Światowy Dzień Bałwana jest obchodzony 18 stycznia. Dlaczego akurat tego dnia? Wyjaśnienie jest dość zabawne: cyfra „8” przypomina kształtem bałwanka, a cyfra „1” symbolizuje wetkniętą w niego miotłę lub patyk. Wybór miesiąca też nie powinien dziwić – w wielu regionach północnej półkuli to styczeń jest najzimniejszym miesiącem, w którym zwykle nie brakuje śniegu, (choć u nas z tym bywa różnie). Pierwszy raz światowy Dzień Bałwana obchodzono w 2011 roku.

Reklama

Światowy Dzień Bałwana – skąd ten pomysł?

Inicjatorem obchodzenia Dnia Bałwana jest Cornelius Gratz, niemiecki kolekcjoner. Jego zdaniem postać bałwana to wcielenie radości, które przywołuje beztroskie wspomnienia dziecięcych zabaw na śniegu. W 2011 roku Gratz stworzył na Facebooku stronę, która miała zgromadzić sympatyków śnieżnych bałwanów. Jej twórcy zależało, aby wspólnie celebrować Dzień Bałwana.

Warto włączyć się do obchodów Dnia Bałwana, bo wraz ze zmieniającym się klimatem nie wiadomo, ile jeszcze zim nam na to pozwoli. A wspomnienia ze wspólnego i radosnego lepienia bałwanów zostaną z dziećmi na całe życie.

Jak świętować Dzień Bałwana?

Sprawa jest dość oczywista – przede wszystkim lepiąc prawdziwego bałwana. Typowy bałwanek zbudowany jest z trzech kul, które ustawia się jedna na drugiej od największej do najmniejszej. Typowy bałwan ma nos z marchewki, oczy i uśmiech z węgielków lub kamyków. Z boku wtyka mu się miotłę lub gałązkę. W USA – zamiast miotły bałwan ma dwie gałązki, które imitują ręce. Na głowie może mieć stary garnek lub prawdziwą kolorową czapkę, a na szyi barwny szalik.

Jeśli pogoda nie pozwala na lepienie ze śniegu, Dzień Bałwana można świętować inaczej. Na przykład można wspólnie z dzieckiem obejrzeć film „Dzień Bałwana” (Snow Day) z 2000 roku wyprodukowany przez Paramount Pictures i Nickelodeon Movies. To sympatyczna komedia familijna.

Zobacz także

Innym sposobem świętowania Dnia Bałwana jest robienie jego podobizn z innych materiałów niż śnieg – z kul papieru, styropianu, z mas plastycznych. Można bałwana rysować, kolorować tematyczne kolorowanki z bałwanem, albo robić jego podobizny na każdy inny sposób.

Pomysły na Dzień Bałwana w przedszkolu lub w domu

Poniżej podsuwamy pomysły, jakie elementy wpleść w świętowanie Dnia Bałwana. To idealna okazja do zorganizowania dzieciom zabaw tematycznych – do wspólnego śpiewania piosenek, nauki wierszyków i najróżniejszych zabaw plastycznych. Oto nasze podpowiedzi na zabawy na Dzień Bałwana:

1. Kartka na Dzień Bałwana

dzień Bałwana kartka z bałwankiem
Adobe Stock

Z kolorowych papierów można zrobić fajna kartkę okolicznościową, np. taką jak na zdjęciu. Bałwanek zrobiony jest z 3 prostokątów sklejonych na kształt walca i przyklejonych do kartki. Część elementów dekoracyjnych dla bałwanka także można zrobić z kolorowego papieru, a te najdrobniejsze najlepiej jest dorysować.

2. Narysuj ilustrację do wierszyka:

„Idą bałwanki”
Bałwanki dopiero idą.
Pierwszy z nich księżyc niesie,
Żeby oświetlić nim drogę w lesie.
Drugi miotełką omiata,
Zimowy kawałek świata.
Trzeci patrzy na nie
I ciągnie ciężkie sanie.

3. Słodkie bałwanki

Dzień Bałwana bałwanki z pianek
Adobe Stock

Z białych pianek, długich patyczków szaszłykowych oraz pisaków cukierniczych można zrobić pyszne bałwanki, które mogą stanowić część poczęstunku dla dzieci z okazji Dnia Bałwana. Zamiast patyczków można użyć słonych paluszków. Takie bałwanki najlepiej jest najpierw nagrzać nad kubiek ciepłej herbaty lub czekolady.

4. Zagadka dla dzieci: Kto to? Wiersz H. Ożogowskiej pt. „Kto to?”

Na podwórku już od rana, dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos – kartofel, oczy dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać, a jak beczka wielki.
Koszyk stary. jak kapelusz ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie?

5. Nauka i recytowanie wiersza:

Ten pierwszy bałwanek na brzuszek pękaty.
I pasek szeroki, co dostał od taty.
Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie.
Czy mu w nim nie ciężko? Kto na to odpowie?
Ten trzeci bałwanek też bielutki cały.
W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały.
A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu.
Chyba nic nie słyszy, no, bo nie ma uszu.
A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma.
I chce, żeby długo była mroźna zima.
A szósty bałwanek zupełnie malutki.
Szepcze cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”
A siódmy bałwanek, jakby większy nieco.
Woła: „Patrzcie w górę, płatki śniegu lecą”.
A ósmy bałwanek ma kilka wąsików,
Kapelusz na głowie i osiem guzików.
Bałwanek dziewiąty to wielka chudzina.
Ale głośno krzyczy „Niech mróz długo trzyma!”.

6. Bałwanki ze skarpet i gałganków

Dzień Bałwana bałwanki ze skarpet
Adobe Stock

Przygotuj stare białe skarpety, igłę z nitką, skrawki różnych materiałów, guziki, koraliki, nożyczki. Wnętrze skarpet wypełnić trzeba watą lub skrawkami materiałów. W pasie bałwanka przewiązuje się skrawkiem materiału, a następnie formuje czapkę i dodaje szczegóły: guziki, oczy itd.

7. Kolorowanie obrazków tematycznych

Wydrukuj bałwanki – kolorowanki dla dzieci. Rozdaj je dzieciakom i daj różne materiały plastyczne: pisaki, kredki, plastelinę, włóczki, klej i nożyczki (nadzoruj ich używanie). Pozwól dzieciom wypełnić obrazki barwami według własnego uznania.

Źródło: przedszkolankowo.pl, przedszkola, edu.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama