anatols100100012.jpg
Panthermedia
Wychowanie

Czy dla dobra dziecka warto pozbyć się telewizora?

Zależy nam na tym, by nasze dziecko dobrze rozwijało się intelektualnie: poznawało książki, muzykowało, miało kontakt ze sztuką. Czy powinniśmy wyrzucić z domu telewizor?
Odpowiada Kazimierz Ździebło, psycholog i psychoterapeuta z Dolnosląskiego Centrum Psychiatrii i Psychoterapii "Super-ego": 
 
Zdania na ten temat są podzielone, ale moim zdaniem nie ma sensu aż tak radykalne posunięcie. Nie jestem zwolennikiem sadzania dziecka przed telewizorem, bo to pozbawia inicjatywy i uczy wyłącznie  biernego przyjmowania informacji.

Całkowite odcinanie malucha od możliwości oglądania czegokolwiek uważam jednak za przesadę. Telewizja to element świata, taki sam jak samochody, wesołe miasteczka, zoo, cyrk. Istnieje niezależnie od tego, co o tym sądzimy i  prędzej czy później dziecko i tak się z nią zetknie, choćby poprzez rozmowy z kolegami. Nie mając pojęcia kim jest Bob Budowniczy czy Weterynarz Fred  może czuć się wyłączone z grupy.

No i druga sprawa: jak wiadomo, owoc zakazany smakuje najlepiej. Nie można wykluczyć, że całkowite odcięcie dziecka od telewizji spowoduje,że w przyszłości stanie sie ono zapalonym telemaniakiem. Warto pozwolić dziecku na ogladanie wybranych, przeznaczonych dla dzieci programów, warto także oglądać je razem z nim i rozmawiać z nim o tym, co widzi. Interesowanie sie tym, czym interesuje sie dziecko to także sposób na budowanie więzi. 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

1/3 mężczyzn woli nie towarzyszyć w porodzie swojego dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Co czuje mężczyzna podczas porodu? - to dosyć zaskakujące
Wydawałoby się, że to już codzienny widok - obecność mężczyzny przy porodzie swojego dziecka. A jednak nie do końca. Bardzo wielu z nich wolałoby tego uniknąć.

8 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Położnej i przy tej okazji marka Pampers opublikowała wyniki badań dotyczących m.in. obecności mężczyzn przy porodzie. Wzięło w nim udział 612 panów. Przytłoczeni, poddenerwowani, bezradni Okazuje sie że 1 na 3 mężczyzn wolałaby nie uczestniczyć w porodzie swojego dziecka, a aż 47 procent z nich, decydując się na to, czuje się bezużytecznie i nerwowo. Większość przyznała, że była przytłoczona podczas narodzin pierwszego dziecka . 10 procent ojców żałuje swojej obecności podczas porodu. Tylu samo czuło się jednak pomocnymi. Mężczyźni mają trudności w odnalezieniu się w takiej sytuacji. 48 procent z nich nie może znaleźć sobie miejsca i zdefiniować zadania, jakie ma wykonać w tej ważnej chwili. Część przyznała także, że ma wrażenie, że wszystko, co robi jest niewłaściwe i źle wpływa na partnerkę. Takie samopoczucie mężczyzn wpływa także na rodzące kobiety. Okazuje się, że 1 na 3 kobiety podczas porodu martwiła się o swojego partnera! " Położne bardzo wspierają kobiety podczas porodu, ale także pomagają partnerowi w całym procesie" - komentuje wyniki badań rzeczniczka marki Pampers. Poród rodzinny to wspólna i przemyślana decyzja Poród rodzinny, w którym mamie towarzyszy tata dziecka, może być wspaniałym przeżyciem dla obojga partnerów. Kobieta zyskuje w obecności męża poczucie bezpieczeństwa i większej kontroli nad sytuacją. Ojcowie uczestniczący w porodzie rodzinnym podkreślają, że takie doświadczenie pomogło im w nawiązaniu więzi emocjonalnej z dzieckiem oraz często było jeszcze większym spoiwem miłości do żony, szacunku i podziwu dla niej.      Tym niemniej taki poród powinien być wspólną decyzją kobiety i mężczyzny. Jeżeli są obawy, trzeba o nich szczerze porozmawiać, bez przymuszania i szantażowania. Mężczyzna może czuć, że nie ma na to...

Karmienie piersią w miejscu publicznym
Instagram/anytimeanywhereproject
Aktualności
Karmisz piersią w miejscu publicznym? Zrób sobie zdjęcie!
Ta fotografka przekonuje, że karmienie piersią musi stać się w końcu normalnością i że każda kobieta ma prawo robić to bez skrępowania

„ Pozwólmy matkom żyć tak, jak chcą ” - twierdzi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Irmina Walczak , która wraz z partnerem, Brazylijczykiem Sávio Freire przeprowadziła akcję fotograficzną „Mamaço no Espaço”, w ramach której robiła  zdjęcia karmiącym publicznie Brazylijkom . Para zamierza też w niedługim czasie zrobić coś podobnego w Warszawie. Po co? By publiczne karmienie piersią w końcu było czymś normalnym, naturalnym. Niestety, wciąż nie jest. Zgłoś się i testuj: zdobądź 1 z 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2. Zdjęcia matek karmiących publicznie Choć coraz więcej mówi się o tym, jak ważne jest karmienie piersią dziecka i zachęca kobiety, by z niego nie rezygnowały za szybko, to jednak wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na karmienie piersią w miejscach publicznych . A Irmina Walczak swoimi fotografiami chce wesprzeć młode mamy i zabrać im poczucie dyskomfortu, które dotyka je np. w komunikacji miejskiej, kiedy głodne niemowlę nagle zaczyna płakać. Zauważa, że kobiety jeśli już decydują się na przystawienie dziecka do piersi w jakiejś publicznej przestrzeni, zwykle chowają się za specjalnymi chustami lub pieluszkami i odcinają się od świata , kierując swój wzrok wyłącznie na dziecko. Fotografka nie chce, by matki karmiące musiały się ukrywać, dlatego na zdjęciach, które robi, kobiety zawsze patrzą dumnie w obiektyw.   Post udostępniony przez Anytime Anywhere Project (@anytimeanywhereproject) 20 Sie, 2015 o 3:24 PDT Karmienie piersią to nie akt seksualny Irmina Walczk nie godzi się też na to, jak mężczyźni reagują na kobiety karmiące piersią. Przyznaje „ matki w Brazylii boją się wyjmować pierś w miejscach publicznych , bo spotykają się z dyskomfortem. Mężczyźni nie mają tam oporów, żeby patrzeć na kobietę, kiedy ta karmi dziecko . I...

bezmózgowie
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Na czym polega bezmózgowie? Wyjaśniamy
Odpowiadamy na pytania: czym jest bezmózgowie, skąd się bierze, kiedy można je wykryć i jakie są jego skutki.

Bezmózgowie (anencefalia) jest wadą rozwojową cewy nerwowej . Powstaje w pierwszych tygodniach rozwoju płodu. W polce każdego roku rodzi się ok. 700 dzieci z bezmózgowiem. Przyczyny bezmózgowia Dokładnie nie wiadomo, co powoduje tę wadę. Podejrzewa się, że mogą to być czynniki genetyczne i środowiskowe , np. działanie szkodliwych substancji chemicznych czy promienia jonizującego. Rodzaje bezmózgowia i ich objawy Wyróżnia się dwa typy anencefalii: Bezmózgowie całkowite Jest skutkiem braku rozwoju lub zniszczenia fragmentu płytki nerwowej, z której w normalnych warunkach rozwija się mózg. U płodu nie rozwija się także pokrywa czaszki oraz zawiązki pęcherzyków wzrokowych, wskutek czego dochodzi do tzw. bezocza. Wspomnianym wadom towarzyszą też często: przepukliny oponowo-rdzeniowe oraz niewykształcenie się tarczycy, przysadki i nadnerczy oraz wady kończyn. Bezmózgowie całkowite powstaje przed 3 tygodniem życia płodowego. Dzieci nim dotknięte rodzą się martwe . Najczęściej są pozbawione kostnej okrywy mózgu, przez co widoczny jest miękki, żywo czerwony worek łącznotkankowy. Bezmózgowie częściowe Wada powstaje nieco później, bo między 3 i 4 tygodniem życia płodowego . Płód może mieć zawiązki pęcherzyków wzrokowych. Często istnieje też pęcherzyk mózgowy odpowiadający za rozwój tyłomózgowia. Dzieci z tą wadą także rodzą się bez czaszki. Dzieci z bezmózgowiem częściowym przeżywają od kilku godzin (najczęściej) do kilku miesięcy (rzadko) od porodu. Częstość występowania anencefalii Do bezmózgowia dochodzi w 1 na 1000 ciąż . Większość płodów ulega samoistnemu poronieniu, dlatego dzieci z bezmózgowiem rodzi się znacznie mniej – 1 na 100 tysięcy porodów. Przyczyny bezmózgowia Poza nie do końca poznanymi przyczynami genetycznymi, o powodowanie tej wady podejrzewa się: niedobory kwasu foliowego u matki,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj