Nowe prawo dla ciężarnych: do specjalisty bez kolejki
Jeśli jesteś w ciąży, lekarz specjalista ma obowiązek przyjąć cię poza kolejnością – to nowe prawo, które weszło w życie z początkiem 2017 r.
Koniec z czekaniem na wizytę u diabetologa czy endokrynologa – dzięki tzw. ustawie za życiem kobiety w ciąży wreszcie mogą do tych specjalistów zapisać się poza kolejnością. Żeby skorzystać z tego przywileju, wystarczy pokazać w rejestracji zaświadczenie o ciąży, wystawione przez ginekologa lub lekarza rodzinnego.
UWAGA! Według nowych przepisów lekarz specjalista powinien cię przyjąć jeszcze tego samego dnia. Jeśli to będzie niemożliwe, ciężarna powinna zostać przyjęta w najbliższym możliwym terminie, nie później niż w ciągu tygodnia od zgłoszenia.
Ustawa za życiem: szybka ścieżka dla kobiet w ciąży
Nowy przepis z pewnością ułatwi życie kobietom w ciąży – do tej pory nieraz się zdarzało, że ciężarna z cukrzycą ciążową musiała czekać nawet kilka tygodni na wizytę u diabetologa, ciężarna z chorą tarczycą – na konsultację u endokrynologa. Bywało też, że kobieta, u której w ciąży pojawiły się żylaki pierwszy wolny termin u flebologa (specjalisty naczyniowego) miała dopiero... po porodzie!
Dzięki nowym przepisom kobieta w ciąży już nie będzie musiała szukać prywatnych specjalistów, byle tylko wykonać specjalistyczne badania jak najszybciej.
Chociaż istnieje ryzyko, że z powodu przepisu kolejki do specjalistów jeszcze się wydłużą, to ginekolodzy chwalą nowe rozwiązanie. Zwracają uwagę na to, że kobieta w ciąży musi dbać o siebie podwójnie, bo każda jej dolegliwość może niekorzystnie odbić się na zdrowiu dziecka.
Czytaj także: