
Od czego zacząć oszczędzanie?
To zabrzmi zabawnie, ale przede wszystkim od... przekonania siebie, że możemy oszczędzać. Bardzo często szukamy wymówek. Myślimy, że nasz budżet jest tak napięty, że nie da się wygospodarować żadnych dodatkowych pieniędzy, bo wiązałoby się to z dużymi wyrzeczeniami. Czy rezygnacja z samochodu, gdy wybieramy się do pobliskiego sklepu po drobne zakupy, to takie duże wyrzeczenie? Nie.
Być może rzeczywiście nie będzie nas stać od razu na remont mieszkania czy wymarzone prezenty dla rodziny, ale na oszczędzanie stać nas zawsze.
Czy oszczędzanie to rezygnacja z wydawania pieniędzy?
Nie! To często popełniany błąd przez osoby, które zaczynają oszczędzać. Wydaje im się, że muszą rezygnować z zakupów, bo tylko w ten sposób mogą odłożyć trochę pieniędzy.
W oszczędzaniu chodzi przede wszystkim o... robienie przemyślanych zakupów (tzn. o nieuleganie chwilowym zachciankom czy handlowym trickom). Nie zawsze promocja "2 w cenie 1" to atrakcyjna dla nas oferta. Zakupy naprawdę mogą sprawiać nam przyjemność, pod warunkiem, że będą odpowiadać bieżącym potrzebom rodziny.
Oszczędzanie to nie wyrzeczenie
Oszczędzanie to środek, który pomaga w realizacji konkretnego celu, a nie wyrzeczenie. Jak wynika z badań, 40% osób, które zdecydowały się na oszczędzanie, już po dwóch miesiącach przestaje traktować to zadanie jako wyzwanie, a zaczyna rozpatrywać w kategorii pożytecznego nawyku.
Im więcej członków rodziny włączy się do akcji oszczędzania, tym szybciej uda się odłożyć większe pieniądze na wymarzony cel. Przykład? Córki jednej z naszej czytelniczek w ciągu kilku miesięcy wspólnie odłożyły na trampolinę do ogrodu. Gdyby odkładała na ten cel tylko jedna dziewczynka, ten czas wydłużyłby się do kilkudziesięciu miesięcy.
Wyznaczanie sobie celu to konieczność
By oszczędzanie było skuteczne, musimy być świadomi celu, w jakim to robimy. Nawet najlepszy plan pozostanie jedynie planem, jeśli nie będziemy wiedzieli, po co mamy się wysilać. A każdy wysiłek zasługuje na nagrodę, bo inaczej nasze działanie jest bezcelowe.
Nie ma znaczenia, czy gromadzimy kapitał na przyszłe wakacje, czy planujemy za kilka lat kupić mieszkanie dziecku, czy po prostu chcemy spłacić długi.
Możesz skorzystać z pomocy doradcy
Jeśli chcesz oszczędzać, ale nie wiesz, od czego zacząć, możesz skorzystać z usług profesjonalnego doradcy finansowego. Taka konsultacja, wbrew obiegowej opinii, nie jest kosztowna. Taki doradca pomoże w opracowaniu optymalnego planu oszczędzania i podpowie, na czym można zaoszczędzić.
Trzymaj się planu
Oszczędzanie nie może być przypadkowe i realizowane od święta. Takie spontaniczne zrywy tutaj nie wystarczą. Największe efekty osiągniesz wówczas, gdy będziesz odkładać pieniądze systematycznie, w sposób wcześniej zaplanowany.
Mądrego oszczędzania trzeba się nauczyć. Warto więc najpierw wyznaczyć cel i pożądany termin jego realizacji, a następnie wybrać odpowiedni plan.
Na drugiej stronie znajdziesz przykładowy plany oszczędzania przygotowany przez ekspertów IdeaExpert. Okazuje się, że niewielka modyfikacja swoich nawyków, może przynieść oszczędności od kilkuset złotych w ciągu jednego miesiąca do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.
Polecamy: Jak żyć oszczędniej – analiza wydatków trzech rodzin i rady finansisty jak mniej wydawać?