Zabawy mikołajkowe, obok prezentów dla dzieci i pisania listu do Świętego Mikołaja, to najmilsza część mikołajek. Ten wyjątkowy dzień warto urozmaicić dziecku za pomocą różnego rodzaju gier i konkursów o tematyce świątecznej. Sprawią one wiele radości maluchom, a także wprawią dziecko w prawdziwie świąteczny nastrój. Przedstawiamy nasze propozycje zabaw mikołajkowych.

Reklama

Spis treści:

 1. Pomysły na zabawy mikołajkowe
 2. Zabawy ruchowe z św. Mikołajem
 3. Konkursy mikołajkowe dla dzieci
 4. Jak zorganizować mikołajki dla dzieci?
 5. Zabawy na mikołajki klasowe

Pomysły na zabawy mikołajkowe

Przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy mikołajkowe. Sprawdzą się one dla dzieci w różnym wieku: zarówno dla maluchów, przedszkolaków, jak i starszych dzieci. Propozycje zabaw mikołajkowych można wykorzystać też w młodszych klasach szkoły podstawowej, np. podczas szkolnych mikołajek. Dostarczą one dzieciom pozytywnych emocji podczas wyczekiwania wizyty Mikołaja.

Segregowanie listów św. Mikołaja

Roztargniony św. Mikołaj pomieszał listy od dzieci i potrzebuje teraz pomocy przy ich segregowaniu. Dzieci dzielą się na kilka drużyn. Zadaniem każdej drużyny będzie posegregowanie prezentów na odpowiednie grupki tematyczne. Wygrywa ta drużyna, która zrobi to pierwsza. Do zabawy potrzebne będą maleńkie kartki, na których wydrukowane będą różne rodzaje prezentów (misie, lalki, samochody, klocki, wózek dla lalek, komputer), by było ich po kilkanaście z każdego rodzaju.

Wyciąganie prezentów z worka św. Mikołaja

Na środku sali stoi worek wypełniony prezentami od św. Mikołaja. Rzeczy powinny wyróżniać się kształtem, np. wałek do ciasta, mysz komputerowa itp. Każda drużyna dostaje listę, jakie prezenty ma w nim znaleźć. Drużyny wybierają po trzech reprezentantów. Reprezentanci podchodzą na środek sali, na oczach mają zawiązane chustki i za pomocą dotyku muszą wyciągnąć odpowiednie prezenty z worka św. Mikołaja.

Zobacz także

Pakowanie prezentu świątecznego

Każda drużyna ma za zadanie wybrać spośród siebie najmniejszą lub największą osobę. Zadaniem drużyn jest zapakowanie jej jako prezent świąteczny. Każda z drużyn dostaje do dyspozycji kolorowy papier do pakowania prezentów, a także wstążki i kokardki. Wygrywa ta drużyna, która najpiękniej zapakuje swój prezent. Dzieci na wykonanie tego zadania mają określony czas, np. 10 minut.

Zabawki w worku św. Mikołaja

Zabawa jest odpowiednia dla młodszych dzieci. Należy wyciąć z brystolu kształt worka św. Mikołaja. Na worku są odrysowane kształty różnych zabawek. Każde dziecko otrzymuje jeden wycięty z tła obrazek, który przedstawia jakąś zabawkę. Następnie musi dopasować go w odpowiednie miejsce na worku – tam, gdzie znajdują się odrysowane kontury tego przedmiotu.

Zabawy ruchowe z św. Mikołajem

W tych zabawach udział bierze również sam św. Mikołaj. Będzie to dodatkową atrakcją dla maluchów. Są to zabawy ruchowe, a więc dzieci będą mogły pobiegać i wyszaleć się.

Świąteczna jazda na sankach

Dzieci siedzą na dywanie w rozkroku, tak jakby siedziały na sankach. Każde dziecko w ręku trzyma sznurek, żeby nie spaść. Wykonują polecenia św. Mikołaja: pochylają się do przodu, do tyłu, na boki. Następnie dzieci dobierają się parami i siadają na sankach jedno za drugim. W parach wykonują to samo ćwiczenie jak wyżej. Na koniec saneczki przewracają się i dzieci, leżąc na plecach, swobodnie wymachują nogami uniesionymi w górę (tak jak się to dzieje przy prawdziwym upadku na saneczkach).

Wykonywanie poleceń św. Mikołaja

Dzieci rozstawione w różnych miejscach sali mają za zadanie odpowiednio zareagować na polecenia, które wydaje św. Mikołaj.
Na hasło:

 • śnieg – dzieci naśladują rękoma spadające płatki śniegu (z góry – wspięcie na palce, na dół – do przysiadu),
 • renifery – dzieci tworzą z rąk rogi renifera, czyli opuszczają i unoszą głowę (renifery podchodzą do zaprzęgu),
 • jedziemy – dzieci poruszają się do przodu (jadą saneczkami w zaprzęgu z reniferami).

Konkursy mikołajkowe dla dzieci

Dzieci uwielbiają konkursy! Odrobina zdrowej rywalizacji nie zaszkodzi maluchom, a wspaniałe nagrody jeszcze bardziej umilą czas oczekiwania na św. Mikołaja. Oto kilka propozycji na mikołajkowe konkursy:

 • Konkurs na piosenkę świąteczną – wygrywa dziecko, które najpiękniej wykona piosenkę świąteczną lub kolędę.
 • Konkurs na wierszyk do św. Mikołaja – każde z dzieci układa własny wierszyk do św. Mikołaja lub o nim. Liczy się kreatywność i zaangażowanie. Wygrywa najbardziej oryginalny wierszyk.
 • Quiz wiedzy o Świętym Mikołaju – dzieci odpowiadają na pytania związane ze Świętym Mikołajem, adwentem, Świętami Bożego Narodzenia. Wygrywa osoba, która uzyska najwięcej punktów.
 • Konkurs na najdłuższy łańcuch świąteczny – dzieci dzielą się na drużyny, każda z drużyn dostaje pocięte kolorowe paseczki i klej. Zabawa ograniczona jest czasem od 5 do 7 minut. Wygrywa drużyna, której łańcuch jest najdłuższy.

Jak zorganizować mikołajki dla dzieci?

Przyjęcie mikołajkowe dla dzieci można urządzić zarówno w przedszkolu, szkole, jak i w domu. Niezależnie od miejsca warto zadbać o świąteczną atmosferę oraz świetną zabawę, by dzieci zapamiętały ten czas na długo. Przyjęcie może mieć motyw przewodni – np. wszyscy uczestnicy przebierają się za świąteczne postacie, mogą być to również bohaterowie ulubionych bajek, np. „Krainy Lodu”.

Podczas imprezy nie może zabraknąć także pysznych przekąsek: pięknie udekorowanych pierników w kształcie Mikołaja, renifera, sań, prezentów, a także mandarynek (one niezmiennie kojarzą się ze świętami), kompotu z goździkami i cynamonem. Szalenie istotne jest również odpowiednie udekorowanie pomieszczenia – możesz ozdobić je bombkami i łańcuchami, wprowadzi to świąteczny klimat. Wspaniałym przeżyciem dla każdego dziecka będzie także wizyta św. Mikołaja, który rozda maluchom prezenty.

Zabawy na mikołajki klasowe

Mikołajki klasowe zazwyczaj odbywają się w klasie, w której przez dużą ilość ławek, nie ma zbyt wiele miejsca, ciężko więc o zorganizowane zabaw ruchowych. Nie jest to jednak niemożliwe. Jaką zabawę można zorganizować w klasie w ramach mikołajek? Dobrym pomysłem będzie wspomniany już wcześniej konkurs na najdłuższy łańcuch świąteczny (ławki należy przestawić, a dzieci podzielić na drużyny). Najlepiej jednak jest postawić na taką zabawę, która zaangażuje uczniów intelektualnie. Co to może być? To... quiz świąteczny!

 • Quiz świąteczny: starsze dzieci uwielbiają rywalizację, mają już także większą wiedzę. Dlatego z okazji mikołajek warto zorganizować quiz świąteczny. Należy przygotować prezentację, na której będą znajdowały się screeny z popularnych bajek i filmów świątecznych. Warto też załączyć zdjęcia świątecznych potraw czy popularnych motywów świątecznych. Nie można zapomnieć też o piosenkach, zwłaszcza kolędach i popularnych popowych utworach, które można często usłyszeć w okresie świątecznym. Na czym polega quiz? Na odpowiedzi na zadane pytania w oparciu o screeny (np. „Jak nazywa się ta potrawa?” (dodatkowe punkty za odgadnięcie składników), „O jaką kolędę chodzi?”, „Na czym polega ten zwyczaj?” itp.). Osoba bądź drużyna, która zbierze najwięcej punktów, wygrywa. Przy odpowiedzi obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Jako nagrodę można wręczyć dyplom i czekoladę, a także specjalny, świąteczny bon na zwolnienie z odpowiedzi czy bezkarny brak pracy domowej.
Reklama

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama