Reklama

Prezydencki projekt zmian w Kodeksie pracy, który został uchwalony i podpisany prawie 3 miesiące temu, wkrótce zacznie obowiązywać. Wśród zmian, jakie zostały w nim zawarte, są te dotyczące urlopów. Lista osób uprawnionych do skorzystania z urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i tzw. tacierzyńskiego została poszerzona.

Reklama

Urlopy rodzicielskie nie tylko dla rodziców

W znowelizowanym Kodeksie pracy, którego przepisy wejdą w życie 7 września 2019, pojawił się zapis zmieniający uprawnienia do urlopów:

  • rodzicielskiego,
  • ojcowskiego,
  • tzw. tacierzyńskiego, czyli urlopu na warunkach macierzyńskiego.

Urlop macierzyński przysługuje wyłącznie matce dziecka, w tej kwestii nic się nie zmieniło. Natomiast po jego skończeniu może ona złożyć wniosek o przekazanie urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego lub na warunkach macierzyńskiego innej osobie z bliskiej rodzinny, niekoniecznie ojcu dziecka. Z urlopu takiego będą mogły skorzystać takie osoby, jak babcia, dziadek, siostra lub brat. Co więcej, za ten czas pozostawania bez pracy na rzecz urlopu będzie przysługiwało im wynagrodzenie.

Jak to wyglądało przed zmianami w Kodeksie pracy?

Do tej pory członek najbliższej rodziny inny niż matka i ojciec mógł wziąć jeden z wymienionych wyżej urlopów tylko wtedy, gdy matka:

  • miała orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • przebywała w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej opiekę nad dzieckiem 24 godziny na dobę,
  • zmarła lub porzuciła dziecko.

Zwolnienie członka najbliższej rodziny w trakcie urlopu

Znowelizowane przepisy odnoszą się też do sytuacji, w której pracodawca zwolniłby członka najbliższej rodziny (wypowiedział mu umowę o pracę z nieuzasadnionej lub niezgodnej z prawem przyczyny lub rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia) przebywającego na urlopie rodzicielskim, ojcowskim lub tzw. tacierzyńskim. W takich przypadkach osoba przebywająca na urlopie będzie mogła dochodzić swoich praw i wystąpić z wnioskiem o:

  • przywrócenie do pracy lub
  • uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.

Członek najbliższej rodziny będzie miał również prawo po skończonym urlopie rodzicielskim, ojcowskim lub na prawach macierzyńskiego wystąpić w wnioskiem o przyznanie urlopu wypoczynkowego i pracodawca będzie musiał zaakceptować urlop. W trakcie jego trwania również nie dozwolone jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, chyba że zakładowa organizacja związkowa wyrazi na to zgodę.

Reklama

Źródło: gazetalubuska.pl

Reklama
Reklama
Reklama