Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Po co jest bierzmowanie?
Adobe Stock
Religia

Po co jest bierzmowanie? Znaczenie sakramentu bierzmowania

Po co chrześcijanom jest bierzmowanie? To symboliczne dopełnienie sakramentu chrztu. W Kościele katolickim nazywane jest także sakramentem dojrzałości, ponieważ przyjęcie Łaski Bożej oraz zacieśnienie relacji z Jezusem pozwala na osiągnięcie w pełni świadomej relacji z Bogiem.

Nazwa sakramentu – „bierzmowanie” – oznacza „umocnienie” i wywodzi się od słowa bierzmo, czyli belki z konstrukcji dachowej, która podtrzymuje dach kościoła. Sam sakrament jest dla chrześcijan jednym z najważniejszych. Czy wiesz, po co wiernym jest bierzmowanie?

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Bierzmowanie: znaczenie dla katolików

Bierzmowanie to jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (uznawanych przez Kościół katolicki, prawosławny i anglikański) i drugim po chrzcie sakramentem inicjacji. Bierzmowanie dla chrześcijan oznacza przyjęcie „znamienia daru Ducha Świętego”. Poprzez ten sakrament „ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej” (KKK 1285). Co ważne, do sakramentu bierzmowania przystępuje się tylko raz, dlatego wybór imienia patrona (imiona męskie do bierzmowania) lub patronki (imiona żeńskie do bierzmowania) nie może być przypadkowy.

Po co jest bierzmowanie?

Bierzmowanie to sakrament mający przede wszystkim wymiar duchowy i religijny (zwyczajowo bierzmowanie nie jest tak hucznie celebrowane w rodzinnym gronie jak Chrzest czy Komunia święta). Podczas bierzmowania chrześcijanin otrzymuje siedem darów Ducha Świętego. Są to:

  1. mądrość,
  2. rozum,
  3. rada,
  4. męstwo,
  5. umiejętność,
  6. pobożność,
  7. bojaźń Boża.

Dary Ducha Świętego przyjęte podczas namaszczenia krzyżmem przez biskupa określane są także jako Energia Boża, która osobie bierzmowanej będzie pomagała w życiu przeciwstawiać się złu i wszelkim pokusom, a także prowadzić godne życie zgodne z nauczaniem Jezusa.

Bierzmowanie ma także wymiar nieco bardziej praktyczny: pozwala bowiem na przyjęcie sakramentu Małżeństwa, Kapłaństwa oraz zostanie rodzicem chrzestnym.

Zobacz także: 

święty Peregryn
Adobe Stock/ Luca Lorenzelli
Religia
Modlitwa do św. Peregryna
Modlitwa do św. Peregryna jest często ostatnią nadzieją osób, które są dotknięte chorobą nowotworową. Patron chorych na raka daje nadzieję cierpiącym na to, by – tak jak On – pokonali swoje słabości.

Historia św. Peregryna jest jedną z najbardziej poruszających opowieści w religii chrześcijańskiej. Pokonanie raka za sprawą sił Boskich jest ostatnią nadzieją dla wielu osób. Niemal każda modlitwa do św. Peregryna jest prośbą o dodanie sił w walce z chorobą nowotworową dla nas lub dla naszych bliskich. Wiara potrafi działać cuda i niejednokrotnie gorliwa modlitwa przynosiła efekty, w które lekarze nie mogli uwierzyć. Mamy nadzieję, że poniższy zbiór modlitw pomoże ci odnaleźć wiarę i pokonać najcięższe chwile. Spis treści: Modlitwy do świętego Peregryna Modlitwa do św. Peregryna Modlitwa o wstawiennictwo świętego Peregryna Modlitwa za chorych na raka Modlitwa o uzdrowienie z raka ze wstawiennictwem świętego Peregryna Modlitwa o cud uzdrowienia z raka Koronka za chorych na raka do św. Peregryna Święty Peregryn – modlitwa z obrazkiem Krótka informacja o św. Peregrynie Modlitwy do świętego Peregryna Modlitwa do św. Peregryna Święty Peregrynie, dałeś nam przykład do naśladowania bo jako chrześcijanin byłeś oddany miłości, jako Serwita byłeś wierny w służbie, jako pokutnik pokornie uznawałeś swój grzech, dotknięty – cierpliwie znosiłeś cierpienie. Oręduj za nami u Ojca Niebieskiego abyśmy jak Ty, oddani, pokorni i cierpliwi mogli otrzymać od Jezusa Chrystusa łaskę, o którą prosimy. Modlitwa o wstawiennictwo świętego Peregryna O święty Peregrynie, Ty, którego zwano „potężnym” i „cudownym pracownikiem” z powodu licznych cudów, które otrzymywałeś od Boga dla tych, którzy uciekali się do Ciebie. Przez tak wiele lat znosiłeś na swym własnym ciele chorobę rakową, która niszczy samą istotę naszego jestestwa, i który uciekłeś się do Źródła wszelkiej łaski, gdy człowiek był już bezsilny....

rocznice ślubu
Adobe Stock
Związki i seks
Rocznice ślubu – jakie są? Nazwy i symbole
Rocznice ślubu mają swoje nazwy, które symbolizują etapy, jakie przechodzi małżeństwo. Nazewnictwo to ma już ponad stuletnią tradycję. Autorką części nazw rocznic ślubu jest amerykańska pisarka, znawczyni etykiety i zasad dobrego wychowania – Emily Post. Wyjaśniamy, jak nazywają się poszczególne nazwy rocznic ślubu i jakie jest ich znaczenie.

Okrągłe rocznice ślubu – 1, 5, 10, 15, 20, 25 i 50 – zostały nazwane przez amerykańską pisarkę Emily Post. Wymyślone przez nią nazwy są na tyle trafne, że przyjęły się na całym świecie. Listę nazw rocznic ślubu uzupełnił Związek Amerykańskich Jubilerów, z pewnością wietrząc w tym intratny interes – skoro jest specjalna nazwa, to trzeba uczcić ją w wyjątkowy sposób. Tak powstały nazwy rocznic od 1. do 20. Późniejsze rocznice ślubu nazywane są co pięć lat. Spis treści: Jakie są rocznice ślubu? Rocznice ślubu – nazwy Nazwy rocznic ślubu – znaczenie  Jakie są rocznice ślubu? Nazwy rocznic ślubu nawiązują w większości do trwałości i szlachetności różnych materiałów. Czyli im bardziej znamienita rocznica (trwalsze małżeństwo – i nieważne, czy zwykłe, czy białe małżeństwo ), tym można spodziewać się szlachetniejszej nazwy. Stąd na początku listy znajdują się papier, bawełna i drewno (podobno pierwsze poważne kryzysy małżeńskie pojawiają się po 7 i 10 latach związku), a w jej drugiej połowie – metale i kamienie szlachetne. Co ciekawe, ostatnia rocznica, która otrzymała nazwę, a której doczeka bardzo mała liczba małżeństw, nosi nazwę nawiązującą do drewna, z którego robi się... solidne trumny. Czy w ten sposób jej twórcy chcieli nawiązać do powiedzenia „miłość do grobowej deski”? Rocznice ślubu – nazwy: nazwa 1. rocznicy ślubu – papierowa (papierowe gody), nazwa 2. rocznicy ślubu – bawełniana (bawełniane gody), nazwa 3. rocznicy ślubu – skórzana (skórzane gody), nazwa 4. rocznicy ślubu – kwiatowa lub owocowa (kwiatowe lub owocowe gody), nazwa 5. rocznicy ślubu – drewniana (drewniane gody), nazwa 6. rocznicy ślubu – cukrowa (cukrowe gody),...

Michał Archanioł
Adobe Stock/ savcoco
Religia
Modlitwa do św. Michała Archanioła – zbiór dla każdego
Modlitwa do św. Michała Archanioła może być pomocna dla każdego chrześcijanina, który w czasach niepewności szuka dla siebie schronienia i obrony. Najpotężniejszy z Aniołów daje siłę wierzącym w najtrudniejszych życiowych momentach.

Michał Archanioł jako pierwszy wystąpił przed Szatanem, gdy ten buntował innych aniołów, dlatego uważany jest za obrońcę sprawiedliwości. Poznaj modlitwy, które pomogą ci zwrócić się do niego o pomoc w codziennych sprawach. Spis treści: Modlitwy do św. Michała Archanioła Podstawowa modlitwa „Święty Michale Archaniele” Krótka modlitwa Modlitwa za wstawiennictwem św Michała Archanioła – Papieża Leona XIII Modlitwa poranna do św. Michała Archanioła Prośba o pokorę Modlitwa do św. Michała Archanioła o uzdrowienie Potężna modlitwa Modlitwa o dobrą śmierć Akt poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi Modlitwa do św. Michała Archanioła za Kościół i Ojca Świętego Modlitwa do św. Michała Archanioła – egzorcyzmy Obrazki z modlitwą do św. Michała Archanioła – modlitwy dla najmłodszych Modlitwy do św. Michała Archanioła W tej sekcji przygotowaliśmy zbiór modlitw do św. Michała Archanioła, które pomogą Ci przezwyciężyć codzienne trudy. Znajdziesz tu zarówno krótkie poranne modlitwy, jak i dłuższe formy tzw. potężnych modlitw. Podstawowa modlitwa „Święty Michale Archaniele” „Święty Michale Archaniele, Książę i Wodzu zastępów anielskich, przybywaj na pomoc ludziom zagrożonym przez moce ciemności. Zostaliśmy stworzeni na obraz Boga, odkupieni życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, a przez chrzest staliśmy się świątynią Ducha Świętego. Uproś nam łaskę wierności, byśmy tej godności w sobie strzegli, nawet w najcięższych pokusach szatańskich. W Tobie, święty Michale, Kościół ma swego Stróża i Obrońcę. Ty prowadzisz ochrzczonych do niebieskiej szczęśliwości. Błagaj Boga, Dawcę Pokoju, aby zniweczył moc szatana, siewcy zamętu i nie dozwolił...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak