Boże Ciało: znaczenie, historia, ciekawostki
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Boże Ciało: znaczenie święta, historia i ciekawostki

Boże Ciało to jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. W tym dniu w każdej parafii odbywają się procesje eucharystyczne, którym towarzyszy piękna, kwiatowa oprawa. Jednak początki obchodów Bożego Ciała rozpoczęły się od skandalu! W świecie rządzonym przez mężczyzn pomysłodawczynią Bożego Ciała była… kobieta.

Co roku wierni kościoła katolickiego celebrują uroczystości Bożego Ciała. Święto ma wielowiekową tradycję, jednak w czasie, gdy je ustanowiono, nie wszyscy wierni byli zachwyceni taką formą wyznania wiary. Sprawdź, czy wiesz wszystko o historii i zwyczajach Bożego Ciała. Oto najważniejsze informacje.

Spis treści:

Łańcuch na choinkę z elementów pasmanteryjnych – film (DIY)

Boże ciało – co to za święto?

Boże ciało to potoczna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto zostało ustanowione w celu uczczenia Jezusa obecnego w Eucharystii, a jego najstarsza nazwa brzmiała: „festum Eucharistiae”, czyli właśnie święto Eucharystii.

W kościele katolickim Boże Ciało to uroczysty dzień, w którym to wierni podczas procesji zbiorowo wyznają swoją wiarę w Boga ukrytego w Hostii Świętej.

Boże ciało to ruchome święto w liturgii kościoła katolickiego, które w Polsce obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, czyli 7 dni po Zielonych Świątkach i 60 dni po Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Współcześnie Boże Ciało jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.

Boże ciało – jak się je obchodzi?

W tym dniu, w każdej parafii mają miejsce procesje eucharystyczne z Najświętszym Sakramentem, a zgodnie z ludową tradycją jest to także czas święcenia wianuszków z ziół i kwiatów polnych. Dawniej wierzono, że poświęcone rośliny oraz ziemia mają magiczną moc chroniącą przed chorobami.

Uroczystości kościelne mają na celu uczczenie Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Wierni w modlitwie i skupieniu celebrują cud przemiany chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa.

Co istotne, Boże Ciało jest świętem nakazanym, czyli wszyscy wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Obchody Bożego Ciała są ustawowo regulowane przez Kodeks prawa kanonicznego.

Boże ciało – historia

Pomysłodawczynią tej uroczystości była św. Julianna z Cornillion, przełożona sióstr augustianek w klasztorze w Mont Cornillion w Belgii. W 1245 roku św. Julianna doznała objawień, w których Chrystus wyznał, że chce, aby ustanowiono dzień, w którym wszyscy wierni będą rozważać i kontemplować Jego obecność ukrytą pod postacią chleba i wina.

W 1264 r. papież Urban IV bullą „Transiturus de hoc Mundo” ustanowił święto Bożego Ciała. Jednak pierwsze obchody tego święta miały miejsce dopiero w 1317 r. dzięki papieżowi Janowi XXII.

W Polsce po raz pierwszy święto Bożego Ciała odbyło się z inicjatywy biskupa krakowskiego Nankera w 1320 r., a na początku XV wieku uroczystość ta w większości polskich diecezji była uznawana za jedno z głównych świąt roku kościelnego.

Co ciekawe, jedne z pierwszych procesji odbyły się na terenach dzisiejszej Polski: w Płocku i we Wrocławiu już w XIV wieku. Natomiast tradycja procesji eucharystycznych do czterech ołtarzy symbolizujących cztery Ewangelie pojawiła się później i pierwsze wzmianki pochodzą z XVI wieku z niemieckiej Kolonii.

Boże ciało: ciekawostki

Czy wiesz, że:

  • Boże ciało obchodzone jest w czwartek na pamiątkę Wielkiego Czwartku, kiedy to Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii, ofiarując swoje mistyczne Ciało i Krew.
  • Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się z inicjatywy św. Julianna z Cornillion i biskupa Liege Roberta z Thourotte (przyszłego papieża Urbana IV) w 1246 roku. Nie spotkała się ona z przychylnością wyższego duchowieństwa i teologów, którzy potępili tę formę okazywania wiary w Chrystusa, a samą świętą, podejrzaną o herezję, przenieśli do placówki karnej.
  • Teksty liturgiczne związane z obchodami Bożego Ciała napisał św. Tomasza z Akwinu na polecenie papieża Urbana IV.
  • Cud w Bolsenie: W 1263 pielgrzymujący do Rzymu ksiądz Piotr z Pragi odprawiał mszę w Bolsenie. W pewnym momencie trzymana przez niego Hostia zaczęła krwawić. Papież Urban IV uznał, że miał miejsce cud eucharystyczny i rok później ogłosił nowe święto: Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Zobacz także:

dzień ojca 2021 kiedy
AdobeStock
Święta i uroczystości
Dzień Ojca 2022 – w Polsce i na świecie (daty, jak się obchodzi)
Kiedy wypada Dzień Ojca? To zależy od kraju. W Polsce dzień taty to stała data, ale w niektórych państwach jest to ruchome święto. Sprawdź, kiedy i jak obchodzimy Dzień Ojca w Polsce i na świecie.

Dzień Ojca nie jest tak popularny, jak Dzień Matki, dlatego wiele osób ma kłopot z podaniem dokładnej daty tego święta. A szkoda, bo przecież tata to bardzo ważna osoba w życiu dziecka.  Podajemy historię Dnia Ojca oraz daty, kiedy świętują ojcowie na całym świecie. Opisujemy też związane z dniem taty tradycje. W Dniu Ojca koniecznie podziękujmy naszym ojcom za wszystko, co dla nas robią. Spis treści:  Kiedy Dzień Ojca w Polsce? Kiedy Dzień Ojca na świecie Dzień Ojca - jak się obchodzi? Historia Dnia Ojca Kiedy Dzień Ojca w Polsce? Dzień Ojca w Polsce jest obchodzony   co roku 23 czerwca (w 2022 roku święto to wypada w czwartek). Tego samego dnia ojcowie świętują jeszcze tylko w jednym kraju na świecie – w Nikaragui. Dzień taty jest znany u nas od ponad 50 lat – pierwszy polski Dzień Ojca świętowany był w Polsce w 1965 roku.  Kiedy Dzień Ojca na świecie? Dzień Ojca na świecie wypada w różnych terminach. W niektórych państwach jest świętem ruchomym, w innych obchodzi się go w marcu, czerwcu lub nawet w listopadzie. Kiedy świętuje się Dzień Ojca na świecie? We Włoszech, Portugalii i Hiszpanii Dzień Ojca wypada 19 marca – w imieniny Józefa, ziemskiego opiekuna Jezusa, na Litwie – w pierwszą niedzielę czerwca, w Australii – tatusiowie świętują w drugą niedzielę czerwca, w Estonii – Dzień Ojca obchodzony jest tego samego dnia co Dzień Flagi - estońscy ojcowie od 2008 roku świętują w drugą niedzielę listopada, w Niemczech – Dzień Ojca wypada w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (to 39 dzień po Niedzieli Wielkanocnej), w krajach skandynawskich – Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada. Wyjątkiem jest Dania, tam Dzień Ojca obchodzony jest 5 czerwca,...

modlitwa do Matki Bożej
Adobe Stock/ Trip
Religia
Modlitwa do Matki Bożej – zbiór modlitw
Modlitwa do Matki Bożej niejednemu duchownemu pomogła w trudnych czasach. Poniżej przygotowaliśmy różne modlitwy dla dzieci i dorosłych, którzy chcą się zwrócić do Maryi ze swoimi problemami.

Zbiór modlitw do Matki Bożej obfituje w przeróżne utwory. Jest to powiązane nie tylko z tym, że wierzący mają potrzebę zwracania się do Maryi, lecz także z jej przeróżnymi przydomkami – Matka Boska Częstochowska, MB Jasnogórska czy MB Zielna. Wiele obliczy Maryi potwierdza, jak bardzo ważna jest to postać dla katolików, a ilość modlitw świadczy o tym, jak wiele aspektów życia chcą oni powierzyć Jej opiece. Spis treści: Modlitwa do Matki Bożej Modlitwa do Matki Boskiej Częstochowskiej Modlitwa do Matki Bożej Różańcowej Modlitwy do Matki Bożej Loretańskiej Modlitwy do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy Modlitwa św. Bernarda do Matki Boskiej Modlitwa św. Alfonsa do Matki Bożej Nowenny do Matki Bożej Podziękowania – wezwania dziękczynne Modlitwa do Matki Bożej „Maryjo, Matko moja i Pani moja, oddaję Ci duszę i ciało moje, życie i śmierć moją i to co po niej nastąpi. Wszystko składam w Twoje ręce, o Matko moja. Okryj mnie swym płaszczem dziewiczym ... i udziel mi łaski czystości serca, duszy i ciała i broń mnie Swą potęgą przed nieprzyjaciółmi wszelkimi ... O śliczna Lilio, Tyś dla mnie zwierciadłem, o Matko moja. (Dz. L s. 34) Matko Moja, dusza Twa była zanurzona w goryczy morza, spójrz się na dziecię Twoje i naucz mnie cierpieć i kochać cierpienia. Wzmocnij mą duszę, niech jej ból nie łamie. Matko łaski - naucz mnie żyć Bogiem. (Dz. L s. 135) Amen. (W dniu Ofiarowania - 2 lutego) Maryjo, dziś miecz straszny przeniknął Twą świętą duszę. Prócz Boga nikt nie wie o Twoim cierpieniu. Twa dusza nie łamie się ale jest mężna, bo jest z Jezusem. Matko słodka, złącz moją duszę z Jezusem, bo tylko wtenczas przetrwam wszystkie próby i doświadczenia i tylko w złączeniu z Jezusem moje ofiary będą miłe Bogu. Matko najsłodsza, pouczaj mnie o życiu wewnętrznym,...

Ojciec Pio
Adobe Stock/ Vivida Photo PC
Religia
Modlitwa do Ojca Pio
W każdej sytuacji, która pozornie nie ma wyjścia, może pomóc ci modlitwa do Ojca Pio. Tysiąc osób powierzyło już świętemu Pio swoje zwątpienia i otrzymało nieziemskie wsparcie.

Ojciec Pio – patron od spraw trudnych i beznadziejnych. Chrześcijanie modlą się do Niego ze wszystkimi troskami – problemy z małżeństwem, potomstwem czy zdrowotne. Z każdą sprawą beznadziejną – nieważne, jak bardzo – możesz zwrócić się do Ojca Pio słowami jednej z poniższych modlitw. Spis treści: Modlitwy do Ojca Pio Modlitwa ojca Pio w trudnych i beznadziejnych sytuacjach Modlitwa do Ojca Pio o uzdrowienie Modlitwa błagalna do Ojca Pio Modlitwa o wstawiennictwo Ojca Pio Modlitwa Jana Pawła II do świętego Ojca Pio Prośba o specjalną łaskę za przyczyną ojca Pio Modlitwa o łaski za przyczyną Ojca Pio Modlitwa do Ojca Pio o wytrwałość w służbie chrześcijańskiej Pełna nowenna – modlitwa do Ojca Pio 9 dni z rzędu Modlitwy do Ojca Pio Święty Ojciec Pio wysłucha każdej modlitwy. Nie musisz powtarzać sztampowej reguły. Możesz ułożyć swoją modlitwę, która dokładnie wyrazi, to, co czujesz. Wystarczy, że zwrócisz się w modlitwie „Ojcze Pio, proszę Cię o ...”. Jeśli jednak wolisz poprosić o pomoc klasyczną formułką, to poniżej znajdziesz zbiór modlitw, które pomogą ci w tym zadaniu. Modlitwa ojca Pio w trudnych i beznadziejnych sytuacjach (modlitwa do najświętszego serca Jezusa) „O mój Jezu, Ty powiedziałeś: "Zaprawdę powiadam wam: proście, a otrzymacie, szukajcie, a znajdziecie, pukajcie, a będzie wam otworzone", wysłuchaj mnie, gdyż pukam, szukam i proszę o łaskę...  Ojcze nasz... Zdrowaś... Chwała Ojcu... Słodkie Serce Jezusa, w Tobie pokładam nadzieję.    O mój Jezu, Ty powiedziałeś: "Zaprawdę powiadam wam: o cokolwiek prosić będziecie Ojca w imię Moje, da wam", wysłuchaj mnie, gdyż proszę Ojca w imię Twoje o łaskę... ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj