotolia
Mama
Jak szukać pracy po urlopie wychowawczym? 5 prostych kroków do sukcesu
Kończy ci się urlop macierzyński lub wychowawczy i myślisz o powrocie do pracy? Chcesz znaleźć coś nowego? Przeczytaj rady eksperta i dowiedz się, jak w pięciu krokach znaleźć pracę swoich marzeń.

Mama wraca do pracy : ten moment musiał kiedyś nadejść, prawda? Jeśli szukasz nowego zajęcia i nie wiesz, jak zabrać się za poszukiwanie pracy po urlopie wychowawczym – te rady są dla ciebie! Zanim zabierzesz się za przygotowywanie i wysyłanie CV, zastanów się, czy są takie obszary, które mogłabyś poprawić w trakcie urlopu wychowawczego: może zapiszesz się na kurs językowy lub podszkolisz z innych potrzebnych ci do pracy zagadnień? Warto to zrobić przed staraniem się o nową pracę, żeby startować z lepszej pozycji. Joanna Dudziak, mama i specjalistka ds. kreowania wizerunku osobistego, podpowiada, jak znaleźć pracę po długiej przerwie spędzonej na opiece nad dzieckiem. Oto co powinnaś zrobić: Krok 1:  Przygotuj listę swoich osiągnięć zawodowych Szukając pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim, zacznij od sporządzenia roboczej listy wszystkich rzeczy, które zrobiłaś do tej pory. Zapisz wszystkie kursy, miejsca, w których pracowałaś, praktyki, które odbyłaś, a nawet szkolenia wewnętrzne w firmie, w której wcześniej pracowałaś – to wszystko może mieć znaczenie dla przyszłego pracodawcy. Pamiętaj, że nie wszystko musi być udokumentowane – jeśli nie masz certyfikatu, że ukończyłaś np. szkolenie z administracji organizowane przez twojego poprzedniego pracodawcę, to nie szkodzi.  - Pisząc o doświadczeniu zawodowym, pamiętajmy też o stażach i praktykach – podpowiada Joanna Dudziak. - Oprócz nazwy firmy i stanowiska zapiszmy zakres odpowiedzialności – nie obowiązków, tylko właśnie odpowiedzialności, bo często jest tak, że lista naszych obowiązków nie odpowiada temu, co naprawdę robimy w firmie, bo robimy dużo więcej! Umieść na liście swoje wykształcenie i inne osiągnięcia , np. nagrody. Byłaś pracownikiem roku? Pochwal się tym. Jeśli ukończyłaś studia ze świetnym wynikiem – nie zapomnij o tym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz