Znaki drogowe dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie

Podstawowe znaki drogowe dla dzieci do nauki (obrazki)

Nauka o zasadach ruchu drogowego jest bardzo ważna, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo dzieci na drodze. Jej podstawą jest rozpoznawanie znaków drogowych. Przedstawiamy znaki drogowe dla dzieci do nauki, które wystarczy wydrukować.

Nauka znaków drogowych dla dzieci wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Spróbujcie zamienić ją w zabawę, np. urządzając konkursy, kto zapamięta więcej znaków. Możesz także wspólnie z maluchem rysować znaki drogowe – to z pewnością ułatwi zapamiętanie.

Przedstawiamy obrazki znaków drogowych, które wystarczy wydrukować. Możesz przy ich pomocy uczyć swojego malucha, co oznacza dany znak. Jeśli przywiesicie je np. nad biurkiem dziecka, maluch podczas wykonywania codziennych czynności będzie miał styczność z obrazkami, dzięki czemu szybciej je zapamięta.

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Podstawowe znaki drogowe do nauki dla dzieci

Znaki drogowe dzielą się na kilka grup. Najważniejsze z nich dla dziecka, to:

  • Znaki ostrzegawcze – trójkątne skierowane wierzchołkiem do góry w czerwonym obramowaniu,
  • Znaki zakazu – okrągłe w czerwonym obramowaniu, czarny (w niektórych znakach – kolorowy) symbol na białym tle,
  • Znaki nakazu – okrągłe z białym symbolem na niebieskim tle,
  • Znaki informacyjne – prostokątne, niebieskie (ewentualnie z białym polem na tle niebieskim) z białym, czarnym lub kolorowym symbolem.


Przedstawiamy podstawowe znaki drogowe, których powinno nauczyć się dziecko jeżdżące na rowerze lub wracające samo ze szkoły do domu. Ułatwią one maluchowi funkcjonowanie w ruchu drogowym, dzięki czemu dziecko będzie bezpieczniejsze.

Znaki drogowe dla dzieci: zakaz wjazdu na rowerach

Ten znak oznacza zakaz wjazdu na rowerach. Dziecko na rowerze nie powinno jechać w tę stronę, jeśli zauważy taki znak. Znak ten jest ustawiony zazwyczaj na drogach o dużym natężeniu ruchu lub dużej dopuszczalnej prędkości stanowiącej niebezpieczeństwo dla jadących rowerami.

Znaki drogowe dla dzieci
Adobe Stock

Znaki drogowe dla dzieci: parking

Znak stosuje się do oznaczenia miejsca przeznaczonego do postoju pojazdów silnikowych lub zespołu pojazdów z wyjątkiem przyczep kempingowych. Dziecku wystarczy informacja, że jest to miejsce przeznaczone do parkowania samochodów. 

Znaki drogowe dla dzieci
Adobe Stock

Znaki drogowe dla dzieci: przejście dla pieszych

Znak ostrzega o przejściu dla pieszych, które może nie być zawczasu widoczne dla kierujących pojazdami. 

Znaki drogowe dla dzieci
Adobe Stock

Odcinek jezdni o ruchu dwukierunkowym

Znak ostrzega jadących jezdnią jednokierunkową o miejscu, w którym rozpoczyna się ruch dwukierunkowy, czyli samochody poruszają się po drodze w obu kierunkach. 

Znaki drogowe dla dzieci
Adobe Stock

Tramwaj – znak drogowy ostrzegawczy

Widoczny tutaj znak ostrzega kierujących pojazdami o niebezpiecznym przejeździe przez tory tramwajowe, które mogą nie być zawczasu widoczne. 

Znaki drogowe dla dzieci
Adobe Stock

Nakaz jazdy prosto

Strzałka na granatowym tle oznacza nakaz jazdy prosto. Dziecku niech strzałka skierowana do góry zawsze kojarzy się z tym, że ma się kierować przed siebie, bez skręcania w lewo lub w prawo. 

Znaki drogowe dla dzieci
Adobe Stock

Uwaga: dzieci

Znak przedstawiający dzieci ostrzega o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez najmłodszych lub o bliskości takiego miejsca. Kierowcy po zobaczeniu takiego znaku powinni wykazać się nadzwyczajną ostrożnością. Nie oznacza to jednak, że dziecko ma nie zwracać uwagi na jadące samochody (koniecznie mu o tym przypomnij!). 

Znaki drogowe dla dzieci
Adobe Stock

Znaki drogowe dla dzieci: droga dla rowerów

Ten znak oznacza, że dziecko może jechać tą drogą na rowerze, ponieważ jest ona przeznaczona dla rowerzystów. Jeżeli jednak maluch idzie pieszo – nie powinien się po niej poruszać, ponieważ będzie przeszkadzał osobom, które jadą na rowerze. Wyjaśnij dziecku, że zazwyczaj przy ścieżkach rowerowych są wydzielone także ścieżki dla pieszych. 

Znaki drogowe dla dzieci
Adobe Stock

Znaki drogowe dla dzieci: znak „stop”

Znak stop wprowadza obowiązek zatrzymania pojazdu na skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Nie musisz jednak na tym etapie wprowadzać dziecka w zawiłe zasady ruchu drogowego. Niech znak „stop” oznacza dla niego, że ma się zatrzymać, jeśli zobaczy taki obrazek. 

Znaki drogowe dla dzieci
Adobe Stock

Znaki drogowe dla dzieci: zakaz wjazdu

Znak ten oznacza zakaz wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia. Zdarza się, że niektóre pojazdy nie podlegają temu zakazowi. Wtedy pod znakiem znajduje się tabliczka z napisem „Nie dotyczy” oraz symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd. 

znaki drogowe dla dzieci
Adobe Stock

Zobacz także: 

przewożenie dziecka w samochodzie
Adobe Stock
Czas wolny
Przewożenie dziecka w samochodzie – najważniejsze zasady 2021
Przewożenie dziecka w samochodzie musi odbywać się w bezpieczny, określony przepisami sposób. W tym temacie nie ma miejsca na improwizację. Sprawdź, jak bezpiecznie przewozić dziecko, do kiedy sadzać je w foteliku i w jakim miejscu przypinać w aucie. Oto najważniejsze zasady dotyczące przewożenia dzieci.

Troska o bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy powinna być dla rodzica bezwzględnym priorytetem. Prezentujemy zasady przewożenia dzieci w samochodach, które pomogą uchronić malucha przed tragicznymi skutkami kolizji lub niebezpiecznych manewrów w trakcie jazdy.  Jak przewozić dziecko w samochodzie: przepisy 2021 To, do kiedy dziecko powinno być wożone w foteliku , jeszcze niedawno regulował wiek dziecka. Rodzice byli wtedy zobligowani, by maluch jeździł w foteliku do ukończenia 12. roku życia. Teraz obowiązek wożenia dzieci w fotelikach jest związany ze wzrostem dziecka. Do kiedy dziecko powinno być przewożone w foteliku? W foteliku musi być przewożone dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy maluch nie mieści się w fotelikach dostępnych na rynku. Wtedy można zaprzestać użytkowania fotelika, jeśli dziecko osiągnęło już 135 cm wzrostu.  Przewożenie dziecka w foteliku jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jeżeli dziecko nie mieści się w fotelikach dostępnych na rynkach europejskich – warto poszukać w internecie fotelika produkowanego w USA. Amerykanie produkują foteliki, w których dzieci mogą być przewożone aż do osiągnięcia przez nie wagi 50 kilogramów.  Obowiązek wożenia dzieci w foteliku nie dotyczy karetki pogotowia, radiowozu i taksówki (niektóre korporacje taksówkowe oferują taką możliwość swoim klientom, warto pytać o nią podczas zamawiania usługi). W którym miejscu w aucie należy przewozić dziecko? Dziecko może być przewożone na tylnej kanapie lub przednim fotelu obok kierowcy. Za najbezpieczniejsze miejsce uważane jest środkowe siedzenie na tylnej kanapie. Jeżeli na tylnym siedzeniu nie ma możliwości przewożenia dziecka w foteliku (kanapa zajęta jest przez dwójkę innych dzieci w fotelikach), dziecko może jechać przypięte jedynie pasami, pod warunkiem że skończyło już 3 lata. Trzeci...

zabawki do samochodu
Adobe Stock
Zakupy
Zabawki do samochodu: co kupić na podróż dla niemowlaka, roczniaka i dwulatka?
Zabawki do samochodu to bardzo ważny element bagażu, zwłaszcza przy małych dzieciach. Przedstawiamy aż 16 rodzajów zabawek na podróż, które zabiją nudę w czasie dłużących się godzin w samochodzie czy pociągu.

Zabawki do samochodu to nieodłączna część bagażu na wakacje. Im dłuższa trasa, tym większa szansa, że dziecko będzie się nudzić. A im bardziej znudzony maluch, tym trudniejsza droga dla wszystkich pasażerów. Zabawki na podróż warto dobierać według trzech kryteriów: powinny być niewielkie (składane lub płaskie), bezpieczne (bez żadnych ostrych krawędzi – kredki również nie są polecane) oraz zajmujące (dające wiele możliwości zabawy). Wszystkie te kryteria spełniają zabawki do samochodu, które zebrałyśmy w naszym zestawieniu. Znajdziesz tu gry i gadżety dla niemowląt, roczniaków oraz kilkulatków. Spis treści: Zabawki do samochodu dla niemowlaka Zabawki do samochodu dla rocznego dziecka Zabawki do samochodu dla dwulatka i trzylatka Zabawki do samochodu dla niemowlaka Panel z lusterkiem do samochodu Maluszki uwielbiają patrzeć na twarze innych, ale przyglądanie się w lustrze własnemu odbiciu jest dla nich równie fascynujące. W sklepach znajdują się specjalne panele z lusterkami, które można zamocować w samochodzie . Są bezpieczne i atrakcyjne dla dziecka. Często w panelu oprócz lusterka są też inne elementy, np. kolorowe zawieszki albo odtwarzacz z muzyką.  Karty kontrastowe na pierwszą podróż Karty kontrastowe to jedne z pierwszych zabawek, jakie warto kupić maluszkowi do samochodu. Wzrok niemowlaka nie jest jeszcze wyostrzony, dlatego lepiej pokazywać mu zabawki o wyraźnych kolorach i konturach, zamiast pastelowych. Karty czy książeczki z kontrastami sprawdzą się zarówno w domu, na spacerze, jak i w podróży , dlatego warto mieć chociaż jeden zestaw. To niewiarygodne, jak długo niemowlaki potrafią wpatrywać się w jeden i ten sam obrazek, niemalże skanując go. Miękkie książeczki na długą podróż Książki na podróż sprawdzą się dla dzieci w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj