W nocy z 31 października na 1 listopada na ziemi pojawiają się duchy potępionych. W trosce o własne zdrowie i życie należy się do nich upodobnić. Jeśli bowiem będziemy wyglądać, jak zjawy z zaświatów, z pewnością duchy wezmą nas za „swoich” i nie wyrządzą nam krzywdy. Czy wiesz, co znaczy słowo „Halloween”?

Reklama

Co to znaczy „Halloween”?

Nazwa święta Halloween pochodzi od jego pierwszej, jeszcze średniowiecznej nazwy. Powstała ona ze zbitki wyrazów All Hallows’ Eve lub All Hallows’ E’en, co po polsku oznacza: Wigilia Wszystkich Świętych.

Halloween: o co chodzi w tym święcie?

Podczas Halloween poprzez zabawę starano się oswoić śmierć. W wierzeniach tradycyjnych społeczności europejskich było ono silnie związane z kultem przodków. W XIX wieku w obrzędowość przedchrześcijańskiego święta zostały wplecione katolickie wartości. Ubodzy ludzie chodzili po domach, prosząc o kawałek ciasta w zamian za modlitwę za dusze bliskich zmarłych, które trafiły do czyśćca.

Współcześnie Halloween zostało odczarowane i pozbawione magicznej, odświętnej aury. W tę noc dzieci przebierają się za maszkary i wędrują od domu do domu, pytając niewinnie: „Cukierek albo psikus?”.

Zobacz także:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama