Reklama

Dzień przed 6 grudnia przygotuj z dzieckiem poczęstunek dla św. Mikołaja i jego reniferów. Możesz też opowiedzieć maluchowi historię prawdziwego Świętego Mikołaja, a także wyjaśnić, skąd wzięła się ta tradycja.

Reklama

Skąd się wziął Święty Mikołaj – kim był biskup z Miry

Historyczny św. Mikołaj, pierwowzór dzisiejszego bohatera Bożego Narodzenia, urodził się w Patras, na terenie dzisiejszej Turcji, ok. 270 roku w zamożnej rodzinie. Znany był z wrażliwości na ludzką krzywdę, zwłaszcza materialną. Po śmierci rodziców szczodrze obdarowywał potrzebujących, wykorzystując rodzinny majątek. Robił to zawsze w sposób uniemożliwiający odkrycie darczyńcy. Został biskupem miasta Mira i z powodu pełnionej funkcji w tradycji znany jest jego wizerunek z charakterystyczną mitrą i pastorałem.

Jak wygląda Święty Mikołaj?
Adobe Stock

fot.AdobeStock

Skąd się wzięła tradycja prezentów od św. Mikołaja?

Ze św. Mikołajem wiąże się wiele legend o anonimowym obdarowywaniu potrzebujących. Jedna z nich mówi o biednym sąsiedzie, który z braku środków na utrzymanie postanowił sprzedać trzy córki do domu publicznego. Mikołaj, chcąc odkupić dziewczęta, wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Te wpadły do suszących się przy kominie skarpet – stąd tradycja wkładania prezentów do ozdobnych skarpetek.

Mikołaj oprócz obdarowywania osób w potrzebie, miał także dokonywać cudów. Znane nam obecnie Mikołajki nieprzypadkowo odbywają się 6 grudnia – jest to dzień śmierci biskupa Miry, który zmarł prawdopodobnie w okolicach połowy IV w. n.e.

Skąd się wziął czerwony strój Świętego Mikołaja?

Każde dziecko zapytane, jak wygląda Mikołaj, z pewnością odpowie, że to grubszy starszy pan z siwą brodą, obowiązkowo ubrany w czerwony strój, który na głowie ma czapkę z pomponem. Ale skąd się wziął taki wizerunek, skoro prawdziwy Mikołaj był biskupem i jeszcze do początku XIX wieku Świętego Mikołaja przedstawiano w tradycyjnym biskupim stroju. Bardzo ciekawy jest fakt, że obecny wizerunek Mikołaja zawdzięczamy... kampaniom reklamowym Coca-Coli.

Jak wygląda Święty Mikołaj?
Adobe Stock

fot.AdobeStock

W roku 1823 Clement Clarke Moore napisał wiersz pt. „A Visit from St. Nicholas" („Wizyta Świętego Mikołaja”), w którym św. Mikołaj – elf przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego. Natomiast 1 stycznia 1881 w Harper’s Weekly Thomas Nast opublikował ilustrację, na której św. Mikołaj, wyglądający jak człowiek, rozdaje prezenty żołnierzom biorącym udział w wojnie secesyjnej. To prawdopodobnie pierwsze przedstawienie świętego z charakterystyczną, elfią czapką zamiast mitry.

Kostium Mikołaja składający się ze spodni i płaszcza wykończonych białym materiałem, a także czapki z pomponem został jednak spopularyzowany dzięki reklamom Coca-Coli. Wizerunek, który dziś najbardziej kojarzy nam się z Mikołajem, stworzył dla Coca‑Coli amerykański ilustrator, Huddon Sundblom, w 1931 roku. Ta świąteczna reklama świetnie się przyjęła na całym świecie, jednocześnie wypierając tradycyjny wizerunek Mikołaja.

Jak przygotować dziecko do wizyty Mikołaja?

Czekanie na święta byłoby o wiele trudniejsze, gdyby nie to, że po drodze są mikołajki. Warto zadbać, by nie kojarzyły się maluchom wyłącznie z prezentem pod poduszką lub w bucie. Jak? Można nauczyć dziecko, że czas świąteczny, to też czas dawania. Jeśli jest już gotowe na wizytę św. Mikołaja, namawiamy do przygotowania wieczorem poczęstunku dla Świętego Mikołaja i jego reniferów. Można rozłożyć na talerzyku ciasteczka, nalać do kubka mleko, dołożyć marchewkę... Tacę trzeba zostawić przy łóżku (jeśli u was w domu św. Mikołaj chowa podarunki pod poduszkę) albo pod szafą, gdzie czekają buty (tam czasem też Mikołaj coś zostawia), albo tam, gdzie wieszacie skarpety na prezenty. W nocy trzeba pamiętać o wypiciu mleka i nakruszeniu. A rano radość dziecka, które zobaczy, że w nocy byli goście, będzie wielka!

Już teraz zobacz też, jak zrobić:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama