Pas zamiast fotelika
Adobe Stock
Zakupy

Pas zamiast fotelika: czy adapter do pasów dla dzieci jest bezpieczny?

Pas zamiast fotelika samochodowego to nie jest dobry sposób na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w aucie. Chociaż adapter do pasów dla dzieci uchroni kierowcę przed mandatem, to może spowodować poważne urazy u dziecka. Nakładka na pasy zamiast fotelika powinna być używana z rozsądkiem − apeluje policja.

Pas zamiast fotelika − takie rozwiązanie jest dużo tańsze i dla wielu rodziców wygodniejsze niż profesjonalny fotelik samochodowy. Niestety adapter, który skraca pasy bezpieczeństwa w samochodzie, nie ochroni dziecka przed skutkami kolizji i wypadków samochodowych. 

Spis treści:

Pas zamiast fotelika: co to jest?

Pas zamiast fotelika to urządzenie, które według zapewnień producenta ma chronić dziecko w samochodzie i zastępować fotelik samochodowy. Taki adapter składa się z pasa i klamer. Dodatkowy pas ma pomóc w odpowiednim ułożeniu pasa bezpieczeństwa na odcinku biodrowym i dopasować odcinek barkowy pasa do wzrostu dziecka. Taki pas stosowany zamiast fotelika kosztuje ok. 100 zł, można go kupić na stacjach benzynowych i w marketach.

Jak działa adapter do pasów dla dzieci?

Adapter do pasów dla dzieci, jeśli jest używany zgodnie z instrukcją, pozwala skrócić standardowy pas bezpieczeństwa w samochodzie i dostosować go do potrzeb dziecka. Pas w urządzeniu dopina się do pasa samochodowego i unieruchamia za pomocą klamer. Dzięki adapterowi pas przechodzi na wysokości ramion dziecka i dopasowuje się do ułożenia jego bioder. 

Czy pas zamiast fotelika jest bezpieczny dla dzieci?

Nakładka na pasy stosowana zamiast fotelika posiada odpowiednie homologacje i jest dopuszczony do użytku jako urządzenie przytrzymujące dla dzieci w pojazdach z napędem silnikowym. Zgodnie z europejskim certyfikatem bezpieczeństwa mogą go używać dzieci w wieku 4-6 lat (15-25 kg) i 6-11 lat (22-36 kg). Adapter do pasów jest więc tak samo legalny jak podkładki samochodowe i foteliki samochodowe. Ale uwaga, to wcale nie oznacza, że pas zamiast fotelika jest równie bezpieczny co porządny fotelik!

Dlaczego pas zamiast fotelika nie jest bezpieczny dla dzieci?

  • adapter do pasów pomyślnie przeszedł testy na manekinach o różnej wadze przeprowadzone przez dwie organizacje (PIMOT i amerykański Calspan); udowodniono w nich m.in., że dziecko przypięte pasami zamiast fotelika nie wyślizguje się spod pasa biodrowego w czasie kolizji. Niestety adapter do pasów nie został przetestowany przez żadną organizację, która regularnie testuje foteliki samochodowe (np. ADAC, OAMTC), więc nie da się porównać wyników z tymi, jakie osiągają foteliki samochodowe.
  • Adapter Smart Kid Belt nie przeszedł żadnych testów bezpieczeństwa na wypadek zderzenia bocznego! 
Uwaga, według policyjnych statystyk zderzenia boczne to aż 30% wszystkich wypadków samochodowych. Uderzenia w bok auta zdarzają się trzykrotnie częściej niż zderzenia czołowe, w jakich testowano adapter do pasów dla dzieci.

Co się dzieje z dzieckiem, które podróżuje samochodem przypięte pasem zamiast fotelika? Na filmie widać skutki zderzenia bocznego w przypadku dziecka przewożonego na podkładce samochodowej (równie ryzykownej co adapter do pasów). Brak zabezpieczenia w postaci bocznej obudowy fotelika stwarza ryzyko poważnych urazów, gdy dziecko siłą bezwładu przesuwa się w stronę drzwi lub pasażera siedzącego obok.

Adapter do pasów a policja

Adapter do pasów zamiast fotelika to rozwiązanie nie w pełni bezpieczne, ale legalne. Oznacza to, że przewożąc dziecko przypięte pasami z adapterem bez fotelika, opiekun nie popełnia wykroczenia (adapter do pasów musi mieć homologację, być dostosowany do wagi dziecka i używany zgodnie z instrukcją). Adapter do pasów dla dzieci powinien być stosowany z rozsądkiem - kiedy rodzic widzi, że może nie spełnić swojej roli, lepiej zrobi, kupując fotelik - apelowała niedawno olsztyńska policja.

Kiedy można używać adaptera do pasów dla dzieci?

Najlepiej kupić dziecku odpowiedni fotelik samochodowy, a urządzenia typu Smart Kid Belt używać tylko i wyłącznie w sytuacjach, w których to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, bo np. nie ma możliwości zamontowania fotelika, czyli:

  • w taksówce
  • w autokarze
  • podczas podróży większej liczby dzieci jednym samochodem


Zobacz też:

Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? [WIDEO]

Marko Doona
materiały prasowe
Czas wolny
Ten wynalazek skradnie twoje serce! Oto fotelik samochodowy z funkcją wózka i bujaka
Bezpieczeństwo, komfort, minimalizm i elegancki wygląd. To cechy, jakich szukamy, wybierając akcesoria dla naszego dziecka. Niejednokrotnie nie idą one w parze. Niemowlęcy wózek rzadko bywa minimalistyczny, a bezpiecznie nie musi równać się pięknie. A raczej, nie musiało do dziś – poznajcie mobilny fotelik na kółkach Doona.

Doona to pierwszy na świecie fotelik z w pełni zintegrowanymi kołami . Został zaprojektowany tak, aby umożliwić rodzicom bezpieczne i praktyczne zapewnienie mobilności dla dziecka, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu. Ze względu na swoją unikalną funkcjonalność, fotelik Doona został przetestowany i certyfikowany jako fotelik samochodowy, wózek spacerowy oraz kołyska . Został również dopuszczony do użytku w samolotach. Rozwiązanie szyte na miarę Możesz już zapomnieć o dźwiganiu ciężkiego fotelika. Doona umożliwia podjechanie pod samo auto i bezproblemowe wpięcie go w samochodzie. Spełnia jednocześnie najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości . To jeszcze nie koniec jego zalet! Sam wygląd fotelika zachwyca. Model Doona+ Midnight został wyposażony w modną, pikowaną tapicerkę na siedzisku fotelika. Z kolei rączkę, obszycie budki i materiałów uprzęży wykonano ze skóry. W głębokiej czerni został również wykonany aluminiowy stelaż fotelika. Do zestawu dołączona jest torba Essential, która posiada te same pikowane detale, co siedzisko fotelika. Bezpieczeństwo przede wszystkim W foteliku Doona dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy , a fotelik może zostać zamocowany 3-punktowymi pasami lub wpięty w bazę ISOfix . Fotelik celująco zdał wszystkie wymagane prawem testy zgodności i spełnia tym samym najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem fotelika jest unikalna konstrukcja . Ustawienie uchwytu/rączki do prowadzenia przy oparciu kanapy samochodu, zapewnia dziecku wyjątkową ochronę przed rotacją wsteczną . W przypadku ewentualnej kolizji, rączka fotelika pochłonie uderzenie i zapobiegnie szybkiemu odbiciu go w kierunku przodu samochodu. Zastosowane w foteliku rozwiązania zapobiegają również niezamierzonym złożeniom, nagłym wydłużeniom rączki czy jej rotacji w trakcie podróży. Doona wykonana jest z najlepszej jakości...

jaki fotelik samochodowy kupić
Adobe Stock
Czas wolny
Jaki fotelik samochodowy kupić: jak dobrać go do wieku i wzrostu dziecka [RANKING]
Fotelik samochodowy to jeden z podstawowych zakupów jeszcze przed narodzinami dziecka. Rodzice mają jednak często dylemat: jaki fotelik samochodowy wybrać, by był bezpieczny. Wybierając fotelik, trzeba dopasować go do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Warto wcześniej sprawdzić wyniki w testach zderzeniowych i ranking fotelików do wożenia dzieci tyłem i przodem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy jest niezbędny do momentu, w którym dziecko uzyska 150 cm wzrostu, a pierwszą podróż fotelikiem noworodek odbędzie już ze szpitala do domu. Fotelik samochodowy jest po to, by dziecko było bezpieczne i czuło się komfortowo. Nie wolno zastępować fotelików podstawkami czy adapterami do pasów. Jaki fotelik samochodowy wybrać? Sprawdziliśmy popularne marki i modele fotelików samochodowych. Spis treści: Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Jaki fotelik samochodowy wybrać: na co zwrócić uwagę w sklepie Jaki fotelik samochodowy kupić: homologacja i testy zderzeniowe Jaki fotelik samochodowy kupić: nowy czy używany Kiedy kupić nowy fotelik samochodowy Jak zamontować fotelik samochodowy Jaki fotelik samochodowy kupić: przodem czy tyłem do kierunku jazdy Ranking fotelików samochodowych Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Najważniejsze jest, by dobrać fotelik samochodowy do wagi, wzrostu i wieku dziecka, w innym wypadku nie spełni on swojej funkcji w razie kolizji. Wyróżniamy pięć kategorii wagowych fotelików: Fotelik samochodowy dla niemowlaka: grupa 0 (0-10 kg) i grupa 0+ (0-13kg) – fotelik dla niemowląt montowany tyłem do kierunku jazdy, często nazywany także nosidełkiem, można go zazwyczaj kupić w większych zestawach z wózkiem, do którego można go podpiąć. Fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy, zawiera pałąk, który służy nie tylko do przenoszenia fotelika, ale także dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku. Fotelik samochodowy dla dzieci: grupa I (9-18 kg) – tzw. następny fotelik dla dzieci w wieku od roku do około 3-4 lat, w tej grupie można dostać foteliki montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Foteliki samochodowe dla dzieci: grupa II (15-26 kg) i III (22-36 kg)  – foteliki z grupy 2...

carsharing panek oferuje samochody z podkładkami dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Carsharing Panek z fotelikami dla dzieci: zastanów się dwa razy, zanim wsiądziesz z dzieckiem!
Carsharing Panek jako pierwszy w Polsce wprowadza możliwość podróżowania wynajętym samochodem z fotelikiem dla dzieci. Ale uwaga, jest jeden haczyk! Czy jazda takim samochodem będzie bezpieczna dla dziecka?

Foteliki samochodowe dla dzieci będą dostępne w autach na wynajem popularnego operatora carsharingu Panek. I choć to pozornie dobra wiadomość oraz duże udogodnienie dla rodziców korzystających z wynajmowanych samochodów, to w rzeczywistości dzieci podróżujące w ten sposób będą narażane na spore niebezpieczeństwo. Carsharing Panek z fotelikami dla dzieci Firma Panek oferuje samochody na wynajem w całej Polsce. Podróż wynajętym samochodem to wygodne i dość tanie rozwiązanie dla osób, które nie posiadają auta, albo chwilowo nie mają dostępu do swojego samochodu. Teraz na polskie ulice ma wyjechać pierwsza partia samochodów Fiat 500 wyposażonych w foteliki samochodowe , aby zachęcić do korzystania z usługi także rodziców z dziećmi. Dodatkowy fotelik w samochodzie ma być dostępny za darmo. Brzmi dobrze, ale ta oferta tylko pozornie jest tak atrakcyjna. Panek umieścił w swoich samochodach foteliki typu booster, czyli po prostu... zwykłe podkładki samochodowe bez oparcia i bocznej ochrony . Podstawki, jakie Panek proponuje klientom, to model Caretero Puma dla dzieci o wadze 15-36 kg, który wprawdzie posiada wszystkie niezbędne certyfikaty, ale daje tylko złudne poczucie bezpieczeństwa.  Podkładka czy fotelik do samochodu? Wiodący producenci fotelików samochodowych (Britax Romer, Maxi-Cosi, Concord) już dawno wycofali się z pozwolenia na demontowanie swoich fotelików z grupy 15-36 kg i użytkowanie ich bez wysokiego oparcia, które gwarantuje najlepszą ochronę dla głowy i szyi dziecka podczas wypadków samochodowych. Podkładka do samochodu jest wygodna, lekka i tania, ale nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem. Nie dość, że nie ma zagłówka ani ochrony bocznej, to brak jej też pasów dostosowanych do ciała dziecka, przez co pas samochodowy uciska kręgosłup szyjny lub brzuch, gniotąc narządy wewnętrzne. Dziecko zawsze powinno podróżować w foteliku samochodowym dobranym do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj