
"Prędzej czy później, wszystkie dzieci dowiedzą się, że przez lata były okłamywane. Mogą zacząć się zastanawiać, co jeszcze w ich życiu jest kłamstwem" – ostrzegają rodziców autorzy artykułu "Wspaniałe kłamstwo", opublikowanego w serwisie The Lancet Psychiatry.
Czy Święty Mikołaj istnieje?
Badacze z Uniwersytetu Exter w Wielkiej Brytanii przekonują, że opowiadanie dziecku historii o Świętym Mikołaju może być szkodliwe dla więzi między rodzicem a dzieckiem. Kiedy maluch dowie się prawdy, może całkowicie stracić zaufanie do rodziców.
"Jeśli byli zdolni kłamać odnośnie do czegoś tak wyjątkowego i magicznego, jak można ich dalej nazywać strażnikami mądrości i prawdy? Jeśli dorośli świadomie kłamią o Mikołaju, co jeszcze jest kłamstwem? Czy Mikołaj jest prawdziwy, czy wróżki istnieją? Co z magią? Co z Bogiem?" – czytamy w artykule. Prof. Boyle, jeden z autorów, przekonuje, że rodzice okłamują dzieci nie tylko dlatego, żeby wprowadzić w ich życie magię i świąteczny nastrój, ale żeby przypomnieć sobie własne dzieciństwo.
Dzieci potrzebują magii
"Większość ludzi pamięta moment, w którym dowiedzieli się, że Święty Mikołaj nie istnieje. To była przełomowa i bardzo znacząca chwila" – czytamy w artykule. Pamiętacie moment, w którym odkryliście, że Święty Mikołaj to kłamstwo? Ja nie pamiętam. Czy oznacza to, że nigdy tak naprawdę w niego nie wierzyłam? Może wręcz przeciwnie, wciąż wierzę, że gdzieś, w odległej krainie, mieszka siwobrody i dobroduszny Mikołaj?
To rodzic powinien zadecydować, kiedy powiedzieć dziecku prawdę o Świętym Mikołaju. Naukowcy radzą, żeby poczekać, aż dziecko będzie "gotowe". Czy maluch rzeczywiście straci zaufanie do rodziców? Nie wiem. Wydaje mi się jednak, że każde dziecko zasługuje na odrobinę magii, a pisanie listu do Świętego Mikołaja to jeden z najprzyjemniejszych momentów umilających oczekiwanie na nadejście Świąt.
Co sądzicie o takich badaniach? Czy rzeczywiście powiedzeniu dziecku prawdy może mieć aż taki wpływ? Piszcie w komentarzach!
źródło: The Lancet/cbsnews.com
Czytaj także:

Większość dzieci wychowywana jest w wierze w Świętego Mikołaja. Jednak prędzej czy później pytają, czy Święty Mikołaj istnieje. Wtedy niektórzy rodzice podtrzymują u dziecka wiarę w Świętego Mikołaja, inni mówią prawdę, co zawsze kończy się mniejszym lub większym żalem dziecka. Podpowiadamy, jak rozmawiać z dzieckiem, gdy zapyta, czy istnieje prawdziwy Święty Mikołaj, czy warto tę wiarę podtrzymywać. Poruszamy również kwestię adresu św. Mikołaja, ponieważ wiele maluchów może zastanawiać się, czy mieszka on w niebie, Laponii czy może w Polsce (i np. dociekać, czy Mikołaj zrozumie list pisany po polsku). Spis treści: Co odpowiadać na pytanie, czy Święty Mikołaj istnieje? Czy Święty Mikołaj i jego odwiedziny podczas wigilii mają dziś sens? Ale czy nie ma nic złego w okłamywaniu dzieci, że św. Mikołaj istnieje? Jak tłumaczyć ogromną liczbę Mikołajów w sklepach? Czy warto pisać list do św. Mikołaja? Dokąd zaadresować list do Mikołaja? Czy przebierać się za Mikołaja? Co odpowiadać na pytanie, czy Święty Mikołaj istnieje? Jeżeli dziecko zapyta wprost: czy Święty Mikołaj istnieje czy nie, warto powiedzieć prawdę. Opowiedz dziecku, że był kiedyś taki święty, pomagał biednym, ale nie afiszował się ze swoją dobrocią. Na pamiątkę jego uczynków do dzisiaj utrzymujemy zwyczaj obdarowywania się prezentami, ale Mikołaj już nie przychodzi. To rodzice stają się jego wysłannikami. Nie wychodźmy sami z inicjatywą rozmów o tym, czy Święty Mikołaj istnieje, zwłaszcza jeżeli dziecko w niego wierzy. Poczekajmy, aż samo o to zapyta. Warto pozwolić maluchowi wierzyć w istnienie tej postaci tak długo, jak tego potrzebuje. Poznanie prawdy o Mikołaju to duży krok w świat dorosłych. Nie ma co tego przyspieszać. Dzieci chcą jak najdłużej wierzyć w św. Mikołaja. Nie warto też znienacka pozbawiać...

Doskonale pamiętam moment, gdy ciągnąc za brodę Mikołaja, zrobiłam to na tyle mocno, że odpadła i zamiast Mikołaja pojawił się mój tata. Równie dobrze przypominam sobie rozczarowanie, które wtedy poczułam. Chciałam wybiec z domu i uciec jak najdalej przed siebie boso po śniegu zalewając się łzami. Jako grzeczna dziewczynka, nie zrobiłam tego. Przełknęłam ślinę z goryczą, a z policzków popłynęły mi pojedyncze łzy. Święty Mikołaj nie istnieje – pomyślałam. W życiu każdego małego człowieka przychodzi moment, w którym wiara w Mikołaja zostaje zachwiana. Czasem sprawcami tego zdarzenia są sami rodzice. Najczęściej jednak brutalną prawdę wyjawiają inne dzieci (koledzy z przedszkola, szkoły czy starsze rodzeństwo). Kiedy dzieci przestają wierzyć w Świętego Mikołaja? Wiara w Mikołaja jest kwestią bardzo indywidualną, bo zależy od wielu czynników (charakteru dziecka, wychowania rodziców, rówieśników itp.). Najczęściej dzieci zaczynają poddawać w wątpliwość istnienie Mikołaja ok. 7-8 roku życia. Oczywiście zdarza się też, że sporo starsze dzieci (a nawet dorośli :)) nie tracą wiary. Jeśli twoje dziecko ma starsze rodzeństwo prawdopodobnie wiara w Mikołaja zostanie zachwiana wcześniej. Starszaki lubią brutalnie uświadamiać młodsze rodzeństwo. Tak również było w przypadku moich dzieci. Czy wierząc w Mikołaja, okłamujesz dziecko? "Mój synek ma 4 lata i nie wierzy w Św. Mikołaja. Nie wciskam dziecku tego kitu z Mikołajem, bo co dalej? Będzie wierzył, a tu nagle okaże się, że on wcale nie istnieje i co takie dziecko sobie pomyśli? No tak, rodzice kłamali." To wypowiedź znaleziona na forum i co ciekawe zyskała ona poparcie innych mam. Czy więc mówiąc dziecku, że Mikołaj istnieje, okłamujemy je? Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czy każde kłamstwo jest złe? Jeśli dostajemy od męża prezent,...

Mikołajki to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia i w czasie którego nocą z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci. Zwyczajowo tego dnia maluchy otrzymują od Mikołaja prezenty – najczęściej jakieś drobiazgi. Święto obchodzi się na cześć św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora. Co ciekawe, postać ta ma niewiele wspólnego z wizerunkiem Mikołaja, którego znamy i rozpowszechniamy. Spis treści : Kiedy świętujemy mikołajki? Mikołajki - tradycje i zwyczaje w Polsce Mikołajki w innych krajach Ciekawostki o mikołajkach Czy list do Mikołaja pisać w mikołajki? Oko w oko z Mikołajem Jaki prezent od Mikołaja na mikołajki? Strój Mikołaja Wizyta Mikołaja z prezentami u dziecka Kiedy świętujemy Mikołajki? Dzień św. Mikołaja (inaczej Mikołajki) obchodzi się 6 grudnia – wtedy przypadają imieniny Mikołaja i jest to w kalendarzu katolickim dzień wspomnienia świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry. To kolejna okazja – zaraz obok świąt Bożego Narodzenia – do wręczania sobie prezentów i wizyty św. Mikołaja. Mikołajki - tradycje i zwyczaje w Polsce Mikołajki - jaka jest historia tego święta? Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci Świętego Mikołaja . Podczas wizyty Świętego Mikołaja u dzieci, przynosi on maluchom podarki, zazwyczaj drobne zabawki, słodycze itp. To wręczanie prezentów 6 grudnia jest praktykowane z powodu opowieści, która istnieje już od X wieku. Jest to średniowieczna historia życia biskupa z Miry, który w dniu 6 grudnia wręczał dzieciom prezenty oraz dbał o najbardziej potrzebujących. Obecnie...