skąd się wziął Mikołaj
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Skąd się wziął św. Mikołaj i jak przygotować się do jego wizyty?

Oczekiwanie na św. Mikołaja to bardzo radosny czas dla dziecka. W noc poprzedzającą mikołajki nie zapomnijcie się odpowiednio przygotować do wizyty tego jegomościa!

Dzień przed 6 grudnia przygotuj z dzieckiem poczęstunek dla św. Mikołaja i jego reniferów. Możesz też opowiedzieć maluchowi historię prawdziwego Świętego Mikołaja, a także wyjaśnić, skąd wzięła się ta tradycja.

Choinka ze słomek - jak ją zrobić [WIDEO]

Skąd się wziął Święty Mikołaj – kim był biskup z Miry

Historyczny św. Mikołaj, pierwowzór dzisiejszego bohatera Bożego Narodzenia, urodził się w Patras, na terenie dzisiejszej Turcji, ok. 270 roku w zamożnej rodzinie. Znany był z wrażliwości na ludzką krzywdę, zwłaszcza materialną. Po śmierci rodziców szczodrze obdarowywał potrzebujących, wykorzystując rodzinny majątek. Robił to zawsze w sposób uniemożliwiający odkrycie darczyńcy. Został biskupem miasta Mira i z powodu pełnionej funkcji w tradycji znany jest jego wizerunek z charakterystyczną mitrą i pastorałem.

Jak wygląda święty Mikołaj
Adobe Stock
fot.AdobeStock

Skąd się wzięła tradycja prezentów od św. Mikołaja?

Ze św. Mikołajem wiąże się wiele legend o anonimowym obdarowywaniu potrzebujących. Jedna  z nich mówi o biednym sąsiedzie, który z braku środków na utrzymanie postanowił sprzedać trzy córki do domu publicznego. Mikołaj, chcąc odkupić dziewczęta, wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Te wpadły do suszących się przy kominie skarpet – stąd tradycja wkładania prezentów do ozdobnych skarpetek

Mikołaj oprócz obdarowywania osób w potrzebie, miał także dokonywać cudów. Znane nam obecnie Mikołajki nieprzypadkowo odbywają się 6 grudnia – jest to dzień śmierci biskupa Miry, który zmarł prawdopodobnie w okolicach połowy IV w. n.e. 

Skąd się wziął czerwony strój Świętego Mikołaja?

Każde dziecko zapytane, jak wygląda Mikołaj, z pewnością odpowie, że to grubszy starszy pan z siwą brodą, obowiązkowo ubrany w czerwony strój, który na głowie ma czapkę z pomponem. Ale skąd się wziął taki wizerunek, skoro prawdziwy Mikołaj był biskupem i jeszcze do początku XIX wieku Świętego Mikołaja przedstawiano w tradycyjnym biskupim stroju. Bardzo ciekawy jest fakt, że obecny wizerunek Mikołaja zawdzięczamy... kampaniom reklamowym Coca-Coli.

jak wygląda Święty Mikołaj
Adobe Stock
fot.AdobeStock

W roku 1823 Clement Clarke Moore napisał wiersz pt. „A Visit from St. Nicholas" („Wizyta Świętego Mikołaja”), w którym św. Mikołaj – elf przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego. Natomiast 1 stycznia 1881 w Harper’s Weekly Thomas Nast opublikował ilustrację, na której św. Mikołaj, wyglądający jak człowiek, rozdaje prezenty żołnierzom biorącym udział w wojnie secesyjnej. To prawdopodobnie pierwsze przedstawienie świętego z charakterystyczną, elfią czapką zamiast mitry. 

Kostium Mikołaja składający się ze spodni i płaszcza wykończonych białym materiałem, a także czapki z pomponem został jednak spopularyzowany dzięki reklamom Coca-Coli. Wizerunek, który dziś najbardziej kojarzy nam się z Mikołajem, stworzył dla Coca‑Coli amerykański ilustrator, Huddon Sundblom, w 1931 roku. Ta świąteczna reklama świetnie się przyjęła na całym świecie, jednocześnie wypierając tradycyjny wizerunek Mikołaja. 

Jak przygotować dziecko do wizyty Mikołaja?

Czekanie na święta byłoby o wiele trudniejsze, gdyby nie to, że po drodze są mikołajki. Warto zadbać, by nie kojarzyły się maluchom wyłącznie z prezentem pod poduszką lub w bucie. Jak? Można nauczyć dziecko, że czas świąteczny, to też czas dawania. Jeśli jest już gotowe na wizytę św. Mikołaja, namawiamy do przygotowania wieczorem poczęstunku dla Świętego Mikołaja i jego reniferów. Można rozłożyć na talerzyku ciasteczka, nalać do kubka mleko, dołożyć marchewkę... Tacę trzeba zostawić przy łóżku (jeśli u was w domu św. Mikołaj chowa podarunki pod poduszkę) albo pod szafą, gdzie czekają buty (tam czasem też Mikołaj coś zostawia), albo tam, gdzie wieszacie skarpety na prezenty. W nocy trzeba pamiętać o wypiciu mleka i nakruszeniu. A rano radość dziecka, które zobaczy, że w nocy byli goście, będzie wielka!

Już teraz zobacz też, jak zrobić:

czy Święty Mikołaj istnieje
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę? Co mówić, gdy dziecko pyta?
Co mówić dzieciom, gdy pytają, czy Święty Mikołaj istnieje? Psycholog i mama, Magda Gąssowska, radzi, żeby mówić prawdę, ale wykorzystać również ten moment na opowiedzenie maluchowi o prawdziwym św. Mikołaju.

Większość dzieci wychowywana jest w wierze w Świętego Mikołaja. Jednak prędzej czy później pytają, czy Święty Mikołaj istnieje. Wtedy niektórzy rodzice podtrzymują u dziecka wiarę w Świętego Mikołaja, inni mówią prawdę, co zawsze kończy się mniejszym lub większym żalem dziecka. Podpowiadamy, jak rozmawiać z dzieckiem, gdy zapyta, czy istnieje prawdziwy Święty Mikołaj, czy warto tę wiarę podtrzymywać. Poruszamy również kwestię adresu św. Mikołaja, ponieważ wiele maluchów może zastanawiać się, czy mieszka on w niebie, Laponii czy może w Polsce (i np. dociekać, czy Mikołaj zrozumie list pisany po polsku). Spis treści: Co odpowiadać na pytanie, czy Święty Mikołaj istnieje? Czy Święty Mikołaj i jego odwiedziny podczas wigilii mają dziś sens? Ale czy nie ma nic złego w okłamywaniu dzieci, że św. Mikołaj istnieje? Jak tłumaczyć ogromną liczbę Mikołajów w sklepach? Czy warto pisać list do św. Mikołaja? Dokąd zaadresować list do Mikołaja? Czy przebierać się za Mikołaja? Co odpowiadać na pytanie, czy Święty Mikołaj istnieje? Jeżeli dziecko zapyta wprost: czy Święty Mikołaj istnieje czy nie, warto powiedzieć prawdę. Opowiedz dziecku, że był kiedyś taki święty, pomagał biednym, ale nie afiszował się ze swoją dobrocią. Na pamiątkę jego uczynków do dzisiaj utrzymujemy zwyczaj obdarowywania się prezentami, ale Mikołaj już nie przychodzi. To rodzice stają się jego wysłannikami. Nie wychodźmy sami z inicjatywą rozmów o tym, czy Święty Mikołaj istnieje, zwłaszcza jeżeli dziecko w niego wierzy. Poczekajmy, aż samo o to zapyta. Warto pozwolić maluchowi wierzyć w istnienie tej postaci tak długo, jak tego potrzebuje. Poznanie prawdy o Mikołaju to duży krok w świat dorosłych. Nie ma co tego przyspieszać. Dzieci chcą jak najdłużej wierzyć w św. Mikołaja. Nie warto też znienacka pozbawiać...

rodzina, mikołaj, Święta
Święta i uroczystości
Czy już czas na zapraszanie Mikołaja dla dziecka?
Zabawa w Mikołaja to największy świąteczny przekręt, jaki maluchom fundują rodzice. Jak grać w tę grę, aby się za szybko nie zdemaskować?

Zacznijmy od tego, że wcale nie musisz dziecka oszukiwać. Jeśli opowiadanie maluchowi, że prezenty przynosi Mikołaj , wydaje ci się nieuczciwe, możesz wyznać mu całą prawdę i powiedzieć, że podarunki przygotowują dorośli i kładą je pod poduszką lub choinką, bo taka jest tradycja. Jednak maluchy, które wierzą w Mikołaja, zwykle nie czują się oszukane, gdy z czasem dowiadują się, że to rodzice byli sprawcami świątecznego zamieszania z prezentami. Wszystkim, którzy mają ochotę na mikołajową maskaradę, przypominamy, że zabawa zaczyna się 6 grudnia – w mikołajki .   Od jakiego wieku można bawić się w Mikołaja? Prezent pod poduszkę możesz podrzucić nawet niemowlakowi. Na pewno ucieszy go znaleziona rano nowa zabawka. Ale tak naprawdę mikołajki sprawiają frajdę starszym dzieciom, które wiedzą już, o co w tym wszystkim chodzi. Bystremu dwulatkowi możesz opowiedzieć, że dziś w nocy odwiedzi go Mikołaj. Aby sytuacja była bardziej realna, wywieście na klamce skarpetę na prezent . W niektórych domach maluchy czyszczą buty, bo wierzą, że Mikołaj zostawia podarki tylko w czystym obuwiu ustawionym przy łóżku. Najwięcej jest zwolenników podrzucania prezentów pod poduszkę . Choć ze względu na gabaryty nie wszystko tam się mieści. Z powodzeniem możesz wyłożyć podarek na środku pokoju. Trudno go będzie rano nie zauważyć. Aniołek, Mikołaj czy Gwiazdor, kto ma przynieść prezent dziecku? Wpływ na decyzję mają lokalne i rodzinne tradycje. Aniołek przynosi prezenty w Małopolsce, gwiazdor w Wielkopolsce i na Kaszubach, a także na Lubelszczyźnie, ale tylko pod choinkę, bo 6 grudnia dzieci odwiedza tam Mikołaj. Śląsk też podzielony jest tradycjami – w okolicach Cieszyna prezent dostaje się od Aniołka, a na Górnym Śląsku od Dzieciątka . Zwykle rodzice są wierni obyczajom, które panowały w rodzinnym domu. Jeśli jednak pochodzą z...

mikołaj, święta, Boże Narodzenie, choinka
Święta i uroczystości
Mikołaj w oczach dzieci
Skąd wie, kto był grzeczny, a kto nie? Sam robi prezenty? A może je kupuje? Jak dostaje się do domów? No i jakim cudem udaje mu się objechać cały świat w ciągu jednej nocy? Pytamy o to dzieci z wrocławskiego przedszkola nr 121 – one o św. Mikołaju wiedzą prawie wszystko!

Święty Mikołaj wie wszystko i bywa w Chorwacji Święty Mikołaj wie, kto był grzeczny, a kto nie, bo patrzy z nieba. Siedzi tak wysoko, że widzi cały świat i każdego człowieka. Nie wiem, jak to robi, ale on wie, kto nie zjadł obiadu albo narozrabiał. Ale nie siedzi cały czas w niebie. Spotkałam Mikołaja w lecie, w Chorwacji. Był tam na wakacjach. Miał czapkę i brodę, ale był w koszulce z krótkimi rękawami, bo było gorąco. Ada, 5 lat Polecamy także: Święty Mikołaj - wesołe kolorowanki dla dzieci Święty Mikołaj ma super sanie i renifery Żeby zdążyć ze wszystkim, Święty Mikołaj jeździ po świecie saniami, które ciągną renifery. Po śniegu, a jak śniegu nie ma, to po niebie. Jak to robi, że udaje mu się prezenty tak szybko rozdać? Nie wiem. Siostra mówi, że pomagają mu skrzaty. Kazik, 5 lat Święty Mikołaj ma w domu fabrykę Ma w domu fabrykę i robi  w niej prezenty. Ta fabryka jest w takim duuuużym, wielgaśnym pokoju.  Pomagają mu elfy, ale i tak ma dużo pracy, więc musi  robić te zabawki przez calutki rok. Dla mnie robi teraz lalkę księżniczkę. Marysia, 6 lat Święty Mikołaj czyta listy Święty Mikołaj wie, co komu przynieść, bo czyta listy. W zeszłym roku chciałem dostać gadającą ciężarówkę, którą widziałem w telewizji, i  dostałem ją, bo Daria, moja siostra, wyrwała kartkę ze swojego zeszytu, napisała list i wysłała go do Mikołaja. Z poczty! Kazik 4 lata Święty Mikołaj czasem musi wejść przez balkon Mikołaj przylatuje nad dom saniami, potem wchodzi do komina, a potem przechodzi przez kominek. U babci Tereski wchodzi przez balkon, bo ona nie ma kominka. Przychodzi w nocy. Kiedyś wszedł do mnie do domu i zostawił mi na stoliku lalkę Barbie. Wszyściusieńko słyszałam, ale się nie obudziłam. Martynka, 5 lat   Święty Mikołaj nie powinien ścinać brody Ma długą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj