Ile dzieci, tyle marzeń. Nie powiemy ci, co na pewno ucieszy twoje dziecko, ale sprawimy, że łatwiej będzie na coś się zdecydować. Gwarancja, że na twarzy dziecka pojawi się uśmiech, będzie większa, gdy weźmiesz pod uwagę, z czego cieszą się najmłodsi. Jaki prezent pod choinkę wybrać dla dziecka – ustalamy wspólnie z dr Joanną Urbańską, psycholożką.

Reklama

1. Prezenty materialne

Dla dzieci liczą się przede wszystkim rzeczy namacalne. Nawet bilet do Disneylandu włożony pod choinkę nie ucieszy maluszka, dla którego liczy się tylko to, co tu i teraz. Bilet jest obietnicą prezentu – czegoś, co dopiero się wydarzy, a dziecko chce od razu móc bawić się tym, co dostało od św. Mikołaja. Z prezentami w postaci biletów (do cyrku, teatru, kina) czy karnetów (na jazdę konną albo na ligowe rozgrywki) lepiej poczekać, aż dziecko zacznie chodzić do szkoły.

ZOBACZ TEŻ: 20 prezentów dla dzieci do 30 zł

2. Zabawki pod choinkę

Dekoracje pokoju, ścienne zegary dla malucha, który nie zna się jeszcze na czasie, mogą być ryzykownymi prezentami, podobnie jak nowy fotelik do samochodu (kupujesz go bardziej sobie), organizer do przechowywania zabawek w podróży czy kubek niekapek. Rzadko kiedy dzieci cieszą też z ubranka, chyba że maluch wyraźnie o nie poprosi. Choć często kupuje się je pod choinkę, lepiej zrobić z nich jedynie dodatek do głównego prezentu. Czym innym są przebrania – kostium baletnicy z paczką (baletowa spódniczka) i pointami (baletki) sprawi radość miłośniczce tańca, podobnie jak kostium strażaka, najlepiej z zestawem toporków i sikawek, ucieszy chłopca, który marzy o „profesjonalnym” gaszeniu pożarów.

3. Prezenty takie, jakie dostali rówieśnicy

Czasem nie warto silić się na oryginalność. Jeśli niedawno byliście na urodzinach kolegi, który dostał drewnianą kolejkę, i wzbudziła ona wielki zachwyt w oczach twojego dziecka oraz pragnienie jej posiadania, może po prostu kup mu pod choinkę taką samą. Marzącemu o niej maluchowi możesz zasugerować, że przyniesie mu ją św. Mikołaj. Przed zakupem upewnij się jednak dyskretnie, np. wspominając urodziny u kolegi, oglądając zdjęcia, że ta kolejka cały czas jest obiektem jego marzeń.

Zobacz także

Zobacz też: Prezenty dla niemowlaka

4. Prezenty nieodpowiednie do wieku

Dwulatek chce mieć konsolę, którą dostała starsza siostra, lub tablet, którym bawi się nastoletni syn sąsiadów. Nie bierze pod uwagę, że dzieli ich spora różnica wieku. Warto tłumaczyć, dlaczego na takie prezenty musi jeszcze poczekać. Ryzykowny jest prezent pod choinkę dla dziecka:

  • zbyt trudny w obsłudze – dziecko zniechęci się, gdy nie będzie umiało się nim bawić
  • zbyt prosty – poczuje się urażone, że go nie doceniamy.

Rowerek z pedałami dla dwulatka może być źródłem frustracji, podczas gdy rowerek biegowy – okazją do superszaleństw. Kupując zabawkę dla malucha, zwracaj uwagę na informację, dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczona, ale pamiętaj również o tym, na co stać dziecko. Jeśli jako trzylatek nie jest w stanie ani chwili usiedzieć w miejscu, z zakupem puzzli oznaczonych symbolem „3+” warto jeszcze poczekać.

Zobacz też: Jaki tablet dla dziecka

5. Prezenty reklamowane

Nikt bardziej niż małe dzieci nie ulega iluzji reklamy. Wiele zabawek zachwalanych w telewizji staje się obiektem pożądania małego telewidza. To jeden z istotnych powodów, dla których maluchy powinny oglądać telewizję razem z rodzicami. Siedząc obok dziecka, masz okazję, by wytłumaczyć, że reklama jest czymś w rodzaju bajki i nie należy wierzyć wszystkiemu, co jest w niej pokazywane, ale także dowiesz się, która zabawka wzbudza największe emocje. Jeśli cena wykracza poza możliwości twojego budżetu, możesz uprzedzić dziecko, że tego prezentu raczej nie powinno się spodziewać, i skierować jego uwagę na inne zabawki, na które będzie cię stać.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prezenty dla dziecka 2–4 lata

[CMS_PAGE_BREAK]

6. Prezenty dla dziewczynek, prezenty dla chłopców

To nieprawda, że dziewczynki chcą dostawać tylko lalki, a chłopcy samochody. Nie ma nic wstydliwego w tym, że chłopczyk (zwykle w wieku dwóch–trzech lat) lubi bawić się lalami czy misiami – te zabawki pozwalają mu rozwinąć takie cechy jak opiekuńczość, wrażliwość, a także bawić się w dom, przygotować do roli taty. Zaś klocki czy auto na baterie, i to niekoniecznie pomalowane w kwiatki, podarowane spragnionej takiego prezentu dziewczynce pozwoli jej rozwijać kreatywność czy zmysł techniczny. Jednak takie prezenty mogą otrzymać tylko te dzieci, które o nich marzą.

ZOBACZ TEŻ: Prezent a osobowość dziecka

7. Prezenty dobrej jakości

Urwane kółko w samochodzie, odłamane skrzydło w samolocie to nie tylko powód do rozczarowania dla dziecka. Marnej jakości zabawki zagrażają bezpieczeństwu. Zawsze kupuj te, które mają symbol CE (to znaczy, że spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa obowiązujące w UE, uznawane za najostrzejsze na świecie). Nie kupuj zabawek z małymi odłączanymi częściami dzieciom w wieku poniżej trzech lat, czytaj wszystkie ostrzeżenia i instrukcje i zawsze zwracaj uwagę na bawiące się maluchy. Rób zakupy w godnych zaufania sklepach i portalach internetowych, które dbają o jakość zabawek. One zazwyczaj przyjmują reklamacje.

8. Prezenty, którymi można się bawić na różne sposoby

Zwykłe drewniane klocki, z których można stworzyć wiele budowli, a nie tylko jedną, tory kolejowe, układające się w wiele tras, „mały lekarz”, dzięki któremu maluch pobawi się w przychodnię dla misiów lub w leczenie mamy, gdy zmęczona wraca z pracy i najchętniej odpoczywa, leżąc na kanapie. Takie prezenty pod choinkę mają szansę nie trafić szybko do kąta, tylko zająć dziecko na długo.

ZOBACZ TEŻ: Najkoszmarniejsze prezenty dla dzieci – z punktu widzenia rodziców

9. Prezenty gotowe do zabawy zaraz po rozpakowaniu

Samochód, który ma jeździć, a stoi, miś, który ma mówić, a milczy, bo ofiarodawca zapomniał dołączyć baterii, to dla dziecka jedynie obietnica fajnego prezentu. Dzieci nie umieją długo czekać, zwłaszcza że w święta znalezienie sklepu, w którym można dokupić brakujący element, nie jest proste. Gdy dajesz w prezencie zabawkę na baterie, sprawdź, czy są one w komplecie, a jeśli nie ma, kup je i zapakuj razem, bo w ferworze świątecznych przygotowań łatwo mogą się zawieruszyć. Podobnie jest z podarunkami, które trzeba skręcić, zmontować, by dziecko mogło się nimi bawić. Ich montażem najlepiej zająć się, zanim znajdą się pod choinką.

10. Prezenty rozwijające dziecięce zainteresowania, a nie pasje rodziców

Nierzadko zdarza się, że prezenty kupowane dzieciom tak naprawdę spełniają marzenia mamy lub taty. Synek kocha sport, więc pod choinką ląduje rakieta do tenisa. Problem w tym, że ulubioną dyscypliną chłopca jest futbol, tymczasem rodzice upatrują w swej pociesze następcę Rogera Federera. Przed Gwiazdką warto poważnie zastanowić się nad zakupem edukacyjnych zabawek, które mają sprawić, że dziecko będzie najmądrzejsze wśród rówieśników. Choć w wieku trzech lat pozna wszystkie cyfry i liczby, może tęsknić za zestawem zwykłych farb do malowania.

ZOBACZ TEŻ: Prezenty, które nic nie kosztują

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama