co chrzestna, chrzestny kupuje na chrzest
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Co chrzestna i chrzestny kupują na chrzest? Propozycje prezentów dla chrześniaka

Bycie chrzestnym lub chrzestną to prawdziwe wyróżnienie. Niekiedy jednak też może wprawić to w zakłopotanie, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór prezentu dla maluszka. Podpowiadamy, jaki prezent od chrzestnej lub chrzestnego będzie najlepszy.
Rodzice chrzestni pełnią bardzo ważną rolę podczas chrztu dziecka, a także w kolejnych latach jego życia. Dostając propozycję bycia matką lub ojcem chrzestnym, wiele osób zaczyna się zastanawiać, co chrzestna lub chrzestny kupuje na chrzest. Czy ma być to skromny upominek, a może droższy prezent, bo przecież będzie pamiątką na całe życie?

Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]

Co kupuje chrzestna lub chrzestny na chrzciny – nasze propozycje

Na wybór prezentu dla chrześniaka na pewno ma wpływ tradycja, ale ostateczna decyzja należy do chrzestnych i możliwości, pomysłowości i upodobań. Zobacz, w czym możesz wybierać.

Szatka i świeca

Niezbędnymi elementami każdego chrztu świętego jest szatka oraz świeca. Zazwyczaj za ich zakup odpowiadają właśnie rodzice chrzestni. Ciekawym pomysłem jest wybór personalizowanej szatki i świecy (niektóre sklepy internetowe oferują taką możliwość). To będzie wspaniała pamiątka zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.
 

Pamiątkowy medalik

Klasycznym prezentem na chrzest jest złoty medalik. Wybór ten jest dość powszechny i wielu uznaje go za trafny prezent. Za kilka lat dziecko będzie mogło nosić medalik na łańcuszku na szyi. Będzie to symbol przypominający mu o chrzcie i rodzicach chrzestnych. Aby nadać mu wyjątkowości – można zamówić medalik ze specjalnym grawerem.

Album ze zdjęciami

Album ze zdjęciami może być wyjątkowym, niepowtarzalnym i bardzo osobistym prezentem. Dziecko, które zajrzy do niego po latach, może liczyć na wzruszenie. W internecie jest szeroki wybór albumów na zdjęcia przygotowanych właśnie jako prezent na chrzest. 

Ozdobne sztućce

Wśród propozycji prezentów od chrzestnych wymienia się też komplet sztućców z grawerem, który może po latach być miłą  pamiątką dla chrześniaka. 

Skarbonka na chrzest

Jeśli kupisz dziecku skarbonkę na chrzest – może podziękować ci za ten prezent, gdy minie kilkanaście lat. Być może rodzice zdecydują się tam wrzucać wszystkie pieniądze, które otrzymali z okazji chrztu dziecka. Wtedy, gdy będzie wchodziło w dorosłość, staną się one dla dziecka prawdziwym wsparciem. Można kupić specjalne skarbonki, np. z napisem „chrzest święty”.

Biblia

Ten prezent jest ważnym duchowym symbolem chrześcijaństwa. Wzruszająca pamiątka uwieczni wyjątkowy dzień, jakim jest chrzest święty. Z pewnością Biblia z dedykacją zajmie ważne miejsce wśród pamiątek rodzinnych

Pudełko wspomnień na chrzest

Wspomnienia są czymś najwspanialszym, co mamy. Personalizowane pudełko wspomnień będzie skrywać w sobie najcenniejsze przedmioty związane z chrztem i dorastaniem dziecka. Rodzice będą mogli włożyć do niego szatkę, świecę oraz inne prezenty, które dziecko dostanie z okazji chrztu. Jest to też doskonałe miejsce, by przechować inne pamiątki z ważnych wydarzeń w życiu dziecka.

Różaniec

To najlepszy prezent dla dziecka przyjmującego swój pierwszy sakrament. Taka pamiątka będzie towarzyszyć mu na ścieżce wiary. Zadbaj, by był zapakowany w wyjątkowe, personalizowane etui.

Ozdobne pudełko na pieniądze

Wraz z propozycją bycia rodzicem chrzestnym pojawia się pytanie, ile daje chrzestny lub chrzestna na chrzciny. To, ile dać na chrzciny zależy od możliwości finansowych rodziców chrzestnych. Przedział jest naprawdę zróżnicowany – od 300 do 1000 zł. Gdy zdecydujemy, jaką sumę pieniędzy damy na chrzciny – warto zadbać o piękną oprawę. Pieniądze można włożyć do specjalnego, ozdobnego pudełeczka, które będzie się pięknie prezentowało jako podarunek dla maluszka.
PUDEŁKO CHRZEST XXX
ALLEGRO

Oryginalne prezenty na chrzest

Poza tradycyjnymi propozycjami prezentów dla dziecka na chrzest mamy dla was też kilka bardzo oryginalnych pomysłów, które mogą zainspirować rodziców chrzestnych.

Oryginalne prezenty dla dziecka na chrzest:

  • sztabka złota,
  • ikona robiona na zamówienie,
  • personalizowany kocyk,
  • profesjonalna sesja zdjęciowa dla maluszka,
  • mapa nieba z układem gwiazd w chwili narodzin dziecka.


Zobacz także

kiedy ochrzcić dziecko
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Kiedy ochrzcić dziecko: w jakim wieku najlepiej zorganizować chrzest?
To, kiedy najlepiej ochrzcić dziecko, zależy niemal wyłącznie od woli jego rodziców. Z uwagi na zdrowie dziecka lepiej jednak nie chrzcić noworodków. Czym w takim razie się kierować przy podejmowaniu decyzji, kiedy zorganizować chrzciny? Weź pod uwagę wiek dziecka, ale także porę roku i zasady panujące w twojej parafii.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy ochrzcić dziecko – to indywidualna decyzja rodziców. Większość z nich decyduje się na chrzciny w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecka. Inni czekają z chrztem, aż maluch pójdzie do przedszkola lub szkoły. Jeszcze inni pozwalają, by dzieci same zadecydowały, czy chcą zostać ochrzczone. Chrzest dziecka: w jakim wieku zorganizować chrzest? Rodzice mogą podjąć decyzję o ochrzczeniu dziecka w każdym momencie życia malucha, jednak zarówno chrzczenie noworodka, jak i dziecka w wieku szkolnym ma swoje plusy i minusy. Teoretycznie możesz ochrzcić już noworodka, jednak lepiej przemyśl swoją decyzję – myśl przede wszystkim o zdrowiu maluszka. W pierwszym miesiącu życia dzieci są niezwykle podatne na wszelkie infekcje. Jeśli maluch nie ma jeszcze wszystkich obowiązkowych dla tego okresu szczepień, tym bardziej warto się zastanowić, czy aby na pewno chcesz go narażać. Chrzciny mogą być również zbyt stresujące dla tak małego brzdąca, który w pierwszych tygodniach po porodzie potrzebuje przede wszystkim twojej bliskości. Godzinna uroczystość, a następnie przyjęcie, mogą być dla niego zbyt męczące. Warto rozważyć odczekanie co najmniej sześciu tygodni od narodzin malca. Niemowlę jest już wtedy na tyle duże, że rodzice nie boją się o jego samopoczucie i zdrowie, a jednocześnie na tyle małe, że prawdopodobnie prześpi całą uroczystość (dziecko, które ma około roku, może już okazywać swoje zniecierpliwienie). Pamiętaj, by przy podejmowaniu decyzji o ochrzczeniu dziecka kierować się wyłącznie wiarą i rzeczywistą potrzebą przyjęcia tego sakramentu. Jeśli masz wątpliwości, czy będziesz wychowywać dziecko w wierze, lub decydujesz się na chrzest, bo tego oczekują np. twoi rodzice lub teściowe, być może warto jeszcze raz to przemyśleć. Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko? Zastanawiasz się,...

Chcesz zostać chrzestnym? Zobacz, jakie musisz spełnić warunki
Adobe Stock
Aktualności
Chcesz zostać chrzestnym? Zobacz, jakie musisz spełnić warunki
Żeby zostać rodzicem chrzestnym, nie wystarczy samemu przystąpić do chrztu, komunii i bierzmowania. Kościół może wymagać zaświadczenia, że jest się praktykującym katolikiem. A to nie koniec wymagań.

Chrzest to ważne wydarzenie w życiu chrześcijan. Jeśli chcesz zostać ojcem chrzestnym lub matką chrzestną, musisz pamiętać, że od ubiegłego roku wymogi Kościoła są mocno zaostrzone. Nie wystarczy więc, że kandydat ma ukończone 16 lat, uczęszczał na katechezę szkolną, jest wierzący i przystąpił do chrztu, komunii oraz bierzmowania i może przystąpić do sakramentu pokuty i komunii świętej.  Rodzice chrzestni nie mogą żyć w niesformalizowanym związku Kancelaria parafialna może wymagać od kandydatów, by podpisali specjalnie oświadczenie o tym, że są praktykującymi katolikami. Muszą zapewnić, że prowadzą życie zgodnie z wiarą katolicką: nie żyją w związku niesakramentalnym ani w konkubinacie, uczestniczą co niedzielę we mszy świętej, nie podlegają „żadnej karze kanonicznej wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem”. Drugą część oświadczenia wypełnia proboszcz parafii, do której należy kandydat na rodzica chrzestnego. Potwierdza w nim, że nie widzi przeszkód do podjęcia tej roli. Do najważniejszych zadań rodzica chrzestnego będzie należeć pomoc w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej. Uważacie, że Kościół katolicki ma słuszne wymagania, czy ta lista to jednak przesada? Zobacz też: Chrzest dziecka: absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć, by ochrzcić dziecko Chrzciny: organizacja chrzcin, zaproszenia, formalności, co jest potrzebne do chrzcin [KROK PO KROKU] Ile dać księdzu na chrzest?

matka chrzestna w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
Matka chrzestna nie może być w ciąży, bo „dzieci odbiorą sobie zdrowie”? Zaskakujące, że wciąż wierzymy w przesądy!
Choć w dzisiejszych czasach w zabobony wierzy coraz mniej osób, nie wszyscy w pełni ufają nauce. Jeden z takich przesądów dotyczy matki chrzestnej. Zgodnie z dawnymi wierzeniami nie może ona być w ciąży, ponieważ będzie to skutkowało brakiem zdrowia u jednego z dzieci.

Na jednym z forów internetowych dla mam wywiązała się dyskusja dotycząca zabobonów. Pewna użytkowniczka forum przytoczyła następujący fragment tekstu: „Matka chrzestna nie może być w ciąży. W przeciwnym razie grozi to odebraniem zdrowia dziecku, które nosi w brzuchu, albo dziecku, które podaje do chrztu – maleństwa mają sobie nawzajem odebrać zdrowie”. Zapytała, czy inne mamy wierzą w ten przesąd. Okazuje się, że zdania są bardzo podzielone. „Wiara w Boga i zabobony wykluczają się wzajemnie” Większość mam odpowiedziała, że nie wierzy w zabobony. Jako argument podawały fakt, iż wiara w Boga i przesądy wzajemnie się wykluczają. Kobiety jednogłośnie twierdziły, że „wierzą w Boga, a nie w zabobony”. Pojawiło się też wiele komentarzy określających wiarę w przesądy jako „komedię”, „głupotę”. „Ale średniowiecze! Oczywiście, że nie!” – napisała jedna z mam. „Ja będąc w trzecim trymestrze ciąży, podawałam dziecko do chrztu. Oboje są zdrowi. Nie należy wierzyć w taki przesąd” – dodała kolejna. Jedna z internautek bardzo trafnie podsumowała temat: „Chrzest to ma być z zasady piękne przeżycie, zmycie grzechu itd., a jednocześnie miałby się przyczynić do odebrania zdrowia dziecku? Totalna głupota”. Mamy podawały też przykłady z własnego doświadczenia negujące ten przesąd: „Ja byłam w ciąży, kiedy zostałam chrzestną. Ani mojemu dziecku nic się nie stało, ani mojej chrześnicy. Co za zabobony”. „Moja kuzynka 15 lat temu miała być chrzestną. Jak się okazało, że jest w ciąży – odmówiła. Urodziła córkę z bardzo poważną wadą serca, dziecko ledwo przeżyło. Także zbiegi okoliczności w takich sytuacjach są częste” – pisała kolejna. „Nie wierzę, ale...”...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj