Bierzmowanie to jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, poprzez który wierni otrzymują szczególną moc Ducha Świętego. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego bierzmowanie, podobnie jak chrzest, udzielane jest podczas mszy świętej w kościele. Wyjaśniamy, jak wygląda i ile trwa msza z udzieleniem bierzmowania.

Reklama

Bierzmowanie:

Bierzmowanie: ile trwa msza

Msza święta z udzieleniem bierzmowania trwa od 1,5 godziny do 2 godzin. Warto pamiętać, że czas trwania mszy jest zależny od liczby osób przystępujących do sakramentu oraz długości wygłaszanej przez biskupa homilii.

Bierzmowanie: jak wygląda msza

Msza pod przewodnictwem biskupa składa się z kilku etapów, jednak rozpoczyna się tak jak każda msza święta.

Etap 1. Pobłogosławienie wiernych, wspólna modlitwa i odczytanie Ewangelii

Zobacz także

Etap 2. Dialog wprowadzający (rozpoczęcie sakramentu bierzmowania)

Proboszcz lub inny wskazany wcześniej kapłan przedstawia biskupowi kandydatów i kandydatki do bierzmowania zgodnie z przewidzianym w liturgii dialogiem:

Kapłan: Czcigodny Ojcze, Kościół święty prosi przeze mnie o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej tu młodzieży.

Biskup: Czy młodzież ta wie, jak wielki dar otrzymuje w tym sakramencie i czy przygotowała się należycie do jego przyjęcia?

Kapłan: Jestem przekonany, że wszyscy przygotowali się do bierzmowania, uczestniczyli bowiem przez szereg dni w słuchaniu słowa Bożego i wspólnej modlitwie oraz przystąpili do sakramentu pokuty.

Biskup: Droga Młodzieży, powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie?

Osoby przyjmujące bierzmowanie: Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad.

Wszyscy zebrani: Amen.

Etap 3. Homilia

Biskup wygłasza homilię, w której wyjaśnia wszystkim zebranym znaczenie sakramentu bierzmowania. Kazanie kończy się słowami: A teraz, zanim otrzymacie Ducha Świętego, wspomnijcie na wiarę, którą wyznaliście na chrzcie świętym albo którą wasi rodzice i chrzestni wyznali razem z Kościołem w dniu waszego chrztu.

Etap 4. Odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych i wyznanie wiary

Osoby przystępujące do bierzmowania stają przed ołtarzem, a następnie, zgodnie z liturgią zostaje przeprowadzony dialog:

Biskup: Pytam każdego z was: czy wyrzekasz się szatana, wszystkich jego spraw i zwodniczych obietnic?

Osoby przyjmujące bierzmowanie: Wyrzekam się.

Biskup: Czy wierzysz w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela Nieba i Ziemi?

Osoby przyjmujące bierzmowanie: Wierzę.

Biskup: Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?

Osoby przyjmujące bierzmowanie: Wierzę.

Biskup: Czy wierzysz w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, którego masz dzisiaj otrzymać w sakramencie bierzmowania, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dzień Pięćdziesiątnicy?

Osoby przyjmujące bierzmowanie: Wierzę.

Biskup: Czy wierzysz w święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?

Osoby przyjmujące bierzmowanie: Wierzę.

Biskup: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

Wszyscy zgromadzeni: Amen.

Etap 5. Wyłożenie rąk

W sakramencie bierzmowania dwukrotnie wykonuje się gest wyłożenia rąk na głowy. Biskup stoi zwrócony twarzą do osób przyjmujących bierzmowanie, rozkłada ręce i mówi:

Najmilsi, prośmy Boga Ojca wszechmogącego, aby łaskawie zesłał Ducha Świętego na te przybrane dzieci swoje, odrodzone już na chrzcie do życia wiecznego. Niech Duch Święty umocni je swoimi darami i przez swoje namaszczenie upodobni do Chrystusa, Syna Bożego.

Po tych słowach wszyscy pozostają w skupieniu. Biskup oraz wszyscy wierni uczestniczący we mszy świętej odmawiają modlitwę w milczeniu. Następnie biskup ponownie rozkłada ręce i zwrócony do osób przyjmujących bierzmowanie wypowiada te słowa:

Boże wszechmogący, Ojcze naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który odrodziłeś te sługi swoje przez wodę i Ducha Świętego i uwolniłeś ich od grzechu, ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela, daj im ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności, napełnij ich duchem bojaźni Twojej. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Wszyscy zgromadzeni: Amen.

Etap 6. Namaszczenie krzyżmem

Proboszcz lub inny wyznaczony kapłan podaje biskupowi święte krzyżmo, a osoby przystępujące do bierzmowania pojedynczo ustawiają się przed biskupem (lub, w zależności od możliwości i przewidzianego scenariusza udzielania sakramentu, biskup podchodzi do kandydatów i kandydatek, udzielając sakramentu).

W czasie udzielania sakramentu bierzmowania świadek kładzie prawą rękę na ramieniu kandydata lub kandydatki. Podchodząc do biskupa, każda osoba przystępująca do bierzmowania samodzielnie podaje wybrane przez siebie imię. Biskup zwilża kciuk prawej ręki krzyżmem świętym i kreśli na czole kandydata lub kandydatki znak krzyża, mówiąc:

[imię wskazane przez osobę bierzmowaną] przyjmij znamię daru Ducha Świętego.

Osoba bierzmowana: Amen.

Biskup: Pokój z tobą.

Osoba bierzmowana: I z duchem twoim.

Etap 7. Modlitwa powszechna

Etap 8. Liturgia eucharystyczna

Etap 9. Obrzędy końcowe, w tym: poświęcenie pamiątek bierzmowania i specjalne błogosławieństwo udzielone przez biskupa

Po zakończonej mszy zwyczajowo składa się życzenia na bierzmowanie.

Źródło: msze.info

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama