Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Halloween 2021
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Halloween 2022: kiedy wypada, symbole i obrzędy Halloween

Halloween to dziś nieodłączny element amerykańskiej popkultury, jednak geneza tego święta sięga czasów przedchrześcijańskich. Sprawdź, kiedy obchodzi się to święto oraz jakie symbole są z nim związane.

Halloween nieodłącznie kojarzy się z poprzebieranymi dziećmi, które pukają od drzwi do drzwi z niewinnym żądaniem: cukierek albo psikus. Równie dobrym pomysłem na spędzenie tego dnia może być wspólna zabawa w rodzinnym gronie. Wyjaśniamy pochodzenie Halloween i znaczenie związanych z nim symboli oraz podpowiadamy, jak zorganizować imprezę halloweenową dla dzieci.

Spis treści:

  1. Halloween: co to za święto i kiedy się je obchodzi?
  2. Pochodzenie Halloween
  3. Halloween a Kościół i tradycja chrześcijańska
  4. Jak się obchodzi Halloween
  5. Halloween w Polsce – jak zorganizować imprezę dla dzieci?
  6. Stroje i zabawy na Halloween dla dzieci

Eksperymenty dla dzieci: tornado w butelce [WIDEO]

Halloween: co to za święto i kiedy się je obchodzi?

Halloween przypada 31 października, czyli w wigilię Wszystkich Świętych. W 2022 roku wypada ono w poniedziałek. Halloween to przedchrześcijańskie święto ludowe związane z maskaradą i tzw. światem na opak, czyli zerwaniem z rutyną codzienności, przebieraniem się i zabawami.

Pochodzenie Halloween

Wbrew obiegowym opiniom święto Halloween nie wywodzi się z USA, tylko z tradycji Celtów, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii oraz północnej Francji. W Stanach Zjednoczonych Halloween pojawiło się dopiero w latach czterdziestych XIX wieku za sprawą irlandzkich imigrantów, którzy przywieźli ze sobą europejskie święta, tradycje i zwyczaje. Z czasem lokalna obrzędowość mniejszości narodowej zyskała światową popularność i została stałym elementem współczesnej popkultury.

Halloween: czy to święto pogańskie?

Genezy Halloween dopatruje się w obrzędowości celtyckiej, a więc pogańskiej. W czasie święta Samhain, które symbolicznie wyznaczało koniec sezonu żniw i początek zimy, Celtowie zakładali na siebie zwierzęce skóry i czaszki, co miało ułatwiać łączność z duchami zmarłych, a także w stare, podarte ubrania. Celtowie chodzili po wsiach, udając brudnych włóczęgów, co miało odstraszać lub zmylić duchy. Zanim zapadł zmierzch, gaszono wszystkie ogniska, kaganki oraz pochodnie w domostwach, a na zewnątrz wystawiano żywność. Niezatroszczenie się o pokarm dla istot z zaświatów mogło spowodować wiele nieprzyjemnych następstw, bo złe duchy mogły zaszkodzić żyjącym. Nocą palono ogniska, ucztowano i wspominano zmarłych.

Skąd się wzięła nazwa Halloween?

Nazwa Halloween wywodzi się ze średniowiecza. Po chrystianizacji północnej części Europy celtyckie święto Samhain zostało nazwane „All Hallows’ Eve” (ang. Wigilia Wszystkich Świętych), co z czasem przekształciło się w dobrze nam dziś znane Halloween.

Zoabcz też: 

Halloween a kościół katolicki

Halloween w Polsce pojawiło się po raz pierwszy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i dość mocno zadomowiło się w naszej kulturze. Od początku jednak święto budzi spore kontrowersje, ponieważ:

  • zgodnie z wyznawaną doktryną wróżby to grzech śmiertelny przeciw Bogu,
  • Kościół potępia okultyzm, wiarę w duchy i inne postaci z zaświatów,
  • duchy znane nam z Halloween to w rozumieniu doktryny wiary katolickiej demony i dusze potępione,
  • symbolika czarownic, potworów, kościotrupów, odczytywane zgodnie z wiarą chrześcijańską, nawiązują do postaci Szatana.
O tym, czy katolik może obchodzić Halloween i czy pozwolić dziecku na wycięcie lampionu z dyni, przebranie się i obchodzenie domów oraz mieszkań w nadziei otrzymania słodyczy, każdy rodzic musi zdecydować zgodnie z własnymi przekonaniami.

Jak się obchodzi Halloween?

Współcześnie uczestnicy imprez halloweenowych przebierają się za duchy, wampiry, czarownice, a niektóre domy ozdabiane są dyniami, duchami, nietoperzami i czarnymi kotami.

Cukierek albo psikus – skąd wziął się ten zwyczaj?

Najważniejsza zabawa podczas Halloween to „cukierek albo psikus”. Ta halloweenowa zabawa praktykowana jest od początków XX wieku. Podczas Dnia Zadusznego biedni odwiedzali domy zamożnych sąsiadów, by dostać kawałek ciasta. W zamian za jedzenie obiecywali modlić się za wszystkich zmarłych w rodzinie. Współcześnie dzieci przebrane za czarownice, szkielety i inne straszydła chodzą po okolicznych domach z pojemnikami na cukierki. Pukają do drzwi, a jeśli ktoś nie zechce dać im cukierka – w zamian może liczyć na psikusa.

Symbole Halloween

Z Halloween związanych jest pięć symboli, bardzo popularnych w tradycji amerykańskiej, z której przeniknęły do obchodów Halloween na całym świecie.

  • Czarownica w średniowieczu osoby obchodzące pogańskie święta oskarżano o czary, a tej nocy czarownie zyskiwały wyjątkową moc.
  • Lampka z wydrążonej dyni – tradycyjne halloweenowe lampki były wykonywane z wydrążonej rzepy. Jednak gdy Irlandczycy przybyli do USA, rzepa została zastąpiona łatwiej dostępną dynią.
  • Czarny kot – wiara w rzekomo magiczne i niecne właściwości czarnego kota pochodzi ze średniowiecza. Za najniebezpieczniejsze uznawano koty o czarnym futrze, które w ciemnościach poruszały się niezauważone, a ich oczy świeciły jak zawieszone w powietrzu.
  • Nietoperz – gdy rozpalano ogniska, by uhonorować zmarłych, światło ściągało mnóstwo owadów, a za nimi nietoperze, które licznie gromadziły się nad głowami ucztujących, aby najeść się i zgromadzić zapasy przed zimową hibernacją. Tak pojawił się związek nietoperza z Halloween.
  • Duchy i szkielety – tej jedynej nocy duchy zmarłych mogą przenikać do świata żywych.

Święto Halloween w Polsce – jak zorganizować imprezę dla dzieci?

Chodzenie po domach w przebraniach i zbieranie cukierków jest w Polsce popularne od kilkunastu lat. Być może twoi mali sąsiedzi zechcą przyjść i nastraszyć cię w stroju uroczego duszka?

Pomysły na zabawy na Halloween:

  • Przeskakiwanie przez świeczki rozstawione w kole na ziemi. Jeżeli świeczki nie zgasną – oznacza to szczęście w ciągu najbliższych miesięcy.
  • Wrzucanie orzecha do ogniska. Pęknięcie orzecha z wyraźnie słyszalnym trzaskiem oznacza odwzajemnioną miłość.

Pomysły na rodzinne Halloween:

Kluczowym elementem zabawy na Halloween są przebrania, maski i przekąski, które będą straszyć, nawiązywać do duchów, czarownic i rozświetlonych dyń. Jak przygotować stroje dla dzieci na Halloween? Możesz wykorzystać nawet zwykły ręcznik czy prześcieradło, by wyczarować czarownicę w pelerynie czy śmiesznego duszka.

Gdzie kupić przebranie?

Jeśli zależy wam na profesjonalnym przygotowaniu stroju na Halloween dla dziecka, wykorzystajcie to, co dostępne w sklepach już od połowy września. W październiku w dyskontach i marketach można znaleźć ofertę halloweenową, w której dostępne są stroje:

  • wampirów,
  • czarownic,
  • innych strasznych postaci.

Polecamy skorzystać z internetu, istnieje wiele firm, które specjalizują się w sprzedaży lub wypożyczaniu strojów dla dzieci idealnych na bale przebierańców.

Makijaż na Halloween

Oddzielnym elementem budowania atmosfery Halloween jest makijaż czy malowanie buzi przez dzieci.
Możecie namalować na twarzach dzieci:

  • motywy zwierzątek,
  • duszki,
  • szeroki uśmiech pełen białych zębów.

W internecie jest mnóstwo propozycji i porad, jak wykonać błyskawiczny makijaż na Halloween – skorzystajcie z gotowych wzorów i wskazówek.

Zobacz także:

jak zrobić kapelusz czarownicy
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Kapelusz czarownicy na Halloween: jak go zrobić krok po kroku? + szablon
Kapelusz to obok miotły najważniejszy atrybut każdej czarownicy. Szpiczasty i czarny będzie idealnym uzupełnieniem halloweenowego stroju. Podajemy instrukcję, jak zrobić kapelusz czarownicy na Halloween z papieru. Pomoże ci w tym nasz szablon.

Strój czarownicy jest jednym z najpopularniejszych przebrań na Halloween i bale przebierańców. Nie da się być jednak straszną czarownicą bez charakterystycznego kapelusza! Jak go zrobić krok po kroku? Jak zrobić kapelusz czarownicy? Jednym ze sposobów na zrobienie kapelusza czarownicy jest uszycie go ze sztywniejszego materiału. Jeśli masz maszynę do szycia lub zdolności manualne w tym zakresie, wystarczy ci szablon jako podpowiedź, jak zabrać się do skrojenia formy ( szablon znajdziesz niżej ). Możesz nawet wszyć druciki, które odpowiednio umieszczone pozwolą uformować kapelusz. Jak zrobić kapelusz czarownicy na opasce? Instrukcja krok po kroku Zdając sobie sprawę, że nie każdy potrafi szyć, mamy dla was opcje znacznie prostszą, ale równie efektowną, co wielki kapelusz. Minikapelusz na opasce możecie zrobić razem z dzieckiem. Z pewnością będzie to świetna zabawa! Kapelusz czarownicy na opasce: krok 1 Przygotujcie materiały: czarną opaskę, czarny brystol (poszukaj w sklepie połyskującego lub metalicznego czarnego kartonu, który z pewnością doda fajnego efektu); pistolet do kleju na gorąco oraz dodatki wedle własnej wyobraźni i pomysłu (tiul, koraliki, małe dynie, czarne róże, druciki). Do tego cyrkiel, ołówek i nożyczki. Kapelusz czarownicy na opasce: krok 2 Na białym kartonie przygotujcie szablon: koło o średnicy 16 cm, małe kółko o średnicy 7 cm oraz szablon na stożek o promieniu 16 cm. Z brystolu możecie wyciąć dodatkowe ozdoby, np. nietoperze. Kapelusz czarownicy na opasce: krok 3 Odrysujcie z szablonu elementy na czarnym brystolu, a następnie wytnijcie wszystkie elementy.   Kapelusz czarownicy na opasce:  krok 4 Ćwiartkę okręgu zrolujcie w stożek, następnie sklejcie. Stożek doklejcie do dużego kółka, jak na poniższych zdjęciach.  Kapelusz czarownicy na opasce: krok 5 Ozdabianie! Na gorący...

Co to znaczy „Halloween”?
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Co to znaczy Halloween i o co chodzi w tym święcie?
Co to znaczy „Halloween”? O ile większość osób kojarzy zabawy halloweenowe z wydrążoną dynią, pająkami, czarownicami i krwawymi maszkaronami, o tyle sama nazwa tego święta niekoniecznie musi być taka oczywista. Co tak naprawdę oznacza Halloween?

W nocy z 31 października na 1 listopada na ziemi pojawiają się duchy potępionych. W trosce o własne zdrowie i życie należy się do nich upodobnić. Jeśli bowiem będziemy wyglądać, jak zjawy z zaświatów, z pewnością duchy wezmą nas za „swoich” i nie wyrządzą nam krzywdy. Czy wiesz, co znaczy słowo „Halloween”? Co to znaczy „Halloween”? Nazwa święta Halloween pochodzi od jego pierwszej, jeszcze średniowiecznej nazwy. Powstała ona ze zbitki wyrazów  All Hallows’ Eve lub All Hallows’ E’en , co po polsku oznacza: Wigilia Wszystkich Świętych . Halloween: o co chodzi w tym święcie? Podczas Halloween poprzez zabawę starano się oswoić śmierć. W wierzeniach tradycyjnych społeczności europejskich było ono silnie związane z kultem przodków. W XIX wieku w obrzędowość przedchrześcijańskiego święta zostały wplecione katolickie wartości. Ubodzy ludzie chodzili po domach, prosząc o kawałek ciasta w zamian za modlitwę za dusze bliskich zmarłych, które trafiły do czyśćca. Współcześnie Halloween zostało odczarowane i pozbawione magicznej, odświętnej aury. W tę noc dzieci przebierają się za maszkary i wędrują od domu do domu,  pytając niewinnie: „Cukierek albo psikus?”. Zobacz także: Ciekawostki o Halloween dla dzieci i dorosłych. Czy na pewno wiesz już wszystko na temat tego święta? Stroje dla dzieci na Halloween: kup gotowy kostium lub go stwórz. Jak zrobić proste przebranie? „Halloween to rzeczywiście koszmar: te dzieciaki mogły się przeze mnie rozchorować! Tego im nie wolno, na to uczulone… Horror”

strój na Halloween dla dzieci
AdobeStock
Święta i uroczystości
Stroje dla dzieci na Halloween: kup gotowy kostium lub go stwórz. Jak zrobić proste przebranie?
Przebrania na Halloween dla dzieci dostarczają wiele radości i śmiechu oraz są nieodłącznym elementem halloweenowej zabawy. Na Halloween można przebrać nawet niemowlę, a gotowe przebrania są zabawne i tanie. Straszny strój na Halloween dla dziecka zrobisz też samodzielnie, używając własnych ubrań i kosmetyków. To naprawdę proste!
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz