Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak zrobić domek z piernika szablon
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Jak zrobić domek z piernika: przepis krok po kroku [plus SZABLON]

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić domek z piernika, tu znajdziesz podpowiedź. Oto dokładna instrukcja, która zawiera szablon do zrobienia domku, przepis na ciasto i lukier. Zobacz, jak krok po kroku zrobić domek z piernika – od rysunku po dekorację.

Jak zrobić domek z piernika? To nie jest tak trudne, jak ci się wydaje. Nasze rady i gotowy szablon sprawią, że będzie to proste zadanie. 

Ciasto i szablon domku z piernika to kluczowe sprawy. Poszczególne elementy piecze się osobno, a następnie skleja lub łączy np. wstążeczką. Możesz wykorzystać wzór, który ci podsuwamy, lub zrobić własny. Nie ma jednego przepisu na idealny domek z piernika. Zobacz, jak nie popełnić błędów i jak zaprojektować własny kształt domku.

Spis treści:

Jak zrobić gwiazdę z drutu na choinkę

Jak zrobić domek z piernika – szablon

Domek z piernika składa się z czterech ścianek i dwóch połaci dachu – komin jest opcjonalny
 

 • 2 poziome ścianki – mają kształt wąskich prostokątów (wytniesz w nich potem dwa okna),
 • 2 pionowe ścianki – mają kształt prostokątów z nałożonymi na nie trójkątami (wytniesz w nich potem jedno okno).
 • 2 połacie dwuspadowego dachu też są prostokątne (na rysunku poniżej mają wzór w drobną kratkę).


Tak naprawdę jako szablon wystarczy narysować na kartonie i wyciąć po jednym wymienionym elemencie. Później trzeba pamiętać, aby 2 razy wyciąć każdy kształt z ciasta:

Jeśli chcesz zrobić domek z piernika z kominem, potrzebujesz 2 prostokącików, z czego 2 mają trójkątne wcięcia na dach. Kształt wycięcia powinien być podobny do kształtu szczytu wyższej ścianki domku.

jak zrobić domek z piernika
Adobe Stock


Elementy potrzebne do zrobienia domku z piernika:
jak zrobić domek z piernika szablon
Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Domek z piernika – wymiary:

Jeśli narysujesz szablon zgodnie z tymi zasadami, twój domek uda się bez problemu złożyć i będzie ładnie wyglądał.

Domek z piernika – dokładne wymiary

 • 2 x ściana boczna o wymiarach: 9 cm x 19 cm + 2 wycięcia na okno (3,5 cm x 3,5 cm)

 

domek z piernika
Joanna Biegaj

 • 2 x przód / tył domku (raz bez drzwi) o wymiarach: 9 cm (wysokość), 10 cm (skos dachu), 14 cm (szerokość – podstawa domku). W podstawie domku należy uwzględnić też wycięcie na drzwi (6,5 cm wysokość, 4 cm szerokość). W tej części znajdzie się też wycięcie na okno (3,5 cm wysokość, 3,5 cm szerokość). 

domek z piernika
Joanna Biegaj

 • 2 x dach: prostokąt o wymiarach: 23 cm szerokości, 12 cm wysokości  
 • 1x komin
  – dwa prostokąty o wymiarach 4 cm (pierwsza wysokość), 5 cm (druga wysokość) górny skos 1,5 cm                              (wysokość), 2 cm (szerokość dolna)
  – jeden prostokąt o wymiarach: 4 cm (wysokość), 2 cm (szerokość)
  – jeden prostokąt o wymiarach: 5 cm (wysokość), 2 cm (szerokość).

 


jak zrobić domek z piernika
Adobe Stock

Okna trzeba wycinać przed pieczeniem. Po nim wycinanie może spowodować złamanie ścianki domku.

 

Przepis na ciasto na domek z piernika

Poniżej znajdziesz przepis na twarde ciasto piernikowe. Jest idealne do robienia domku, bo mniejsze będzie ryzyko złamania się poszczególnych elementów podczas składania go w całość. Ale bez obaw – domek z piernika i tak będzie jadalny!

Czas przygotowania: 15 minut. Czas pieczenia: 9 minut. Temperatura pieczenia: 180 stopni Celsjusza.

Składniki na twarde ciasto na domek z piernika:

 • 2 szklanki mąki,  
 • pół szklanki cukru,   
 • 1/4 kostki masła,
 • 1/4 słoika płynnego miodu (mowa o słoiku 500 gramów)
 • 1 jajko
 • łyżeczka sody oczyszczonej
 • przyprawa do piernika (40 g)
 • 2 łyżki kakao (opcjonalnie; ciasto z kakao będzie ciemniejsze, bez niego – jaśniejsze).


Nie chcesz ryzykować, że dzieciaki połamią mleczaki na domku z piernika? Skorzystaj z przepisu na miękkie pierniczki. Tylko delikatnie składaj potem domek!

Jak zrobić ciasto i elementy domku z piernika

Rozpuść masło i przestudzić, żeby nie parzyło. Wszystkie składniki zmieszaj w dużej misce albo na stolnicy i wyrób gładkie, klejące się ciasto. Jeśli jest zbyt klejące, trzeba dodać trochę mąki. Ciasto może być lekko kruche, ale nie za bardzo, aby dobrze się wałkowało. Jeśli chcesz mu nadać trochę plastyczności, uformuj z ciasta kulę, zawiń ją w folię i włóż na 2 godziny do lodówki.

Kulę podziel na trzy mniej więcej równe części. Rozwałkuj pierwszą część na grubość ok. 0,5 cm. Przed wałkowaniem posyp blat i wałek mąką, aby ciasto do nich nie przywierało. W razie potrzeby podsypuj więcej mąki. Nożem wytnij z ciasta dwa prostokąty, które utworzą dach. Z rozwałkowanej drugiej części wytnij dwie boczne ściany domku – te ze skosem na górze. Z trzeciej wytnij boczne prostokątne ścianki domku oraz elementy komina. Do wycinania kształtów na cieście trzeba położyć szablon.

jak zrobić domek z piernika
Adobe Stock

Zastanów się, czy domek chcesz skleić, czy jego elementy związać wstążką. Jeśli wolisz to drugie rozwiązanie, powinnaś teraz zrobić otworki na wstążkę. Zrobisz je słomką – co prawda podczas pieczenia najpewniej nieco się zmniejszą, ale nic nie szkodzi. Gdzie wyciąć te otworki? Zrób je nie mniej niż 0,5 cm od krawędzi następujących elementów:

 • dwie dziurki (po jednej na górze i dole) przy bocznych krawędziach ścian domku (tych, które staną pionowo),
 • trzy dziurki (przy krawędziach i na środku) w jednej dłuższej krawędzi każdej połaci dachu.


Wszystkie elementy ułóż na blasze wyłożonej papierem i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz ciasto przez 9 minut – może się nieco zrumienić. Jeśli wszystkie elementy nie zmieszczą się na jednej blaszce, piecz je partiami. Po upieczeniu pozostaw do całkowitego wystudzenia, a najlepiej do kolejnego dnia – to ważne, bo w tym czasie ciasto stanie się twarde.

jak zrobić domek z piernika po upieczeniu
Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Czym skleić domek z piernika?

Jeżeli domek ma być tylko dekoracją (przy dzieciach się to nie uda!), można go skleić klejem na gorąco. Jadalny domek z piernika trzeba skleić jadalną masą. Do tego celu nadaje się gęsty lukier lub karmel – po zastygnięciu połączą elementy domku. Niestety klejenie nie będzie bardzo mocne, więc z takim domkiem trzeba się delikatnie obchodzić. Gęsty lukier, który zaczyna już zastygać, trzeba nałożyć na krawędzie elementów, które chce się połączyć.

Najlepiej na początek skleić ścianki domku, a następnie dach, od razu nakładając go na ścianki. Na końcu skleja się komin – można to zrobić od razu na dachu.

Uwaga: zanim zaczniesz kleić, oczyść elementy domku z resztek mąki!

jak zrobić domek z piernika
Adobe Stock

Jak związać elementy domku z piernika wstążką?

Łącz wstążką ścianki domku, które mają ze sobą sąsiadować. Wiązanie wstążki można zrobić od wewnętrznej lub zewnętrznej strony narożników domku. Zwiąż też ze sobą połacie dachu. Wiązanie nie może być za ścisłe, bo ciasto może pęknąć! Gdy złożysz wszystkie ścianki domku, wystarczy na niego nałożyć dach – on też ustabilizuje kształt domku z piernika.

Przepis na lukier do domku z piernika

Nie oszukujmy się – najwygodniej jest kupić gotowy lukier, który w dodatku można dostać w różnych kolorach – to bardzo ułatwia pracę. Oczywiście nie jest to konieczne, można zrobić samemu lukier do domku z piernika. Do jego przygotowania potrzebny jest cukier puder oraz woda z dodatkiem soku z cytryny. Całość trzeba wymieszać na gładką masę. Lukier musi być gęsty, jeśli chcesz nim rysować wzorki. Zanim zaczniesz dekorować domek, sprawdź, czy lukier po nałożeniu utrzymuje kształt. Jeśli rozlewa się, dodaj więcej cukru pudru. Pamiętaj, że lukier może być biały lub kolorowy!

Patent na darmowy aplikator lukru: przełóż lukier do woreczka foliowego wykonanego z dość solidnej folii. Opuść lukier do jednego z rogów torebki i pozbywając się powietrza, zakręć torebkę tak, aby lukier został uwięziony w środku. Odetnij narożnik torebki, przy którym zgromadził się lukier – powstały otworek musi być niewielki (zawsze możesz go w razie potrzeby poszerzyć). Dekorując domek, wyciskaj lukier przez otworek w torebce – w ten sposób możesz lukrem tworzyć dowolne kształty na domku, np. rysować dachówki, okiennice itp.

jak zrobić domek z piernika
Adobe Stock


Domek z piernika można dekorować, doklejając do niego kolorowe słodkie ozdoby: gwiazdki, pastylki, wiórki, posypki. Te najlepiej kupić gotowe.


Zobacz także:

ozdoby z makaronu
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Ozdoby z makaronu na święta Bożego Narodzenia
Świąteczne ozdoby z makaronu są proste do wykonania, więc da się je przygotować razem z dzieckiem. Z makaronu można zrobić gwiazdę na choinkę, bombki, stroik na świąteczny stół. Do dekoracji makaronowych kształtów najlepiej wykorzystać farbki, koraliki, bibułki.

Ozdoby z makaronu wykonane własnoręcznie są bardziej wartościowe niż te kupione gotowe. Choinka ubrana w bombki z makaronu będzie bardziej wasza i z indywidualnym charakterem. A dziecko będzie dumne, że samo przygotowało na nią ozdoby. Dodatkowo możecie wykonać np. choinkę z makaronu, którą postawicie na stole wigilijnym. Spis treści: Świąteczny stroik z makaronu, idealny na wigilijny stół Makaronowy wieniec Aniołek choinkowy Proste makaronowe „bombki” Świąteczny stroik z makaronu, idealny na wigilijny stół Ten świąteczny stroik z Instagrama skradł nasze serca. Jest piękny, a wcale nie tak trudno go zrobić. Może o pomoc poprosisz swoje dziecko? Sprawdź, co będzie wam potrzebne i jak zrobić stroik z makaronu krok po kroku.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez pani Dżasta (@pop_arcik)   Będą potrzebne: opakowanie makaronu (świderki i wstążki) kawałek bristolu mocny klej metaliczna farba (w tubce albo aerozolu) Pomaluj prostokątny kawałek bristolu metaliczną farbą. Po wyschnięciu zwiń bristol w stożek i sklej. Odetnij dół, by stożek stał na równej podstawie. Otwórz makaron typu świderki i pokryj bok każdego świderka klejem. Przyklej go do stożka, zaczynając od jego dołu tak, by górne makarony nachodziły na dolne. Makaron po przyklejeniu ma stworzyć kształt choinki. Na samym szczycie choinki przyklej dwie sztuki makronu typu wstążki. Daj choince wyschnąć, zajmie to około 30 minut. Na koniec, pokryj dokładnie całość metaliczną farbą....

ARS_1274-pierniczki-7.jpg
A. Rogalski
Święta i uroczystości
Adwentowe pierniczki – przepis na pierniczki, które umilą czekanie na święta
Pachnące korzennymi przyprawami i miodem gwiazdki, serduszka oraz choinki... z pewnością umilą dzieciom oczekiwanie na nadejście Świętego Mikołaja i Wigilię. Możecie upiec ich więcej i pysznymi słodkimi ozdobami udekorować choinkę lub stroik na stole. Możecie też razem z mlekiem nakarmić nimi św. Mikołaja.

Zgodnie z tradycją, pierniki i pierniczki na wigilię i Boże Narodzenie piekło się w adwencie. Czas od upieczenia do świąt sprawiał, że stawały się jeszcze lepsze. A zapach korzennych przypraw roznosił się po domu, nie mieszając się z wonią gotowanej kapusty czy smażonej ryby...  Współcześnie również nie trzeba czekać z pieczeniem pierników na ostatnią chwilę — sprawdź, które z nich mogą okazać się świątecznym przebojem w waszej rodzinie. Składniki na pierniczki adwentowe: 20 dag płynnego miodu (jeśli jest skrystalizowany — lekko podgrzej miód w rondelku) 1/2 kg mąki (najlepiej tortowej 450) 15 dag cukru pudru 1 czubata łyżeczka sody 2 łyżeczki przyprawy do piernika 150 dag masła 1 średnie jajko dodatkowo: lukier biały lub kolorowy

ozdoby choinkowe z papieru
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Ozdoby choinkowe z papieru DIY: gwiazdka, aniołek, śnieżynka, choinka, bombka, reniferek
Ozdoby choinkowe z papieru są proste do wykonania nawet z małym dzieckiem. Dodadzą uroku i świątecznego klimatu w każdym domu. Przygotuj ozdoby bożonarodzeniowe z papieru według naszej instrukcji: aniołka, świąteczną gwiazdkę oraz śnieżynki i reniferka.

Ozdoby choinkowe z papieru lub kartonu można wyczarować bardzo szybko. Większość z nich jest bardzo łatwa do wykonania , a jednocześnie efektowna. Nawet małe dziecko może ci pomóc w ich zrobieniu. Musisz tylko pamiętać o pilnowaniu malucha, gdy posługuje się nożyczkami. Takie proste ozdoby świąteczne z papieru będą sentymentalną pamiątką oraz przepiękną ozdobą każdej choinki lub domu! Zobacz, jak sprawnie zrobić ozdoby świąteczne z papieru.   Jakie ozdoby choinkowe można zrobić z papieru: śnieżynki aniołki gwiazdki choinki bombki renifer Jak zrobić ozdoby świąteczne z papieru? Na szczęście świąteczne ozdoby choinkowe z papieru są proste i szybkie w wykonaniu, nie potrzeba do nich wielu artykułów papierniczych, takich jak np. przy wykonywaniu ozdób świątecznych z makaronu . Jak zrobić ozdoby choinkowe z papieru?  Zanim zaczniecie, przygotuj: kartki papieru lub brystolu (wcale nie muszą być białe), linijkę, ołówek, gumkę, nożyczki. Naucz dziecko, jak posługiwać się bezpiecznie nożyczkami. Pozwól malcowi samodzielnie rysować, wycinać i składać ozdoby choinkowe z papieru czy kartonu. Nie wyręczaj dziecka , chyba że poprosi cię o pomoc. Możesz robić równocześnie swoje ozdoby. A na koniec pracy koniecznie pochwal swoją pociechę za wykonane zadanie!   Ozdoby choinkowe z papieru: śnieżynki Tę prostą ozdobę świąteczną zrobisz bardzo szybko, a do jej wykonania potrzebujesz tylko nożyczek i kartki papieru (ewentualnie ołówka i nitki do zawieszenia). Poniżej instrukcja jak zrobić śnieżynki z papieru . fot. Fotolia Jak krok po kroku wykonać śnieżynkę z papieru? Aby przygotować taką ozdobę z papieru, którą będziesz mogła zawiesić w oknie lub na choince: Wytnij z papieru koło. Złóż je na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz