


Pączki bez jajek i mleka - przepis
Pączki dla alergika, bez mąki i jajek
Jak zrobić pączki bez głównych składników, czyli jajek i mąki? Da się. Spróbuj naszego przepisu na pączki dla alergika, bez jajek i mleka. Potrzebujesz tylko mąki, drożdży i... sprawdź, co jeszcze.
Zobacz też: Co to jest gluten

Pączki bezglutenowe
Pączki bezglutenowe, bez jaj i mleka
Pączki bezglutenowe nie zawierają glutenu, jaj i mleka, czyli składników, które najczęściej uczulają. Choć nie smakują jak te prawdziwe, to być może sprawią, że alergika ucieszy ich widok nie tylko w Tłusty Czwartek.
Zobacz też: Alergia ukryta w jedzeniu

Pączki dietetyczne
Pączki dietetyczne, czyli bez mąki
Pączki dietetyczne, czyli bez mąki i z małą ilością cukru. Sprawdzą się, gdy maluch nie może jeść glutenu. Są dobrym wyborem także dla kobiet w ciąży, mam karmiących piersią, jeśli jesteś na diecie, słowem dla tych, którzy muszą uważać na ciężkostrawne, smażone potrawy.
Zobacz też: Jak przygotować naleśniki karobowe z owocami dla alergika

Pączki bez jajek i mleka
Białko mleka krowiego i białko jaja to uciążliwe alergeny. Ale da się bez nich żyć. Co chwila powstają kolejne przepisy na znane potrawy, które tak zmodyfikowano, by ani jajka, ani mleko nie było potrzebne. Także pączki przeszły taką metamorfozę. Oto kolejny przepis na pączki bez jajek i mleka.

Pączki bez glutenu
I kolejny przepis bez glutenu. Tym razem zamiast mąki pszennej, do ciasta dodajemy mąkę ziemniaczaną. Nie wyrabiamy je w misce, tylko na kuchence, energicznie mieszając. co dokładnie trzeba zrobić i dodać do pączkowej masy – w przepisie na pączki bez glutenu.

Pączki z ciasta ziemniaczanego
To nie pomyłka, pączki można zrobić także z gotowanych ziemniaków. Takie słodkości mają swoich smakoszy, na pewno wśród tych, którzy nie mogą jeść glutenu albo nie chcą. Warto poeksperymentować i przygotować pączki z ciasta ziemniaczanego.



Tłusty czwartek jest świętem, które uwielbiają niemal wszyscy. Tego dnia można (a wręcz należy) objadać się pączkami (bądź faworkami lub jeszcze innymi smakołykami). Jeśli tego nie zrobimy – grozi nam nieszczęście przez kolejny rok. Tak mówi jeden ze związanych z tym świętem przesądów. Wyjaśniamy, dlaczego w tłusty czwartek je się pączki, kiedy obchodzimy to święto, a także jakie są przesądy i powiedzenia z nim związane. A co powiesz w tym roku na domowe pączki lub faworki? Spis treści : Kiedy jest tłusty czwartek? Historia tłustego czwartku na świecie i w Polsce Tłusty czwartek – tradycje Tłusty czwartek – przesądy Przysłowia na tłusty czwartek Tłusty czwartek – ciekawostki Tłusty czwartek – zwyczaje na świecie Co na tłusty czwartek przygotować – pyszne pączki, faworki i inne wypieki Kiedy jest tłusty czwartek? Tłusty czwartek jest świętem ruchomym. Jego data zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Pewne jest, że tłusty czwartek poprzedza ostatki i Środę Popielcową oraz wypada w czwartek. Można wtedy, a nawet trzeba, najeść się do syta. W 2023 roku tłusty czwartek przypada 16 lutego. Dokładnie dwa dni po walentynkach. Tłusty czwartek – tradycja związana ze świętem Obecnie ograniczamy się do jedzenia w tłusty czwartek pączków lub faworków. Dawniej tłusty czwartek i ostatnie dni karnawału świętowano hucznymi zabawami i prawdziwym obżarstwem , któremu nierzadko towarzyszyło pijaństwo. Świadczą o tym choćby słowa pisarza i kaznodziei kalwińskiego, Grzegorza z Żarnowca: „większy zysk czynimy diabłu trzy dni mięsopustując, aniżeli Bogu czterdzieści dni nieochotnie poszcząc”. Tłusty czwartek nazywany był mięsopustem, ponieważ...