Ciężarna w pracy
AdobeStock
Aktualności

"Chorych na ciążę" przybywa? ZUS postanowił to sprawdzić

Od kilku lat ciąża jest jedną z najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich wśród Polaków. Czy aż tyle przyszłych mam nie może pracować?

W całym 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził blisko 500 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydanych zostało aż 25,1 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, a kwota wstrzymanych z tego tytułu wypłat wyniosła 23,2 mln zł. Czyżby Polacy lubili oszukiwać? Wśród skontrolowanych osób były także przyszłe mamy. Zwolnienia lekarskie "na ciążę" należą bowiem do tych najpopularniejszych i najdłuższych. Oczywiście nie chodzi o to, że sam fakt bycia w ciąży uprawnia do zwolnienia, ale o różne dolegliwości wynikające z odmiennego stanu i tu pojawia się problem... bo wielu z nas uważa, że te powody są wyssane z palca.

L4 dla leniwych?

Słuchając różnych opinii, mam wrażenie, że ciężarne dzieli się jedynie na trzy grupy: te z zagrożoną ciążą, te pracowite pracujące do samego porodu i te leniwe, które wzięły sobie lewe L4... Osobiście jestem daleka od oceniania czy zwolnienie jest zasadne, czy nie. Lekarzem nie jestem, a to on ostatecznie po badaniach i wywiadzie przeprowadzonym z pacjentką wydaje L4. Statystyki jednak dają do myślenia. Dlaczego tak wiele przyszłych mam nie jest zdolnych do pracy? Jakiś procent to zagrożone ciąże i panie te muszą leżeć, a czasem nawet być hospitalizowane, ale co z resztą? Tu zaczyna się ostra dyskusja, bo wielu przypadkach można usłyszeć, że to leniwe kobiety, które po prostu "wyciągają kasę z ZUS." Co gorsza, nie brakuje ciężarnych, które otwarcie mówią, że robią to celowo, robiąc krzywdę innym kobietom.

Zobacz także: Świetnie wpływają na rozwój i zmysły dziecka. Która będzie najlepsza dla Twojego maluszka?

Ciąża pod specjalnym nadzorem?

Polskie prawo chroni ciężarne zatrudnione na umowę o pracę. Kobiety te zgodnie z kodeksem pracy nie mogą zostać zwolnione, a także są chronione przed wykonywaniem obowiązków w trudnych, niebezpiecznych lub niesprzyjających jej stanowi warunkach. Wiele kobiet niestety przekonuje się, że przepisy przepisami a rzeczywistość rzeczywistością. W dzisiejszych czasach zagrożeń dla ciąży jest znacznie więcej niż kiedyś: stres, tempo pracy czy warunki, w jakich przychodzi pracować ciężarnym, wołają o pomstę do nieba. Wiele z tych pań, zamiast walczyć o swoje prawa, po prostu idzie na zwolnienie, bo zwyczajnie chce mieć, do czego wracać po urlopie macierzyńskim. 

Nie brakuje historii kobiet, które chciały pracować, ale pracodawca sam poprosił o zwolnienie, bo miał problem z delegowaniem obowiązków. Są panie, które przyznają, że miały nieprzyjemności w związku, z tym że zaszły w ciąże. Nie można nie wspomnieć o paniach, które mają uporczywe mdłości, bóle głowy, pleców, nóg, czy męczy je stres. Nawet jeśli są w stanie przepracować kilka godzin, to ledwo wracają do domu. Nie brakuje także historii ciężarnych, które pracowały do porodu i nie poszły na L4 mimo stresu, twardniejącego i bolącego brzucha, kobiet, które dźwigały ciężary i znosiły upokorzenie, bo nie są leniwe. Jednak czy brzmi to rozsądnie? 

Ciąża nie choroba, ale to odmienny stan

Czy brane zwolnienia na wyrost jest złe? Oczywiście, że tak! Jednak pamiętajmy, że choć ciąża to nie choroba to jest to odmienny stan, który zasługuje na inne traktowanie w sklepie, w komunikacji miejskiej czy w pracy. Zawsze się cieszę, gdy słyszę, że przyszła mama z chęcią chodzi do pracy, bo świetnie się czuje zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jestem zafascynowana, gdy ciężarna trafia na pracodawcę, który rozumie jej stan i wychodzi jej naprzeciw. Jednak pamiętajmy, że nie zawsze tak jest. Żadna przyszła mam, nie powinna być krytykowana i oceniana za swoje decyzje, bo w tej całej przepychance nie chodzi o lenistwo, ale o zdrowie małego człowieka.

A jakie są Wasze historie? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Praca w ciąży – aspekty prawne - film

Hilary Duff
instagram
Aktualności
Gwiazda ostro o ciąży: "Ta podróż męczy jak cholera"
Przyzwyczajeni jesteśmy do słodkich ciążowych sesji. "Stan błogosławiony" jednak niektórym mamom daje się we znaki. Czy takie ostre wyznania są potrzebne?

Amerykańska aktorka i piosenkarka, Hilary Duff już wkrótce zostanie mamą po raz drugi. Jednak zamiast słodkich zdjęć na Instagramie umieściła bardzo szczery wpis , w którym wyznaje, jak naprawdę czuje się w ciąży. Na taką odwagę stać niewiele kobiet... "Cycki są wielkie, brzuch jest wielki, całe ciało jest wielkie. Ludzie… Ciąża jest taka ciężka. Wysyłam olbrzymie pokłady miłości wszystkim mamom, które ją znoszą... Ta podróż męczy jak cholera, jednocześnie to coś absolutnie wyjątkowego. Wspaniale nosić w sobie małe życie" – czytamy w poście Hilary Duff, która już niedługo urodzi córeczkę. Aktorka uskarża się na upały, problemy z ubieraniem, nocne wstawanie do toalety. Nie do końca także potrafi zaakceptować zmiany , jakie zachodzą w jej ciele. Aktorka nie dyskredytuje jednak stanu błogosławionego i wyznaje, że kobiety to prawdziwe twardzielki "Jesteśmy mocne i piękne! Dajemy radę!" – pisze.    Post udostępniony przez Hilary Duff (@hilaryduff) Lip 25, 2018 o 5:17 PDT Pod postem pojawiły się tysiące komentarze. Jedni byli oburzeni, jak tak można mówić o "stanie błogosławionym" , inne panie stwierdziły, że czuły podobnie. Nie zabrakło także przesympatycznych komentarzy mówiących, jak aktorka pięknie wygląda , mimo iż tego nie czuje.  Fizjologia, nie zasługuje na miano "cudu" Wiele pań w ciąży czuje się źle, ale rzadko kobiety mają odwagę przełamać tabu i powiedzieć otwarcie, jak to było w ich przypadku. Na mocne słowa dotyczące ciąży zdecydowała się choćby Kelly Clarkson. Piosenkarka w jednym z radiowych wywiadów wyznała: "To straszne. Nie ma w tym nic pięknego ani nic magicznego. Jeśli to ty jesteś w ciąży - cieszę się razem z tobą. Ale ja każdego dnia będę przypominać swoim dzieciom, przez co musiałam przejść." Piosenkarka...

L4 w ciąży
Adobe Stock
Prawo i finanse
L4 w ciąży: ile jest płatne i od kiedy można dostać zwolnienie lekarskie w ciąży? [PRZEPISY 2021]
Zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje kobiecie, gdy jej ciąża jest zagrożona lub stan jej zdrowia nie pozwala dłużej pracować. Przebywając na L4 w ciąży, otrzymasz wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. Musisz się jednak liczyć z tym, że ZUS skontroluje, czy korzystając ze zwolnienia lekarskiego w ciąży, pozostajesz w domu. Nie zawsze można wyjechać, będąc na L4 w ciąży.

L4 w ciąży należy się każdej pracującej ciężarnej kobiecie, jeżeli jest chora lub jej ciąża jest zagrożona. Ze zwolnienia lekarskiego można korzystać przez cały okres trwania ciąży, od pierwszego dnia jej potwierdzenia. Aby otrzymać L4, będąc w ciąży, trzeba posiadać aktualne ubezpieczenie chorobowe. Warto też wiedzieć, kiedy ZUS wypłaca L4 w ciąży, oraz jakie formalności są niezbędne przed pójściem na zwolnienie lekarskie. Spis treści: Komu przysługuje L4 w ciąży? Ile trwa zwolnienie lekarskie w ciąży? Kiedy L4 w ciąży płaci pracodawca? Kiedy L4 w ciąży wypłaca ZUS? Wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim w ciąży Chorobowe w ciąży: formalności Czy na L4 w ciąży można wyjechać? Komu przysługuje L4 w ciąży? Zwolnienie lekarskie (nazywane także L4) w ciąży przyznawane jest kobiecie w przypadku choroby, złego samopoczucia lub innej przyczyny powodującej niezdolność do pracy. Powód wydania zwolnienia lekarskiego nie musi bezpośrednio wynikać z przebiegu ciąży. Na L4 w ciąży można pójść od dnia jej stwierdzenia – gdy są do tego wskazania lekarskie. Argumentem przemawiającym za wydaniem zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży są: dolegliwości zdrowotne zagrażające jej przebiegowi złe samopoczucie kobiety warunki pracy – lekarz może wystawić zwolnienie, jeżeli praca odbywa się w szkodliwych warunkach, wiąże się z wysiłkiem fizycznym, stresem. Prawo do skorzystania z L4 w ciąży przysługuje ciężarnym posiadającym ubezpieczenie chorobowe, czyli zatrudnionym na umowę o pracę oraz zatrudnionym   na umowę-zlecenie, umowę o dzieło lub inną umowę cywilnoprawną pod warunkiem opłacania ubezpieczenia chorobowego w ZUS-ie. Zwolnienie może być wydane na cały okres trwania ciąży. Do zasiłku chorobowego w ciąży nie mają prawa kobiety, które przebywają na urlopie...

Zwolnienie lekarskie w ciąży
AdobeStock
Aktualności
Zmiany w prawie: Od grudnia nie dostaniesz druku L4 do ręki
Papierowe potwierdzenia czasowej niezdolności do pracy lekarze mogą wystawiać już tylko do końca listopada. Od grudnia będą obowiązywały tylko i wyłącznie e-zwolnienia.

Przymus wystawiania elektronicznych zwolnień wprowadza ustawa z 10 maja 2018 r. zmieniająca ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 1150). Przepisy miały wejść w życie już w lipcu tego roku. Ostatecznie od 1 grudnia ZUS będzie honorował już tylko zwolnienia wystawione elektronicznie . Szybko i nowocześnie Choć ustawa weszła w życie pół roku temu, nie wszyscy są jeszcze gotowi. ZUS od wielu miesięcy szkoli pracowników szpitali i przychodni w miejscu ich pracy. Choć "nowe zwolnienia" wystawia coraz więcej lekarzy, to nadal w niektórych regionach Polski stanowią one zaledwie jedną trzecią wystawianych dokumentów. Aby zwolnienie takie było ważne, musi być podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS. Niestety dla wielu specjalistów rozwiązanie to jest zbyt pracochłonne. Lekarzom w wystawianiu elektronicznych druków mają pomóc asystenci. Nowy sposób uwierzytelniania będzie można stosować również do wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarzy orzeczników ZUS o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku oraz wniosków w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego. Czemu mają służyć takie zmiany? Pracownik nie otrzyma zwolnienia w formie papierowej (chyba że wystąpi z taką prośbą), a elektroniczne zwolnienie automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Jeżeli pracodawca ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to natychmiast otrzyma informację o wystawionym zwolnieniu . O tym, że pracownik otrzymał zwolnienie, pracodawca może dowiedzieć się również z e-maila lub SMS-a.   Dzięki zmianom nie będzie konieczności sprawdzania, czy pracownik dostarczył zaświadczenie w ciągu 7 dni od dnia, w którym je...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz