Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Prawo i finanse

Rząd proponuje: dłuższy macierzyński i inne udogodnienia

Do końca czerwca ma zostać przygotowany projekt ustawy rodzinnej.

Zakończyła się debata publiczna, dotycząca projektu polityki rodzinnej rządu. Do końca czerwca ma zostać przygotowany projekt ustawy rodzinnej, mającej sprzyjać młodym ludziom i tym samym zachęcać ich do powiększania rodziny.

25 kwietnia br. odbyła się konferencja, dotycząca projektu polityki rodzinnej rządu. Zakończyła ona, trwającą od marca, debatę publiczną o rządowym projekcie polityki prorodzinnej. Celem rządu jest stworzenie dla młodych rodzin takich warunków życia, które zachęcałyby do powiększania rodziny.

Biorąca udział w konferencji wiceminister pracy i polityki społecznej, Joanna Kluzik-Rostowska zapewniła, że do końca czerwca br. projekt ustawy rodzinnej będzie już gotowy i znajdzie się w nim wiele elementów rządowego programu prorodzinnego. Ponadto, powiedziała, że do końca sierpnia br. będzie gotowy projekt ustawy, dotyczącej edukacji przedszkolnej.

Co będzie zawierać projekt ustawy rodzinnej?
1. Wprowadzenie systemu podatkowego, dającego ulgi rodzinom (poprzez uzależnienie kwoty wolnej od podatku w PIT od liczby osób w rodzinie – im liczniejsza rodzina, tym wyższa kwota wolna od podatku oraz zlikwidowanie obecnie panującej sytuacji, wspierającej głównie samotnych rodziców).

2. Wprowadzenie składek emerytalnych dla rodziców pozostających na urlopach wychowawczych.

3. Refundowanie pracodawcy całości składki na Fundusz Pracy za tego z rodziców, który decyduje się poświęcić wychowaniu dzieci.

4. Lepsza opieka zdrowotna dla kobiet ciężarnych i dzieci, w tym uzyskanie pomocy pediatry w miejscu zamieszkania, ułatwiony dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, finansowanie opieki medycznej nad ciężarną, szkół rodzenia, kosztów porodu.

5. Wydłużenie urlopów macierzyńskich o 8 tygodni (czyli do 26 tygodni przy pierwszym dziecku, 28 tygodni przy drugim dziecku i 36 tygodni przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka.

6. Rozwiązania ułatwiające godzenie studiowania i opieki nad dzieckiem.

7. Wprowadzenie ułatwień prawnych, dających możliwość pracy w domu, promowanie niepełnego czasu pracy.

8. Zwiększenie dostępności żłobków i przedszkoli i wydłużenie czasu ich pracy.

9. Promowanie i poprawienie wizerunku rodzin wielodzietnych

10. Dofinansowanie opieki nad dzieckiem w rodzinach ubogich; w tym uzyskanie becikowego (dodatkowego tysiąca złotych dla najuboższych) uzależnione byłoby od prowadzenia „karty ciąży”, dokumentujące okresowe obowiązkowe badania ciężarnej oraz wypłacane byłoby na raty po 100 PLN miesięcznie jeszcze w czasie ciąży, a nie po porodzie.

11. Skuteczna pomoc dzieciom niepełnosprawnym.

12. Promowanie rodzin zastępczych przy jednoczesnym stopniowym likwidowaniu dużych domów dziecka.

Cały projekt polityki rodzinnej możesz zobaczyć na stronie: www.rodzina.gov.pl i www.kobieta.gov.pl pod bannerem "Polityka rodzinna 2007-2014”.

Dorota Pierzchalska

Przeczytaj także:

 

 

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Bronisław Komoowski, wybory prezydenckie 2015, debata prezydencka, polityka prorodzinna
fot. Wikipedia
Aktualności
Mamy odpowiedzi Bronisława Komorowskiego!
Obaj kandydaci na Urząd Prezydenta otrzymali od nas pytania dotyczące polityki prorodzinnej, jaką zamierzają prowadzić. Publikujemy odpowiedzi otrzymane od Bronisława Komorowskiego.

W trakcie kampanii prezydenckiej 2015 r. padło wiele różnych deklaracji. W ramach naszej „Małej Debaty Prezydenckiej” chcieliśmy usłyszeć, w jaki sposób obaj kandydaci chcą wspierać po wygranych wyborach rodziców i osoby, które dopiero myślą o założeniu rodziny. Oto odpowiedzi na trzy – naszym zdaniem – kluczowe pytania, dotyczące opieki zdrowotnej, posyłania sześciolatków do szkoły i tworzenia warunków, aby polskim rodzicom żyło się lepiej. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne w dokonaniu właściwego wyboru – już w tę niedzielę, 24 maja 2015 r. Czytaj też: Gdzie rodzinom z dziećmi żyje się najlepiej?   W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna? Bronisław Komorowski:  Przez całą pierwszą kadencję poszukiwaliśmy w Kancelarii rozwiązań, które pozwalają usuwać bariery ograniczające wśród potencjalnych rodziców swobodę decyzji o posiadaniu dziecka, a zwłaszcza kolejnych dzieci. Przygotowaliśmy Program Polityki Rodzinnej „Dobry Klimat dla Rodziny" i  realizujemy kolejno jego postulaty.  Wśród głównych priorytetów Programu Polityki Rodzinnej są m.in. działania na rzecz godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Wydłużyliśmy urlop macierzyński i wprowadziliśmy urlop rodzicielski , który pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad dzieckiem przez 52 tygodnie przy zachowaniu ochrony przez utratą miejsca pracy i z zasiłkiem macierzyńskim przez cały okres urlopu. W Sejmie znajduje się tzw. ustawa rodzinna, której celem jest doskonalenie warunków korzystania z tych rozwiązań w taki sposób, aby to rodzice swobodnie mogli decydować o zasadach jego wykorzystywania przez matkę i ojca. Ustawa ta uprości i uelastyczni system urlopów związanych z opieką nad dziećmi,...

Młoda mama na urlopie rodzicielskim leży z niemowlakiem
Fotolia
Aktualności
Zmiany w urlopach dla rodziców. Mogą na tym stracić wszystkie mamy!
Jeśli zmiany wejdą w życie, mamy stracą możliwość płatnej opieki nad dzieckiem przez rok od porodu. Dowiedz się więcej o projekcie Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska przygotowała projekt, który ma wyrównać szanse kobiet na rynku pracy. Sposobem na zaktywizowanie młodych mam ma być... utrata płatnej opieki nad dzieckiem przez 12 miesięcy od porodu. Zmiany w urlopach rodzicielskich? Obecnie młoda mama może wykorzystać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego – co łącznie daje rok płatnej opieki po porodzie. Urlop rodzicielski dotyczy obojga rodziców, oznacza to, że mogą z niego korzystać matka i ojciec dziecka. Jeśli zdecydują się korzystać z urlopu w tym samym czasie, każde z nich ma prawo do 16 tygodni płatnej opieki nad dzieckiem. Wykorzystanie urlopu przez ojca nie jest jednak obowiązkowe i matka dziecka może sama wykorzystać 32 tygodnie opieki. Nowy projekt Komisji Europejskiej przewiduje, że ojciec dziecka będzie musiał wykorzystać 16 tygodni urlopu rodzicielskiego . Jeśli tego nie zrobi, przepadną, bo matka nie będzie mogła ich wykorzystać. Urlop opiekuńczy dla każdego pracownika To nie jedyna zmiana proponowana przez Komisję. Bruksela chce także wprowadzić urlop opiekuńczy . Każdy pracownik miałby pięć dni w roku, które mógłby wykorzystać na opiekę nad chorym dzieckiem , małżonkiem lub rodzicem. Otrzymywałby przy tym wynagrodzenie jak przy zasiłku chorobowym lub wyższe. Czy te dodatkowe dni zrekompensują utratę aż 4 miesięcy płatnej opieki dla mam? Aby projekt wszedł w życie, musi zyskać poparcie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Po jego akceptacji każde z państw członkowskich miałoby 2 lata na wprowadzenie zmian w życie. Co o zmianach myślą rodzice? "W życiu nie słyszałem niczego głupszego. Piszę jako kochający ojciec dwójki wspaniałych dzieci. Przepraszam bardzo, ale zmuszanie mnie pod groźbą utraty 4 miesięcy urlopu macierzyńskiego jest po prostu nie na miejscu. Po pierwsze nie potrzebuję takiego urlopu, po drugie po obu porodach...

szczepienia będą nadal obowiązkowe w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Antyszczepionkowcy przegrali - szczepienia dzieci NADAL będą obowiązkowe
Sejm przytłaczającą większością głosów odrzucił ich pomysł, aby szczepienia w naszym kraju były dobrowolne.

 Autorem projektu ustawy było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP", które pod swoim obywatelskim projektem zebrało 100 tysięcy podpisów Polaków. Mimo tego, że projekt dostał zielone światło i dzięki głosom posłów Prawa i Sprawiedliwości został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych, to żywot jego okazał się nadzwyczaj krótki... Antyszczepionkowcy nie mieli żadnych szans Wynik piątkowego głosowania nad projektem ustawy znoszącym obowiązkowe szczepienia pokazał, że antyszczepionkowcy byli bez szans na uchwalenie takiego prawa w Polsce. Za odrzuceniem ich pomysłu głosowało 354 posłów , 10 było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu. Jeszcze dzień wcześniej jego losy zostały właściwie przypieczętowane, kiedy obie komisje sejmowe - zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się za odrzuceniem projektu. Także w tym głosowaniu była nadzwyczajna jednomyślność poselska, a wynik głosowania przyjęto gorącymi brawami. Pomysł antyszczepionkowców nie miał żadnego poparcia Projekt do prac w komisji na początku października skierował Sejm głosami posłów PiS (211), Kukiz'15 (19), PO (4), PSL (5), WiS (5) oraz niezrzeszonych (8). Politycy PiS wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem projektu do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Podnosili także, że procedowanie może być okazją do edukowania na temat zasadności szczepień.   Ale stanowisko rządu do projektu od początku było negatywne. Konieczność utrzymania obowiązkowych szczepień wyrazili m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, szefowa resortu rodzinny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Rzecznik Praw Pacjentów Bartłomiej Chmielowiec, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznik...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz