Gdy słyszysz o ptasiej grypie i salmonelli, zastanawiasz się, czy w ogóle dawać malcowi jajka. Tak! Lekarze przekonują, że przez ich jedzenie nikt się grypą nie zaraził, zresztą gotowanie zabija zarówno wirusy, jak i bakterie (także salmonelli).

Reklama

Kiedy podać jajko niemowlęciu?

Jajko to prawdziwy żywieniowy skarb. Jest w nim mnóstwo witamin, żelazo (a dzieci często mają jego niedobory, co grozi anemią), wielonienasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol (potrzebne mózgowi). Niestety, jajko to dość silny alergen, więc ostrożnie wprowadzaj je do menu malca. Jeśli nie jest uczuleniowcem, możesz podać pół żółtka już w siódmym miesiącu (co drugi dzień). Najlepiej najpierw ugotuj jajko na twardo, wyjmij żółtko, dodaj do zupy jarzynowej i zmiksuj. Od dziewiątego miesiąca smyk może zjeść całe żółtko co drugi dzień. Wzbogacaj nim zupki, kaszki, budynie. Pamiętaj tylko, że żółtko musi być ścięte!
To właśnie w nim znajdują się największe witaminowo-mineralne skarby. Białko jest nieco mniej wartościowe i częściej uczula. Zawiera silny alergen – owoalbuminę, która nawet w małych ilościach może spowodować silne reakcje uczuleniowe. Dlatego całe jajko podaj malcowi najwcześniej w 11. miesiącu.
Uwaga: Jeśli smyk jest alergikiem, niech spróbuje żółtka dopiero w 12. miesiącu, a całego jajka po skończeniu 18 miesięcy.

Jak poznać, czy jajko jest świeże

Jeśli masz wybór, kupuj jajka tzw. wiejskie, nie fermowe. To, czy kura chodziła po podwórku i co jadła, ma wpływ na jakość jajek. Jest w nich wtedy więcej składników mineralnych i witamin.
Przede wszystkim jednak zwróć uwagę na świeżość. Zrób prosty test: włóż jajko do garnuszka z osoloną wodą. Jeśli leży poziomo, jest świeże. Gdy ustawia się pionowo, to znaczy, że ma już ze 2–3 tygodnie. Jeżeli zaś wypływa na powierzchnię, jest stare. Dlaczego? Długo przechowywane jajko traci wodę, a wtedy powiększa się jego komora powietrzna. Takie jajko unosi się nad dnem. Wyrzuć je!

Jak gotować jajko dla dziecka

Na skorupkach mogą znajdować się bakterie, np. salmonella. Żeby smyka przed nią uchronić, starannie myj jajka. Rób to przed gotowaniem, a nie wtedy, gdy chcesz je włożyć do lodówki. W skorupce są mikrootworki, którymi – po umyciu jaja – bakterie mogłyby się przedostawać do środka.
To właśnie z powodu ryzyka zarażenia się salmonellą gotuj jajka tak, by ścięte było zarówno białko, jak i żółtko. Nie podawaj więc maluszkowi kogla-mogla ani ciast robionych z użyciem surowego jajka (np. sernika na zimno lub wielkanocnej paschy).
Nie gotuj jajek jednak dłużej niż 10 minut. Podczas zbyt długiego gotowania wokół żółtka tworzy się ciemna obwódka, a samo jajko zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. To siarkowodór. Takie jajko na pewno nie nadaje się już dla twojego dziecka!
Jajko przepiórcze dla dziecka
Jajka przepiórcze rzadziej powodują alergię niż kurze, dlatego spróbuj podać je alergikowi. Na miękko gotuj je półtorej minuty, na twardo 3–4 minuty.

Reklama

Wypróbuj nasze przepisy na pyszne dania z jajek:
Jajka z wędliną i jarzynami
Jajko w keksie warzywnym
Jajka nadziewane pastą z tuńczyka
Tartaletki z jajkiem

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama