Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zabawy mikołajkowe
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe

Zabawy mikołajkowe są istotnym (i bardzo miłym) elementem świętowania. W końcu najważniejsza jest dobra zabawa! Przedstawiamy pomysły na fajne gry i zabawy, które sprawią, że mikołajki będą dla dzieci prawdziwą radością.

Zabawy mikołajkowe, obok prezentów dla dzieci i pisania listu do Świętego Mikołaja, to najmilsza część mikołajek. Ten wyjątkowy dzień warto urozmaicić dziecku za pomocą różnego rodzaju gier i konkursów o tematyce świątecznej. Sprawią one wiele radości maluchom, a także wprawią dziecko w prawdziwie świąteczny nastrój. Przedstawiamy nasze propozycje zabaw mikołajkowych. 

Spis treści

 1. Pomysły na zabawy mikołajkowe
 2. Zabawy ruchowe z św. Mikołajem
 3. Konkursy mikołajkowe dla dzieci
 4. Jak zorganizować mikołajki dla dzieci?
 5. Zabawy na mikołajki klasowe 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Pomysły na zabawy mikołajkowe

Przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy mikołajkowe. Sprawdzą się one dla dzieci w różnym wieku: zarówno dla maluchów, przedszkolaków, jak i starszych dzieci. Propozycje zabaw mikołajkowych można wykorzystać też w młodszych klasach szkoły podstawowej, np. podczas szkolnych mikołajek. Dostarczą one dzieciom pozytywnych emocji podczas wyczekiwania wizyty Mikołaja.

Segregowanie listów św. Mikołaja

Roztargniony św. Mikołaj pomieszał listy od dzieci i potrzebuje teraz pomocy przy ich segregowaniu. Dzieci dzielą się na kilka drużyn. Zadaniem każdej drużyny będzie posegregowanie prezentów na odpowiednie grupki tematyczne. Wygrywa ta drużyna, która zrobi to pierwsza. Do zabawy potrzebne będą maleńkie kartki, na których wydrukowane będą różne rodzaje prezentów (misie, lalki, samochody, klocki, wózek dla lalek, komputer), by było ich po kilkanaście z każdego rodzaju.

Wyciąganie prezentów z worka św. Mikołaja

Na środku sali stoi worek wypełniony prezentami od św. Mikołaja. Rzeczy powinny wyróżniać się kształtem, np. wałek do ciasta, mysz komputerowa itp. Każda drużyna dostaje listę, jakie prezenty ma w nim znaleźć. Drużyny wybierają po trzech reprezentantów. Reprezentanci podchodzą na środek sali, na oczach mają zawiązane chustki i za pomocą dotyku muszą wyciągnąć odpowiednie prezenty z worka św. Mikołaja.

Pakowanie prezentu świątecznego

Każda drużyna ma za zadanie wybrać spośród siebie najmniejszą lub największą osobę. Zadaniem drużyn jest zapakowanie jej jako prezent świąteczny. Każda z drużyn dostaje do dyspozycji kolorowy papier do pakowania prezentów, a także wstążki i kokardki. Wygrywa ta drużyna, która najpiękniej zapakuje swój prezent. Dzieci na wykonanie tego zadania mają określony czas, np. 10 minut.

Zabawki w worku św. Mikołaja

Zabawa jest odpowiednia dla młodszych dzieci. Należy wyciąć z brystolu kształt worka św. Mikołaja. Na worku są odrysowane kształty różnych zabawek. Każde dziecko otrzymuje jeden wycięty z tła obrazek, który przedstawia jakąś zabawkę. Następnie musi dopasować go w odpowiednie miejsce na worku – tam, gdzie znajdują się odrysowane kontury tego przedmiotu.

Zabawy ruchowe z św. Mikołajem

W tych zabawach udział bierze również sam św. Mikołaj. Będzie to dodatkową atrakcją dla maluchów. Są to zabawy ruchowe, a więc dzieci będą mogły pobiegać i wyszaleć się. 

Świąteczna jazda na sankach

Dzieci siedzą na dywanie w rozkroku, tak jakby siedziały na sankach. Każde dziecko w ręku trzyma sznurek, żeby nie spaść. Wykonują polecenia św. Mikołaja: pochylają się do przodu, do tyłu, na boki. Następnie dzieci dobierają się parami i siadają na sankach jedno za drugim. W parach wykonują to samo ćwiczenie jak wyżej. Na koniec saneczki przewracają się i dzieci, leżąc na plecach, swobodnie wymachują nogami uniesionymi w górę (tak jak się to dzieje przy prawdziwym upadku na saneczkach). 

Wykonywanie poleceń św. Mikołaja

Dzieci rozstawione w różnych miejscach sali mają za zadanie odpowiednio zareagować na polecenia, które wydaje św. Mikołaj. 
Na hasło:

 • śnieg – dzieci naśladują rękoma spadające płatki śniegu (z góry – wspięcie na palce, na dół – do przysiadu),
 • renifery – dzieci tworzą z rąk rogi renifera, czyli opuszczają i unoszą głowę (renifery podchodzą do zaprzęgu),
 • jedziemy – dzieci poruszają się do przodu (jadą saneczkami w zaprzęgu z reniferami). 

Konkursy mikołajkowe dla dzieci

Dzieci uwielbiają konkursy! Odrobina zdrowej rywalizacji nie zaszkodzi maluchom, a wspaniałe nagrody jeszcze bardziej umilą czas oczekiwania na św. Mikołaja. Oto kilka propozycji na mikołajkowe konkursy:

 • Konkurs na piosenkę świąteczną – wygrywa dziecko, które najpiękniej wykona piosenkę świąteczną lub kolędę.
 • Konkurs na wierszyk do św. Mikołaja – każde z dzieci układa własny wierszyk do św. Mikołaja lub o nim. Liczy się kreatywność i zaangażowanie. Wygrywa najbardziej oryginalny wierszyk. 
 • Quiz wiedzy o Świętym Mikołaju – dzieci odpowiadają na pytania związane ze Świętym Mikołajem, adwentem, Świętami Bożego Narodzenia. Wygrywa osoba, która uzyska najwięcej punktów. 
 • Konkurs na najdłuższy łańcuch świąteczny – dzieci dzielą się na drużyny, każda z drużyn dostaje pocięte kolorowe paseczki i klej. Zabawa ograniczona jest czasem od 5 do 7 minut. Wygrywa drużyna, której łańcuch jest najdłuższy.

Jak zorganizować mikołajki dla dzieci? 

Przyjęcie mikołajkowe dla dzieci można urządzić zarówno w przedszkolu, szkole, jak i w domu. Niezależnie od miejsca warto zadbać o świąteczną atmosferę oraz świetną zabawę, by dzieci zapamiętały ten czas na długo. Przyjęcie może mieć motyw przewodni – np. wszyscy uczestnicy przebierają się za świąteczne postacie, mogą być to również bohaterowie ulubionych bajek, np. „Krainy Lodu”.

Podczas imprezy nie może zabraknąć także pysznych przekąsek: pięknie udekorowanych pierników w kształcie Mikołaja, renifera, sań, prezentów, a także mandarynek (one niezmiennie kojarzą się ze świętami), kompotu z goździkami i cynamonem. Szalenie istotne jest również odpowiednie udekorowanie pomieszczenia – możesz ozdobić je bombkami i łańcuchami, wprowadzi to świąteczny klimat. Wspaniałym przeżyciem dla każdego dziecka będzie także wizyta  św. Mikołaja, który rozda maluchom prezenty. 

Zabawy na mikołajki klasowe

Mikołajki klasowe zazwyczaj odbywają się w klasie, w której przez dużą ilość ławek, nie ma zbyt wiele miejsca, ciężko więc o zorganizowane zabaw ruchowych. Nie jest to jednak niemożliwe. Jaką zabawę można zorganizować w klasie w ramach mikołajek? Dobrym pomysłem będzie wspomniany już wcześniej konkurs na najdłuższy łańcuch świąteczny (ławki należy przestawić, a dzieci podzielić na drużyny). Najlepiej jednak jest postawić na taką zabawę, która zaangażuje uczniów intelektualnie. Co to może być? To... quiz świąteczny! 

 • Quiz świąteczny: starsze dzieci uwielbiają rywalizację, mają już także większą wiedzę. Dlatego z okazji mikołajek warto zorganizować quiz świąteczny. Należy przygotować prezentację, na której będą znajdowały się screeny z popularnych bajek i filmów świątecznych. Warto też załączyć zdjęcia świątecznych potraw czy popularnych motywów świątecznych. Nie można zapomnieć też o piosenkach, zwłaszcza kolędach i popularnych popowych utworach, które można często usłyszeć w okresie świątecznym. Na czym polega quiz? Na odpowiedzi na zadane pytania w oparciu o screeny (np. „Jak nazywa się ta potrawa?” (dodatkowe punkty za odgadnięcie składników), „O jaką kolędę chodzi?”, „Na czym polega ten zwyczaj?” itp.). Osoba bądź drużyna, która zbierze najwięcej punktów, wygrywa. Przy odpowiedzi obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Jako nagrodę można wręczyć dyplom i czekoladę, a także specjalny, świąteczny bon na zwolnienie z odpowiedzi czy bezkarny brak pracy domowej. 

 

Zobacz także

Pomysły na mikołajki w klasie
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Mikołajki w szkole: pomysły na wspólne świętowanie
Mikołajki to przedsmak nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Podpowiadamy, jak zorganizować mikołajki w szkole, by dzieci poczuły magię świąt i świetnie się bawiły.

Mikołajki to zwyczaj, który został zapoczątkowany w X wieku. Obchodzono je w Austrii, Holandii, Czechach, a także w Polsce. Mikołajki polegały na obdarowywaniu tzw. grzecznych dzieci drobnymi upominkami w postaci owoców czy orzechów. Obecnie mikołajki mają nieco bogatszą formę. Doradzamy, jak zorganizować mikołajki klasowe, które uczniowie zapamiętają na długie lata. Pomysły na mikołajki w klasie i w szkole Świąteczne losowanie Obdarowywanie się drobnymi prezentami jest wpisane w mikołajki. Warto jednak nieco urozmaicić zabawę i włączyć w nią wychowawcę. Do pudełka bądź miski należy włożyć karteczki z imieniem i nazwiskiem wszystkich osób w klasie i wychowawcy. Wylosowaną osobę należy w mikołajki obdarować drobnym prezentem – przed losowaniem należy ustalić maksymalną kwotę, którą można wydać na podarek. Dobrze jest poprosić uczniów o zachowanie tajemnicy, co tylko uatrakcyjni (i oczywiście, utrudni) zabawę. Dlaczego jest to lepsze rozwiązanie aniżeli samodzielny wybór osoby, której da się prezent? Jest to zdecydowanie bardziej sprawiedliwe wyjście, które pozwoli też na lepsze poznanie osoby, której będzie wręczać się podarek.  Ważne: w każdej klasie są skonfliktowane osoby. Warto uczulić dzieci przed mikołajkami, że w ten dzień nie ma mowy o żadnych kłótniach i podziałach czy też przykrych psikusach związanych z prezentami. Ma być miło i serdecznie. Niech będzie to szansa na poprawę relacji pomiędzy uczniami. Tematyczne mikołajki Mikołajki warto potraktować jako okazję do zacieśnienia więzi koleżeńskich. Można poświęcić jedną lekcję, np. plastyki i poprosić dzieci o własnoręczne przygotowanie ozdób świątecznych, które potem zawisną w klasie. Porada: jeśli planujecie zorganizowanie mikołajek w całej szkole, można ogłosić konkurs na najładniej przystrojoną klasę w całej szkole. W...

Dzień św. Mikołaja
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Mikołajki – skąd się wzięło to święto i zwyczaj dawania prezentów 6 grudnia?
Mikołajki to wyczekiwane przez dzieci święto. 6 grudnia pojawia się przedsmak świątecznej gorączki – pisanie listów do Mikołaja, myślenie o prezentach... A skąd w ogóle zwyczaj dawania sobie prezentów i czekanie na wizytę Mikołaja 6 grudnia? Historia mikołajek zaczyna się od katolickiego biskupa i świętego – Mikołaja z Miry.

Mikołajki, czyli dzień św. Mikołaja to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia i w czasie którego nocą z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj  odwiedza grzeczne dzieci. Zwyczajowo tego dnia maluchy otrzymują od Mikołaja prezenty – najczęściej jakieś drobiazgi. Święto obchodzi się na cześć św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora. Co ciekawe, postać ta ma niewiele wspólnego z wizerunkiem Mikołaja, którego znamy i rozpowszechniamy.  Sprawdź, czy mikołajki to święto, które obchodzi się także w innych krajach. Spis treści :  Kiedy świętujemy Dzień Św. Mikołaja? Mikołajki – tradycje i zwyczaje w Polsce Mikołajki w innych krajach  Ciekawostki o mikołajkach Kiedy napisać list do Mikołaja? Oko w oko z Mikołajem Jaki prezent od Mikołaja na mikołajki? Strój Mikołaja Wizyta Mikołaja z prezentami u dziecka Kiedy świętujemy Dzień Św. Mikołaja? Dzień św. Mikołaja (inaczej Mikołajki) obchodzi się 6 grudnia – wtedy przypadają imieniny Mikołaja i jest to w kalendarzu katolickim dzień wspominania świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry. Czy zatem mikołajki to święto? Nie, tego dnia normalnie idziemy do pracy, szkoły, przedszkola. Ale… ten dzień to doskonała okazja – zaraz obok  świąt Bożego Narodzenia – do wręczania sobie prezentów i wizyty św. Mikołaja. Mikołajki: tradycje i zwyczaje w Polsce Mikołajki – jaka jest historia tego święta? Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci Świętego Mikołaja . Przynosi on maluchom podarki, zazwyczaj drobne zabawki, słodycze itp....

co do kalendarza adwentowego
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Co do kalendarza adwentowego: pomysły na prezenty dla dzieci [zabawki i zadania]
Kalendarz adwentowy dla dzieci umili im oczekiwanie na Boże Narodzenie. Rodzice często jednak muszą się głowić, co włożyć do kalendarza adwentowego. Mogą się tam znaleźć dowolne prezenty: zabawki, kosmetyki albo zadania do wykonania. Skorzystaj z naszych podpowiedzi na drobiazgi do kalendarza adwentowego.

Kalendarz adwentowy dla dzieci to popularny sposób na umilenie czasu oczekiwania na Gwiazdkę. Ale zamiast kupować gotowy kalendarz adwentowy, samodzielnie włóż do środka prezenty dla dziecka. Oprócz upominków w kalendarzu adwentowym mogą również znaleźć się zadania. Dzieci uwielbiają kalendarze adwentowe z niespodziankami! Co zatem włożyć do kalendarza adwentowego? Poniżej przedstawiamy nasze pomysły.  Co włożyć do kalendarza adwentowego? Kalendarz adwentowy dla dzieci powinien kojarzyć się ze świętami, a jednocześnie mieć w sobie tajemnicę. Bo największa radość płynie właśnie z odkrywania każdego kolejnego dnia nowej niespodzianki, jaką kalendarz kryje w środku. Jeśli nie chcesz, by dziecko w czasie adwentu objadało się słodyczami, stwórz kalendarz adwentowy z zabawkami lub innymi drobiazgami, które dziecko lubi. Oto garść pomysłów na prezenty do kalendarza adwentowego z szufladkami, woreczkami, skarpetkami etc. Do tradycyjnego kalendarza adwentowego dla dziecka możesz włożyć zabawki, które stworzą niezwykłą kolekcję, albo przedmioty codziennego użytku. Drobiazgi do kalendarza adwentowego: naklejki kredki małe figurki (np. LEGO) drobne zabawki baloniki małe laleczki spinki i gumki do włosów mebelki do domku dla lalek wskazówki, gdzie szukać skarbu (czyli większych prezentów) przypinki do ubrań karteczki samoprzylepne dla dzieci zabawny długopis świąteczna opaska do włosów mini puzzle breloczek do kluczy  mini skarbonka naszyjnik z zawieszką świąteczne stempelki z tuszem rękawiczki skarpetki świąteczne tatuaże dla dzieci samochodzik mały konik Pony urządzenie do robienia baniek mydlanych pachnące...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta