Przetwory z czarnej porzeczki
Czarne porzeczki to doskonałe owoce dla dzieci - można je jeść na surowo, a na zimę zrobić z nich pyszne, zdrowe domowe przetwory. Takie zapasy witaminy C przydadzą się zwłaszcza w sezonie grypy i przeziębień. Zobacz, co zrobić z czarnych porzeczek.
Czarne porzeczki świetnie nadają się na domowe przetwory. Można z nich robić nie tylko dżemy i soki (najlepiej się udają), ale także konfitury, marmolady czy musy. Takie domowe przetwory to świetne źródło witaminy C na długie zimowe miesiące.
Jakie przetwory z czarnej porzeczki?
Najłatwiej jest zrobić dżem z czarnych porzeczek– wystarczy tylko obrać owoce z szypułek umyć i dodać cukru - byle nie za dużo. Dżem z czarnej porzeczki smaży się dosyć szybko, nie trzeba więc tracić mnóstwo czasu, stojąc przy kuchni. Dość szybko przygotujesz również konfiturę z porzeczek (czarnych lub czerwonych) - choć smaży się nieco dłużej i trzeba uważać, by owoce się ni przypaliły. Do przetworów z porzeczek można dodawać także inne owoce, np. agrest - w ten sposób możesz urozmaicać smak tych owoców, przygotowując np. marmoladę z porzeczek i agrestu.
Warto pamiętać, że konfitury z czarnych porzeczek powinny jeść dzieci, ponieważ olejki eteryczne i inne składniki w nich zawarte wzmacniają układ odpornościowy i poprawiają apetyt.
Dlaczego warto jeść czarną porzeczkę?
- Czarne porzeczki to skarbnica witaminy C. Już 25 gramów owoców zaspokaja dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na tę witaminę.
- Ponadto owoce porzeczki zawierają też duże ilości rutyny, a ta z kolei ułatwia przyswajanie witaminy C.
- Nie tylko surowe porzeczki są bogate w te składniki odżywcze, bo zachowują je nawet przetwory.
- Inne składniki, które ma w sobie czarna porzeczka to: prowitamina A, witaminy z grupy B, biotyna, kwas foliowy, oraz różne sole mineralne.
- Czarna porzeczka ma właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Można ją też spożywać wspomagająco przy chorych nerkach.
- Zawarte w tych owocach fitoncydy działają bakteriobójczo, wirusobójczo i przeciwgrzybicznie, dlatego przetwory z czarnej porzeczki dobrze jest spożywać w okresie zwiększonej zapadalności na przeziębienia i grypę, a także jeżeli już mamy objawy chorobowe.
- Innym składnikiem porzeczek jest tanina, mająca działanie przeciwzapalne.
- Kolejnym walorem czarnej porzeczki jest dobroczynne działanie na układ krwionośny i ciśnienie krwi.
Kiedy w Polsce jest sezon na czarną porzeczkę?
W naszym kraju najlepszy sezon na czarną porzeczkę jest w lipcu i sierpniu. We wrześniu można ją jeszcze kupić, ale trzeba nieco poszukać po sklepach. Poza sezonem jest to owoc, który trudno dostać w punktach sprzedaży. Dlatego warto zrobić z niej przetwory, by zimą wyciągnąć pysznego „króliczka z kapelusza”.
Zobacz też: Domowe przetwory - krok po kroku