Zabawy na Halloween dla dzieci
AdobeStock
Święta i uroczystości

Zabawy na Halloween dla dzieci –​ 23 najfajniejsze zabawy dla rodziny i w gronie przyjaciół

Zabawy na Halloween to świetny sposób na rozkręcenie każdej halloweenowej imprezy. Jeśli brakuje ci pomysłów, sprawdź nasze propozycje naprawdę fajnych (i strasznych) zabaw dla dzieci – możecie szukać skarbu pająka, urządzić pokaz mody lub konkurs opowieści z dreszczykiem.

Zabawy na Halloween dla dzieci pozwalają maluchom oswajać różne lęki. Co do tego wielu współczesnych psychologów nie ma żadnych wątpliwości. Właśnie dlatego dzieci tak lubią potwory, bajki o duchach i zabawy podszyte dreszczykiem... Halloween to dobra okazja, by przezwyciężyć własne słabości i spędzić czas, fantastycznie się bawiąc. Czyż nie jest przyjemnie bać się, gdy wiadomo, że nic złego nikomu nie grozi, potwory i strachy są udawane, a pod strojem kościotrupa czy ducha ukrywa się kolega albo koleżanka? 

Impreza na Halloween to taka „bezpieczna adrenalina”, która sprawia, że zabawa staje się niezwykle ekscytująca. Przedstawiamy dużo propozycji na ciekawe zabawy z okazji Halloween. 

Zabawy na Halloween dla dzieci:

Zabawy na Halloween dla dzieci

Zanim zaczniecie w Halloween „straszne zabawy” w domu, zadbajcie o odpowiednią scenerię. Wydrążone dynie z zapalonymi świeczkami wyczarują odpowiedni nastrój. Jeśli macie czas i ochotę, przygotujcie inne halloweenowe dekoracje, przy których „upiorna” impreza nabierze rumieńców. Przekonaj się, że zabawy halloweenowe to nie tylko mnóstwo frajdy, ale i możliwość poruszania się i potrenowania zdrowej rywalizacji.

Zabawy na Halloween: szukanie skarbu pająka

To jedna z tych zabaw na Halloween, którą można zaaranżować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Ukrywamy jeden lub kilka skarbów (mogą to być specjalne halloweenowe słodycze, przygotowane wcześniej duchy z papierowych talerzyków albo zwykłe maskotki, książeczki), do których przywiązujemy bardzo długą i grubą nitkę. Oplątuje ona różne przedmioty i ciągnie się po zakamarkach mieszkania, zanim doprowadzi do celu. Nitek może być więcej, niektóre prowadzące donikąd. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do celu.

Halloweenowa zabawa: zwariowany pokaz mody

Spośród uczestników tej zabawy wybieramy jury. Wyznaczamy wybieg, na którym chętni będą prezentowali swoje dziecięce stroje na Halloween. Każdy oprócz stroju, który może podkreślić również odpowiednio upiorny makijaż na Halloween, powinien zademonstrować również straszną minę. Jury przyznaje punkty. Wygrywa oczywiście ten, kto zbierze ich najwięcej.

Zabawy na Halloween: tajemnicze psikusy

Rozdajemy dzieciom torebki ze słodyczami (możesz wcześniej upiec i włożyć do nich straszne paluchy wiedźmy, zapewniamy – naprawdę robią piorunujące wrażenie). W torebkach umieszczamy również karteczki z poleceniami różnych zadań, jakie dzieci powinny wykonać. Dostosowujemy je do wieku pociech. Może to być opowiedzenie dowcipu, rzucanie piłką do celu itp. Nagradzamy wykonanie polecenia.

Halloweenowy konkurs: straszne opowieści

Ogłaszamy konkurs na halloweenową mrożącą krew w żyłach opowieść. Jeśli jest nudna i nie podoba się słuchaczom, mogą ją przerwać trzema klaśnięciami dłoni. Wygrywa ten, kto opowiada najdłużej. Jeśli szukacie inspiracji, możecie wcześniej obejrzeć filmy i bajki o halloweenowej tematyce. Może łatwiej będzie wczuć się w nastrój.

Opowieści z latarką

To wariant zabawy hallowenowej, gdzie liczy się również opowiadanie historii, ale... każdy uczestnik może powiedzieć tylko jedno zdanie, nawiązujące do zdania, które wypowiedział jego poprzednik. Iście upiorny charakter zabawy polega jednak na tym, że odbywa się ona przy zgaszonym świetle, a osoba, która właśnie mówi, podświetla sobie twarz od dołu latarką... Ta zabawa może okazać się strzałem w dziesiątkę zwłaszcza na imprezie, w której uczestniczą starsze dzieci i młodzież.

Zabawa na Halloween: mumia

Dzieci dobierają się w pary, z których każda dostaje rolkę papieru toaletowego. Jedna osoba z pary owija drugą papierem, zamieniając ją w mumię. Kto zrobi to najszybciej, wygrywa! 

Ile gałek?

Sztuczne gałki oczne (najlepiej przekrwione) to jeden z gadżetów, który pojawia się w sklepach masowo już na długo przed Halloween. Ale do tej zabawy gałki oczne możecie zrobić sami - np.  pomalować piłeczki lub kamyki. Następnie wszystkie gałki trzeba włożyć do dużego naczynia z ziemią (można dodać tam również kilka żelków - gąsienniczek). Zadaniem graczy jest policzenie ile gałek znajduje się ukrytych w koszmarnym pojemniku. 

Inny wariant tej zabawy na Halloween to poszukiwanie gałek ocznych w wielkiej misce pełnej ugotowanego makaronu spaghetti. 

Zabawa dla dzieci na Halloween: łowienie jabłek

Na podłodze bądź stole ustawcie dwie miski z wodą, do każdej wrzućcie jabłko. Dwoje dzieci będzie ze sobą rywalizować, próbując wyłowić ustami jabłko ze swojej miski. Wygrywa oczywiście najszybszy. 

Zabawy na Halloween: zjadanie pączków

Przywiążcie na nitkę ciastko lub pączka z dziurką. Dzieci ponownie dzielą się w pary. Jedna osoba z pary trzyma smakołyk na nitce, a druga usiłuje go zjeść, nie używając do tego rąk. Para, która poradzi sobie z zadaniem najszybciej, wygrywa konkurencję.

Zabawa na Halloween dla dzieci: skrzynia obrzydliwości

Zrób skrzynię z otworem – wykorzystaj np. kartonowe pudełko, zaklej je i wytnij tylko niewielki otwór w górnej części. Skrzynię wypełnij owocami, słodyczami lub warzywami, które będą udawać obrzydliwości. Każde z dzieci będzie wkładać rękę przez otwór do wnętrza skrzyni, wcześniej trzeba je jednak uprzedzić, że w środku znajdują się glisty (długie żelki), karaluchy (daktyle) lub inne robaki (orzeszki, suszone morele), pająki (szczypiorek). Po zabawie można oczywiście zjeść ulubione „obrzydliwości”.

Zabawa na Halloween: balonowe potwory

Dzieci malują mazakami nienadmuchane balony, próbując stworzyć wizerunki potworów. Potem wszyscy dmuchają balony i sprawdzają, jak wyglądają ich straszydła. Takie halloweenowe balony można wykorzystać później do gry w upiornego badmintona albo siatkówkę.

Potwornie halloweenowa sesja zdjęciowa

Halloweenowe stroje i makijaże wymagają uwiecznienia. Dlatego warto zachęcić całe towarzystwo do przerwy na pamiątkową sesję zdjęciową. Pozowanie do potwornie halloweenowych zdjęć może być świetną zabawą. Zarówno jeśli chodzi o portrety, jak i zdjęcia grupowe. Rekwizyty typu: dynie, pomarańczowe balony, miotły i pajęczyny – jak najmilej widziane. A może wcześniej przygotować jakieś upiorne płótno, które będzie pełniło rolę tła?

W poszukiwaniu nawiedzonych domów, zamków i pałaców

Jeśli spędzacie halloweenowy wieczór w kameralnym, rodzinnym gronie, możecie udać się na wirtualną wycieczkę po miejscach nawiedzonych przez duchy. Być może któreś z takich miejsc położone jest nieopodal lub po drodze do waszego ulubionej miejscowości urlopowej? Póki co możecie stworzyć listę nawiedzonych pałaców, zamków czy ruin, których strzegą duchy.

Halloweenowe kręgle

Ta zabawa może okazać się znakomitym powodem do dłuższego pobytu na świeżym powietrzu. Gramy w nią jak w klasyczne kręgle, z tym że rolę kuli do przewracania kręgli pełni... dynia (jeśli nie mamy zabawkowych kręgli, możemy wykorzystać plastikowe butelki czy tekturki po papierze toaletowym). Wielkość dyni warto dostosować do wieku graczy – dzieci mogą mieć kłopot z potoczeniem największej dyni, jaka była na targu. 

Straszne zgadywanki

To zabawa, która bazuje na popularnej grze „czółko” i lubianych przez wszystkich kalamburach. Jest przeznaczona dla dzieci, które umieją już dobrze czytać. Najpierw należy policzyć uczestników zabawy. Po policzeniu graczy należy przygotować dokładnie tyle samo karteczek samoprzylepnych. Na karteczkach powinny znaleźć się imiona bądź nazwy starszych postaci, również z bajek. Karteczki z napisami trzeba umieścić w naczyniu. Każdy z graczy musi wylosować karteczkę, jednak bez podglądania, a następnie przykleić ją sobie do czoła. Zadaniem każdego gracza jest odgadnięcie, jaką postacią jest, otrzymując jedynie odpowiedzi brzmiące: tak lub nie. Wygrywa osoba, która najszybciej odgadnie, kim jest.

Taniec cieni

To doskonała zabawa dla całej rodziny, która wymaga całkowitej ciemności w pokoju i dużej liczby świeczek. Świeczki zapalamy i kładziemy w bezpiecznym miejscu. Powinny dawać duży cień na ścianę. Zadaniem dorosłych i dzieci jest stworzenie za pomocą rąk i rekwizytów pomocniczych (np. skrawków materiałów, małej dyni) jak najstraszniejszego i zarazem najbardziej realistycznego cienia. Wygrywa osoba, której cień będzie najstrrrraszniejszy.

Potworne smaki

Odgadywanie smaków to jedna z najbardziej lubianych przez dzieci zabaw. Przygotujcie chustę, łyżki, a także produkty takie jak: musztarda, roztopiona gorzka czekolada, oliwki, kapary, sok z cytryny, szpinak i drobno pokrojona cebula. Cała zabawa polega na tym, aby osoba z zakrytymi oczami zgadła, co właśnie zostało jej podane na łyżce. Jeśli zgadnie wszystko – wygrywa. Jeśli chcecie uatrakcyjnić sobie grę, do zasad dodajcie zakaz krzywienia się. To znacznie utrudni grę, ale też sprawi, że będzie ona zabawniejsza!

Zabawa w upiornego chowanego

To gra zarezerwowana dla starszych dzieci. Co ważne, jeśli chcecie bawić się w upiornego chowanego, wszystkie szafy powinny być przymocowane do ściany i być bardzo, ale to bardzo stabilne na wypadek, gdyby ktoś chciałby się w nich schować. Ze stołów, biurek i półek powinny zostać zabrane wszystkie rzeczy, które spadając, mogłyby zrobić krzywdę któremuś z graczy. Zasady gry są dokładnie te same, jak w przypadku klasycznej gry w chowanego. Musicie wybrać osobę szukającą i osoby chowające się. Zabawa powinna odbywać się w całkowitej ciemności. Gracze, których zadaniem jest schowanie się, powinny zrobić to najciszej, jak to tylko możliwe. Wygrywa osoba, która najdłużej pozostanie schowana i która najbardziej przestraszy osobę szukającą. 

Mam talent do... straszenia

Przygotujcie odpowiednią oprawę. Za pomocą dywanu albo płaskich klocków ustawicie scenę. Przygotujcie latarki i ustawcie światła padające na wcześniej przygotowaną scenę. Zaopatrzcie się także w kartki, na których będą znajdować się liczy od 1 do 10. Wybierzcie skład jury i osoby występujące. Zabawa polega na tym, aby przekonać upiorne jury, że ma się talent do... straszenia. Technika? Dowolna. Można strasznie zaśpiewać, można próbować przestraszyć jury, można przerażająco się przebrać albo zrobić sobie charakteryzację rodem z horroru (podpowiadamy, jak zrobić sztuczną krew). Po występie każdy uczestnik jest oceniany przez jury. Osoba, która otrzyma najwięcej punktów, wygrywa. 

Ognisko i... pękające orzechy

Dawniej, Halloween stanowiło również okazję do wróżenia przyszłości. Dlatego między innymi rozpalano ogniska, do których wrzucano orzechy. Trzask pękającej w ogniu łupiny oznaczał, że osoba do której należał orzech, może liczyć na szczęście (w miłości i nie tylko). Poza tym ognisko w ten straszny wieczór pozwoli wyczarować jeszcze bardziej niesamowity klimat, a pieczenie pianek na ogniu podkreśli amerykański charakter święta.

Dynia pełna zagadek

Wydrążoną wcześniej dynię wypełniamy fluorescencyjnym slimem i plastikowymi pojemniczkami z kinder-niespodzianek. Dzieci wkładając rękę do dyni losują jajeczka, w których ukryte są różne zagadki lub zadania. Oczywiście halloweenowe. Jeśli nie mamy fluorescencyjnego slime, możemy dynię wypełnić slime domowej roboty.

Dyniowe kółko i krzyżyk

Do tej halloweenowej zabawy możemy wykorzystać mniejsze, lub wręcz przeciwnie - całkiem pokaźne dynie (wszystko zależy od wieku uczestników zabawy). Na ziem rysujemy planszę jak do gry w kółko i krzyżyk. Następnie znaki kółka i krzyżyka rysujemy również na dyniach i... gramy umieszczając dynie na odpowiednich polach.

Prawda czy... strach?

Ta zabawa na Halloween pozwoli z całą pewnością oddzielić to, co jest faktycznie groźne od tego, co w najgorszym wypadku może jedynie powodować strach. Uczestnicy odpowiadają określają jako "prawdę" lub "strach" np. takie zdania jak: W naszym mieście po ulicach nocą wampiry/mumie/wilkołaki (strach, nieprawda). Należy się uważać na przejściach na pieszych/na obce osoby zaczepiające dzieci na ulicy (prawda). 

Halloween to skrót od angielskiego All Hallows’ Eve – wigilii Wszystkich Świętych. Święto przypada na 31 października. W tradycji anglosaskiej tego wieczoru dzieci przebierają się za straszydła, chodzą od domu do domu i zbierają słodycze. Od kilku lat Halloween gości również w Polsce, wywołując kontrowersje wśród części społeczeństwa jako święto obce naszej kulturze. Wśród dzieci, które nie zastanawiają się nad jego pochodzeniem, cieszy się jednak dużą popularnością. To pretekst do fajnej zabawy z kostiumami, robienia lampionów z dyni i przygotowywania innych strasznych dekoracji. Dorośli również mogą się do niej włączyć. Jeśli nie chcesz się przebierać, zrób sobie chociaż halloweenowy makijaż. Dzieciaki będą zachwycone!

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA