Mandat za brak fotelika dla dziecka 2024: jaka wysokość mandatu, ile punktów karnych można dostać?
Mandat za brak fotelika dla dziecka może sporo kosztować. I chodzi zarówno o wysokość mandatu, jak i liczbę punktów karnych. Wszystko po to, by rodzice poważnie traktowali przepis o obowiązku przewożenia dziecka w foteliku.
- Adrianna Trusiuk
Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym (lub na specjalnym podwyższeniu) jest obowiązkowe. Powinni pamiętać o tym wszyscy rodzice, których dzieci nie przekroczyły 150 cm wzrostu. Co więcej, fotelik powinien być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka.
Jaki mandat można dostać za brak fotelika dla dziecka w 2024 roku?
Mandat to tylko kara pieniężna. Najwyższą cenę rodzic może zapłacić, gdy przewożone bez fotelika dziecko narazi na utratę zdrowia lub nawet życia.
Warunki na drodze zmieniają się z sekundy na sekundę. Wystarczy chwila nieuwagi, aby spowodować czy też wziąć udział w wypadku. Zadaniem fotelików samochodowych jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dziecku w trakcie jazdy czy ewentualnego wypadku. Fotelik chroni przed wypadnięciem dziecka z auta, ochrania też jego ciało w trakcie zderzenia.
Jeżeli wzrost dziecka dziecko przekracza 150 cm, wystarczy, że będzie jechało zapięte pasami bezpieczeństwa.
Prawo drogowe jasno wskazuje: przewożenie dziecka (czy to autem ciężarowym, czy osobowym) bez fotelika karane jest mandatem w wysokości 300 zł (za jedno dziecko). Ile punktów karnych można otrzymać za brak fotelika samochodowego dla dziecka? Za jedno dziecko – 5 punktów karnych.
Ile wynosił będzie mandat i liczba punktów karnych przy przewożeniu bez fotelika 2 lub 3 dzieci — łatwo policzyć. Punkty karne zdejmowane są z konta kierowcy po upływie 2 lat od uiszczenia mandatu.
Kiedy kierowca może przewieźć dziecko bez fotelika?
Przewożenie dzieci w foteliku od urodzenia do osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu jest obowiązkiem każdego kierowcy. Dopuszczono jednak wyjątkowe sytuacje, w których dziecko nie musi być przewożone w foteliku i nie jest to karane. W 2024 roku to:
- zalecenia medyczne wydane przez lekarza, zwalniające z obowiązku przewozu w foteliku,
- podróż dziecka taksówką, radiowozem lub karetką,
- kiedy wzrost dziecka (od 135 cm) nie pozwala na znalezienie odpowiedniego fotelika,
- jeśli z tyłu jedzie trójka dzieci, a trzeci fotelik się nie mieści. Aby przewieźć tak dziecko, musi mieć ono co najmniej 3 lata, siedzieć na środku i być przypięte pasami bezpieczeństwa.
Uwaga: w przypadku kiedy dziecko ma więcej niż 135 centymetrów wzrostu i waży mniej niż 36 kilogramów, nadal powinno być przewożone w foteliku przeznaczonym dla grupy III (przedział 15-36 kg).
Zobacz też: