Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
oszczędzanie, świnka skarbonka, pieniądze
Fotolia
Prawo i finanse

Od czego zacząć oszczędzanie?

Każdy z nas o czymś marzy... o dalekich podróżach, remoncie mieszkania, nowej torebce, deskorolce czy komputerze. Niestety nie zawsze wiemy, skąd wziąć pieniądze, by te marzenia zrealizować. Tymczasem najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest oszczędzanie.

Od czego zacząć oszczędzanie?

To zabrzmi zabawnie, ale przede wszystkim od... przekonania siebie, że możemy oszczędzać. Bardzo często szukamy wymówek. Myślimy, że nasz budżet jest tak napięty, że nie da się wygospodarować żadnych dodatkowych pieniędzy, bo wiązałoby się to z dużymi wyrzeczeniami. Czy rezygnacja z samochodu, gdy wybieramy się do pobliskiego sklepu po drobne zakupy, to takie duże wyrzeczenie? Nie.
Być może rzeczywiście nie będzie nas stać od razu na remont mieszkania czy wymarzone prezenty dla rodziny, ale na oszczędzanie stać nas zawsze.

Czy oszczędzanie to rezygnacja z wydawania pieniędzy?

Nie! To często popełniany błąd przez osoby, które zaczynają oszczędzać. Wydaje im się, że muszą rezygnować z zakupów, bo tylko w ten sposób mogą odłożyć trochę pieniędzy.
W oszczędzaniu chodzi przede wszystkim o... robienie przemyślanych zakupów (tzn. o nieuleganie chwilowym zachciankom czy handlowym trickom). Nie zawsze promocja "2 w cenie 1" to atrakcyjna dla nas oferta. Zakupy naprawdę mogą sprawiać nam przyjemność, pod warunkiem, że będą odpowiadać bieżącym potrzebom rodziny.

Oszczędzanie to nie wyrzeczenie

Oszczędzanie to środek, który pomaga w realizacji konkretnego celu, a nie wyrzeczenie. Jak wynika z badań, 40% osób, które zdecydowały się na oszczędzanie, już po dwóch miesiącach przestaje traktować to zadanie jako wyzwanie, a zaczyna rozpatrywać w kategorii pożytecznego nawyku.
Im więcej członków rodziny włączy się do akcji oszczędzania, tym szybciej uda się odłożyć większe pieniądze na wymarzony cel. Przykład? Córki jednej z naszej czytelniczek w ciągu kilku miesięcy wspólnie odłożyły na trampolinę do ogrodu. Gdyby odkładała na ten cel tylko jedna dziewczynka, ten czas wydłużyłby się do kilkudziesięciu miesięcy.  

Wyznaczanie sobie celu to konieczność

By oszczędzanie było skuteczne, musimy być świadomi celu, w jakim to robimy. Nawet najlepszy plan pozostanie jedynie planem, jeśli nie będziemy wiedzieli, po co mamy się wysilać. A każdy wysiłek zasługuje na nagrodę, bo inaczej nasze działanie jest bezcelowe.
Nie ma znaczenia, czy gromadzimy kapitał na przyszłe wakacje, czy planujemy za kilka lat kupić mieszkanie dziecku, czy po prostu chcemy spłacić długi.

Możesz skorzystać z pomocy doradcy

Jeśli chcesz oszczędzać, ale nie wiesz, od czego zacząć, możesz skorzystać z usług profesjonalnego doradcy finansowego. Taka konsultacja, wbrew obiegowej opinii, nie jest kosztowna. Taki doradca pomoże w opracowaniu optymalnego planu oszczędzania i podpowie, na czym można zaoszczędzić.

Trzymaj się planu

Oszczędzanie nie może być przypadkowe i realizowane od święta. Takie spontaniczne zrywy tutaj nie wystarczą. Największe efekty osiągniesz wówczas, gdy będziesz odkładać pieniądze systematycznie, w sposób wcześniej zaplanowany.
Mądrego oszczędzania trzeba się nauczyć. Warto więc najpierw wyznaczyć cel i pożądany termin jego realizacji, a następnie wybrać odpowiedni plan.
Na drugiej stronie znajdziesz przykładowy plany oszczędzania przygotowany przez ekspertów IdeaExpert. Okazuje się, że niewielka modyfikacja swoich nawyków, może przynieść oszczędności od kilkuset złotych w ciągu jednego miesiąca do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Polecamy: Jak żyć oszczędniej – analiza wydatków trzech rodzin i rady finansisty jak mniej wydawać?

Jedzenie dla dziecka w 3 krokach wg Katarzyny Bosackiej [WIDEO]

butelka z filtrem
Adobe Stock
Zakupy
Butelka z filtrem: jak działa i jaką wybrać do szkoły i przedszkola? [NAJLEPSZE BUTELKI]
Butelka z filtrem to alternatywa dla kupowania wody butelkowanej i świetne rozwiązanie dla dziecka do szkoły lub przedszkola. Jednak butelka z filtrem nie usuwa wszystkich zanieczyszczeń, więc nie każdy powinien nalewać do niej wodę prosto z kranu.

Butelka z filtrem może być dobrym rozwiązaniem dla dziecka do szkoły lub do przedszkola, bo pozwala ograniczyć ilość plastikowych śmieci i poprawia jakość wody. Jednak filtry w butelce filtrującej nie usuwają z wody wszystkich zanieczyszczeń. Podpowiadamy, kto może stosować butelki z filtrem, a kto nie powinien tego robić, oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie butelki filtrującej dla dziecka. Butelka z filtrem: Jak działa butelka z filtrem? Butelka z filtrem węglowym: co to? Dla kogo jest butelka z filtrem? Butelka filtrująca: oszczędności Jaką butelkę z filtrem wybrać dla dziecka do szkoły? Najlepsze butelki z filtrem dla dzieci Wady i zalety butelek z filtrem Jak działa butelka z filtrem? Butelka z filtrem ma oczyszczać wodę z zanieczyszczeń. W praktyce wygląda to tak: nalewasz do butelki wodę z kranu , zakręcasz ją, umieszczając jednocześnie w wodzie filtr przymocowany do zakrętki. Podczas picia oraz wtedy, gdy filtr jest zanurzony, odławia on z płynu zanieczyszczenia. Butelka z filtrem węglowym: co to? Butelka filtrująca najczęściej jest wyposażona w  filtr węglowy . Jest on bardzo skuteczny w wyłapywaniu z wody nie tylko drobnych zanieczyszczeń, ale i ewentualnych zapachów. Ale filtr węglowy nie jest w stanie usunąć z wody bakterii. Zadaniem filtra węglowego w butelce filtrującej jest: usuwanie drobin rdzy, likwidowanie zanieczyszczeń , które dostały się do wody z instalacji wodnej, wyłapywanie drobin piasku i innych osadów, zmniejszanie zawartości chloru w wodzie chlorowanej, pochłanianie zapachów, zmiękczanie wody , która staje się smaczniejsza. Kto może korzystać z butelek z filtrem? Butelka z filtrem to z całą pewnością rozwiązanie bezpieczne dla mieszkańców miast , którzy mają w kranie wodę z miejskiego wodociągu. Jest ona pozbawiona mikroorganizmów, za to może mieć...

Prawo i finanse
Pieniądze, które rosną: jak oszczędzać dla dziecka
Pieniądze mogą rosnąć zupełnie jak twoja pociecha. Jeśli myślisz o przyszłości swojego dziecka, już dziś zadbaj, by na osiemnastkę podarować mu miły prezent – pełne konto, które ułatwi start w dorosłość.

Dorosłość dziecka wydaje ci się całkiem abstrakcyjna? Możliwe. Zacznij jednak oszczędzać – dziecko będzie ci kiedyś wdzięczne.  Jak oszczędzać dla dziecka? Prawie każdy bank ma inny pomysł na pomnażanie pieniędzy. Ale tak naprawdę wszystkie opierają się na dwóch sposobach zarządzania finansami: oszczędzaniu i inwestowaniu. Konto lub lokata: oszczędzasz, odkładając pieniądze na dobrze oprocentowane konto lub lokatę. To najbezpieczniejsze, ale przynosi najmniejsze zyski, średnio 5–7% rocznie. Masz jednak 100% gwarancji, że nie stracisz pieniędzy, nawet gdy rynek przeżyje poważne załamanie. Atutem lokaty jest też to, że wiesz, ile pieniędzy będziesz miała za trzy czy dziesięć lat i możesz w każdej chwili podjąć zgromadzony kapitał. Inwestowanie: daje szansę zarobienia, ale niesie z sobą dużą niewiadomą. Ryzyko wzrasta lub maleje zależnie od tego, w co inwestujesz i w jak długim czasie. Najwięcej i najszybciej zarobisz (lub stracisz!) na akcjach na giełdzie. Fundusze inwestycyjne: wypełniają lukę między lokatą a grą na giełdzie. Przeznaczone są dla tych, którzy chcą i zaoszczędzić, i pomnożyć pieniądze – jednak mniej ryzykownie niż grając na giełdzie. Ich podstawą jest długoterminowość: im dłużej inwestujesz, tym zyski mogą być większe i tym mniejsze ryzyko strat. To dobre rozwiązanie, gdy na starcie nie masz dużego kapitału. Dzięki regularnym wpłatom nawet małych kwot przez 18–20 lat, przy średnim zysku 10–20% rocznie, możesz zgromadzić pokaźną kwotę. Uczestnictwo w funduszu polega na zakupie tzw. jednostek za określoną kwotę (wpłacaną np. co miesiąc). Nie musisz znać się na inwestowaniu: ty wybierasz fundusz , a o pomnożenie oszczędności dbają specjaliści. To mało ryzykowna forma oszczędzania. W interesie funduszu (któremu oddajesz procent od zysku) jest...

ile kosztuje dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Ile kosztuje dziecko w 2022 roku – ile trzeba wydać na utrzymanie dziecka miesięcznie i do 18. roku życia?
Mało kto myśli, ile kosztuje dziecko, jeszcze przed jego narodzinami. Dopiero po porodzie do rodziców dociera, że to ogromne wydatki! Jakie dokładnie? Niejeden złapie się za głowę, bo miesięczne utrzymanie dziecka w 2022 roku to spora część przeciętnej pensji. A utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje nas tyle, co zakup mieszkania.

Ile kosztuje dziecko – to pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców. Dobrze się przygotujcie, bo szykowanie się do narodzin pochłonie niezłą sumkę. Później, z każdym rokiem będziecie potrzebować miesięcznie coraz więcej pieniędzy, by w końcu na całe utrzymanie dziecka do 18. roku życia wydać tyle, co na kawalerkę. Brzmi mało optymistyczne? Na szczęście rodzicielstwo ma też inne, o wiele piękniejsze odsłony i nie wszystko można przeliczać na pieniądze. Ile kosztuje dziecko w 2022 roku? Wydatki na dziecko zaczynają się, jeszcze zanim urodzisz. Jak wynika z deklaracji polskich rodziców, koszty związane z przebiegiem ciąży oraz przygotowaniami do przyjścia dziecka na świat to średnio wydatek ok. 8,5 tys. złotych . Od tego momentu będziesz potrzebować dużo pieniędzy. Niestety, z każdym rokiem utrzymanie dziecka będzie pochłaniać coraz więcej. Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt utrzymania i wychowania jednego dziecka w Polsce w 2022 roku wynosi 265 tys. zł , a dwójki dzieci – 439 tys. zł . Jeśli zaś dziecko pozostaje na utrzymaniu rodziców również w okresie studiów, muszą oni liczyć się z kolejnym wydatkiem. Koszt utrzymania dziecka to wydatek porównywalny z ceną mieszkania w dużym mieście w Polsce. W ciągu ostatniego roku koszty utrzymania dziecka wzrosły o 4,3 proc. Wiąże się to ze spadkiem konsumpcji ilościowej (kupujemy mniej niż rok temu). Gdybyśmy kupowali tyle samo, co w 2021 roku, to koszt wychowania jednego dziecka  w kwietniu 2022 roku wzrosłyby aż do 300 tys. zł. Ile kosztuje utrzymanie dziecka? Utrzymanie dziecka do 18. roku życia generuje olbrzymie koszty przede wszystkim ze względu na koszty żywności, mieszkania i edukacji. Za co konkretnie płacimy? Urodzenie dziecka niemal automatycznie oznacza: zwiększenie rachunków za prąd,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak