
Jak zrobić domek z piernika? To nie jest tak trudne, jak ci się wydaje. Nasze rady i gotowy szablon sprawią, że będzie to proste zadanie.
Ciasto i szablon domku z piernika to kluczowe sprawy. Poszczególne elementy piecze się osobno, a następnie skleja lub łączy np. wstążeczką. Możesz wykorzystać wzór, który ci podsuwamy, lub zrobić własny. Nie ma jednego przepisu na idealny domek z piernika. Zobacz, jak nie popełnić błędów i jak zaprojektować własny kształt domku.
Spis treści:
- Jak zrobić domek z piernika – szablon
- Domek z piernika – wymiary
- Przepis na ciasto na domek z piernika
- Czym skleić domek z piernika?
- Przepis na lukier do domku z piernika
Jak zrobić domek z piernika – szablon
Domek z piernika składa się z czterech ścianek i dwóch połaci dachu – komin jest opcjonalny.
- 2 poziome ścianki – mają kształt wąskich prostokątów (wytniesz w nich potem dwa okna),
- 2 pionowe ścianki – mają kształt prostokątów z nałożonymi na nie trójkątami (wytniesz w nich potem jedno okno).
- 2 połacie dwuspadowego dachu też są prostokątne (na rysunku poniżej mają wzór w drobną kratkę).
Tak naprawdę jako szablon wystarczy narysować na kartonie i wyciąć po jednym wymienionym elemencie. Później trzeba pamiętać, aby 2 razy wyciąć każdy kształt z ciasta:
Jeśli chcesz zrobić domek z piernika z kominem, potrzebujesz 2 prostokącików, z czego 2 mają trójkątne wcięcia na dach. Kształt wycięcia powinien być podobny do kształtu szczytu wyższej ścianki domku.
Elementy potrzebne do zrobienia domku z piernika:
Domek z piernika – wymiary:
Jeśli narysujesz szablon zgodnie z tymi zasadami, twój domek uda się bez problemu złożyć i będzie ładnie wyglądał.
Domek z piernika – dokładne wymiary:
- 2 x ściana boczna o wymiarach: 9 cm x 19 cm + 2 wycięcia na okno (3,5 cm x 3,5 cm)
- 2 x przód / tył domku (raz bez drzwi) o wymiarach: 9 cm (wysokość), 10 cm (skos dachu), 14 cm (szerokość – podstawa domku). W podstawie domku należy uwzględnić też wycięcie na drzwi (6,5 cm wysokość, 4 cm szerokość). W tej części znajdzie się też wycięcie na okno (3,5 cm wysokość, 3,5 cm szerokość).
- 2 x dach: prostokąt o wymiarach: 23 cm szerokości, 12 cm wysokości
- 1x komin:
– dwa prostokąty o wymiarach 4 cm (pierwsza wysokość), 5 cm (druga wysokość) górny skos 1,5 cm (wysokość), 2 cm (szerokość dolna)
– jeden prostokąt o wymiarach: 4 cm (wysokość), 2 cm (szerokość)
– jeden prostokąt o wymiarach: 5 cm (wysokość), 2 cm (szerokość).
Okna trzeba wycinać przed pieczeniem. Po nim wycinanie może spowodować złamanie ścianki domku.
Przepis na ciasto na domek z piernika
Poniżej znajdziesz przepis na twarde ciasto piernikowe. Jest idealne do robienia domku, bo mniejsze będzie ryzyko złamania się poszczególnych elementów podczas składania go w całość. Ale bez obaw – domek z piernika i tak będzie jadalny!
Czas przygotowania: 15 minut. Czas pieczenia: 9 minut. Temperatura pieczenia: 180 stopni Celsjusza.
Składniki na twarde ciasto na domek z piernika:
- 2 szklanki mąki,
- pół szklanki cukru,
- 1/4 kostki masła,
- 1/4 słoika płynnego miodu (mowa o słoiku 500 gramów)
- 1 jajko
- łyżeczka sody oczyszczonej
- przyprawa do piernika (40 g)
- 2 łyżki kakao (opcjonalnie; ciasto z kakao będzie ciemniejsze, bez niego – jaśniejsze).
Nie chcesz ryzykować, że dzieciaki połamią mleczaki na domku z piernika? Skorzystaj z przepisu na miękkie pierniczki. Tylko delikatnie składaj potem domek!
Jak zrobić ciasto i elementy domku z piernika
Rozpuść masło i przestudzić, żeby nie parzyło. Wszystkie składniki zmieszaj w dużej misce albo na stolnicy i wyrób gładkie, klejące się ciasto. Jeśli jest zbyt klejące, trzeba dodać trochę mąki. Ciasto może być lekko kruche, ale nie za bardzo, aby dobrze się wałkowało. Jeśli chcesz mu nadać trochę plastyczności, uformuj z ciasta kulę, zawiń ją w folię i włóż na 2 godziny do lodówki.
Kulę podziel na trzy mniej więcej równe części. Rozwałkuj pierwszą część na grubość ok. 0,5 cm. Przed wałkowaniem posyp blat i wałek mąką, aby ciasto do nich nie przywierało. W razie potrzeby podsypuj więcej mąki. Nożem wytnij z ciasta dwa prostokąty, które utworzą dach. Z rozwałkowanej drugiej części wytnij dwie boczne ściany domku – te ze skosem na górze. Z trzeciej wytnij boczne prostokątne ścianki domku oraz elementy komina. Do wycinania kształtów na cieście trzeba położyć szablon.
Zastanów się, czy domek chcesz skleić, czy jego elementy związać wstążką. Jeśli wolisz to drugie rozwiązanie, powinnaś teraz zrobić otworki na wstążkę. Zrobisz je słomką – co prawda podczas pieczenia najpewniej nieco się zmniejszą, ale nic nie szkodzi. Gdzie wyciąć te otworki? Zrób je nie mniej niż 0,5 cm od krawędzi następujących elementów:
- dwie dziurki (po jednej na górze i dole) przy bocznych krawędziach ścian domku (tych, które staną pionowo),
- trzy dziurki (przy krawędziach i na środku) w jednej dłuższej krawędzi każdej połaci dachu.
Wszystkie elementy ułóż na blasze wyłożonej papierem i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz ciasto przez 9 minut – może się nieco zrumienić. Jeśli wszystkie elementy nie zmieszczą się na jednej blaszce, piecz je partiami. Po upieczeniu pozostaw do całkowitego wystudzenia, a najlepiej do kolejnego dnia – to ważne, bo w tym czasie ciasto stanie się twarde.
Czym skleić domek z piernika?
Jeżeli domek ma być tylko dekoracją (przy dzieciach się to nie uda!), można go skleić klejem na gorąco. Jadalny domek z piernika trzeba skleić jadalną masą. Do tego celu nadaje się gęsty lukier lub karmel – po zastygnięciu połączą elementy domku. Niestety klejenie nie będzie bardzo mocne, więc z takim domkiem trzeba się delikatnie obchodzić. Gęsty lukier, który zaczyna już zastygać, trzeba nałożyć na krawędzie elementów, które chce się połączyć.
Najlepiej na początek skleić ścianki domku, a następnie dach, od razu nakładając go na ścianki. Na końcu skleja się komin – można to zrobić od razu na dachu.
Uwaga: zanim zaczniesz kleić, oczyść elementy domku z resztek mąki!
Jak związać elementy domku z piernika wstążką?
Łącz wstążką ścianki domku, które mają ze sobą sąsiadować. Wiązanie wstążki można zrobić od wewnętrznej lub zewnętrznej strony narożników domku. Zwiąż też ze sobą połacie dachu. Wiązanie nie może być za ścisłe, bo ciasto może pęknąć! Gdy złożysz wszystkie ścianki domku, wystarczy na niego nałożyć dach – on też ustabilizuje kształt domku z piernika.
Przepis na lukier do domku z piernika
Nie oszukujmy się – najwygodniej jest kupić gotowy lukier, który w dodatku można dostać w różnych kolorach – to bardzo ułatwia pracę. Oczywiście nie jest to konieczne, można zrobić samemu lukier do domku z piernika. Do jego przygotowania potrzebny jest cukier puder oraz woda z dodatkiem soku z cytryny. Całość trzeba wymieszać na gładką masę. Lukier musi być gęsty, jeśli chcesz nim rysować wzorki. Zanim zaczniesz dekorować domek, sprawdź, czy lukier po nałożeniu utrzymuje kształt. Jeśli rozlewa się, dodaj więcej cukru pudru. Pamiętaj, że lukier może być biały lub kolorowy!
Patent na darmowy aplikator lukru: przełóż lukier do woreczka foliowego wykonanego z dość solidnej folii. Opuść lukier do jednego z rogów torebki i pozbywając się powietrza, zakręć torebkę tak, aby lukier został uwięziony w środku. Odetnij narożnik torebki, przy którym zgromadził się lukier – powstały otworek musi być niewielki (zawsze możesz go w razie potrzeby poszerzyć). Dekorując domek, wyciskaj lukier przez otworek w torebce – w ten sposób możesz lukrem tworzyć dowolne kształty na domku, np. rysować dachówki, okiennice itp.
Domek z piernika można dekorować, doklejając do niego kolorowe słodkie ozdoby: gwiazdki, pastylki, wiórki, posypki. Te najlepiej kupić gotowe.
Zobacz także:

Ozdoby z makaronu wykonane własnoręcznie są bardziej wartościowe niż te kupione gotowe. Choinka ubrana w bombki z makaronu będzie bardziej wasza i z indywidualnym charakterem. A dziecko będzie dumne, że samo przygotowało na nią ozdoby. Dodatkowo możecie wykonać np. choinkę z makaronu, którą postawicie na stole wigilijnym. Spis treści: Ozdoby na choinkę z makaronu Ozdoby świąteczne z makaronu (krok po kroku) Ozdoby z makaronu muszelki Choinka z makaronu – prosta ozdoba świąteczna Ozdoby na choinkę z makaronu Przygotowanie takich ozdób świątecznych jest naprawdę proste, ponieważ w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów makaronu, z których można wyczarować przeróżne dekoracje. Spróbuj wykonać gwiazdkę z makaronu albo choinkę . By przygotować ozdoby choinkowe z makaronu, potrzebujesz: makaronu penne tzw. rurek, pistoletu do klejenia na ciepło, brokatu, ozdobnego sznurka. fot. screen You Tube/Klub Primusia i Werki Jak zrobić ozdoby świąteczne z makaronu krok po kroku Żeby zrobić bombki-gwiazdki z makaronu : Sklej dwie rurki bokami za pomocą pistoletu do klejenia na gorąco. Powtórz to 4 razy, by uzyskać 4 ramiona gwiazdy. Następnie złóż 4 ramiona pod kątami prostymi do siebie i sklej je, tworząc gwiazdę. Dodatkowo możesz dokleić po skosach po jednej rurce z makaronu, dzięki temu gwiazdka będzie pełniejsza. Na środku dołóż trochę kleju i wysyp na niego brokat. Do jednego z ramion, czyli do środka makaronowej rurki wlej trochę kleju i doklej nim sznureczek, dzięki któremu powiesisz gwiazdę z makaronu na choince. Inspirując się zdjęciem, możesz zrobić także inne ozdoby choinkowe z makaronu. Ogranicza cię tylko twoja fantazja. Ozdoby z makaronu muszelki Do tej wersji bombki choinkowej z makaronu musisz mieć dwa rodzaje makaronu , a...

Ozdoby choinkowe z papieru lub kartonu można wyczarować bardzo szybko. Większość z nich jest bardzo łatwa do wykonania , a jednocześnie efektowna. Nawet małe dziecko może ci pomóc w ich zrobieniu. Musisz tylko pamiętać o pilnowaniu malucha, gdy posługuje się nożyczkami. Takie proste ozdoby świąteczne z papieru będą sentymentalną pamiątką oraz przepiękną ozdobą każdej choinki lub domu! Zobacz, jak sprawnie zrobić ozdoby świąteczne z papieru. Jakie ozdoby choinkowe można zrobić z papieru: śnieżynki aniołki gwiazdki choinki bombki Jak zrobić ozdoby świąteczne z papieru? Na szczęście świąteczne ozdoby choinkowe z papieru są proste i szybkie w wykonaniu, nie potrzeba do nich wielu artykułów papierniczych, takich jak np. przy wykonywaniu ozdób świątecznych z makaronu . Jak zrobić ozdoby choinkowe z papieru? Zanim zaczniecie, przygotuj: kartki papieru lub brystolu (wcale nie muszą być białe), linijkę, ołówek, gumkę, nożyczki. Naucz dziecko, jak posługiwać się bezpiecznie nożyczkami. Pozwól malcowi samodzielnie rysować, wycinać i składać ozdoby choinkowe z papieru czy kartonu. Nie wyręczaj dziecka , chyba że poprosi cię o pomoc. Możesz robić równocześnie swoje ozdoby. A na koniec pracy koniecznie pochwal swoją pociechę za wykonane zadanie! Ozdoby choinkowe z papieru: śnieżynki Tę prostą ozdobę świąteczną zrobisz bardzo szybko, a do jej wykonania potrzebujesz tylko nożyczek i kartki papieru (ewentualnie ołówka i nitki do zawieszenia). Poniżej instrukcja jak zrobić śnieżynki z papieru . fot. Fotolia Jak krok po kroku wykonać śnieżynkę z papieru? Aby przygotować taką ozdobę z papieru, którą będziesz mogła zawiesić w oknie lub na choince: Wytnij z papieru koło. Złóż je na pół, potem znowu na pół i na koniec jeszcze na...

Jak wyglądają święta w innych krajach? Czasami są podobne do naszych „polskich świąt”, jednak niekiedy zupełnie odmienne. Święta Bożego Narodzenia bez opłatka na stole? To możliwe! Nie wszędzie na świecie Boże Narodzenie obchodzone jest w taki sam sposób, a niektóre tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogłyby nas zadziwić. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są kultywowane w różnych częściach globu? Oto ciekawostki o zagranicznych świętach i nietypowych tradycjach. Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie : Boże Narodzenie w Hiszpanii – tanecznie i wesoło Święta Bożego Narodzenia w Niemczech Boże Narodzenie w Anglii Boże Narodzenie w Rosji Boże Narodzenie we Włoszech Święta Bożego Narodzenia w Szwecji Zwyczaje bożonarodzeniowe w Austrii Zwyczaje świąteczne w Czechach Australia: kolędowanie i… surfowanie Wytwornie, czyli po francusku A gdzie choinka? Święta w Grecji Dania: Boże Narodzenie zupełnie na słodko Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe na świecie Boże Narodzenie w Hiszpanii – tanecznie i wesoło Jedną z tradycji w Hiszpanii jest ceremonia tańca „Baile de los Seises”, która odbywa się zawsze 8 grudnia. Ludzie tańczą na ulicach w rytm tamburynów, grzechotek i kastanietów. Przyozdabiają też domy i ulice kolorowymi światełkami oraz budują szopki bożonarodzeniowe . Na hiszpańskim wigilijnym stole nie znajdziecie opłatka, zamiast niego przygotowywana jest chałwa. Święta Bożego Narodzenia w Niemczech To właśnie w Niemczech została zapoczątkowana tradycja ozdabiania choinki na święta Bożego Narodzenia. Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech nieco różnią się od tych polskich – na wigilijnym stole potrawy są raczej skromne, bardziej uroczyście traktuje się bożonarodzeniowy obiad. Niemcy składają sobie...