tradycje bożonarodzeniowe na świecie
AdobeStock
Święta i uroczystości

Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogą znacząco różnić się od tych, jakie są nam bliskie i znane. Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach wyglądają nieco inaczej. W niektórych państwach nie ma np. zwyczaju łamania się opłatkiem, jest za to pocałunek pod jemiołą, dzielenie się chlebem i świnka z marcepanu.

Jak wyglądają święta w innych krajach? Czasami są podobne do naszych „polskich świąt”, jednak niekiedy zupełnie odmienne. Święta Bożego Narodzenia bez opłatka na stole? To możliwe! Nie wszędzie na świecie Boże Narodzenie obchodzone jest w taki sam sposób, a niektóre tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogłyby nas zadziwić. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są kultywowane w różnych częściach globu? Oto ciekawostki o zagranicznych świętach i nietypowych tradycjach. 

Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie:

 1. Boże Narodzenie w Hiszpanii – tanecznie i wesoło
 2. Święta Bożego Narodzenia w Niemczech
 3. Boże Narodzenie w Anglii
 4. Boże Narodzenie w Rosji
 5. Boże Narodzenie we Włoszech
 6. Święta Bożego Narodzenia w Szwecji
 7. Zwyczaje bożonarodzeniowe w Austrii
 8. Zwyczaje świąteczne w Czechach
 9. Australia: kolędowanie i… surfowanie
 10. Wytwornie, czyli po francusku
 11. A gdzie choinka? Święta w Grecji
 12. Dania: Boże Narodzenie zupełnie na słodko
 13. Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Choinka ze słomek - jak ją zrobić [WIDEO]

Boże Narodzenie w Hiszpanii – tanecznie i wesoło

Jedną z tradycji w Hiszpanii jest ceremonia tańca „Baile de los Seises”, która odbywa się zawsze 8 grudnia. Ludzie tańczą na ulicach w rytm tamburynów, grzechotek i kastanietów. Przyozdabiają też domy i ulice kolorowymi światełkami oraz budują szopki bożonarodzeniowe. Na hiszpańskim wigilijnym stole nie znajdziecie opłatka, zamiast niego przygotowywana jest chałwa.

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech

To właśnie w Niemczech została zapoczątkowana tradycja ozdabiania choinki na święta Bożego Narodzenia. Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech nieco różnią się od tych polskich – na wigilijnym stole potrawy są raczej skromne, bardziej uroczyście traktuje się bożonarodzeniowy obiad.

Niemcy składają sobie życzenia, jednak nie dzielą się opłatkiem. 25 grudnia na stole króluje między innymi: gęś z ziemniakami lub knedlami, pieczona kiełbasa, potrawy z kiszonej kapusty. Prezenty nie są chowane pod choinką, lecz stawiane na stole. Tradycją bożonarodzeniową w Niemczech jest również przygotowywanie na czas świąt Weihnachtsstollen, czyli strucli nadziewanej bakaliami. 

Boże Narodzenie w Anglii

Tradycja bożonarodzeniowa w Anglii to przede wszystkim indyk, pudding i skarpety na prezenty. Tak w skrócie można opisać święta w Wielkiej Brytanii. Pieczony indyk i płonący pudding to tradycyjne potrawy, bez których angielska Wigilia nie mogłaby się odbyć. I jeszcze bez pozawieszanych na drzwiach dziecięcych skarpet świątecznych w nadziei na to, że następnego dnia wypełnią się prezentami.

Wiecie, że tradycja pocałunku pod jemiołą, który ma przynieść szczęście, wywodzi się właśnie z Wielkiej Brytanii? To również tutaj zapoczątkowano zwyczaj wysyłania kartek świątecznych.

Boże Narodzenie w Rosji

Rosjanie obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia (według kalendarza juliańskiego). Udają się wtedy do cerkwi, odbywa się tam Liturgia Narodzenia Pańskiego, która zaczyna się zwykle po północy. W prawosławnej tradycji Boże Narodzenie nie odgrywa aż tak dużej roli, jak w kościele katolickim. Bardziej uroczyście obchodzi się Nowy Rok.

Tradycje świąteczne w Rosji są bardzo podobne do naszych zwyczajów bożonarodzeniowych. W Wigilię Bożego Narodzenia, czyli Soczelnik, Rosjanie zasiadają do stołu, na którym podobnie jak u nas, jest 12 potraw. Jest także pięknie przystrojona choinka. Zamiast opłatkiem prawosławni Rosjanie dzielą się z rodziną prosforą, czyli święconym chlebem. Prezenty dzieciom przynosi Dziadek Mróz. 

Boże Narodzenie we Włoszech

Włosi 24 grudnia wraz z bliskimi zasiadają do wigilijnej kolacji. Na świątecznym stole znajduje się 13 dań. Je się wtedy potrawy postne, ryby i warzywa. Na drugi dzień jest uroczysty obiad, również w gronie rodzinnym, jednak nie jest on już postny.

Włosi nie łamią się z najbliższymi opłatkiem i nie składają sobie świątecznych życzeń. Pierwszego dnia świąt rano Babbo Natale przynosi prezenty. Najważniejszym symbolem świąt Bożego Narodzenia we Włoszech są świąteczne szopki, czyli włoskie presepe.

Święta Bożego Narodzenia w Szwecji

Przygotowania do świąt rozpoczynają się już na początku grudnia, Szwedzi zaczynają wtedy przystrajać swoje domy. W Szwecji Wigilia nie jest postna, podaje się mięso, a także ryby. Podobnie jak u nas, Szwedzi przystrajają choinkę. Prezenty natomiast rozdaje Jul Tomte, przyjazny krasnal z brodą. Szwedzi nie mają zwyczaju chodzenia na pasterkę. 

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Austrii

Tradycją świąteczną w Austrii są jarmarki bożonarodzeniowe – te najsłynniejsze organizuje się w Wiedniu. Podobnie jak u nas, w Austrii kolęduje się podczas świąt, „Cicha Noc, święta noc” pochodzi właśnie z tego państwa. Zgodnie z wigilijną tradycją czyta się również fragmenty Biblii.

Prezenty austriackim dzieciom przynosi Kristkindl, który symbolizuje Dzieciątko Jezus. Najpopularniejszym świątecznym wypiekiem jest ciasto z mleka, mąki, soli, masła i miodu z dodatkiem bakalii – tiroler zelten. Na świątecznym stole w Austrii znajdą się także pieczone migdały i kasztany oraz karp lub pieczona kaczka.

Tradycje świąteczne w Czechach

W Czechach w związku ze świętami Bożego Narodzenia piecze się tradycyjne ciasteczka tzw. cukroví. Wigilia jest najważniejszym świątecznym momentem okresu bożonarodzeniowego. Tego dnia należy cały dzień pościć, nagrodą za to ma być zobaczenie „złotej świnki”. Wieczerza składa się między innymi z zupy rybnej, smażonego karpia. Nie ma jednak zwyczaju dzielenia się opłatkiem, choć Czesi składają sobie życzenia. Tak jak w innych państwa, w Czechach także jest zwyczaj przystrajania choinki.

Australia: tradycja kolędowania i… surfowania

W Polsce gdy tylko przychodzi grudzień, wypatrujemy śniegu w nadziei na „białe święta”. W Australii wypadają one w środku letnich wakacji, więc z klimatu naszych wymarzonych świąt nic tam nie pozostaje. Australijczycy uwielbiają jednak spotykać się na wspólnym kolędowaniu na świeżym powietrzu przy świecach. Nazywają to „Carols by Candlelight”. Bożonarodzeniowa przerwa świąteczna to również dla nich doskonały czas na relaks, np. na desce surfingowej.

Wytwornie, czyli francuskie tradycje świąteczne

Tak jak u nas święta nie mogą odbyć się bez karpia, tak we Francji głównym bożonarodzeniowym daniem jest indyk nadziewany kasztanami. Do popicia zamiast kompotu z suszu, serwowany jest… szampan. Na deser podawana jest rolada w kształcie pnia drzewa, czyli „Buche de Noel”.

A gdzie choinka? Świąteczne zwyczaje w Grecji

Jeśli nie wyobrażasz sobie Bożego Narodzenia bez pachnącej, przystrojonej choinki, raczej nie wybieraj się w tym czasie do Grecji. W tym kraju tradycja choinek nie jest zbyt popularna. Za to coraz więcej miast przystraja się na święta w dekoracje i światełka. Na greckim  wigilijnym stole można znaleźć Christopsomo (Chleb Chrystusa), czyli okrągły bochenek z krzyżem, wokół którego układa się z ciasta symbole obrazujące wszystko, co oznacza długotrwałość. Możecie się zdziwić, ale ryby po grecku w Grecji nie skosztujecie, nie tylko w święta

Dania: Boże Narodzenie zupełnie na słodko

Ciekawie prezentuje się wigilijne menu w Danii. Podawane są tu: pieczona gęś z jabłkami, słodki ryż z cynamonem i budyń z ryżem. Z tym ostatnim daniem związana jest dodatkowa tradycja. Zawsze do jednej porcji gospodyni wkłada migdał. Kto go znajdzie, dostaje… świnkę z marcepanu (żeby było jeszcze bardziej słodko), która ma zapewnić szczęście na kolejny rok. Nie wiadomo, czy rzeczywiście cały rok będzie udany, ale na pewno zwycięzca zapewni sobie słodką chwilę przyjemności, konsumując ową świnkę.

Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe na świecie

W niektórych państwach panują też świąteczne tradycje, które dla nas mogą okazać się ogromnym zaskoczeniem. To między innymi:

 • Chowanie mioteł w dniu Wigilii – to świąteczny zwyczaj w Norwegii. Kiedyś wierzono, że w Wigilię złe duchy i czarownice budzą się ze snu i biorą z cudzych domów miotły, by na nich odlecieć. Do dziś zabezpiecza się więc miotły przed kradzieżą.
 • Oczyszczanie w saunie – to tradycja panująca w Finlandii. Finowie wierzą, że parowa kąpiel oczyści się ich ciało, a także ducha.
 • Jedzenie z KFC – choć Japończycy nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia, to bardzo podoba im się świąteczna atmosfera. W trakcie świąt zazwyczaj jednak delektują się... kubełkiem z KFC! Sieć restauracji przygotowuje na ten okres specjalną świąteczną ofertę.
 • Rzucanie butem – rozpowszechniona w Czechach tradycja polega na rzucaniu butem podczas świąt (plecami do drzwi i za siebie, przez ramię) w celu znalezienia męża. Jeśli nosek buta będzie wskazywał drzwi, oznacza to, że niebawem kobieta wyjdzie za mąż.


Zobacz też:

boże narodzenie
Fotolia
Aktualności magazynu Twoje dziecko
"Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?". Bajka dla dzieci
Dziecko pyta cię, po co są święta? Opowiedz mu bajkę, niech się przekona, że Boże Narodzenie potrzebne jest naprawdę wszystkim.

Małe dzieci uwielbiają bajki. Nic dziwnego, mogą dzięki nim rozwijać wyobraźnię, dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy, ale też coraz lepiej rozumieć otaczający je świat . Opowiadanie dziecku bajki może być o wiele lepszym pomysłem na wytłumaczenie mu różnych rzeczy niż zwykłe, nudne objaśnianie słownikowe. Ta bajka wyjaśnia, kto potrzebuje Bożego Narodzenia, oczywiście w prosty, łatwy w odbiorze sposób, tak, by zrozumiały go nawet najmłodsze dzieci.  Bajka "Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?" Ciemnej nocy, gdy z chmury sypał gęsty śnieg, na gałęziach choinki siedziały zmarznięte wróble. Tymczasem z nieba na ziemię wędrował Aniołek... W jednej ręce niósł złoty dzwoneczek, a w drugiej małą latarenkę. – Hop, hop – przeskakiwał Aniołek ze śniegowego płatka na płatek i podzwaniał dzwonkiem, aż doszedł do ziemi i usiadł na płocie. A koło płotu przechadzał się szarobury Kocur. – Co tu robisz? I czemu tak głośno dzwonisz? – spytał. – Nie wiesz? Przypominam wszystkim, że niedługo Boże Narodzenie – odpowiedział Aniołek. I zawołał anielskim głosikiem: – Święta, nadchodzą święta! – A po co komu te święta? – mruknął Kot. – Komu są potrzebne? – Jak to? – zadziwił się Aniołek. – Wszyscy o nich pamiętają, bo wszystkim są potrzebne! – i znów zadzwonił złotym dzwonkiem. – Wszystkim? To znaczy komu? – dopytywał się Kocur. Aniołek, słuchając Kota, śmiał się tak, że aż spadł z płotu. Otrzepując skrzydła, mówił: – Święta potrzebne są choinkom, żeby mogły przystroić się w kolorowe ozdoby,  potrzebne są też gwiazdom, żeby mogły urosnąć na czubkach choinek. – Mrau... i jeszcze komu? – Mamie – mówił Aniołek do kociego ucha. – By założyła piękną sukienkę, i tacie, który pokaże, jaki...

święta, Boże Narodzenie, niemowlę, przezent, choinka
Pielęgnacja
Gdy zabłyśnie gwiazdka
Wigilia i niemowlę mogą razem tworzyć mieszankę wybuchową. Jak zatem przeżyć Boże Narodzenie w spokojnej i ciepłej atmosferze – radzi psycholog.

Maluch raczej jeszcze nie zrozumie powodów, dla których obchodzimy Boże Narodzenie. Ale za to na pewno wyczuje świąteczną atmosferę. Zadbaj więc, aby było naprawdę miło. Pierwsze święta mojej córki miały być wspaniałe. Wyobrażałam sobie, jak moja Iga bawi się obok choinki… Ale wyszło zupełnie inaczej. Mała płakała, a w czasie świątecznej kolacji zwymiotowała barszcz prosto na nowe rajstopki. Im bliżej do kolejnej Gwiazdki, tym bardziej się boję. Co stanie się w tym roku? Wiem, że podobne niepokoje przeżywa wielu rodziców. Dlatego postanowiłam o Świętach porozmawiać z psychoterapeutką z Laboratorium Psychoedukacji, Barbarą Smolińską, autorką książki „Szczęśliwe dzieciństwo. Dojrzałe rodzicielstwo”. Jak powinny wyglądać święta z dzieckiem Dobrze jest nie nastawiać się, że będą idealne. Młodzi rodzice często mają taką tendencję, aby dążyć do ideału, tymczasem z punktu widzenia psychologicznego jest to dla nich strasznie obciążające i niepotrzebne. Myślę nawet, że najważniejszym pytaniem nie jest, jak zorganizujemy święta z małym dzieckiem, ale jak przeżyjemy Boże Narodzenie jako cała rodzina. Jest bardzo ważne, żeby młodzi małżonkowie ustalili, na ile jeszcze funkcjonują jako dzieci swoich rodziców, a na ile – jako rodzice swego dziecka. Pracuję jako terapeutka małżeńska i często spotykam pary z dziećmi, przeżywające kryzys. Najczęściej okazuje się, że jest on spowodowany tym, że mąż i żona tak naprawdę to o niczym nie rozmawiają, wszystko idzie siłą rozpędu. Boże Narodzenie to dobry moment, żeby pogadać o swoich potrzebach, poznać się lepiej. Czasem mama i tata nie przykładają zbyt wielkiej wagi do świętowania, uważając, że smyk i tak nic z tego nie zrozumie Gwiazdka to dobra okazja, by pielęgnować nasze więzi, i warto, aby rodzice już od narodzin dziecka wprowadzali je w rodzinne...

kolorowanki świąteczne
Adobe Stock
Gry i zabawy
Kolorowanki świąteczne – 18 obrazków do druku
Kolorowanki świąteczne uprzyjemnią dziecku długie wieczory oczekiwania na Boże Narodzenie. Wydrukuj świąteczne obrazki z Mikołajem, choinkami i reniferami i daj maluchowi do pokolorowania. Możecie też kolorować je wspólnie.

Kolorowanki świąteczne pomogą wprowadzić do domu świąteczny nastrój.   Wspólne kolorowanie obrazków, których tematem jest Boże Narodzenie, będzie miłą odskocznią od przedświątecznej gonitwy. Pozwól dziecku wybrać jeden lub kilka przygotowanych przez nas 18 obrazków z Mikołajem, reniferem, bałwankiem, skrzatem lub choinką, wydrukuj kolorowankę i zabawa gotowa.  Kolorowanki świąteczne na Boże Narodzenie: Choinka Mikołaj Siedzący Mikołaj Leżący Mikołaj Mikołaj z prezentem Zadziwiony Mikołaj Bombka do kolorowania  Dzwonki świąteczne Renifer Bałwanek Siedzący bałwanek Zamyślony bałwanek Siedzący skrzat Zamyślony renifer Renifer czekający na Boże Narodzenie Uśmiechnięty renifer Leżący skrzat świąteczny Wesoły świąteczny skrzat   Zobacz też inne świąteczne kolorowanki: Kolorowanki z Mikołajem Kolorowanki świąteczne: Choinka Kolorowanki z reniferami Kolorowanki świąteczne: choinka To obowiązkowy świąteczny element w każdym polskim domu! Czy twoje dziecko pomaga podczas przystrajania świątecznego drzewka? Koniecznie opowiedz maluchowi o tradycji ubierania choinki .  Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować lub zapisać ją w oryginalnym rozmiarze. Kolorowanki świąteczne: Mikołaj Mikołaj to ulubiona świąteczna postać wszystkich dzieci. Bez Mikołaja (i prezentów od niego) trudno w ogóle wyobrazić sobie święta.  Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować lub zapisać ją w oryginalnym rozmiarze. Kolorowanki świąteczne: siedzący Mikołaj Mikołaj i w czasie Bożego Narodzenia czasem odpoczywa... Taki obrazek z małą liczbą szczegółów nadaje się już dla maluchów. Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj