Jak zrobić idealny lukier do pierniczków? Wybierz jeden z 3 niezawodnych przepisów
Dla wielu z nas pierniczki bez lukru to jak Boże Narodzenie bez choinki. Dlatego podajemy 3 niezawodne przepisy na lukier i zachęcamy do wypróbowania wszystkich. Po pierwsze – po to, by poznać swój ulubiony wariant lukru, po drugie – by potrenować przygotowywanie lukru idealnego i po trzecie – by przekonać się, który lukier robi się najszybciej.
Idealny lukier do pierniczków (a także serników, babek czy makowców) to kwestia proporcji. Dlatego nie przejmuj się, jeśli pierwsza próba przygotowania lukru zakończy się efektem innym niż pożądany. Z myślą o tych, którzy obawiają się, że robienie lukru jest zbyt trudne – podajemy przepisy na 3 warianty lukru. Przekonaj się, jak łatwo zrobić śnieżnobiały lub kolorowy lukier.
Spis treści:
Lukier – przepis klasyczny
Składniki, których potrzebujesz, by przygotować klasyczny lukier to:
- białko
- szczypta soli
- szklanka cukru pudru
- łyżka cukru waniliowego
Wykonanie:
- Białko ubij na sztywno ze szczyptą soli.
- Wsyp łyżkę cukru waniliowego i powoli, mieszając, dodawaj cukier puder, sprawdzając, czy lukier jest wystarczająco gęsty.
- W razie potrzeby dodaj więcej cukru pudru.
Biały lukier bez białek
To przepis na lukier nie tylko dla osób uczulonych na białko jaja kurzego czy wegan, ale także dla tych, którzy bardzo lubią lukier. Do przygotowania tego lukru potrzebujesz:
- 10 łyżek stołowych cukru pudru
- 3 łyżki stołowe soku wyciśnięty z cytryny
Wykonanie:
- Połącz ze sobą składniki i wymieszaj tak, by znikły wszystkie grudki (cukier puder możesz uprzednio przesiać przez sitko).
- Gdy lukier wydaje się zbyt gęsty — dodaj jeszcze odrobinę soku z cytryny lub wody, jeśli zbyt gęsty — odrobinę cukru pudru.
Jeśli nie lubisz cytryn, możesz przygotować lukier na bazie cukru pudru i wody. Na szklankę cukru pudru potrzebujesz wtedy ok. 2 łyżki stołowe wody.
Przepis na kolorowy lukier
Aby uzyskać kolorowy lukier, wystarczy do lukru wykonanego na podstawie jednego z powyższych przepisów dodać barwnik spożywczy (w płynie lub w proszku). Lukier możesz zabarwić również, dodając:
- sok wiśniowy (malinowy, jagodowy) — tak otrzymasz różowy lukier,
- sok z marchwi — otrzymasz lukier pomarańczowy (ta opcja sprawdzi się, zwłaszcza gdy chcesz efektownie udekorować piernikowe ciasto marchewkowe),
- kurkumę — otrzymasz żółty lukier.
Zobacz także: