Skąd się wziął zwyczaj prezentów świątecznych (i jak je zapakować?)
Pięknie opakowany prezent daje dużo przyjemności. Jak go opakować, żeby był naprawdę szczególny?
- Karolina Kozak
Wybieranie idealnych prezentów na Święta to ważna część przygotowań przed Wigilią i Bożym Narodzeniem. Z kolei dla dzieci to najmilsza tradycja. Niewiele jednak osób wie, że zwyczaj ten nie jest stary.
Kto wymyślił prezenty na święta?
Prezenty bożonarodzeniowe to jedna z najmłodszych tradycji świątecznych! Zwyczaj ten, podobnie jak choinka, przyszedł do nas z Niemiec. Najpierw przyjął się na dworach szlacheckich i w miastach. Jeszcze w połowie XX wieku dzieci na wsi dostawały w Wigilię, skromne na ogół, łakocie: suszone, słodkie owoce, pierniczki, cukierki w kolorowych papierkach.
Zapakuj prezenty i zróbcie karnety
Starannie zapakowane prezenty są podwójnie piękne. I pokazują obdarowanemu, że ktoś poświęcił swój czas i energię, by zadbać o każdy szczegół. Kupowanie strojnych toreb też jest ok (choć takie torby potrafią kosztować nawet kilkanaście złotych). Papier jest tańszy, choć nie do każdego prezentu się nadaje. W prezentach, które chowamy pod choinkę, bardzo ważne jest ładne podpisanie, dla kogo jest podarek. Możesz kupić śliczne karneciki. Ale możesz też je zrobić.
Będziesz potrzebować:
- biały papier lub tekturę
- nożyczki
- nitkę
- tasiemkę
- kredki lub flamastry.
Najwyższa pora zadbać też o sianko i opłatek! Opłatki można dziś kupić w galeriach handlowych, ale przede wszystkim w kościołach. Kolacja wigilijna bez opłatka jest jak... groszek bez marchewki. Zwyczaj łamania opłatkiem jest symbolem pojednania, przebaczenia, znakiem przyjaźni.
Zobacz, co kupić w prezencie:
Zobacz więcej inspiracji na świąteczny czas z dzieckiem.