Ile trwa adopcja dziecka? Przyszły rodzin musi uzbroić się w cierpliwość
Adobe Stock
Prawo i finanse

Ile trwa adopcja dziecka: czas oczekiwania i szkolenie. Przyszły rodzic musi uzbroić się w cierpliwość

Proces adopcji dziecka w Polsce w teorii powinien trwać tyle, ile ciąża lub niewiele dłużej. W praktyce procedura adopcyjna jest jednak często znacznie dłuższa. Dlaczego? I ile może trwać maksymalnie?

Decyzja o adopcji dziecka powinna być zawsze bardzo dobrze przemyślana. Po pierwsze, podejmujemy ją na całe życie, po drugie – wymaga ona od przyszłych rodziców ogromnego zaangażowania i cierpliwości. Proces adopcyjny jest bowiem skomplikowany i potrafi ciągnąć się latami.

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Ile trwa proces adopcji dziecka w Polsce?

Proces adopcji dziecka w Polsce, od momentu rejestracji kandydatów jako potencjalnych rodziców adopcyjnych aż do czasu orzeczenia adopcji przez sąd, trwa nie krócej niż 1-2 lata. Tak to wygląda w teorii, bo w praktyce procedura adopcyjna często trwa jeszcze dłużej. Nawet kilka lat! Wszystko zależy od szczęścia i indywidualnej sytuacji kandydatów. Przyszli rodzice powinni zatem uzbroić się w cierpliwość.

Cały proces kwalifikacyjno-diagnostyczny (wywiad w miejscu zamieszkania przyszłych rodziców, badania pedagogiczno-psychologiczne na terenie ośrodka i obowiązkowe szkolenia) trwa mniej więcej od 6 do 9 miesięcy. Do tego trzeba doliczyć oczekiwanie na dziecko (które może potrwać nawet dwa lata), potem spotkania z maluchem, a także czas procedury sądowej (ok. 21 dni).

Ile trwa szkolenie adopcyjne?

Proces adopcyjny wydłuża zazwyczaj oczekiwanie na rozpoczęcie szkolenia adopcyjnego dla kandydatów. Szkolenie adopcyjne trwa zazwyczaj kilka miesięcy – to kilkadziesiąt godzin bezpłatnych zajęć, nie mniej niż 35. Warto podkreślić, że w dużych miastach, aby dostać się na takie szkolenie, trzeba czasem czekać nawet pół roku. 

Proces adopcyjny nie skraca się w przypadku adopcji drugiego dziecka. Wszystkie procedury (jedynie z wyjątkiem kursu przygotowawczego) należy powtórzyć. 

Ile trwa adopcja niemowlaka?

Adopcja niemowlaka przebiega podobnie, jak adopcja starszego dziecka. Ponieważ jednak wiele kandydatów na rodziców marzy właśnie o malutkim dziecku, czas oczekiwania na nie może być dłuższy niż w przypadku dziecka starszego. Nieprawdą jest natomiast, że można adoptować noworodka (to dziecko do 28. dnia życia). Dziecko do skończenia 6 tygodnia życia jest wyłączone z możliwości adopcji (to czas, który daje się rodzicom biologicznym na ewentualną zmianę decyzji).

Czy można przyspieszyć adopcję dziecka?

Trzeba pamiętać, że warunki adopcji dziecka są ściśle określone przez Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy i Ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nie ma możliwości, aby je przyspieszyć. Najważniejsze jest dobro dziecka. Pracownicy ośrodka i psychologowie muszą mieć czas, by ocenić predyspozycje, a także sytuację życiową przyszłych rodziców. Muszą mieć pewność, że są oni w stanie zapewnić opiekę dziecku i że nie rozmyślą się w przypadku pierwszych trudności, a tych na pewno nie zabraknie. 

Rodziny, które są otwarte na adopcję dziecka starszego i które nie czekają jedynie na niemowlaka, nie określają płci, ani pożądanych cech dziecka są w znacznie lepszej sytuacji. W ich przypadku proces adopcyjny prawdopodobnie będzie trwał znacznie krócej (może zamknąć się nawet w roku). 

Adopcja ze wskazaniem: ile trwa?

Mniej skomplikowana jest adopcja ze wskazaniem (bez udziału ośrodka adopcyjnego). Polega ona na zgodzie rodziców biologicznych na przekazanie dziecka konkretnej parze lub osobie (zazwyczaj odbywa się to tuż po urodzeniu). 

Jednak można wskazać wyłącznie krewnych dziecka lub małżonka jednego z rodziców, od którego dziecko nie pochodzi (czyli macochę lub ojczyma). Adopcja ze wskazaniem wymaga jednoczesnej zgody osoby przysposabiającej na bycie wskazanym i złożenia wniosku do sądu o przysposobienie dziecka w określonym terminie.

Tekst powstał we współpracy z Joanną Luberadzką-Grucą, dyrektorem fundacji „Polki mogą wszystko”. Jej misją jej służenie dzieciom, tak aby ich dzieciństwo było jak najlepsze. Więcej przeczytacie na oficjalnej stronie fundacji.

Fundacja Polki Mogą Wszystko
Mat. prasowe

Zobacz też:

rodzicielstwo bliskości
Adobe Stock
Pielęgnacja
Co to jest rodzicielstwo bliskości? – mówi Agnieszka Stein [WIDEO]
Rodzicielstwo bliskości jest pełne wzajemnego zaufania – rodziców do dziecka, rodziców do siebie oraz dziecka do matki i ojca. Zasady, jakimi warto się w tej metodzie kierować, są poparte badaniami naukowymi i doświadczeniem lekarza i pielęgniarki, autorów książki „Księga Rodzicielstwa Bliskości”.

Rodzicielstwo bliskości (ang. attachement parenting), nazywane też w skrócie RB, jest jedną z modnych obecnie metod wychowawczych, a także najstarszym i najbardziej naturalnym sposobem opiekowania się dziećmi. Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu rodzicielstwa bliskości opowiada o siedmiu zasadach bliskości. Spis treści:   Co to jest rodzicielstwo bliskości?  Na czym polega wychowanie w bliskości? Rodzicielstwo bliskości – jak zbudować więź z dzieckiem Rodzicielstwo bliskości – zasady Księga Rodzicielstwa Bliskości Co to jest rodzicielstwo bliskości?  – Myślę, że na pytanie, co to jest rodzicielstwo bliskości, jest wiele różnych odpowiedzi – mówi Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu rodzicielstwa bliskości. – Jedna z takich, które lubię, mówi, że jest to rodzicielstwo oparte na zaufaniu do dziecka, ale też do siebie . Inna definicja mówi, że to relacja, która na pierwszym miejscu stawia bliskość i kontakt emocjonalny z dzieckiem.  Inne określenie RB mówi, że to rodzicielstwo, w którym traktujemy dziecko podmiotowo, jak takiego samego człowieka, którym my jesteśmy.  – To też sposób wychowywania dziecka oparty na poważnej, naukowej wiedzy – dodaje Agnieszka Stein. Na czym polega wychowanie w bliskości? Twórcy pojęcia attachement parenting, czyli rodzicielstwo bliskości, William i Martha Searsowie ,  twierdzą, że to wychowanie zdroworozsądkowe , które uprawialiby wszyscy rodzice, gdyby nikt nie ingerował w ich zdrowe, rodzicielskie odruchy. Bo RB to miłość, opieka, szacunek i odpowiadanie na potrzeby dziecka. A nie zostawianie maleństwa, by się wypłakało, czy słuchanie trenerów, którzy uczą, jak usypiać w pięć minut itp.  Mamy coraz większą wiedzę na temat tego, co się dzieje w naszych głowach, jak działa mózg,...

Jak nawiązać bliską więź z dzieckiem?
Tomasz Bergmann
Rozwój
W czasach rodzicielstwa bliskości mamy duży problem z bliskością [WYWIAD]
„W Polsce ciało jest tematem tabu. Jeśli zgubimy prawdziwy, żywy kontakt z dzieckiem ciało do ciała, to za jakiś czas nie będziemy już tego dziecka znać. Będzie zamknięte w swojej kapsule, do której nie będziemy mieli dostępu" – mówi Izabela Chlewińska, tancerka i mama.

Choć nosimy dzieci w chustach i kangurujemy, mamy problem z dotykiem – mówi Izabela Chlewińska, która jest twórczynią instalacji performatywnej „MaMoMi” dla dzieci do 2 lat i ich opiekunów w Nowym Teatrze w Warszawie. W rozmowie z nami opowiada, jak dla całej rodziny ważna jest bliskość i zwykłe wygłupy na dywanie. Jako rodzice za mało przytulamy swoje dzieci, za rzadko je dotykamy? Pracujemy dziś ciężko i coraz dłużej, dlatego czas na nawiązywanie fizycznej więzi z dzieckiem bardzo się skurczył. Problem jednak nie dotyczy jedynie relacji z dzieckiem, ale również nas, dorosłych. Można powiedzieć, że rodzinnie mamy za mało czasu na bliskość.  A może winien jest nie tylko brak czasu? Gdy patrzę na rodziców w naszej instalacji „MaMoMi”, to mam wrażenie, że dotyk jest im obcy. Nie mają z nim problemu, gdy chcą dziecko przesunąć, postawić czy podnieść. Kłopot pojawia się, gdy chodzi o dotyk bezinteresowny, o bliskość, która płynie z serca, a nie z głowy . Zaczęłam zastanawiać się, dlaczego tak się dzieje. Dzieci przecież są otwarte na bliskość, są skomunikowane ze swoim ciałem w sposób oczywisty, a my, dorośli, nawet wobec siebie i naszych partnerów zachowujemy duży dystans i powściągliwość, jeśli chodzi o kontakt fizyczny.  Z czego Pani zdaniem to wynika?  W Polsce ciało jest tematem tabu. Być może wstydzimy się, być może nie mamy takich doświadczeń bliskościowych, bo sami byliśmy wychowywani z dystansem . Dzisiejsi rodzice, 30-, 40-latkowie, to pokolenie, które raczej wypłakiwało się w łóżeczkach . Nie noszono nas często, nie przytulano... Martwimy się o rozwój intelektualny swoich dzieci. Często słyszę, jak ogromną wagę rodzice przywiązują do nauki czytania, już gdy dziecko ma dwa latka. Mocno zwracają uwagę, aby od wczesnych lat znało języki. Próbują zabezpieczyć przyszłość maluchów...

Pielęgnacja
Filary Rodzicielstwa Bliskości: 7. Wystrzegaj się trenerów dzieci [WIDEO]
Rodzicielstwo bliskości to filozofia wychowywania dzieci oparta na budowaniu silnej więzi rodziców z maluchem. 7. filar RB mówi o tym, by wystrzegać się trenerów dzieci: metod, które zakładają wychowywanie przez robienie czegoś na siłę. Strach nie uczy, strach ogłupia – mówi Agnieszka Stein, psycholożka.

Nurt wychowywania dzieci nazywany rodzicielstwem bliskości  opera się na 7 zasadach (filarach).  Siódmy filar RB brzmi: Wystrzegaj się trenerów dzieci . Co to oznacza w praktyce, tłumaczy ekspertka RB,  psycholożka Agnieszka Stein . Zobacz nasze wideo i posłuchaj, co o rodzicielstwie bliskości mówi jego najlepsza ambasadorka! Zobacz też:  Co to jest rodzicielstwo bliskości? – opowiada psycholożka Agnieszka Stein [WIDEO] Siłowe sposoby wychowania dziecka nie działają! Agnieszka Stein opowiada, jak  Carlos Gonzales , psycholog blisko nurtu RB powiedział kiedyś, że książki o wychowywaniu dzieci dzielą się na takie, które wierzą, że dziecko jest złe, i na takie, które twierdzą, że dziecko jest dobre. I rodzicielstwo bliskości jest o tym, że dziecko jest dobre. Gdy spotykamy się z metodami, pomysłami, które sugerują, że dziecku trzeba zrobić przykrość czy krzywdę, żeby coś tam zrozumiało, zrobić coś na siłę, żeby je czegoś „nauczyć”, być twardym, być oschłym – to to są pomysły, które nie będą budowały naszej dobrej relacji z dzieckiem , bliskości i zaufania, tylko będą bliskość z dzieckiem utrudniały – tłumaczy Agnieszka Stein 7. filar rodzicielstwa bliskości.  Warto też pamiętać, że strach ogłupia – także my, dorośli, kiedy się boimy, to nie w pełni wykorzystujemy swoje umiejętności, możliwości, potencjał. Kiedy dziecko zachowuje się na wielu polach wbrew sobie, zgodnie z oczekiwaniami dorosłych, to ponosi koszty – zaniedbuje jakieś swoje potrzeby, nie rozwija się w pełni. Cenę za to płaci też dorosły – dziecko takie uczy się ukrywać różne rzeczy , nie jest szczere, to dziecko nie jest szczęśliwe . Maluch nie jest otwarty, nie komunikuje swoich potrzeb, bo wie, że to byłoby niepożądane.    7 filarów rodzicielstwa bliskości - zobacz nasze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj