Reklama

Jemioła, czyli wiecznie zielona roślina to współcześnie jeden z tradycyjnych elementów świątecznych dekoracji. Jej obecność nie jest przypadkowa – w wierzeniach ludowych wykorzystywana była nie tylko jako talizman, ale także stanowiła wróżbę na cały rok. Zastanawiasz się, kiedy należy wieszać jemiołę? Zwyczajowo zawieszana jest w domach tuż przed wigilią, najczęściej w tym dniu, kiedy ubierana jest choinka. Czy wiesz, kiedy można zdjąć jemiołę?

Reklama

Co oznacza jemioła? Symbolika

Od wieków ludzie przypisywali jej magiczną moc. Zgodnie z wierzeniami jemioła zawieszona w domu miała przynosić domownikom szczęście i odstraszać złe moce oraz nieproszonych gości. Ta wiecznie zielona roślina jest symbolem miłości, bogactwa, płodności, a także niezniszczalności. Co ważne, gałązek jemioły, ze względu na magiczne właściwości, nie można wyrzucać. Jeśli gałązki jemioły zasuszą się na złoty kolor, to jest to wróżba szczęścia i pomyślności. Dlatego też należy je przechowywać przez rok, aż do kolejnych świąt. Jeśli jednak gałązki jemioły sczernieją to, aby uniknąć nieszczęścia, należy je spalić 6 stycznia, w święto Trzech Króli.

Jemioła na święta: przesądy

Z jemiołą zawiązane są liczne przesądy i zwyczaje. Najbardziej znanym jest pocałunek pod jemiołą, który swoją tradycją sięga XVIII-wiecznej Anglii. Ludzie całowali się pod jemiołą z nadzieją, że ich miłość i będzie wieczna i odporna na próbę czasu, tak jak wiecznie zielona jest jemioła. To jednak nie wszystkie przesądy związane z jemiołą. W dawnych czasach wierzono, że jemioła zawieszona:

  • w kuchni lub w okolicy kominka chroni dom przed pożarami czy uderzeniem piorunem;
  • nad wigilijnym stołem zapewni domownikom szczęście i dostatek;
  • przy drzwiach wejściowych będzie przyciągać dobrych ludzi.

Zgodnie z wierzeniami celtyckimi ścięta sierpem jemioła jest ochronnym talizmanem, a przygotowane z niej napary wykorzystywano jako afrodyzjak i środek odpowiedzialny za płodność. Wierzono bowiem, że wzmaga ona potencję u mężczyzn i powodzenie u płci przeciwnej, natomiast stosowana u ciężarnych miała mieć działanie poronne. Co ciekawe, w celu zwiększenia płodności karmiono nią także zwierzęta.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama