prezenty choinkowe dla dziecka
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Mniej prezentów pod choinką to bardziej szczęśliwe dziecko!

Chwilowe szczęście dziecka nie znaczy, że wyrośnie na szczęśliwego dorosłego. Warto o tym pamiętać, kupując gwiazdkowe prezenty dla najmłodszych.

Wielu rodziców i dziadków zasypuje dzieci w Boże Narodzenie prezentami. W końcu to święta, magiczny czas, kiedy marzenia się spełniają, prawda? Wielki rajd po sklepach, czasochłonne wybieranie zabawek, chudnący portfel..., ale co tam! Najważniejsze, aby dziecko było szczęśliwe! Tylko że obsypanie malucha prezentami go nie uszczęśliwi. Naprawdę.

Mnóstwo zabawek i... nuda

Jasne, w pierwszym momencie, gdy dziecko rozpakowuje prezenty, wydaje się uszczęśliwione. Odpakowuje zabawki, śmieje się, wzdycha z zachwytu, ale kilka dni później, nawet te najbardziej wymarzone prezenty często lądują w kącie i tam pozostają.

Liczy się jakość, a nie ilość

Nie chodzi o jakość samych zabawek, ale jakość zabawy. To od niej zależy, czy zabawa spełni swoje funkcje, a ma ich całkiem wiele. Poprzez zabawę dzieci uczą się interpretacji otaczającego je świata, co przekłada się na rozwój ich zdolności poznawczych i emocjonalnych oraz społecznych i ruchowych. Poprzez dobrej jakości zabawę dzieci zdobywają umiejętności, które będą im niezbędne do nauki w szkole, na studiach i w codziennym życiu.

Zobacz także: Prezenty pod choinkę dla przedszkolaka w dobrych cenach

Więcej prezentów nie znaczy więcej szczęścia

Jak wynika z obserwacji naukowców z University of Toledo w Ohio, w USA, zasypywanie dziecka dużą liczbą zabawek może obniżać jakość samej zabawy. Za to posiadanie mniejszej liczby zabawek, ma szansę zaprocentować w przyszłości dziecka.

Obserwacje te płyną z eksperymentu, w którym kilkulatkom dano na pół godziny zabawki. Jedna grupa otrzymała 4 zabawki, druga aż 16. Dzieci, które miały do dyspozycji mniej zabawek, każdej z nich poświęcały więcej czasu. Z kolei maluchy, które miały aż 16 zabawek, bardzo często zmieniały obiekt swojego zainteresowania.

Specjaliści twierdzą, że zbyt duża liczba zabawek rozprasza dzieci, przez co żadnej z nich nie poświęcają dostatecznej ilości uwagi. Dlatego trudniej jest im nauczyć się koncentrowania się na wybranej rzeczy. I ten brak umiejętności skupiania się na jednym zadaniu, działaniu czy jednej rzeczy może im w przyszłości utrudnić naukę i życie.

Mniejsza liczba zabawek procentuje

Gdy dziecko ma do dyspozycji mniej zabawek, każdej z nich może poświęcić więcej czasu. Dzięki temu dokładniej ją ogląda i znajduje nowe sposoby zabawy wybranym przedmiotem. To wymaga większego skupienia i kreatywności, a właśnie te cechy mają szansę ułatwić dziecku start najpierw w szkolne, a później w dorosłe życie.

Sprawdź: Co kupić w prezencie dla niemowlaka

Większa liczba zabawek... szkodzi!

Jednak brak nabywania niektórych umiejętności to nie jedyna szkoda, jaką można dziecku wyrządzić, zasypując je zabawkami. Specjaliści twierdzą, że dzieci, które oczekują dużo drogich prezentów, w przyszłości mogą wyrosnąć na dorosłych, którzy będą mieli skłonność do nadmiernego obciążania kart kredytowych, kompulsywnych zakupów, hazardu i innych uzależniających zachowań.

Inny eksperyment, tym razem przeprowadzony w Niemczech, pokazał, co dzieje się, gdy dzieci nie mają do dyspozycji zabawek: z niektórych przedszkoli usunięto wszystkie zabawki. Dzieci musiały same zagospodarować czas i przestrzeń, decydując, w co chcą się bawić. Okazało się, że maluchy potrafiły same wymyślać zabawy i na dodatek zabawy te polegały na interakcji z innymi – maluchy więcej czasu bawiły się wspólnie. To oznacza naukę nawiązywania relacji z innymi, doskonalenie sztuki kompromisu lub przekonywania innych do swoich pomysłów.

Eksperyment trwał 3 miesiące. Po tym czasie, zaobserwowano, że dzieci potrafią lepiej koncentrować się na tym, co robią. Na przykład wcześniej gryzmoliły na kartce mały obrazek i rzucały rysunek w kąt. Po trzech miesiącach, gdy nie miały dostępu do zabawek, kartek papieru i kredek, potrafiły usiąść i wypełnić rysunkami całą kartkę.

I jeszcze jedna ważna rzecz: Gdy dziecko ma zbyt dużo zabawek, może nie nabrać pewności siebie i nauczyć się określać siebie poprzez to, co ma, zamiast przez to, jakie jest i kim jest.

Zabawki czy ich brak to nie wszystko

Dla prawidłowego rozwoju dziecka znaczenie ma nie tylko ilość i jakość zabawek. Szalenie ważny jest czas, jaki rodzice spędzają na wspólnej zabawie z dziećmi. Tego czasu nie zastąpi najatrakcyjniejsza zabawka, ani czas spędzony na wpatrywaniu się w ekrany telewizorów, tabletów i telefonów. Okazuje się bowiem, że dzieci, które miały w domu niewiele zabawek, ale za to regularnie spędzały czas na zabawie z rodzicami, lepiej rozwijały się pod względem emocjonalnym i społecznym.

Zalety posiadania mniejszej liczby zabawek

Co zyskuje dziecko, gdy nie zasypuje się go gradem zabawek? Naukowcy twierdzą, że korzyści jest naprawdę niemało:

  • lepsze umiejętności społeczne,
  • umiejętność dbania o własne rzeczy i dzielenia się nimi,
  • zdolność do kompromisów,
  • dziecko więcej czasu poświęca na twórcze działanie, więcej czyta,
  • uczy się rozwiązywania problemów i radzenia sobie w różnych sytuacjach,
  • jest mniej samolubne,
  • chętniej bawi się z innymi dziećmi,
  • chętniej wychodzi na dwór i więcej się rusza.


Jeszcze nie jest za późno, by w najbliższe święta uszczęśliwić dziecko i dać mu szansę na lepszy rozwój. Powstrzymaj więc dziadków i siebie – nie kupujcie wielu zabawek. Sprezentujcie dziecku 1-2 zabawki, ale takie, przy których spędzi z wami czas, ucząc się twórczego myślenia i rozwijając różne umiejętności. Mniej znaczy więcej!

Źródło: mother.ly

Zobacz także:

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

maluch, rodzice, smutek
Gry i zabawy
Alarmujące wyniki badań - 8 na 10 rodziców nie ma czasu na zabawę z dziećmi!
Czy znajdujesz czas na zabawę z dzieckiem? Jeśli tak, to należysz zaledwie do 17% rodziców, którzy to robią – informuje Instytut Millward Brown.

Czy potrafisz bawić się ze swoim dzieckiem? Wiesz, co sprawia mu przyjemność? Panuje powszechne przekonanie, że aktywności proponowane naszym dzieciom powinny być ambitne, edukować  oraz gwarantować zdobywanie nowych umiejętności. Mając w pamięci to przekonanie po powrocie z pracy brak nam już sił na wymyślanie tego typu rozrywek, więc często rezygnujemy z nich wcale. A przecież ze zwykłych czynności takie jak sprzątanie, gotowanie również można uczynić zabawę. Nieadekwatne wyobrażenia mamy również na temat czasu, który powinniśmy każdego dnia ze swoim dzieckiem spędzić –   badania pokazały, że w dni robocze rodzice uważają, że powinni poświęcać swoim potomkom prawie 7,5h. Zapominamy, że nie musimy organizować dzieciom "ekstra czasu" - " czasem dobrze spędzonym z dzieckiem " mogą być też codzienne wspólne zajęcia , jak np. przygotowywanie kolacji. Alarmujące wyniki badań nad zabawą rodziców z dziećmi Aż ponad połowa ankietowanych rodziców deklaruje, że nie potrafi bawić się ze swoim dzieckiem ! Tyle samo z nich woli wysyłać swoje dzieci na zajęcia dodatkowe niż samemu inicjować zabawy.   Zobacz też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe [CMS_PAGE_BREAK] Zabawki dla dzieci zamiast zabawy Rodzice często wolą kupić dziecku kolejną zabawkę, która ma zająć je na dłużej, by dać im czas odpocząć. Ponad 80% rodziców uważa, że dzieci posiadają za dużo zabawek , jednak nie potrafią się nimi bawić. Przy czym co 7 rodzić twierdzi, że drogie zabawki psują to, co w zabawie najważniejsze. Aż 80% rodziców uważa, że ich dzieci są przeładowane technologią, przy czym 7 na 10 rodziców dostrzega zalety tego, że ich dzieci przesiadują godzinami przed komputerem . Czas na zabawę z dzieckiem Aż 7 na 10 rodziców chciałoby, aby ich dzieci potrafiły...

Dziewczynka pisze list do Mikołaja
Aktualności
Nie uwierzysz, czego naprawdę pragną dzieci! Twoje też - film
Dlaczego robimy wszystko, by dzieci nie otrzymały na Boże Narodzenie tego, czego chcą?

Prosty eksperyment doprowadził rodziców do łez. Ty też, zanim obejrzysz ten film, przygotuj sobie paczkę chusteczek. Zobacz nietypowy eksperyment i poznaj prawdę o dziecięcych świątecznych marzeniach. Czego pragną dzieci? Grupę dzieci poproszono o napisanie listu do Mikołaja. Dzieci wpisywały kolejne zabawki, o których marzyły przez cały rok. Chwilę później usłyszały kolejną prośbę, tym razem o napisanie listu do rodziców. Tu właśnie następuje moment, w którym po raz pierwszy możesz przygotować się na użycie chusteczek. Dziecięce listy do rodziców zawierały takie prośby, jak: chcę, żebyście spędzali ze mną więcej czasu żebyście zwracali na nas nieco większą uwagę jedli z nami częściej kolację żebyście mnie łaskotali czytali bajki żebyśmy spędzili cały dzień razem. Dziecięce świąteczne prośby do rodziców są niezwykle wzruszające, ale to, co stało się potem jeszcze mocniej ściska za serce. Dzieci usłyszały kolejne polecenie: "Jeśli mógłbyś wybrać tylko jeden z dwóch listów, który byś wysłał?". Jak myślicie, jaka odpowiedź padła u wszystkich dzieci? Zobacz też: Ubieranie choinki i wspólne biesiadowanie ważniejsze od prezentów!     (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Bardzo sympatyczny film z Hiszpanii o tym, co NAPRAWDĘ nasze dzieci chciałyby dostać na Święta. Wprawdzie tam prezenty... Posted by Mniej ekranu, więcej rodziny on  13 grudnia 2014 Podsumowaniem filmu niech będą słowa jednej z mam: "Myślisz, że starsza się dawać im wszystko, a to, co jest najlepsze, to właśnie ty". Niby takie proste, ale czy i tak...

Dziecko na zakupach
AdobeStock
Aktualności
Te rzeczy mogą sprawić, że wychowasz materialistę
Okazuje się, że dzieci, które mają nadmiar zabawek, są mniej szczęśliwe, gorzej się uczą i częściej popadają w depresję. Psychologowie ostrzegają, by nie zasypywać dzieci zbyt dużą ilością prezentów. W przeciwnym razie zaczną się szybko nudzić i wyrosną na materialistów. Jak zatem wychować dziecko, aby było szczęśliwe i spełnione?

Materializm to nic innego, jak przywiązywanie dużej wartości do rzeczy nietrwałych i przekonanie, że dobra materialne dadzą nam szczęście. Materialiści często podziwiają ludzi, którzy mają drogie domy, samochody i ubrania. Robienie zakupów sprawia im dużo przyjemności. Według badań, dzieci, które przywiązują zbyt dużą wagę do rzeczy materialnych, mogą w przyszłości cierpieć na depresję. Wszystko przez brak miłości Badania przeprowadzone na niemal 500 dzieciach przez uczonych z uniwersytetu w Amsterdamie, wykazują, że dzieci, które nie są zadowolone ze swojego życia, prędzej wyrosną na materialistów niż ich szczęśliwi rówieśnicy . Z kolei według raportu UNICEF, polskie dzieci pytane o satysfakcję z życia znalazły się na przedostatnim miejscu na liście 29 krajów, tuż przed rumuńskimi. Badania przeprowadzone w 1997 roku na University of Wisconsin wykazały, że dzieci z rozbitych rodzin częściej stają się materialistami . Eirini Flouri, psycholog z University of London, zauważyła też, że częste kłótnie rodziców powodują to, że dzieci stają się bardziej materialistyczne. Jej zdaniem materialistów wychowują opiekunowie pozbawieni emocji . Brak wsparcia ze strony rodziców powoduje, że dzieci mają niskie poczucie własnej wartości . W rezultacie dzieci szukają pocieszenia w rzeczach materialnych, które mają zrekompensować im braki. Telewizja i zabawki sprzyjają materializmowi W 2001 r. naukowcy ze Stanford University School of Medicine wykazali, że im więcej czasu dziecko spędza przed telewizorem, tym częściej żąda nowych zabawek . Według badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Amsterdamie, reklamy pogłębiają materializm jedynie u tych dzieci, które nie są zadowolone ze swojego życia. Małgorzata Bogunia-Borowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego twierdzi, że przywiązanie dziecka do dóbr materialnych  obniża jego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj