Dzień Krawata – co to jest za święto? Jak sama nazwa wskazuje, jest to święto noszenia krawata. Historia krawata sięga XVII wieku. W tamtym czasie chorwaccy żołnierze wspierali Francję w Wojnie Trzydziestoletniej. Słynęli oni z niezwykłej determinacji i skuteczności, ale i z… chustek na szyi. Ukochane żołnierzy wiązały walecznym mężczyznom chustki na szyi, które ze strony kobiet symbolizowały miłość i tęsknotę, a ze strony mężczyzn – wierność kobiecie.

Reklama

Skąd wziął się Dzień Krawata?

W trakcie parady na cześć Ludwika XIV chorwaccy żołnierze mieli na sobie wspomniane chustki, które nazwano później krawatami (po chorwacku kravata). Nietypowy element ubioru tak bardzo przypadł do gustu samemu Ludwikowi XIV i francuskiej arystokracji, że postanowili spopularyzować go również w swoim kraju, by później stał się symbolem eleganckiego, wyszukanego ubioru na całym świecie. Dzień Krawata to święto, w którym to celebruje się wynalezienie krawata, niegdyś zarezerwowanego tylko dla mężczyzn.

Kiedy obchodzony jest Dzień Krawata?

Dzień Krawata obchodzony jest co roku 18 października. Tego dnia, w całej Chorwacji organizowane są konkursy i parady z okazji tego święta. To właśnie w Chorwacji, w 2003 roku pobito rekord Guinnessa na największy krawat na świecie. Miał on 10 tysięcy m² i obowiązano nim amfiteatr w mieście Pula. Do tej pory ani w Chorwacji, ani nigdzie indziej na świecie nie zdołano pobić tego rekordu.

Poza Dniem Krawata świętuje się również Dzień Krawata i Muszki. W szkołach najczęściej jest on obchodzony właśnie w Dzień Chłopaka, ewentualnie dzień przed albo dzień po Dniu Kobiet. Kalendarz Świąt Nietypowych jednak wskazuje, że Dzień Krawata i Muszki oficjalnie obchodzi się 4 stycznia.

Dzień Krawata w szkole – jak go zorganizować?

W wielu szkołach Dzień Krawata obchodzony jest w Dzień Chłopaka – 30 września. Chłopcy, którzy przyodzieją w ten dzień krawaty, zwykle zwolnieni są z odpowiedzi. Podobnie jest z Dniem Krawata i Muszki.

Zobacz także

Co można zorganizować z okazji Dnia Krawata w szkole?

  • Tego dnia można przytoczyć uczniom historię o rodzajach i znaczeniach krawatów na całym świecie.
  • Warto poprosić uczniów i uczennice o przyniesienie krawatów i wspólnie nauczyć się je wiązać na różne sposoby. Osoby, które nauczą się tego dnia robić to najszybciej i najlepiej, będą miały do wykorzystania bon upoważniający do zwolnienia z pytania.
  • W ramach zajęć plastycznych można też polecić dzieciom samodzielne wykonanie krawata, techniką dowolną – niech popuszczą wodze wyobraźni.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama