karta rowerowa
Irina Schmidt/Adobe Stock
Prawo i finanse

Karta rowerowa 2022 – od ilu lat, jak wygląda egzamin?

Karta rowerowa to dokument potrzebny dziecku podczas jazdy rowerem, ale nie tylko. Zastanawiasz się, od ilu lat można zrobić kartę rowerową i co trzeba wiedzieć, aby zdać egzamin? Sprawdź aktualne przepisy związane z wydawaniem karty rowerowej, dowiedz się, czy jest obowiązkowa i co zyska dziecko po otrzymaniu tego dokumentu.

Karta rowerowa to dokument potrzebny dzieciom, które chcą uzyskać samodzielność podczas jazdy na rowerze. Najłatwiej wyrobić ją w szkole – zajęcia przygotowujące do zdania testu na kartę rowerową i same egzaminy są bezpłatne. Prowadzi je nauczyciel z odpowiednimi uprawnieniami, policjant lub nauczyciel jazdy. Dowiedz się, od ilu lat dziecko może zdawać na kartę rowerową.

Za brak karty rowerowej grożą konsekwencje – mandat za brak karty rowerowej dla dziecka, a w skrajnym przypadku nawet 1500 zł grzywny dla rodziców.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Karta rowerowa – czym jest, do czego uprawnia?

Karta rowerowa to dokument uprawniający dziecko do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach publicznych. Uzyskuje się ją po zdaniu egzaminu teoretycznego z przepisów ruchu drogowego oraz egzaminu praktycznego z jazdy na rowerze i obsługi technicznej roweru. Karta rowerowa wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo.

Karta rowerowa uprawnia dziecko nie tylko do jeżdżenia rowerem. Aby poruszać się po drogach publicznych hulajnogą elektryczną lub UTO (urządzeniem transportu osobistego – np. deskorolką elektryczną lub urządzeniem samobalansującym) także jest niezbędna dziecku karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Po ukończeniu 15. roku życia posiadacz karty rowerowej może kierować pojazdem zaprzęgowym, np. furmanką. Od 17 roku życia z kartą rowerową można jeździć rikszą lub innym rowerem wieloosobowym.

Karta rowerowa uprawnia do poruszania się:

 • rowerem
 • hulajnogą elektryczną
 • pojazdem zaprzęgowym
 • rowerem wieloosobowym np. rikszą

Karta rowerowa NIE uprawnia do poruszania się motorowerami czy skuterami – do tego niezbędne jest do ukończenia 18 roku życia prawo jazdy kategorii AM.

Od jakiego wieku karta rowerowa jest obowiązkowa?

Posiadanie karty rowerowej jest obowiązkowe dla dziecka w wieku od 10 do 18 roku życia, które chce poruszać się po drogach publicznych.

Policja ma prawo kontrolować dziecko jadące ulicą lub drogą i sprawdzać, czy ma uprawnienia do samodzielnego poruszania się rowerem (lub innym pojazdem, do którego prowadzenia uprawnia karta rowerowa). Wyjątek stanowią dzieci w wieku 16 i 17 lat, które posiadają prawo jazdy kategorii A1 lub T oraz te, które mają uprawnienia do poruszania się motorowerem/skuterem (AM).

Czy dziecko może dostać mandat za brak karty rowerowej?

Obowiązujące przepisy mówią o tym, że mandat za brak karty rowerowej policja może wystawić dziecku od 17 roku życia. Młodsze dzieci nie mogą zostać ukarane mandatem, gdyż zgodnie z Kodeksem wykroczeń odpowiedzialności podlegają wyłącznie osoby po ukończeniu 17. roku życia.

Młodsze dzieci, nie dostaną mandatu, ale w przypadku nagminnego łamania prawa o konieczności posiadania karty rowerowej, policja może wystąpić do sądu o ukaranie rodziców – od 2022 roku grozi im grzywna w wysokości 1500 zł.

Karta rowerowa – przepisy 2022

Dziecko poniżej 10 roku życia może poruszać się rowerem po drogach publicznych wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Między 10 a 18 rokiem życia może jeździć samodzielnie, ale pod warunkiem, że ma kartę rowerową. Po ukończeniu 18 roku życia do poruszania się rowerem po drogach i ulicach karta rowerowa nie jest już potrzebna.

Od 2022 roku weszły z życie nowe przepisy drogowe. Wzrosły między innymi kary za ich łamanie. Za brak karty rowerowej 17-latek mógł do tej pory otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Obecnie mandat ten wynosi już 200 zł.

Egzamin na kartę rowerową

Do egzaminu na kartę rowerową może przystąpić dziecko, które ukończyło 10 lat. Egzamin składa się z dwóch części:

 1. Test z teorii, który składa się z 25 pytań. Dziecko musi wykazać się w nim znajomością przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych, obsługi technicznej roweru, pierwszej pomocy i zasad jazdy na rowerze. Do każdego pytania są trzy odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Czas na udzielnie odpowiedzi to 35 minut. Aby zdać egzamin teoretyczny na kartę rowerowa trzeba udzielić co najmniej 20 poprawnych odpowiedzi.
   
 2. Egzamin praktyczny polegający na sprawdzeniu umiejętności:
 • jazdy na wprost
 • zatrzymania się przed linią
 • ponownego ruszania
 • skręcania w lewo i prawo z wyciągniętą ręką
 • zatrzymywania się w wyznaczonym miejscu
 • pokonywania slalomu
 • jazdy po ósemce
 • szybkiego zatrzymania się na sygnał
 • reagowania na znaki drogowe
 • sprawdzania stanu technicznego roweru, w tym ustawienia siodełka, czy działają lampki przednia i tylna, czy działają hamulce.

Aby zdać egzamin praktyczny, dziecko musi poprawnie wykonać 90 procent manewrów.

Do przystąpienia do kursu i egzaminu, zarówno w szkole jak i innym ośrodku, potrzebna jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna oraz zdjęcie legitymacyjne o wymiarach 45x35 mm.

Gdzie wyrobić kartę rowerową?

Najczęściej dzieci zdobywają kartę rowerową w szkole podstawowej. Wydaje ją dyrektor szkoły po tym, jak dziecko zda egzaminy, które najczęściej organizowane są w czerwcu.

Kartę rowerową można także zdobyć odbywając zajęcia w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego albo w szkołach jazdy, które mają uprawnienia do szkolenia i egzaminowania na kartę rowerową.

Zobacz także:

fotelik rowerowy od kiedy
Adobe Stock
Czas wolny
Fotelik rowerowy: od kiedy można wozić dziecko na rowerze?
W foteliku rowerowym można wozić dziecko dopiero wtedy, gdy siedzi pewnie i stabilnie. Specjaliści zdecydowanie odradzają kupowanie fotelika rowerowego dla niemowlaka. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest fotelik na rower dla co najmniej rocznego dziecka. Wyjaśniamy też, do jakiego wieku (i wagi) dziecko może jeździć w foteliku.

Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy dziecko może jeździć w foteliku rowerowym. Zdania są różne: zapaleni cykliści kupują fotelik rowerowy dla niemowlaka, a producenci fotelików zapewniają, że w atestowanym sprzęcie można wozić dziecko już od 9. miesiąca życia. Z kolei wielu pediatrów zaleca, by kupić fotelik rowerowy dla rocznego, a nawet dopiero półtorarocznego dziecka.   Spa - Akademia Młodych Rodziców   Od kiedy można wozić dziecko w foteliku rowerowym? Jeśli zastanawiasz się, od jakiego wieku dziecko może jeździć w foteliku rowerowym, specjaliści mają jednoznaczną odpowiedź. Zdaniem fizjoterapeutów, ze względu na niedojrzałość aparatu kostno-stawowo-mięśniowego, dziecka nie powinno się wozić na rowerze, dopóki nie ukończy 1. roku życia . Choć nie reguluje tego prawo, fotelik rowerowy dla niemowlaka to nie jest dobry pomysł! Wożenie na rowerze niemowlaka może zaburzyć rozwój jego mięśni i kręgosłupa. O wiele lepiej niż fotelik rowerowy sprawdzi się przyczepka rowerowa dla niemowlaka: dwu- lub trzykołowa, chroniąca przed wiatrem i deszczem. „Lepiej chwilę poczekać i kupić fotelik rowerowy dla co najmniej rocznego dziecka, niż nadwyrężyć delikatny kręgosłup malucha. Najlepiej, by dziecko w foteliku już pewnie, stabilnie i samodzielnie siedziało , dobrze trzymało główkę, miało rozwinięte mechanizmy ruchowe i amortyzacyjne. Pamiętajmy, że dziecko w foteliku rowerowym jest narażone na wstrząsy” – tłumaczy Kamil Sawicki, fizjoterapeuta dziecięcy z warszawskiej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Konwaliowa”. Jak poznać, że dziecko jest gotowe do jazdy w foteliku rowerowym? Dowodem na to, że aparat ruchu dziecka poradzi sobie z przeciążeniami, jakie powstają w czasie jazdy rowerem nawet po nierównym podłożu, jest moment, gdy dziecko zaczyna...

jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze
standret/Adobe Stock
Wychowanie
Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Oto szybki i prosty sposób!
Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Metody są różne, ale niezależnie od tego, którą wybierzesz, zarówno ty, jak i twoja pociecha musicie uzbroić się w cierpliwość. Sprawdź, kiedy zacząć uczyć dziecko jeździć na rowerze i w jaki sposób to zrobić!

Nie wiesz, jak szybko nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Zacznij od uświadomienia sobie, że dla małego człowieka opanowanie tak skomplikowanych czynności jak jednoczesne pedałowanie, utrzymywanie równowagi, omijanie przeszkód i orientacja co do kierunku jazdy to spore wyzwanie. Wkrótce z twoją pomocą tego wszystkiego się nauczy. Zanim jednak posadzisz dziecko na rowerze, koniecznie zaopatrz je w kask! O czym jeszcze należy pamiętać? Spis treści: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze  biegowym Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze metodą z kijem Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze z opuszczaniem siodła Cała rodzina idzie na rower – o czym pamiętać Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze Teraz, gdy na rynku, także wtórnym, są różne typy rowerków, nauka jazdy na rowerze jest łatwiejsza. Wszystko dzięki temu, że można ten proces podzielić na etapy , które pozwolą dziecku krok po kroku opanować poszczególne umiejętności niezbędne do jazdy na rowerze. Na początek najłatwiej będzie malucha sadzać na rowerek trójkołowy z kijem . Na takim pojeździe maluch nauczy się pedałować, a także kierować rowerem. Patyk z kolei pozwoli rodzicowi prowadzić rower z dzieckiem, gdy to będzie miało dość pedałowania. Kolejnym etapem może być rowerek biegowy , który idealnie nadaje się do wstępnej nauki utrzymywania równowagi. Na takim pojeździe z powodzeniem poruszają się nawet trzy- i czterolatki podczas spacerów z rodzicami. Etap ten można pominąć, sadzając od razu dziecko na dziecięcy rowerek z bocznymi kółkami, na którym maluch nauczy się hamować. Za to dziecko, które jeździło sprawnie na rowerze biegowym można próbować od razu uczyć jazdy bez bocznych kółek, ale na rowerze z kijem. Nie należy...

jaki kask rowerowy dla dziecka
Adobe Stock
Zakupy
Kask rowerowy dla dziecka: jak dobrać i zmierzyć kask rowerowy dla dzieci? [RANKING]
Kask rowerowy to niezbędne wyposażenie małego rowerzysty. Kaski rowerowe dla dzieci różnią się ceną, kształtem i rozmiarem, dlatego nie tak łatwo dobrać odpowiedni model. W dodatku przed zakupem trzeba go obowiązkowo zmierzyć! Zebraliśmy najlepsze kaski rowerowe w aktualny ranking.

Jeśli nie wiesz, jak zmierzyć i dobrać kask rowerowy dla dziecka, nie jesteś sama. Zakup kasku rowerowego dla dzieci bywa sporym wyzwaniem i sprawia trudność wielu rodzicom. Ale nie wolno z niego rezygnować! Poniżej znajdziesz ranking najbezpieczniejszych i najchętniej kupowanych kasków na rower dla dzieci. Zakupy nie muszą zrujnować twojego portfela: w zestawieniu są kaski w przystępnych cenach, w tym kask dla rocznego dziecka, dla kilkulatka oraz profesjonalny kask rowerowy typu enduro. Spis treści: Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka? Jak zmierzyć kask dla dziecka? Najlepsze kaski rowerowe dla dzieci: Bezpieczny kask rowerowy dla dziecka, Lionelo Kask dla rocznego dziecka, Meteor Kask rowerowy dla dziecka do ozdabiania naklejkami, Kinderkraft Lekki kask rowerowy dla starszych dzieci, Puky PH3 Kask rowerowy szczękowy dla dzieci, Rockbros Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka? Jeśli myślisz, jaki kask rowerowy kupić dla dziecka, z pewnością kluczowe jest dla ciebie bezpieczeństwo malucha. Kask rowerowy musi posiadać odpowiednie certyfikaty gwarantujące, że w razie upadku i uderzenia głową o podłoże czy przeszkodę  kask zamortyzuje wstrząs . Wbrew pozorom zakup kasku z atestem nie musi być drogi – w naszym przeglądzie znajdziesz także kask dla dzieci za 30 zł! Oczywiście warto pamiętać, że solidniejsze kaski, które jeszcze lepiej chronią głowę dziecka, po prostu muszą być droższe. Kask musi  spełniać warunki normy EN 1078  (kaski rowerowe). Dobrze, jeśli spełnia też normę EN 1080 (kaski dla dzieci poniżej 7. roku życia). Kupując kask rowerowy dla dziecka, weź też pod uwagę: wagę kasku: im lżejszy, tym lepiej (optymalna waga to mniej niż 200 g), bo nie będzie obciążał głowy i kręgów szyjnych, a dziecko bez trudno samo będzie go nosić ochronę żuchwy: taki kask może być pełny...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj