Reklama

Ciekawostki o Halloween mogą zaskoczyć niejedną osobę. Czy wiesz o tym, że w dawnych czasach w zabawę „cukierek alb psikus” bawili się przede wszystkim dorośli? Poznaj ciekawostki na temat Halloween i dowiedz się, kto wędruje po świecie z nadgryzioną rzepą w dłoni.

Reklama

Ciekawostki o Halloween:

  1. Słowo Halloween to akronim pochodzący od pierwszej, jeszcze średniowiecznej nazwy święta: All Hallows’ Eve lub All Hallows’ E’en, czyli Wigilia Wszystkich Świętych.
  2. Halloween ma pochodzenie celtyckie, ale spopularyzowali je Irlandczycy, którzy w latach 1845-1849 masowo migrowali do USA z powodu tzw. wielkiego głodu.
  3. Halloween jest związane z obrzędami wyznaczającymi koniec lata i zakończenie zbiorów. W ludowych wierzeniach potomków Celtów w święto Samhain znikały granice między światem żywych a zaświatami.
  4. Wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa celtycki obrzęd Samhain zaczął zanikać. W 837 roku papież Grzegorz IV ustanowił Dzień Wszystkich Świętych, który obchodzony jest 1 listopada.
  5. Halloween to zaraz za Bożym Narodzeniem najpopularniejsze i najbardziej komercyjne święto.
  6. Pomarańczowy i czarny to kolory Halloween. Czarny symbolizuje śmierć i zapowiada zimę, a pomarańczowy zakończenie zbiorów i lata.
  7. Meksykańskie Día de los Muertos to nie to samo co Halloween. Meksykanie celebrują śmierć, Amerykanie oswajają swój lęk przed nią.
  8. Halloween nieodłącznie wiąże się z lampkami. Pierwsze z nich były wykonane z wydrążonej rzepy, brukwi, ziemniaków lub buraków. Dopiero gdy Irlandczycy przybyli do USA, rzepa została zastąpiona łatwiej dostępną, większą i lepszą w obróbce dynią.
  9. Jack O’Lantern to nazwa halloweenowych lampionów. Nazwa ta jest związana z legendą o Jacku O’Lantern, który był bardzo chciwym i leniwym oszustem. Pewnego dnia diabeł zaproponował Jackowi pieniądze za duszę. Jack się zgodził i podstępem uwięził przemienionego w monetę diabła w swojej sakiewce. Mimo swojej przebiegłości Jack zmarł 31 października. Ze względu na swoje uczynki Jack nie mógł dostać się ani do nieba, ani do piekła. Dlatego do dziś błąka się po świecie, trzymając w dłoni nadgryzioną rzepę z żarzącym się węgielkiem, którą oświeca sobie drogę.
  10. Dyniowy lampion, a w zasadzie światełka lub ogniki, symbolizują dusze osób zmarłych, które nie zaznały spokoju po śmierci i nadal tułają się po świecie.
  11. Dynia to owoc.
  12. 1053,5 kg – tyle waży najcięższa i największa dynia na świecie. Szczęśliwy hodowca mieszka w Szwajcarii.
  13. Zabawa „cukierek albo psikus” (ang. trick or treat) praktykowana jest dopiero od początków XX wieku. Początkowo biedni ludzie odwiedzali domy zamożnych sąsiadów, by dostać kawałek ciasta. W zamian za jedzenie obiecywali modlić się za wszystkich zmarłych w rodzinie.
  14. Pierwsza parada halloweenowa odbyła się w 1920 roku, ale jej uczestnicy musieli sobie sami przygotować przebrania, ponieważ...
  15. ... stroje halloweenowe pojawiły się w latach 30. XX wieku. Przebrania halloweenowe, jakie dziś znamy, czerpią swoje inspiracje z literatury i filmu.
  16. Współcześnie „cukierek albo psikus” to najpopularniejsza zabawa halloweenowa. Dzieci chodzą od domu do domu, zbierając cukierki i inne słodkości.
  17. Pająk, nieodłączny symbol Halloween, to zgodnie z ludowym przekazem dusza bliskiej osoby.
  18. Sowy i nietoperze – skrzydlate symbole Halloween – od wieków utożsamiane były ze stworzeniami diabelskimi. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że prowadziły nocny tryb życia.
  19. Czarny kot, kojarzony z ulubionym zwierzęciem każdej czarownicy, również przywodził na myśl wszystko, co złe, ciemne i plugawe (oraz przynoszące pecha).
  20. Celtowie wierzyli, że jeśli będą ubierać się w łachmany, przebierać się za strachy, maszkary, to istoty z zaświatów ich nie rozpoznają, a więc będą bezpieczni.
  21. Samfianofobia (ang. samhainophobia) to lęk przed Halloween.
  22. Z Halloween kojarzą się wielkie, pękate, pomarańczowe dynie. Jednak, w zależności od odmiany, występują one także w kolorze zielonym, białym i czerwonym.
  23. Dawniej wierzono, że osoba urodzona w Halloween ma zdolności telepatyczne.
  24. Co może sprawić, że Halloween będzie jeszcze bardziej straszne? Pełnia księżyca. Taka sytuacja zdarzyła się w 1925, 1944, 1955, 1974 i 2020 roku.
  25. Specjaliści od finansów i inwestycji mają pewność, że koniec października i początek listopada to najlepszy czas na inwestycje – zjawisko to nosi miano „Efekt Halloween”.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama