Imiona 12 apostołów. Czy znasz ich znaczenie?
Adobe: GiorgioMorara, Leonardo da Vinci, Ostatnia wieczerza, 1495-96
Święta i uroczystości

Imiona 12 apostołów: co oznaczają? Kim byli uczniowie Jezusa?

Jak brzmią imiona apostołów? Większość z nas wie, że najbliższych uczniów Jezusa było dwunastu. A co oznaczają ich imiona i dlaczego to jest takie ważne? Otóż w dawnych czasach ich wybór nie był przypadkowy. Sprawdź, co oznaczają imiona apostołów, dowiedz się, kim byli i… upewnij się, czy na pewno było ich tylko dwunastu.

Według Biblii Jezus wyznaczył dwunastu mężczyzn, którzy po jego śmierci mieli głosić Jego Słowo. Liczba 12 w kulturze judeochrześcijańskiej ma magiczne znaczenie i jej wybór nie jest przypadkowy – odwołuje się ona do dwunastu synów patriarchy Jakuba uznawanych za założycieli dwunastu pokoleń Izraela – symbolu odnowy. Czy potrafisz wymienić imiona wszystkich apostołów?

Spis treści:

Co to znaczy „apostoł”?

Zgodnie z tradycją żydowską „apostoł” (gr. apostolos = wysłannik) to nazwa urzędu. Jednak w Nowym Testamencie pojęcie to odnosi się zazwyczaj do najbliższych dwunastu uczniów Chrystusa, którzy byli świadkami nie tylko nauk, ale i dokonanych przez Jezusa cudów i zostali przez Niego powołani do niesienia ewangelii – byli wysłannikami słowa Bożego. 

Znaczenie imion 12 apostołów

W społecznościach ludu Izraela imionom przypisywano określone znaczenie. Imiona miały być wróżbą na przyszłość dziecka i próbą wpływu na los, a także oddawać osobowość człowieka. Co ciekawe, nie każdy apostoł otrzymał przy narodzinach to imię, pod jakim jest znany współcześnie. Oryginalne imiona apostołów i ich znaczenie mogą naprawdę zaskoczyć!

Polecamy: Znaczenie imion – sprawdź znaczenie imienia, zdrobnienia, imieniny

Jak mają na imię i kim byli apostołowie?

Ewangelia Mateusza wymienia imiona dwunastu apostołów w następującej kolejności:

Piotr Apostoł, czyli Szymon Piotr (Kefas), syn Jonasza, rybak z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim

Piotr to imię pochodzenia greckiego, oznacza: „niezłomny jak skała”.

W wieku około 31 lat Piotr porzucił dotychczasowe życie i został uczniem Jezusa. Po Jego śmierci nauczał na terenach dzisiejszej Azji Mniejszej, a także w Koryncie i Rzymie. W doktrynie Kościoła katolickiego uznawany jest za pierwszego biskupa Rzymu. Jako pierwszy ochrzcił pogan, czyli nie-Żydów. Zmarł śmiercią męczeńską poprzez ukrzyżowanie.

Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Patron blacharzy, budowniczych mostów, kowali, kamieniarzy, marynarzy, rybaków, zegarmistrzów.

Andrzej Apostoł, brat Piotra, rybak z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim

Andrzej to imię pochodzenia z greckiego, oznacza mężczyznę mężnego i odważnego.

Był uczniem Jana Chrzciciela i z jego rąk przyjął chrzest w rzece Jordan, a następnie podążał za naukami Jezusa. Po śmierci Chrystusa nauczał na terenach Bizancjum, Azji Mniejszej i wybrzeżu Morza Czarnego. Uważa się, że był założycielem Kijowa i pierwszym biskupem konstantynopolitańskim.

Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Patron podróżujących, rybaków, rycerzy, woziwodów, rzeźników.

Jakub Większy Apostoł (nazywany także Jakubem Większym, Jakubem Pielgrzymem lub Jakubem z Composteli), syn Zebedeusza i brat Jana Ewangelisty, rybak znad jeziora Galilejskiego

Jakub to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza: „niech Bóg strzeże”.

Jeden z pierwszych uczniów Jezusa. Był świadkiem cudownego połowu ryb, wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia na Górze Tabor oraz modlitwy w Ogrójcu. Jako pierwszy z apostołów zmarł śmiercią męczeńską poprzez ścięcie mieczem. Uważa się, że relikwie Jakuba w VII wieku zostały w cudowny sposób przeniesione z Jerozolimy do Santiago de Compostela.

Święty Kościoła rzymskokatolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego. Patron Hiszpanii i Portugalii.

Jan Apostoł, czyli Jan Ewangelista, syn Zebedeusza, młodszy brat Jakuba, rybak znad jeziora Galilejskiego

Jan to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza: „Jahwe jest łaskaw”.

Razem z bratem Jakubem zajmował się połowem ryb nad Jeziorem Galilejskim, gdzie nauczał Jan Chrzciciel. Był najmłodszym i najbardziej umiłowanym przez Jezusa uczniem. Według dawnej tradycji Kościoła chrześcijańskiego przypisywano mu autorstwo między innymi Ewangelii i Apokalipsy. Po śmierci Jezusa nauczał na terenach dzisiejszego Izraela i Palestyny, a także w Azji Mniejszej. Jako jedyny apostoł umarł śmiercią naturalną, najprawdopodobniej w okolicach Efezu.

Święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego. Patron aptekarzy, bednarzy, dziewic oraz zawodów związanych z pisaniem i przepisywaniem.

Filip Apostoł, pochodził z Betsaidy, przyjaciel Andrzeja

Filip to imię pochodzenia greckiego, oznacza: „lubiący konie” lub „przyjaciel koni”.

Zanim został uczniem Jezusa, wsłuchiwał się w słowa Jana Chrzciciela. Prawdopodobnie, jako jedyny wśród apostołów, był żonaty. Miał kilka córek pochodzących z tego związku. Po śmierci Jezusa nauczał na terenach Azji Mniejszej.

Święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego oraz prawosławnego. Patron kapeluszników, pilśniarzy i cukierników.

Bartłomiej Apostoł, w Ewangelii św. Jana nazywany Natanielem

Bartłomiej to imię pochodzenia semickiego i greckiego, oznacza: „syn oracza”.

Nataniel to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza: „Bóg dał”.

Jedyny z apostołów mający dobre wykształcenie. Prawdopodobnie dzięki jego znajomościom Jezus został zaproszony na wesele w Kanie Galilejskiej, gdzie dokonał pierwszego cudu – przemiany wody w wino. Po śmierci Jezusa Bartłomiej nauczał na terenach dzisiejszej Armenii, Indii.

Święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego. Patron: rzeźników, garbarzy, introligatorów, siodlarzy, szewców, tynkarzy, górników, krawców, piekarzy, sztukatorów, bartników, pasterzy, grzybiarzy i rolników.

Tomasz Apostoł, zwany także niewiernym Tomaszem

Tomasz to imię pochodzenia aramejskiego, oznacza: „bracia bliźniacy”.

Według Biblii, gdy inni apostołowie opowiadali Tomaszowi o tym, że widzieli zmartwychwstałego Jezusa, nie chciał im uwierzyć (stad: niewierny). Twierdził, że uwierzy, jeśli nie tylko zobaczy Jezusa, ale także dotknie jego ran. Dopiero gdy ukazał mu się zmartwychwstały Jezus – uwierzył. Po śmierci swojego Nauczyciela głosił ewangelię w Persji i Indiach.

Święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, luterańskiego, ormiańskiego, koptyjskiego, syryjskiego i prawosławnego. Patron inżynierów, architektów, budowniczych, cieśli, geodetów, kamieniarzy, murarzy, stolarzy, małżeństw, teologów.

Mateusz Ewangelista, znany także jako Lewi, syn Alfeusza

Mateusz to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza: „dar od Boga” lub „dar od Jahwe”.

Lewi to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza: przywiązany, przyłączony, wierny.

Mateusz pochodził z Nazaretu i zanim został uczniem Jezusa, pracował jako poborca podatkowy pobierający opłaty na rzecz Rzymu. Mateuszowi przypisuje się autorstwo Ewangelii. Po śmierci Jezusa nauczał na terenie Palestyny, Etiopii.

Święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego. Patron alkoholików, księgowych, pracowników kantorów, celników, urzędników podatkowych, straży granicznej.

Szymon Apostoł, zwany także Gorliwym lub Kananejczykiem

Szymon to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza: „Jahwe wysłuchał”.

Niewiele wiadomo o Szymonie, w Nowym Testamencie jest wspomniany tylko trzy razy. Po śmierci Jezusa nauczał razem ze św. Judą Tadeuszem w Afryce Północnej.

Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Patron farbiarzy, garncarzy, grabarzy, spawaczy.

Jakub Mniejszy Apostoł, syn Alfeusza

Jakub to imię pochodzenia hebrajskiego i oznacza: „niech Bóg strzeże”.

Jakub nazywany jest mniejszym lub młodszym, dla odróżnienia od Jakuba Starszego (Większego). W Biblii jest wzmiankowany raz. Po śmierci Jezusa głosił Słowo Boże w Jerozolimie.

Juda Tadeusz Apostoł, brat Jakuba, syn Kleofasa

Juda to imię pochodzenia hebrajskiego i oznacza: „chwała Jahwe”.

Tadeusz to imię pochodzenia aramejskiego i oznacza: „godny czci, odważny”.

Po śmierci Jezusa wraz z Szymonem głosił ewangelię na terenach Afryki Północnej.

Święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego. Patron spraw trudnych i beznadziejnych.

Judasz Iskariota, zdrajca Jezusa

Judasz to imię pochodzenia hebrajskiego i oznacza: „chwała Jahwe”.

Judasz za trzydzieści srebrników wydał Jezusa Sanhedrynowi. Umówionym gestem – pocałunkiem wskazał Mesjasza. Zdradzony przez swojego ucznia Jezus został osądzony i ukrzyżowany. Judasz targany wyrzutami sumienia popełnił samobójstwo.

„Pocałunek Judasza” oznacza pozornie miły gest, który okazuje się zdradą.

Maciej Apostoł, trzynasty apostoł

Maciej to imię pochodzenia hebrajskiego i oznacza: „ten, który jest darem Boga”.

Po samobójczej śmierci Judasza do grona apostołów dołączył Maciej. Maciej był jednym z uczniów Jezusa, świadkiem jego nauczań oraz wszystkich cudów. Po śmierci swojego Nauczyciela głosił ewangelię w Jerozolimie, Palestynie, Etiopii.

Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Patron cieśli, rzeźników, pierwszoklasistów.

Jak mają na imię i kim byli pozostali apostołowie?

Paweł Apostoł, znany także jako Szaweł, Paweł z Trasu lub Apostoł Narodów, rzemieślnik urodziny w Tarsie, Żyd posiadający obywatelstwo rzymskie.

Szaweł to imię pochodzenia hebrajskiego i oznacza: „uproszony, pożądany”.

Paweł to imię pochodzenia łacińskiego i oznacza człowieka małego wzrostu lub drobnej budowy ciała.

Paweł nie należał do grona dwunastu apostołów, uczniów wybranych przez samego Jezusa Chrystusa. Ma jednak wyjątkowe miejsce wśród nich i nazywany jest Apostołem Narodów.

Szaweł był faryzeuszem i zanim przyjął nauki Jezusa, był gorliwym prześladowcą pierwszych chrześcijan. Gdy jako 30-letni mężczyzna udał się do Damaszku, aby aresztować wyznawców nowej religii, objawił mu się Jezus. To było początkiem jego duchowej przemiany. Swoją postawą, już jako Paweł, zapoczątkował nową, uniwersalistyczną ideę religii chrześcijańskiej: niezależnie od wyznania wszyscy ludzie mają równy dostęp do łaski boskich. Prowadził życie misyjne i głosił Słowo Boże w Azji Mniejszej i Europie wraz z innym wyznawcami nauk Jezusa.

Święty chrześcijański. Patron prasy katolickiej, duszpasterzy, teologów, robotnic, tkaczy, siodlarzy, wikliniarzy, powroźników, garncarzy, murarzy, zdunów, cegielników, ślusarzy, kowali, marynarzy, rybaków, sprzedawców ryb.

W Nowym Testamencie apostołami nazwani są także towarzysze św. Pawła, Apostoła Narodów. Są nimi:

  • Barnaba, urodzony jako Józef. Józef to imię pochodzenia hebrajskiego i oznacza: „niech Bóg pomnoży”. Barnaba to imię pochodzenia hebrajskiego i oznacza: „syn proroctwa”.
  • Tymoteusz, imię pochodzenia greckiego i oznacza: „ten, który czci Boga”.
  • Łukasz, imię pochodzenia greckiego i oznacza: „urodzony o świcie”.
  • Andronik,  imię pochodzenia greckiego i oznacza: „zwycięstwo”.
  • Sylas, imię pochodzenia rzymskiego i oznacza: las, zagajnik.
  • Junia (ew. Junias), interpretacja imienia nie jest jasna, tradycyjnie jest to imię kobiece.

 W średniowieczu apostołami nazywano osoby, które głosząc ewangelię, odegrały kluczową rolę w szerzeniu słowa Bożego.

Jezus Chrystus też był apostołem. Co oznacza Jego imię?

Watro, zapamiętać, że w Nowym Testamencie Jezus Chrystus także jest określany mianem apostoła – „wysłannik Boga”. Imię Jezus jest pochodzenia hebrajskiego i oznacza: „Jahwe jest zbawieniem”. Natomiast drugi człon imienia – Chrystus – z hebrajskiego oznacza: „namaszczony, pomazaniec, Mesjasz”.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA