Nawet na krótka wyprawę z niemowlakiem warto przygotować się z głową. O czym trzeba pamiętać? – radzi Lilianna Baran, neonatolożka, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

Reklama

Spakuj akcesoria

Jeśli twoje dziecko pije tylko mleko, zapakuj do torby:

  • butelkę i smoczek – wcześniej wyparz je wrzątkiem.
  • zapasową pieluszkę tetrową – na wypadek gdyby po posiłku ulał nadmiar mleka
  • odmierzoną porcję proszku mieszanki modyfikowanej – wsyp ją do zamykanego pojemniczka.

Jeżeli twoje dziecko ma już pół roku, może zamiast mlecznego posiłku zabrać ze sobą np. słoiczek z owocowym deserkiem. Wtedy przyda się:

  • plastikowa łyżeczka
  • śliniaczek
  • ubranko na zmianę – to na wszelki wypadek.

Uwaga! Zabierz chusteczki nawilżane oraz wodę w butelce do umycia rąk i przepłukania np. kubeczka.

Zrób zapasy na drogę

Jeśli wybieracie się w dłuższą podróż, weź dla niemowlaka drobne przekąski, które będzie mógł zjeść w trakcie jazdy. Ponadpółroczne dziecko może zjeść np. kilka chrupków kukurydzianych, biszkoptów albo mus owocowy. Do kubka z dzióbkiem wlej sok albo owocową herbatkę, która ugasi pragnienie niemowlaka.

Zobacz także

Uwaga! Nigdy nie podawaj dziecku jedzenia, gdy jedziecie autem. Lepiej na chwilę zjedźcie na pobocze lub zatrzymajcie się na parkingu. Nawet jeśli siedzisz obok, wypięcie siebie i dziecka z pasów, gdy ono się zakrztusi, może zająć ci zbyt wiele czasu.

Weź wodę

Spakuj butelkę wody mineralnej, niegazowanej i niskozmineralizowanej – tylko taka nadaje się do picia dla dzieci. Zwykła kranówka jest chlorowana i może zawierać zanieczyszczenia.

Wyrzuć resztki

Lepiej nie zostawiaj dania „na potem”. Do posiłku mogły dostać się, razem ze śliną dziecka, bakterie, które np. w mleku czy zupce mają idealne warunki do namnażania się, a wtedy zatrucie gotowe. Takie resztki jedzenia zwykle szybko się psują.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: 14 rad, by majówka z niemowlakiem była udana

Reklama
Reklama
Reklama